Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот Bai Sando » Пон 07 дек 2015 21:48


Аз предлагам на новия календар,за декември месец вместо голфове да сложат една снимка от тая тема :mrgreen
Евала :th_up




Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот gergeto » Пон 07 дек 2015 22:11


Като ги гледам тия снимки се чувствам като циганче пред сладкарница-аха да се пресегна да си крадна и опа-имало джам.Евалата колега,дай боже всекиму такава "сушинка" под керемидките. :th_up


Потребителски аватар
mirkata 4020
Мнения: 905
Регистриран на: Пон 13 окт 2008 11:57
Автомобил: vw mk3
Двигател: 1996
Местоположение: Ловеч-старият град

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот mirkata 4020 » Пон 07 дек 2015 22:21


Това са гирляндите на прозореца,на тавана утре ще снимам сега е студ :biggrin
12347723_10205244779226561_259508954562492443_n.jpg
За


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот gergeto » Вто 08 дек 2015 22:19


Абе ,няма ли малко "цензура" в тая тема бе -ставам сутринта,сутрешен тоалет и преди да хапна -преглед на форума и насреща ми едни наденички,едни пастърмички и после закусвай с кифли,кроасани и тем подобни ако можеш... :mhihi :mhihi :mhihi
Евала майстори на мезелика. :th_up


alkaline1
Мнения: 38
Регистриран на: Вто 24 ное 2015 14:17
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот alkaline1 » Пон 14 дек 2015 23:27


zloby3400 написа:Сложих 5 кила свинско контрафиле с вече изпитаната подправка и си купих и 10 кила червено вино и сега чакам да стане.Ето я и подправката,на нея има написана рецепта, ама аз пастърмата я правя по друга рецепта, има я на стр.28. Наздраве!!!


Колега може ли да кажеш, от къде купи тази подправка. Днес я търсих в Кауфланд/Билла, но без успех да я намеря.


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот lz2aii » Вто 15 дек 2015 8:57


Тия дни трябва да взема някой лев и веднага отивам за бонфиле. 2-3 кг, познатата подправка чимен, червен пипер и още някоя друга и сезона може да започва. Чименът с червения пипер купувам от една транжорна в Габрово.


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот joromnt » Сря 16 дек 2015 18:52


Банда, някой който е сушил свински врат да каже какъв е резултата? Че захладня и е време да гръмнем с ножа два-три пъти


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот gergeto » Сря 16 дек 2015 20:42


Свинския врат не става за сушене- има мазнинки,но е перфектен за опушване и пак можеш да го покриеш със подправки по твой избор от тази вече много богата тема.

п.с.Аз излизам от тази тема,вчера се оказа че съм ударил 103 кила.От 20-на години все съм около 95-97кг.А още не са започнали празниците.Много слюнкоотделяне тука,много дразни апетита.За капак тая година се отворих на червено винце...с такива мезенца..


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот joromnt » Сря 16 дек 2015 21:02


Мислил съм го това за опушването, но не съм правил до сега.
Обмислям направата на пушилник от варел или печка чудо нооо... Като нямам опит в процедурата с пушене и не ми се сяда да чукам желязото...


Потребителски аватар
zloby3400
Мнения: 810
Регистриран на: Сря 19 ное 2008 9:38
Автомобил: Golf III
Двигател: AEK 1996
Местоположение: София/Ямбол
Контакти:

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот zloby3400 » Съб 19 дек 2015 17:00


alkaline1 написа:
zloby3400 написа:Сложих 5 кила свинско контрафиле с вече изпитаната подправка и си купих и 10 кила червено вино и сега чакам да стане.Ето я и подправката,на нея има написана рецепта, ама аз пастърмата я правя по друга рецепта, има я на стр.28. Наздраве!!!


Колега може ли да кажеш, от къде купи тази подправка. Днес я търсих в Кауфланд/Билла, но без успех да я намеря.

