Passat B8 - обща информация

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот DoH_KuXoT » Съб 11 авг 2018 17:46


Човека е отбелязал градско, извънградско, магистрала на повечето засичания. Защо реши че е само градско?




bongoo
Мнения: 152
Регистриран на: Сря 13 юни 2018 15:16
Автомобил: Passat B8-5
Двигател: 150 TDI 7DSG

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот bongoo » Пон 13 авг 2018 14:28


Данните са от борд компа.Модела Б8(2015) variant TDI 150 с ръчни скорости.Измерванята са с двама възрастни и дете(плюс пълен багажник)
Магистрала София-Пловдив скорост 120км. на ACC 5,0, на връщане 5,1.
Магистрала София-Бургас скорост 140 км. на ACC 5,5
Магистрала Бургас - София скорост 150 км. на ACC 5,8
Ако се кара спокойно и в рамките на ограниченията(без магистрали) разхода варира между 4,3 и 4,8.Възхитен съм от разхода и представянето на автомобила като цяло.


Потребителски аватар
lyubohar
Мнения: 84
Регистриран на: Сря 19 мар 2014 11:40
Автомобил: Passat B8 Lim HL
Двигател: EA288 2L TDI 150
Местоположение: София

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот lyubohar » Сря 15 авг 2018 16:21


DoH_KuXoT написа:Човека е отбелязал градско, извънградско, магистрала на повечето засичания.

Точно това е проблемът на spritmonitor и подобните услуги. Правилният начин за засичане е: тръгваш примерно за Банско. На излизане от София засичаш догоре и пишеш само "градско", понеже си карал само в София. В края на магистралата сипваш догоре, засичаш и в spritmonitor маркираш само "магистрала". После караш извънградско, тръгваш да се връщаш и преди да стъпиш на магистралата - отново сипваш догоре и маркираш само "извънградско".

Когато маркираш повече от едно, примерно да вземем случая "магистрала" + "градско", се получава следното:

Нека предположим, че колата ти харчи 6 на магистрала и 8 градско. Ако караш винаги само в града, на "среден разход градско" в spritmonitor винаги ще ти пише около 8/100. Ако караш винаги само на магистрала, на "среден разход магистрала" ще пише около 6/100 (плюс/минус някакви десети, разбира се).

Нека предположим, че един хубав ден минеш с един резервоар смесено по 50% градско и 50% магистрала и накрая засечеш и двете, като в spritmonitor чекнеш и "магистрала" и "градско". Средният разход между двете ще ти е около 7 (понеже приехме, че градското ти е 8, магистралата - 6). Сайтът обаче няма как да знае как да разпредели тези 7 между магистрала и градско, тоест няма да знае да сложи 8 на градското и 6 на магистралата. Вместо това ще добави 7/100 за магистрала и 7/100 за градско. Което е грешно, понеже колата ти харчи 8 градско и 6 магистрала.

Това ще повлияе на средните стойности. Ако предположим, че в spritmonitor имаш всичко на всичко 3 засичания: едно изцяло градско, едно изцяло магистрала и едно такова "смесено", в сайта под "усреднено градско" ще ти го смята (8 + 7)/2 = 7.5, а под усредненно магистрала" - (6+7)/2 = 6.5. Което е грешно.

В примера са само 3 зареждания и отклонението вече е половин литър. Ако се засича само така, "смесено", след няколко десетки засичания под "средно" за градско, извънградско и магистрала ще ти пише почти едно и също число, което е много далеч от истината :) Както се е получило при колегата imedarov - ако погледнеш средните му стойности, всички са около 6,5. Което според мен не може да е реално, не виждам как градското ще е 6,5, което е прекалено малко. Нито пък как извънградско ще харчи пак 6,5, колкото на градско, това е много. Просто извънградското му е 5, а градското 8, което е средно 6,5 и оттам spritmonitor присвоява и на двете по 6,5.


Потребителски аватар
imedarov
Мнения: 1721
Регистриран на: Чет 17 мар 2005 9:26
Автомобил: Passat B8
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот imedarov » Чет 16 авг 2018 8:33


Много задълбахте, това което виждате в spritmonitor са реални разходи. Винаги пълня сам и до горе. Последното зареждане няма градско.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот DoH_KuXoT » Чет 16 авг 2018 8:58


lyubohar написа:
DoH_KuXoT написа:Човека е отбелязал градско, извънградско, магистрала на повечето засичания.

Точно това е проблемът на spritmonitor и подобните услуги. Правилният начин за засичане е: тръгваш примерно за Банско. На излизане от София засичаш догоре и пишеш само "градско", понеже си карал само в София. В края на магистралата сипваш догоре, засичаш и в spritmonitor маркираш само "магистрала". После караш извънградско, тръгваш да се връщаш и преди да стъпиш на магистралата - отново сипваш догоре и маркираш само "извънградско".

