Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
Omilron
Мнения: 129
Регистриран на: Вто 04 ное 2014 10:36
Автомобил: VW Passat b3 3a2 35I
Двигател: 1992 ABS
Местоположение: София

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот Omilron » Чет 27 юни 2019 9:51


Здравейте колеги,

Да не отварям нова тема, но имам "подобен" проблем. Колата си беше супер, но поради причини с които няма да ви занимавам се наложи да постои 3 месеца пред блока без да бъде палена. Преди месец реших да си я карам и от тогава имам чуството че това не е мойта кола - проблем след проблем. То не бяха алтернатори, акумулатори, отечки, фарове, гърнета, брони и кво ли още не :scare3 . Тамън реших че съм оправил всичко и днеска ново 20. Ситуацията е слезната:

Качвам се вчера, паля и още не съм включил на скорост гледам стрелката на температурата се качва нагоре. Поседях около минута и стигна 100 градуса. Гася, отварям капака, отварям казанчето на антифриза гледам почти няма. Долях вода, проверих тва малкото маркуче дали тече от него - всичко точно. Паля пак, обезвъздуши се - същото - тоя път до 110, почна да мига и лампата за температура. Заебах я и днес викам пак да пробвам. Паля пак, тоя път температурата стигна 70 градуса (веднага след като я запалих) обаче не мърда повече. Викам ше отида до работа с нея. Тръгнах дигна си до 90, на светофарите малко повече - викам оправи се (даже си помислих таблото да не се е преебало). И 5 км преди работа пак на 110. Нямаше къде да спирам стигнах до работа и без да я гася отварям капака гледам перката не се върти. Та са седи в зелена зона, дано до 4 часа истине да я прибера :mhihi

Поздрави,
Тодор




Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот Pet_rov » Чет 27 юни 2019 14:02


Температурен датчик?


Потребителски аватар
Omilron
Мнения: 129
Регистриран на: Вто 04 ное 2014 10:36
Автомобил: VW Passat b3 3a2 35I
Двигател: 1992 ABS
Местоположение: София

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот Omilron » Чет 27 юни 2019 14:16


Ми май ще е това колега понеже преди малко слезнах и дори само на контакт без да я паля качва на 70 градуса при студен двигател и почва да мига лампата.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот Pet_rov » Чет 27 юни 2019 15:36


Е и аз го играх тоя филм преди 2 месеца. Таблото беше шашаво, нов датчик и се оправи положението. Делфи взех, май беше около 12-13 лева.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 27 юни 2019 20:19


Датчика само ако нещо е дал на късо ще вдигне на студено градусите, в повечето случаи обаче за такова вдигане на градоси е виновен стабилизатора на напрежението в уреда на таблото. Остави иначе колата да работи на място за да чуеш че пуска перката, известно време след като отвори термостата за да си сигурен, поне че не прегрява. Ако отвори термостата и не се пусне перката обаче трябва да се провери първо да не е блокирала перката с принудителното и пускане от буксата на термо шалтера. Здрава ли е, нов термо шалтер долу на радиатора под казанчето за хидравлика и те така


Потребителски аватар
Omilron
Мнения: 129
Регистриран на: Вто 04 ное 2014 10:36
Автомобил: VW Passat b3 3a2 35I
Двигател: 1992 ABS
Местоположение: София

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот Omilron » Чет 27 юни 2019 21:28


Колега, уважавам много твойте мнения!

Днес като се прибрах и слезнах перката се беше включила - въртя 2 мин и спря. Това е нормално си мисля.

Ясно е че ще го сменя тоя датчик, но не казва ли той на перката кога да се влючва и кога не или аз бъркам?


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 27 юни 2019 21:48


Не, перката се включва от термо датчик който се намира в долния край на радиатора от страната на шофьора, точно под казанчето за хидравличната течност. Този горе на тройника дето е на главата показва само температурата на таблото, ако е с два кабела и е черен датчик. Синия показва температурата на ЕКУ-то. Двата датчика не са заменяеми, защото са с различни съпротивления при различните температури. Ако датчикът е един с 4 крачета е комбиниран за ЕКУ и за показанията на таблото.
В общи линии, щом перката се е включила и е после е спряла всичко е точно с охладителната система на колата, просто не ти показва вярната температура.
Преди 2 месеца го играх тоя филм с моя пасат. Взе да показва 70 градуса и толкова. Намерих 4 датчика втора употреба оригинални, същите температури, дори и по ниски. Купих нов топран, 2 дни показва правилно и на третия пак 70 градуса когато се включваше перката. Взех после още 2 топрана с които вдигаше до 110 градуса при включване на перката. После купих един AIC датчик от еврото, боклук най страшен. В крайна сметка купих един Феби и сега температурата е нормална.
Просто Хела вече не произвеждат такива датчици с 2 кабела и трябва да се експериментира с китайски датчици. Може да се преправи системата от 2 датмика с по 2 кабела към един с 4 /такъв има производство на Хела/ и може би вече всичко ще бъде наред.
Та, ако не стане с датчиците, проблемът е в онзи стабилизатор на напрежение в таблото. Някой да го смени с абсолютно същия и ще стане или направо работещо табло

