Съвет относно дограма Alu или PVC

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
gsimania
Мнения: 466
Регистриран на: Вто 07 авг 2007 17:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Радомир/Перник
Контакти:

Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот gsimania » Пон 20 дек 2010 12:25


Предстои ми основен ремонт и смяна на цялата дограма.Апартамента е тухлен и изложението му е източно.Въпроса ми е каква дограма е по-добре да сложа - алуминиева или PVC?
Четох доста противоречиви мнение и за двете.Моят избор по-скоро клони към цветна алуминиева дограма с прекъснат термомост.
Какво е вашето мнение?
Благодаря предварително :beer
п.с.приемам оферти за изработка и монтаж на дограмата от колегите занимаващи се с това :да:




Потребителски аватар
Miki
Мнения: 1031
Регистриран на: Сря 19 яну 2005 16:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот Miki » Пон 20 дек 2010 12:34


Благодарение на колегата @Rado :beer лично аз си сложих PVC дограма Тисен и съм много доволен.


Потребителски аватар
Fifa
Мнения: 748
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 10:16
Автомобил: VW Passat 5.5
Двигател: 1.9 TDI AWX
Местоположение: София

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот Fifa » Пон 20 дек 2010 12:40


Аз съм с PVC и съм много доволен


Потребителски аватар
Данко
R.I.P Madcap
Мнения: 865
Регистриран на: Нед 06 юли 2008 19:28
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: AJM 1999
Местоположение: София/Перник/Радомир
Контакти:

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот Данко » Пон 20 дек 2010 12:48


здравей колега, занимавам се от доста време с дограма и честно да ти кажа единственото което ми харесва в алуминия е това че има голям избор от цветове но само това а и е в пъти по-скъпа от PVC-то,другото което е че при алуминия винаги има кондез какъвто и ще да е профила все пак е метал.Надявам се да съм бил полезен



Данко


Потребителски аватар
stan4o_mc
Мнения: 1078
Регистриран на: Нед 18 мар 2007 19:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот stan4o_mc » Пон 20 дек 2010 12:56


Времето в което правих дограма ходих не малко пъти да сменям pvc с Халумин защото от температурни разлики и смяна на сезони - PVC-то се измята и провисва. В последната квартира два прозореца не се затваряха от същия проблем. Не познавам добре pvc дограмата, не знам и какви видове има и на какво издържат. Аз правех основно алуминиева. За мен първото й голямо предимство - не старее, не се влияе от температурни аномалии. Направих експеримент с турски слим профил и немски 5 камерен с n- термо моста. В едно и също помещение, при разлика във външна/вътрешна температура - 30гр - големия скъп профил седеше малко по-близо до вътрешната температура. За мен не си струват по отношение термо изолация. Вероятно има други причини да са на пазара.
Мнение изказвам на база опит от преди 6-7 години, реално нещата може да са други вече!!!

Успех с избора!


Потребителски аватар
gsimania
Мнения: 466
Регистриран на: Вто 07 авг 2007 17:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Радомир/Перник
Контакти:

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот gsimania » Пон 20 дек 2010 13:14


http://alisterm.com/tips.html
Тук са посочени основните плюсове и минуси и на двата вида дограма,но аз искам по-скоро на видя мнения натрупани от личен опит.Това което не харесвам на PVC дограмата е че изпускат винтовете на пантите,а също и пожълтяването на покритието.Да не говорим за профилите които са с фолио и имитират дърво.Виждал съм страшно грозни гледки :shock . Знам че има и PVC и PVC дограма и със сигурност има марки и производители при които тези недостатъци са сведени до минимум.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 20 дек 2010 13:20


Аз още не съм видял направена правилно и изкривена ПВЦ дограма, а у дома имам прозорец на приблизително 20 години при това производство на завод КОМ - Берковица, т.е пробите на първите профили собствено производство. Не е мръднал, като изключим гумените уплътнения. Направена ли е както трябва пластмасата мисля няма проблем. Пожълтяло по пластмасата имам само по декоративната капачките на пантите на единия прозорец в банята след 8 години употреба!


