Правата на гражданите и полицията.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот hooligans » Пет 15 яну 2010 0:34


Обществото е създало полицията , защото нейната дейност е необходима за защита на живота, свободата, сигурността и собствеността на гражданите.
Полицейските служители спазват и защитават човешките права на гражданите. Те разкриват и предотвратяват извършените престъпления и други правонарушения. Дейността им е насочена да бъде в служба на обществото за повишаване на личната и обществена сигурност. Крайният резултат е осигуряване спокойствие и безопасност за отделния гражданин и неговото семейство.
Изпълнението на тези цели е възможно при наличие на реално сътрудничество между полицията и гражданите. То се изразява в спазване на законите и подпомагане усилията на полицейските служители за опазване на обществения ред и противодействие на престъпността.


Основни задачи на полицията
  • Опазва обществения ред.
  • Предотвратява и разкрива престъпленията.
  • Защитава правата и свободите на гражданите.
  • Опазва имуществото на гражданите.
  • Контролира безопасността на движението.
  • Издава документи за самоличност.
  • Извършва административни услуги.


Кои лица могат да бъдат задържани (арестувани) и какви са правата им?
  • За които има данни, че са извършили престъпление.
  • Които след надлежно предупреждение съзнателно пречат на полицейския орган да изпълни задълженията си по служба.
  • Които показват тежки психически отклонения и с поведението си нарушават обществения ред или излагат живота си на явна опасност.
  • При невъзможност да се установи самоличността им.
  • Които са се отклонили от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или от местата, където са били задържани по законов ред.

От момента на задържането им лицата имат право:
  • Да бъдат уведомени за основанията за задържане.
  • На адвокатска защита от момента на задържането.
  • Да обжалват пред съда законността на задържането.
  • Да се обадят на свой близък или приятел.
  • На медицински преглед.
  • На задържаните не могат да бъдат ограничавани други права, освен правото на свободно предвижване.
  • Срокът на задържането не може да бъде повече от 24 часа.
  • Срокът на задържане може да бъде увеличен от прокурора или съда.


Кога полицията извършва обиск?
  • При задържане (арест) на лица.
  • На лицата, за които съществуват данни, че носят опасни и забранени за притежаване предмети.
  • На лица, заварени на място, където е извършено престъпление или нарушение на обществения ред, когато има достатъчно данни, че у тях се намират вещи, които са свързани с престъплението или нарушението.
  • За всички случаи на извършен личен обиск се съставя протокол.


Кога полицията извършва проверка на лични вещи и помещения?
  • Проверка на лични вещи се извършва: при установяване на самоличност.
  • при задържане /арест/.
  • Когато са налице достатъчно данни, че се укриват веществени доказателства за извършено престъпление.
  • Проверка на превозно средство може да се извърши, когато има данни за извършено престъпление или нарушение на обществения ред.
  • За всички случаи на извършена проверка на лични вещи или превозно средство се съставя протокол.
  • Проверка на помещение се извършва при: непосредствено предотвратяване на предстоящо или започнало тежко престъпление.
  • Има данни, че в помещението се укрива извършител на тежко престъпление.
  • За оказване на неотложна помощ на хора, чийто живот, здраве или свобода се намират в опасност.
  • В изброените случаи проверката може да се извърши без съгласието на собственика или обитателя на помещението или в тяхно отсъствие.
  • За извършената проверка се съставя протокол и се уведомяват органите на прокуратурата.

Последна промяна от hooligans на Вто 19 яну 2010 10:47, променено общо 2 пъти.




Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Правата на Гражданите и Полицията.

Мнениеот hooligans » Пет 15 яну 2010 0:35


темата е информативна , не е за коментари .
мисля че ще е полезна за много хора
ще я допълвам постепенно
властимащите ако искат могат да я закачът някъде , незнам за кой раздел е :dontknow:


Потребителски аватар
Snejoky
R.I.P
Мнения: 1049
Регистриран на: Чет 12 окт 2006 22:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: на село

Re: Правата на Гражданите и Полицията.

Мнениеот Snejoky » Съб 16 яну 2010 11:47


Срокът на задържането не може да бъде повече от 24 часа.
Срокът на задържане може да бъде увеличен от прокурора или съда.

