Правата на гражданите и полицията.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот ivo_555 » Нед 03 мар 2013 14:21


Това много пъти е било тема на обществено обсъждане, лично аз досега не съм получил логичен и адекватен отговор, а иначе че са собственост на държавата би трябвало да го пише в Закона за личните документи!




Потребителски аватар
mackatasvento
Мнения: 67
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 14:36
Автомобил: VW Vento 1.8
Двигател:
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот mackatasvento » Пон 04 мар 2013 0:12


myrshavija написа:
policevidin написа:... документите не са на ли4на собственост, те са собственост на Република България и са прдоставени за ползване и съхранение...
Къде го пише това? Ако наистина е така, то защо ги плащаме?


Вече няма да ги плащаме http://btvnews.bg/bulgaria/vas-reshi-che-taksite-za-lichni-dokumenti-sa-nezakonni.html


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот ivo_555 » Пон 04 мар 2013 9:51


Далеч съм от тази мисъл аз, сигурен съм, че ще преформулират такса за издаване като нещо друго и пак ще я събират! Да не забравяме, че има и обжалване и т.н.!


azrod
Мнения: 1178
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 22:42
Автомобил: Passat B3 Variant
Двигател: 1.8mi AAM 1993
Местоположение: Асеновград/ Пловдив
Контакти:

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот azrod » Чет 07 мар 2013 11:01


Така е, затова има глоба за загубени документи. А плащането е за услугата да ти ги издадат и предоставят :D:D:D


Потребителски аватар
Stoi
Вечен БАН
Мнения: 2115
Регистриран на: Пон 03 окт 2005 21:02
Автомобил: Golf2EJettaMk2coupeZZR600
Двигател:
Местоположение: Кричим
Контакти:

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот Stoi » Сря 12 юни 2013 20:05


Да питам как бихте коментирали следната ситуация. Гражданин стоящ си в автомобила на улицата по сред бял ден. До него спира цивилна кола и от нея излиза униформен полицай ( който в последствие се оказва , че не е бил на работа по това време ) . Заповядва на гражданина в колата да излезе. Гражданина му иска служебната карта и да се легитимира , при което полицая се ядосва , отваря вратата и с обиди и сила изкарва човека вън и му слага белезниците. Отказва по какъвто и да е начин да се легитимира с карта или да каже името си.
Това , че носи униформа дава ли му това право да не се легитимира и да покаже картата си ? Щом откаже да се легитимира и да погаже карта това значи ли , че можеше гражданина да му бие шамарите и да го изтълкува като опит за отвличане ? И после, като се стигне до съд това, че е бил в униформа, но не е показал карта и не се е представил спасява ли го ? И кой в крайна сметка ще го отнесе ако беше се стигнало до бой ?


azrod
Мнения: 1178
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 22:42
Автомобил: Passat B3 Variant
Двигател: 1.8mi AAM 1993
Местоположение: Асеновград/ Пловдив
Контакти:

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот azrod » Чет 13 юни 2013 20:41


Трябвало е просто да заключи автомобила и да се обади на 112. Оттам ще му пратят патрулка да се легитимират и да го видят ония миндил кво иска... Всеки може да си купи палка и фуражка от циганския пазар!
Иначе побоят над служител на реда е подсъдим по всички параграфи.
А само от лично любопитство - на какво основание е задържан човека? Арестът си има определени условия, които да се спазят иначе може да ги съди определено, а сигурно ли е, че човека или колата не са обявени за издирване?


Потребителски аватар
Stoi
Вечен БАН
Мнения: 2115
Регистриран на: Пон 03 окт 2005 21:02
Автомобил: Golf2EJettaMk2coupeZZR600
Двигател:
Местоположение: Кричим
Контакти:

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот Stoi » Пет 14 юни 2013 7:22


azrod написа:Трябвало е просто да заключи автомобила и да се обади на 112. Оттам ще му пратят патрулка да се легитимират и да го видят ония миндил кво иска... Всеки може да си купи палка и фуражка от циганския пазар!
Иначе побоят над служител на реда е подсъдим по всички параграфи.
А само от лично любопитство - на какво основание е задържан човека? Арестът си има определени условия, които да се спазят иначе може да ги съди определено, а сигурно ли е, че човека или колата не са обявени за издирване?


Абсолютно сигурно. Човека просто си е стоял. Служител на частна фирма със служебната кола.


Потребителски аватар
pepi_iliev
Мнения: 189
Регистриран на: Вто 15 юни 2010 17:02
Автомобил: Seat Ibiza 1.9 TDI 2000
Двигател: AGR
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот pepi_iliev » Пет 14 юни 2013 8:54


Мен така една вечер в Надежда както си карам и зад мен кара патрулка. След около 300-400 метра светнаха с бурканите и спряхме. Идва един униформен чичко, представя се, вика дай си всички документи, лична карта, книжка и документите на колата. Давам ги и той вика - карай след нас, при което аз. :eek :eek :eek
Завряха се в една тъмна уличка и спряха. Идва той при мен, вика - излизай от колата. Излизам аз, и той - ръцете на тавана на автомобила. След което последва старателна проверка дали нямам оръжия и т.н. Отворих му багажника, претърсиха го. Претърсиха и жабката. Видяха, че нищо няма и ми върнаха документите.

С всичко това съм съгласен, само не разбрах защо ме откараха в по-тъмната уличка. И преди да започнете да ми обяснявате как е трябвало да се обадя на 112 и т.н. Бях сам, нямаше свидетели, даже и коли не минаваха. А те си бяха двама - винаги ще се защитят, колеги са все пак...


StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот StrEagle » Пет 14 юни 2013 14:22


Според мен, е трябвало да откажеш да местиш автомобила, без да ти върнат документите, понеже така си направил нарушение.
Това е като да ти кажат премести автомобила от другата страна на улицата, няма нужда да слагаш колан защото нали те ти казват. Ти го местиш и те ти пишат акт защото са те видяли без колан.
За другото нямам коментар.


Потребителски аватар
pepi_iliev
Мнения: 189
Регистриран на: Вто 15 юни 2010 17:02
Автомобил: Seat Ibiza 1.9 TDI 2000
Двигател: AGR
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот pepi_iliev » Пет 14 юни 2013 19:06


Мда, и вариантите бяха 2. Първия е 24 часа в районното, заради неподчинение, и втория е да си тръгна без документите. :smile


Потребителски аватар
Stoi
Вечен БАН
Мнения: 2115
Регистриран на: Пон 03 окт 2005 21:02
Автомобил: Golf2EJettaMk2coupeZZR600
Двигател:
Местоположение: Кричим
Контакти:

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот Stoi » Пон 17 юни 2013 7:37


Принципно е трябвало веднага след, като са ти взели документите и са ти казали да караш зад тях да се обадиш на 112 поне не за друго а после да се ползва сигнала и записа в съда , ако нещо ти бутнат в багажника по време на проверката. И другото е че , по принцип след като ти включат буркана може да не спреш веднага а на място осветено и където се чувстваш в безопасност , а не в тъмна уличка. Спираш на осветено място и ги чакаш. Така е по закон.


Потребителски аватар
pepi_iliev
Мнения: 189
Регистриран на: Вто 15 юни 2010 17:02
Автомобил: Seat Ibiza 1.9 TDI 2000
Двигател: AGR
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот pepi_iliev » Нед 23 юни 2013 20:53


Хора, не че нещо, ама - в коя страна живеете? Какви сигнали на 112, какви 5 лева. Нали един път пред мен стана ПТП и единия шофьор беше мъртво пиян. Аз като съвестен гражданин веднага се обадих на 112. След 2 часа ми се обаждат и ми казват, че "колегите били там, но катастрофиралите коли са си тръгнали". Веднага отидох до мястото и шофьора, който не беше виновен и не беше пиян ми каза, че въобще не е идвала полиция. :screwy Та вие още си мечтайте за свидетелки показания по 112 и т.н.


Потребителски аватар
МЗМА
Мнения: 65
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 3:49
Автомобил: IFA-mobile DDR
Двигател: 353W Baujahr-1971
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот МЗМА » Нед 23 юни 2013 22:31


Stoi написа:Да питам как бихте коментирали следната ситуация. Гражданин стоящ си в автомобила на улицата по сред бял ден. До него спира цивилна кола и от нея излиза униформен полицай ( който в последствие се оказва , че не е бил на работа по това време ) . Заповядва на гражданина в колата да излезе. Гражданина му иска служебната карта и да се легитимира , при което полицая се ядосва , отваря вратата и с обиди и сила изкарва човека вън и му слага белезниците. Отказва по какъвто и да е начин да се легитимира с карта или да каже името си.
Това , че носи униформа дава ли му това право да не се легитимира и да покаже картата си ? Щом откаже да се легитимира и да погаже карта това значи ли , че можеше гражданина да му бие шамарите и да го изтълкува като опит за отвличане ? И после, като се стигне до съд това, че е бил в униформа, но не е показал карта и не се е представил спасява ли го ? И кой в крайна сметка ще го отнесе ако беше се стигнало до бой ?


Миналата година двама такива униформени субекти с жилетки като от чистотата тръгнаха да ме заключват като поисках да се легитимират :censored2 Иначе това за 112 е добра идея,ако се стигне до употребата му казвате следното:Помощ тормозят ме!И ако антинародните служители са с патрулна кола казвате синия номер който е на колонката зад задната врата там 24 ХХХ.На тъмни улички никога не спирайте да се разправяте с тях!Това са лоши хора,всичко може да се случи и накрая винаги вие ще сте виновни.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот dobrin » Сря 26 юни 2013 9:50


Stoi написа:Да питам как бихте коментирали следната ситуация. Гражданин стоящ си в автомобила на улицата по сред бял ден. До него спира цивилна кола и от нея излиза униформен полицай ( който в последствие се оказва , че не е бил на работа по това време ) . Заповядва на гражданина в колата да излезе. Гражданина му иска служебната карта и да се легитимира , при което полицая се ядосва , отваря вратата и с обиди и сила изкарва човека вън и му слага белезниците. Отказва по какъвто и да е начин да се легитимира с карта или да каже името си.
Това , че носи униформа дава ли му това право да не се легитимира и да покаже картата си ? Щом откаже да се легитимира и да погаже карта това значи ли , че можеше гражданина да му бие шамарите и да го изтълкува като опит за отвличане ? И после, като се стигне до съд това, че е бил в униформа, но не е показал карта и не се е представил спасява ли го ? И кой в крайна сметка ще го отнесе ако беше се стигнало до бой ?

Ако ситуацията е наистина такава, става въпрос за полицейски произвол. Труден е моментът с доказването. Длъжен е да се легитимира, освен ако не става въпрос за неотложни действия, какъвто по описанието случаят не е. Жалба във военна прокуратура. За бой - по-добре да не се стига до там, макар да си прав с идеята за отвличането. Като цяло имаш право да не изпълниш противоправно разпореждане на орган на реда, ама отново идваме до момента с доказването.


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот maxpayne » Чет 27 юни 2013 13:06


В контекста на последните мнения и продиктувано от един репортаж за полицейски произвол, побой и т.н. - някой знае ли имаш ли право на неизбежна самоотбрана или някаква форма на самозащите срещу полицай? Дори и само де юре и дори и да е твърдо доказуемо фактическото състояние на събитията.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 44 госта