Когато маркираш повече от едно, примерно да вземем случая "магистрала" + "градско", се получава следното:

Нека предположим, че колата ти харчи 6 на магистрала и 8 градско. Ако караш винаги само в града, на "среден разход градско" в spritmonitor винаги ще ти пише около 8/100. Ако караш винаги само на магистрала, на "среден разход магистрала" ще пише около 6/100 (плюс/минус някакви десети, разбира се).

Нека предположим, че един хубав ден минеш с един резервоар смесено по 50% градско и 50% магистрала и накрая засечеш и двете, като в spritmonitor чекнеш и "магистрала" и "градско". Средният разход между двете ще ти е около 7 (понеже приехме, че градското ти е 8, магистралата - 6). Сайтът обаче няма как да знае как да разпредели тези 7 между магистрала и градско, тоест няма да знае да сложи 8 на градското и 6 на магистралата. Вместо това ще добави 7/100 за магистрала и 7/100 за градско. Което е грешно, понеже колата ти харчи 8 градско и 6 магистрала.

Това ще повлияе на средните стойности. Ако предположим, че в spritmonitor имаш всичко на всичко 3 засичания: едно изцяло градско, едно изцяло магистрала и едно такова "смесено", в сайта под "усреднено градско" ще ти го смята (8 + 7)/2 = 7.5, а под усредненно магистрала" - (6+7)/2 = 6.5. Което е грешно.

В примера са само 3 зареждания и отклонението вече е половин литър. Ако се засича само така, "смесено", след няколко десетки засичания под "средно" за градско, извънградско и магистрала ще ти пише почти едно и също число, което е много далеч от истината :) Както се е получило при колегата imedarov - ако погледнеш средните му стойности, всички са около 6,5. Което според мен не може да е реално, не виждам как градското ще е 6,5, което е прекалено малко. Нито пък как извънградско ще харчи пак 6,5, колкото на градско, това е много. Просто извънградското му е 5, а градското 8, което е средно 6,5 и оттам spritmonitor присвоява и на двете по 6,5.


колега при резервоар от 70+ литра и 1200км остващо разстояние , да зареждаш след 30км градско 2 литра гориво , след 100км извънградско 5.6 литра гориво на такива грешки ще се набиеш, че ще е трудно да разбереш колко ти харчи колата... Грешки при зареждане, свит-разпуснат резервоар от температурите...
spritmonitor и Fuelio и т.н. са достатъчно верни при коректно записване. И ти дават реален разход за голям период, по вярно от това няма. Аз съм заковал на 7.0 за 10хил км като това ми 70% градско и 30% извънградско и магистрала включващо зимния период. Дори не виждам грешка в примера ти с 50% градско и 50% магистрала накрая ще е 7л/100 за градско и магистрала смесено 50/50 , виж вече ако си караш 90 магистрала и 10 градско разбира се , че ще чекнеш само магистрала, иначе ще се получи лъжлив разход.


Потребителски аватар
lyubohar
Мнения: 84
Регистриран на: Сря 19 мар 2014 11:40
Автомобил: Passat B8 Lim HL
Двигател: EA288 2L TDI 150
Местоположение: София

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот lyubohar » Чет 16 авг 2018 13:25


Не си ме разбрал, колега. Не става дума за общия среден разход, той наистина е верен. Става дума ако искаш да разбереш среден за отделните типове път. Среден градско, среден магистрала. На колегата му дава среден градско 6.5, среден извънградско 6.5 и среден магистрала 6.5. В това има ли логика? Просто обяснявам защо се получава така.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот VWGT » Чет 16 авг 2018 13:43


не знам какво се вталявате толкова за това градско/извънградско
разходът е много субективно нещо и не може да се осредни току-така
за мен единственият среден разход е този, който ще ми покаже моята кола за 10-20 000 км, и това е моят среден разход, с моят начин на каране, маршрути и тн.

и VAG не могат да кажат какъв ми е средния разход, това просто е маркетингов булшит
някакъв параметър по който евентуално да сравниш два автомобила, а дали е измерен по една методология и не сравняваме круши с ябълки е съвсем отделен въпрос


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот DoH_KuXoT » Чет 16 авг 2018 13:50


lyubohar написа:Не си ме разбрал, колега. Не става дума за общия среден разход, той наистина е верен. Става дума ако искаш да разбереш среден за отделните типове път. Среден градско, среден магистрала. На колегата му дава среден градско 6.5, среден извънградско 6.5 и среден магистрала 6.5. В това има ли логика? Просто обяснявам защо се получава така.

наистина не виждам къде е проблема. Карал си 100км 33% градско 8/100= 2,64л , 33% магистрала 6,5/100=2,14, 33% извънградско 5/100=1,65л.
2,64+2,14+1,65=6,43. Ни би било вярно ако пропорционално не са по равно както казах и по горе. Тук е грешката , ако има такава че ако не си карал по равно не е редно да тикваш 3-те вида шофиране , а по-скоро този който преобладава. И сметките са пак верни. Пък вече дали е грамовете има разлика кой го касае. Там се доверяваш горе долу на борд компа, който е доста верен поне при мен. Дава около 10% отклонение и на общия и на дневния, което мисля е напълно достатъчно. Тук не правим счетоводен отчет а обща представа това ТДи 10 ли гори, 8 ли гори или 5. :beer
Дай да се спрем , че омазахме идеята на темата модовете ще трябва да ринат след нас :beat_butt2

VWGT написа:не знам какво се вталявате толкова за това градско/извънградско
разходът е много субективно нещо и не може да се осредни току-така
за мен единственият среден разход е този, който ще ми покаже моята кола за 10-20 000 км, и това е моят среден разход, с моят начин на каране, маршрути и тн.

