Пасат 5.5 - Вратата ми се отвори в движение

Техническа и сервизна информация за Passat
kurmijanko
Мнения: 86
Регистриран на: Пон 12 мар 2007 15:59
Автомобил:
Двигател:

Пасат 5.5 - Вратата ми се отвори в движение

Мнениеот kurmijanko » Нед 15 апр 2018 0:09


Здравейте,

Става дума за Пасат 5.5
Случи ми се следният проблем: От няколко дни не ми се затваряше добре вратата (предна дясна) и трябваше да я притискам за да се затвори. За всеки случай и заключвах докато карах. Но днес при един ляв завой се отвори леко вратата, тоест все едно се хвана на зъба на заключването (просто ми светна лампата под вратата, но се държеше), притиснах я да захване хубаво и бях спокоен, понеже видях, че като е заключена няма как напълно да се отвори. Да ама не, по-късно при остър ляв завой с по-голяма скорост вратата директно се отвори цялата и добре, че не се откърти от пантите и не излетя да направи беля. Едвам съм се прибрал след това като я придържах с колана през дръжката през цялото време.
Та така и така ще я карам на майстор понеже аз нямам идея как да я оправя, та въпросът ми е дори и за механичното затваряне тази ли част отговаря бравата?
http://www.autopower.bg/%D0%B4%D1%8F%D1%81%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-starline-vw-passat-5-variant-3b6-4014654-g20113-cap527-iarp59057.html
или тя е само за заключването?
И все пак няма ли някакви механични защити това да не се случва? То сега ме е страх да карам, някакви идеи по-добри от това да я държа с колана през цялото време?




Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Вратата ми се отвори в движение

Мнениеот Водния дух1 » Нед 15 апр 2018 6:16


Някоя пружина липсва или е счупена.Сменяй бравата.


Потребителски аватар
fichtenweg
Мнения: 702
Регистриран на: Сря 13 юни 2007 9:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: AHH
Местоположение: София

Re: Пасат 5.5 - Вратата ми се отвори в движение

Мнениеот fichtenweg » Нед 15 апр 2018 16:21


Временно решение:

а) някакво по-дълго ластично въже (има ги на бензиностанциите), като захванеш единия край в основата на заключващия механизъм на пасажерския колан или по железата на седалката (можеш да подложиш нещо на куките за да не нараниш детайлите)
б) колан с обтегач, захващане на същите места
Изображение

Ремонт:

Механичните защити са точно част от механизма на бравата. Грубо казано, от едната страна имаш самата брава а от другата дебела метална П-образна скоба. На скобата няма какво да й се развали, така че сменяш бравата. Относно линка който си намерил - с посочената цена това е нищо повече от стандартните китайски брави които се продават навсякъде, поради което те съветвам просто да си я купиш на по-ниска цена - така и така ще е все същата като тези от 50+ лв.

Не си писал откъде си, но ето за пример
https://www.ebay.co.uk/itm/VW-PASSAT-B5-96-05-DOOR-LOCK-MECHANISM-MOTOR-ACTUATOR-FRONT-RIGHT-3B1837016A/180404215412?epid=1688209979&hash=item2a00edde74:g:~xkAAOSwVlVZ6LSP

На цена 36 лв (с доставката) и чакане между 7-10 дни можеш да си имаш същата тази брава. Ако потърсиш и повече, вероятно можеш да намериш и по-изгодни оферти. Все пак ако не търпи отлагане, тогава купувай оттук.
Ремонта те съветвам да си го направиш сам, тъй като проблема с бравите при моделите Б5-Б5.5 е често срещан и като цяло си заслужава придобиването на опит.
Ето ти едно илюстрирано ръководство стъпка по стъпка с описание на нужните инструменти (пестиш време и средства за търсене на майстори, отделно 60-80 лв за самия ремонт)
(Ръководството е за шофьорска врата, но принципа на захващане на стъклото е същия, т.е. не като на задните врати)
http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

БОНУС
Видео за смяна на бравата на пасажерската врата
https://www.youtube.com/watch?v=kHjTGLqZX3w

Има една особеност при монтажа на такива брави:

Изображение

На снимката зелената стрелка показва мястото където бравата е занитена към пластмасов държач. Тъй като този държач не идва с бравата, следва много внимателно да се отдели старата брава (не е препоръчително разпробиване с тънък свредел, тъй като пластмасовото ухо под него се топи веднага). Нитът е алуминиев, не знам точно каква техника да ти препоръчам, но можеш да пробваш с тънки клещи. Съответно захващането на новата брава към държача - с подходящ малък винт и гайка.

Допълнителна идея. Можеш да опиташ да си отремонтираш оригиналната брава, щом микроключетата й работят. Проблемът е рядко срещан и предполага детайл от грубата механика на бравата - т.е. относително лесно за ремонтиране. Това би бил и идеалният вариант - да си запазиш оригиналното оборудване. Стари, неработещи брави с иначе здрава механика би трябвало да можеш да си намериш на символична цена или подарък.
Тъй като бравата така и така не задържа вратата е абсолютно все едно дали е на вратата или не, ето ти още един повод да я демонтираш и да си отделиш достатъчно време да я огледаш внимателно и да се опиташ да я ремонтираш.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: A999 и 72 госта