П.С Всъщност, видях в профила ти, че си с ABS двигател, той е с датчик с 4 крачета. Взимай в Евро-то има Хела за 30 и малко лева


Потребителски аватар
Omilron
Мнения: 129
Регистриран на: Вто 04 ное 2014 10:36
Автомобил: VW Passat b3 3a2 35I
Двигател: 1992 ABS
Местоположение: София

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот Omilron » Чет 27 юни 2019 22:19


Аз тая кола откакто я взех преди 4 години си седи на 70 градуса (поне по табло) и си викам ... за таблото (смисъл един К.Р за таблото)! Никви проблеми от към губене на антифриз и квито и да е простотити. Парно да пукнеш вътре от жега. Почна да мига по едно време преди месеци - проверявам, всичко ток. Викам си табло е, не щото съм тъп (а може би съм) и си карам така. Понеже по горе казах че имах проблеми с тоци и тн. леко почнах да се филмирам и като дам на контакт не ми светеше лампата за акумулуатора - бащата вика натисни таблото (щото има същия пасат от 15 години) - и воала светва лампата на акумулатора. И сега като се кача и не светва го бутам леко навътре и си свети как си трябва.

Ще си купя едно табло и датчик и ще кажа дали се е решил проблема!

Благодаря!


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот ktamen » Чет 27 юни 2019 22:52


Купи си ето това https://ru.aliexpress.com/item/32865167 ... 33edaNsLd9, пробвал съм ги много са надеждни и точни, може да се наложи да удължиш жицата. Ще знаеш винаги точната температура даже и при изключен двигател.


Потребителски аватар
Omilron
Мнения: 129
Регистриран на: Вто 04 ное 2014 10:36
Автомобил: VW Passat b3 3a2 35I
Двигател: 1992 ABS
Местоположение: София

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот Omilron » Пет 28 юни 2019 23:16


Това съм си го мисли и аз, но искам и таблтото да си мери нормално :)

Утре отивам за датчик ще споделя какво се е случило.

Наздраве!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19145
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот stefan4o » Съб 29 юни 2019 12:27


Премери си датчика, колега.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот ktamen » Съб 29 юни 2019 14:05


Залагам 1лв, че новия датчик ще е менте и проблемът ще си остане.


Потребителски аватар
Omilron
Мнения: 129
Регистриран на: Вто 04 ное 2014 10:36
Автомобил: VW Passat b3 3a2 35I
Двигател: 1992 ABS
Местоположение: София

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот Omilron » Съб 29 юни 2019 14:55


Заглавие: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

ktamen написа:Залагам 1лв, че новия датчик ще е менте и проблемът ще си остане.


Купих си датчик Hella за 35 лв. от Евро-07 и таблото заспа. Има ли бира за 1 лв. да ме почерпиш (това в кръга на шегата)?

Предлагаха ми и некъв за 11 лв, само да си кажа.

Поздрави!


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 30 юни 2019 13:45


За 11 лева еврото предлагат AIC, която марка спори с топран за мястото най сериозен боклук :biggrin


Потребителски аватар
Omilron
Мнения: 129
Регистриран на: Вто 04 ное 2014 10:36
Автомобил: VW Passat b3 3a2 35I
Двигател: 1992 ABS
Местоположение: София

Re: Passat B3 1.8 mono - Не се включва перката на радиатора и прегрява?

Мнениеот Omilron » Пон 01 юли 2019 9:31


Най вероятно е бил AIC, но понеже каза да купувам Hella си взех такъв за което благодаря!

И е така за да има още кво да се прави по колата ми падна ауспуха в движение и се закачи за бронята и счупи щипки и све кво има отзад :mhihi

Поздрави!



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 128 госта