и VAG не могат да кажат какъв ми е средния разход, това просто е маркетингов булшит
някакъв параметър по който евентуално да сравниш два автомобила, а дали е измерен по една методология и не сравняваме круши с ябълки е съвсем отделен въпрос


абсолютно вярно, предишния В5.5 имаше закован 10 газ + 1л бензин на 100км среден разход за 130 хил км


Потребителски аватар
lyubohar
Мнения: 84
Регистриран на: Сря 19 мар 2014 11:40
Автомобил: Passat B8 Lim HL
Двигател: EA288 2L TDI 150
Местоположение: София

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот lyubohar » Чет 16 авг 2018 14:04


DoH_KuXoT написа:Тук е грешката , ако има такава че ако не си карал по равно не е редно да тикваш 3-те вида шофиране , а по-скоро този който преобладава. И сметките са пак верни. Пък вече дали е грамовете има разлика кой го касае.

Да, точно тук е грешката; и как ще са грамове, отново ти цитирам spritmonitor страницата на колегата:

6,6 - средно градско
6,2 - средно магистрала

Това от твоя опит като шофьор възможно ли е да е близо до истината? Да, общото средно 6,4 е правилно, демек тук си прав, че сметката е вярна. Но разпределението по тип път се различава от истината вероятно с поне 10-15%.

На моята страница същите данни са:

8 - средно градско
5,5 - средно магистрала

Според теб кое изглежда по-реалистично и разликата малка ли е? :) Общият среден разход и в двата случая е почти еднакъв.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот DoH_KuXoT » Чет 16 авг 2018 14:32


визираш конкретните дати 08.05.2018 и 15.06.2018 ли ?


Потребителски аватар
lyubohar
Мнения: 84
Регистриран на: Сря 19 мар 2014 11:40
Автомобил: Passat B8 Lim HL
Двигател: EA288 2L TDI 150
Местоположение: София

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот lyubohar » Чет 16 авг 2018 15:45


Не, визирам средните разходи по тип път като цъкнеш на линка към spritmonitor профила.
Прикачени файлове
Capture.PNG
Capture.PNG (5.89 KиБ) Видяна 1934 пъти


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот Vlad777 » Чет 16 авг 2018 15:54


Пичове,
spiritmonitor е хубав тракер, който е много добър да следиш собствения си разход и да се ориентираш.

Но не е добра база за сравнение.

Както колегата по-горе е писал, почти на всички дизелови коли всеки 20 км/ч отгоре качват по 1 литър разхода. Един може да кара 130 на магистралата, друг 150, трети 110. И така една и съща кола може да промени значително разхода.

Като цяло аз например карам бързо по магистралата, имам много спиране и ускоряване зад бавно движещите се автомобили и често се случва магистрално и извънградско да изхарча повече от градско.

Нека не обръщаме и тази тема в тема за разход, защото това е приказка без край и единственият човек, който е дал точна информация е bongoo, защото е посочил разход при различна фиксирана скорост по ACC.

Темата е за Passat B8 - нека да се придържаме към нея. За разходи има друга тема.


Потребителски аватар
lyubohar
Мнения: 84
Регистриран на: Сря 19 мар 2014 11:40
Автомобил: Passat B8 Lim HL
Двигател: EA288 2L TDI 150
Местоположение: София

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот lyubohar » Чет 16 авг 2018 16:01


Не спорим за разход всъщност, а за особеност при изчисляването при ползване на такива тракери. Която съм забелязал и реших да споделя. Иначе е извън темата, да, аз спирам да пиша, и без това казах всичко каквото можех да кажа :)


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот DoH_KuXoT » Чет 16 авг 2018 16:05


Виж аз пък научих за това подменю, което дава статистиката, благодаря, не бях обръщал внимание, че го има. И финално от мен, стила на каране определено е в основата, както е писал и колегата, на магистрала ако понастъпваш разхода като нищо минава спокойното градско каране. Живи и здрави :beer


Потребителски аватар
KGL
Мнения: 783
Регистриран на: Вто 22 ное 2005 13:59
Автомобил: Passat B8 Alltr BMT 176kW TDI
Двигател: CUAA 2016
Местоположение: София
Контакти:

Re: Passat B8 - първи впечатления

Мнениеот KGL » Чет 16 авг 2018 17:27


Когато шофира жена ми, докарва разхода до 6 градско, аз под 7,5 трудно падам!



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: spallding86 и 72 госта