Полицията задържа до 24 ч.
След това прокурорско задържане до 72 ч.
При изтичане на 72ч. съдът се произнася каква да бъде мярката за неотклонение

Да се обадят на свой близък или приятел.

След прокурорско задържане до 72ч. уведомяването става по телефона, ако имате фонокарта или с писмо, което трябва да е в плик с марка.


Потребителски аватар
stam_enkov
Мнения: 13
Регистриран на: Пет 11 яну 2008 17:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Правата на Гражданите и Полицията.

Мнениеот stam_enkov » Сря 20 яну 2010 17:20


Ако мога и аз да съм полезен.
http://cars123.hit.bg/KAT%20prava.pdf


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Правата ни пред КАТ

Мнениеот doktora » Пон 01 фев 2010 13:38


Здравейте колеги!
Днес попаднах на много интересна тема , която бих искал да споделя и с вас. Темата се казва - "Правата ни пред КАТ".
Аз лично я намирам за много интересна и полезна, поради което я изчетох на един дъх, а след това си я принтирах и сложих в колата.
Например, нещото което не знаех и го начучих сега е че наказателното постановление от наложен акт, трябва да бъде изпратено от КАТ по пощата, до посочения адрес от нарушителя и това постановление трябва да бъде издадено максимум до 1 месец. А в същото време каква е практиката на КАТ-Г.Оряховица - малко преди да ми изтече срока посочен в акта, трябва да отида лично до гишето на КАТ и да проверя дали не е излязло наказателното постановление. Почти винаги постановлението не е готово и от КАТ удължават срока по няколко пъти, което означава няколко безмислени, времеемки и нервоемки ходенията до там.

Ето от тук http://www.ayanev.com/wp-content/uploads/KAT.pdfможете да си изтеглите документа в pdf формат, а иначе от тази страничка http://www.ayanev.com/kat-8954/ може да видите много интересно видео за един руснак, който си знае много добре правата и прави на "пух и прах" спрелите го катаджии. Аз лично видето го бях гледап преди няколко месеца, но му се насладих отново.


Потребителски аватар
jijibs
Мнения: 698
Регистриран на: Нед 27 апр 2008 10:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас, Golf 3, AEA

Re: Правата на Гражданите и Полицията.

Мнениеот jijibs » Сря 03 фев 2010 21:48


Правата и задълженията на служителите на МВР са указани в ЗМВР http://lex.bg/laws/ldoc/2135516991

По интересен обаче е този линк http://www.mvr.bg/About_Us/Codex/default.htm
а именно "Етичен кодекс на служителите от министерството на вътрешните работи с полицейски правомощия". Със заповед служителите от МВР с полицейски правомощия са положили клетва по Етичния кодекс. Ето една извадка от него:

РАЗДЕЛ III
Поведение, недопускащо прояви на корупция
28. Полицейският служител не трябва да се поставя в материална или друга зависимост от отделни лица или организации.
29. Полицейският служител не се възползва от правомощията си с цел лично облагодетелстване или друга користна цел.
30. Полицейският служител се противопоставя и е длъжен да информира своите началници или съответните органи за всеки акт на корупция, достигнал до неговото знание.


97. Правилата на поведение, съдържащи се в настоящия кодекс, са неизменна част от ежедневната полицейска дейност.
98. Спазването на етичните правила за поведение е гаранция за законността на действията на полицейския служител и защита от неоснователни обвинения.


Нека да оставим без коментари тази тема наистина!


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Правата ни пред КАТ

Мнениеот maxpayne » Чет 04 фев 2010 10:15


doktora написа:иначе от тази страничка http://www.ayanev.com/kat-8954/ може да видите много интересно видео за един руснак, който си знае много добре правата и прави на "пух и прах" спрелите го катаджии. Аз лично видето го бях гледап преди няколко месеца, но му се насладих отново.

Малко пояснение, за да не се вкара някой в неприятности. Във въпросните видеа шофьорите отказват да излязат от колата, може би там такъв е закона. В България обаче КАТ-аджията има право да те покани да излезеш от колата

Чл. 170, алинея 5: Служителят, осъществяващ контрол, представя на спрения за проверка
участник в пътното движение полицейски знак или служебна карта. Когато е
необходимо, той може да покани спрения водач да излезе от превозното средство.