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот Bai Sando » Пон 20 дек 2010 13:22


Задължително ПВЦ.В целия ни апартамент е такава.На Хамър.за сега е супер.Само в кухнята е алумин и неможеш си представи за какъв конденз става въпрос.Сутрин като стан и има вода чак по перваза :banghead: От там тръгва мухъл и т.н.Не е зле каквато и дограма да сложиш да помислиш и за проветряването на дома ти.щото става херметическо затваряне и избива мухъл по външните стени :banghead: Аз си реших този проблем,като остваих единия комин отворен зада излиза излишната влага от някъде,иначе става ужасно :да:


Потребителски аватар
aylin78
Мнения: 403
Регистриран на: Сря 13 яну 2010 16:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Силистра

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот aylin78 » Пон 20 дек 2010 13:23


Сложи си дървена тя е най-добра,но със стъклопакет,един корабен лак и си 6 то4ки,но 4ама да е исъхнал добре за да не се изметне или повреди след време-пвц алумин вси4ко е маса пари ако е ка4ествено


Потребителски аватар
Layer
Мнения: 6405
Регистриран на: Пон 29 яну 2007 20:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот Layer » Пон 20 дек 2010 13:48


aylin78 написа:Сложи си дървена тя е най-добра,но със стъклопакет,един корабен лак и си 6 то4ки,но 4ама да е исъхнал добре за да не се изметне или повреди след време-пвц алумин вси4ко е маса пари ако е ка4ествено

глупости на търкалета.
има само една хубава дървена дограма която е в пъти по скъпа от алуминия и пвц
всички други дървени дограми са бошлав

твърдо съм за ПВЦ


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот forski » Пон 20 дек 2010 14:01


Преди една година си смених входната врата на къщата с дървена,вратата и касата са от дъб+троен стъклопакет.
Другата година ще сменям и дограмата и материала пак ще е дърво и пак дъб,за една година вратата е както са я сложили никакви проблеми конденз,изпотяване нищо.Долу в мазето си смених прозорците с двукамерно PVC и конденз има винаги,особенно сега в големите температурни разлики направо си тече вода по-тях.


Потребителски аватар
veso-golfa
Мнения: 102
Регистриран на: Вто 28 апр 2009 21:18
Автомобил: Golf 3
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот veso-golfa » Пон 20 дек 2010 14:08


PVC VivaPlast качествена и на добра цена много съм доволен :да:


Потребителски аватар
Данко
R.I.P Madcap
Мнения: 865
Регистриран на: Нед 06 юли 2008 19:28
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: AJM 1999
Местоположение: София/Перник/Радомир
Контакти:

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот Данко » Пон 20 дек 2010 14:18


към колегата forski такова животно като двукамерна дограма няма


Потребителски аватар
apa6o
Мнения: 1101
Регистриран на: Пон 27 ное 2006 9:56
Автомобил: Skoda Octavia 1Z
Двигател: BKD
Местоположение: Перник

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот apa6o » Пон 20 дек 2010 14:43


И аз бих заложил на ПВЦ, вкъщи единя за около 7-8 години не е мръднал, всичко му е идеално, има конденз, но нищо страшно. Алуминия-от досегашните ми наблюдения не само, че ми изглежда по-паянтова работа, не знам защо, но и изобщо не е устойчив, свидетел съм, как за 1 година от 4 прозореца 3 се прецакаха, не искаха да се отварят и какво ли още не, пък и дори и с прекъснат термомост показателите са по-лоши от ПВЦ. И точно алуминия има склонност към провисване и измятане, особено на по-големи прозорци, докато пвц-то е със стоманен профил за укрепване.


Потребителски аватар
motofan
Мнения: 138
Регистриран на: Пон 28 авг 2006 21:11
Автомобил: A4
Двигател: 1.8T
Местоположение: Плевен Bad Oeynhausen

Re: Съвет относно дограма Alu или PVC

Мнениеот motofan » Пон 20 дек 2010 20:41


+1 за плаЗмасата :lol:
последните 5 години я бачкам и смея да твърдя,че НЯМА смисъл от алуминиева :да:



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 47 госта