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17177
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Правата ни пред КАТ

Мнениеот vasstop » Чет 14 окт 2010 10:49


policevidin написа:ПОМНЕТЕ ЧЕ ПРЕДИ ДА СИ НАУЧИТЕ ПРАВАТА СИ НАУЧЕТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯТА.
Много съм съгласен с теб.
Старая се винаги да съм примерен и да имам всичко необходимо.
На текущата кола само пожарогасителят ми не е минал преглед, но и това ще стане скоро, трябва да намеря време.
Но много 'обичам', когато ме спрат да НЕ се представят, любимо ми е, а става почти всеки път като ме спрат...


петър
Мнения: 11
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 14:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Правата на Гражданите и Полицията.

Мнениеот петър » Вто 19 окт 2010 15:20


абе хубаво е човек да си знае задълженията ама лошото е че много от полицаите или не си ги знаят или си превишават правата за което страшно много ме е яд :banghead: .Прост пример:полицай констатира нарушение и когато вече съм паркирал идва при мен ръкомаха от личният си автомобил да отида при него започва да говори надменно и арогантно в неосветен участак в селото в което се намирахме иска ми старшията всички документи които имам и когато аз му поисках служебна книжка ми заяви че ще ме арестува.коментирайте колеги ако можете как бихте постъпили на мое место вие като се има предвид че нарушението което съм извършил е нямам осветление на задния номер :|


Потребителски аватар
1z
Мнения: 758
Регистриран на: Нед 05 авг 2007 7:18
Автомобил: seat ibiza
Двигател: atd
Местоположение: Русе Слънчев Бряг

Re: Правата на Гражданите и Полицията.

Мнениеот 1z » Вто 19 окт 2010 16:04


петър написа:абе хубаво е човек да си знае задълженията ама лошото е че много от полицаите или не си ги знаят или си превишават правата за което страшно много ме е яд :banghead: .Прост пример:полицай констатира нарушение и когато вече съм паркирал идва при мен ръкомаха от личният си автомобил да отида при него започва да говори надменно и арогантно в неосветен участак в селото в което се намирахме иска ми старшията всички документи които имам и когато аз му поисках служебна книжка ми заяви че ще ме арестува.коментирайте колеги ако можете как бихте постъпили на мое место вие като се има предвид че нарушението което съм извършил е нямам осветление на задния номер :|


как ще ти ръкомаха от личният си автомобил :shock такъв вообще няма да го отразя :lol: иначе в случай че се притесняваш от него влизаш в колата и се заключваш Ако му трябваш ще дойде при теб, след като ти се е представил( с имена чин и от кое рпу е)документите му ги показваш от вътрешната страна на стъклото, което е отворено един пръст колкото да се чувате Ако те накара да излезеш и както казваш е тъмно, и те заплашва звъниш на 112(ли беше :oops: )и на оператора обесняваш как стоят нещата че е агресивен и не си сигурен че е полицай чакаш да дойде друга патрулка и тогава чак излизаш от колата.


петър
Мнения: 11
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 14:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Правата на Гражданите и Полицията.

Мнениеот петър » Вто 19 окт 2010 21:40


ами в неосветен очастак на дадена улица ако аз си помисля че е предрешен полицай а в случая има много такива пак ли трябва да му се кланям?Или всеки който не вика като овчар е полицай?Написах само един фрапиращ случай с селски полицай който си мисли че е над закона и се държи непрестойно с гражданите поисках коментар да видя дали съм постъпил правелно но въпреки всичко както аз може да съм му заприличал на престъпник така също и той може да прилича на престъпник та незнам дали гореспоменатия пистолет ако наистина е в мен трябва да го крия или трябва да се отбранявам?дано полицая да ми пише за да знам как да реагирам :012:


Потребителски аватар
1z
Мнения: 758
Регистриран на: Нед 05 авг 2007 7:18
Автомобил: seat ibiza
Двигател: atd
Местоположение: Русе Слънчев Бряг

Re: Правата на Гражданите и Полицията.

Мнениеот 1z » Вто 19 окт 2010 22:01


policevidin написа:Написаното по-горе е вярно но не съвсем цялото.
Така:
1. Не говоря за колегите които се мислят за Бамбо 1-ва кръв :screwy
2. Полицай който е очевидец на престъпление или грубо нарушение на общественият ред или на участник от движението по пътищата (ЗДВП), независимо тои дали е на работа или не или С или без униформа, Е ДЛЪЖЕН да вземе отношение. В противен случай подлежи на съдебен процес (при доказване)
Относто проверката: Колегата се приближава до субекта, представя се по надлежният ред и изисква от вас документ за самоличност. При което Вие (ние) сте длъжни да му я представите.След което ви обяснява с респектиращ тон (а не да вика като овчар) причината за безпокойството. Както и че трябва да изчакате на място пристигането на дежурният патрул при което вие неможе просто да си тръгнете.
Въпросът с (Накарването да излезете от колата) Такова няма!!! След като служителя от МВР се е уверил че Вие сте разбрали кой и какъв е той (полицай) Той Ви прави "Устно полицейско разпореждане съгласно ч.55 от ЗМВР" Да излезето от автомобила. (Накои от вас ще си кажат ама той няма основания) те са много както знаете има много издирвани лица в БГ. представете си случайно сте му заприличали на един от тях (в добавка с опитите ви да отстоите ''ПРАВАТА СИ'') или сторило му се е че има оръжие в колата. (Незнам дали на някой му се е случвало да намерят пистолет по време на ротинна проверка, повярвайне ми не му е много приятно на човека). Ако вие не слезете от колата (и на служителя му се занимава с вас) повярвайте ми ще излезете дори и да се дърпате.
Същият служител се явява като свидетел по акта или в съда.
Сега не искам да си мислите че едва ли не всеки 2-ри цивилен ще ви спира за проверка НО имайте в предвид че незнаете от къде може да ви види някой. И пак споменавам с риск да се повтря (Дръжте се така както искате да се държат с вас)
Коментар мо темата РАМБО не искам да правя, а още повече за корупция :beat_butt2 Долно е и грозно но се практикува. Отправям ви съвети а не закани и аз не съм цял живот полицай не си мислете че съм бил цвете за мирисане, Но това ми се работи и това работя! :012: Наздраве и не карайте пили (или поне не допускаите да ви хванат :Mr Green Fun :Mr Green Fun ) :beer :beer

Аз да питам без да споря, защото не съм сигурен по закон знам че съм длъжен да покажа документи,но мисля че не съм длъжен да ти ги дам да ги пипаш(на пример лична карта)-така ли е?
понеже съм много подозрителен към цивилни полицаи,може би защото питат а после се представят или не искат да го направят (обикновено са пияни и парадират със значката си)не съм ли си в правото да искам да дойде патрулен автомобил или поне униформени полицай?
:beer


петър
Мнения: 11
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 14:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Правата на Гражданите и Полицията.

Мнениеот петър » Сря 20 окт 2010 8:04


не мога да разбера едно само ако моята лична карта с моето ЕГН смоите данни са собственност на държавата защо аз плащам за издаването им?Защо се казва и пише лични документи ами не се казва държавна карта?И следователно ако личната карта е и личен документ аз трябва да я предоставя при проверка от органите на властта но тя е моя и аз си отговарям за нея.Следователно независимо дали полицай прокурор или рамбо ми поискат лична карта за проверка аз съм задължен да се легитимирам но също така трябва да пазя и личните си вещи защото личната собственност е НЕПРИКОСНОВЕННА!!! :beer :012:


петър
Мнения: 11
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 14:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Правата на Гражданите и Полицията.

Мнениеот петър » Сря 20 окт 2010 11:36


ако има сигнал за извършено престапление да съгласен съм ама ей така от единия килешлък неможе а иначе въсхищавам се на всеки съвестен полицай независимо редови или офицер спазвам разпоредбите както те желаят и на всичкото отгоре им благодаря.Но полицаи които преди да станат такива са били никои в обществото а след като са облекли униформата се мислят че са над всички и всичко просто гледам със съжаление защото има една поговорка:пази Боже сляпо да прогледне сещате се нали? :beer и с мярка


петър
Мнения: 11
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 14:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Правата на Гражданите и Полицията.

Мнениеот петър » Чет 21 окт 2010 10:38


да ви кажа един виц за коланите:Става катастрофа полицията престига констатира причините за катастрофата и прави заключение.Шофьора който не си беше сложил предпазния колан едвам го отлепихме от предното стъкло на автомобила а спътника до него който ползвал предпазен колан беше като жив?!? :обичам ви



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 46 госта