Подправката я купих от магазин за месо в София, намира се на ул."Козлодуй", на 20-30 метра преди пресечката с "Мария Луиза".
https://www.google.bg/maps/@42.7069846, ... 6656?hl=bg


Потребителски аватар
MITKO_DVD
Мнения: 6375
Регистриран на: Пет 09 юни 2006 20:54
Автомобил: Passat B4
Двигател: 2E 1994
Местоположение: София/Монтана
Контакти:

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот MITKO_DVD » Съб 19 дек 2015 22:22


чичо Митко е готов с първата партида от 5кг. суджук :11 :scare3 :drunk

Изображение


Потребителски аватар
Xaxy
Мнения: 1568
Регистриран на: Вто 03 мар 2015 16:57
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: AFN 1.9 TDI 110

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот Xaxy » Пет 01 яну 2016 18:37


Третата партида е готова;

Мезето на ЦЕЦИ :mhihi Бащата го кръсти на негово име :mhihi

IMAG0025.jpg

IMAG0026.jpg


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1931
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот beuchat » Нед 01 яну 2017 23:45


Колеги тази зима нещо темата е доста замряла :question
Това е от тази година реколтата.Консумирам с бяло вино
Изображение


Потребителски аватар
D1D00
Мнения: 359
Регистриран на: Пет 11 фев 2011 16:21
Автомобил: Volkswagen Golf GT
Двигател: ABD 1994
Местоположение: Шумен

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот D1D00 » Съб 14 яну 2017 19:56


Аз правя следните мезета за зимата. Първото което което най много харесвам с руйното домашно винце е тънко нарязана домашна наденичка сурово сушена на терасата в период за около месец :mhihi , за целта:

Купувам си 40% свинско(което да бъде малко мазничко понеже телешкото е сухо) 60% телешко(като грамаш зависи колко ще правите), в тази комбинация става чудесно. Смилам месото на кайма, след това го смесвам с подправки за наденица+собствен домашен лют пипер смлян (за пикантност) и сол на вкус. Сместа пълня в свински черва, като един чатал побира около 600-700 грама от сместа, разбира се в краищата го връзвам с конец.Накачат се на телта на терасата(моята е открита) престояват 2-3 дена първоначално, след това 4 дена подред ги свалям и ги дупча с игла от двете страни и ги точа с малка точилка на дъскичка, да придобият вид на луканка. Когато се точат не се натискат много да не се пукне. Това с дупченето се прави с цел да не се задържа въздух и да граняса месото. Можете, ако не ви се занимава да мелете и т.н. да си купите от магазин за месо готова сурова наденица и процедурата с дупченето и точенето си остава.

Следващото мезе което си правя, е за ракия :mhihi . Сладко пушена сланина с подправки:

За целта се купува сланина по възможност дебела 2 см. която режа на правоъгълни парчета най-вече 5 см. широка 10 см. дължина. След това на всяко парче правя от всички страни дълбок разрез с нож и шпиковам с половин скилидка чесън от страна. Заравям парчетата в сол в тава предимно, престояват така 5 дена. После изчиствам солта от парчетата, слагам ги в една торбичка и отивам в гората :biggrin . Запалвам огън, от букови съчки или дръвца(само да не е бор :a045 :biggrin ) след това се изчаква да стане жар, на височина от жарта слагам скарата със парчетата сланина и ръся от долу леко с навлажнени стърготини от рязани различни дървета, целта е сланината да се опуши а не да се опече, ее съвсем леко може да се опече но не много. Като си смени цвета от двете страни се слага в една тава и всяко парче се втрива със предварително смлян чесън, и след това се овалва хубаво пак във предварително приготвени, подправки чубрица и червен пипер. След като се приготви сланината по този начин, всяко парче се увива във тензух(марля от аптеката ги купувам) стяга се с капронен конец. След това като се приберете накачват се парчетата на терасата на високо проветриво място за 10-15 дена престоява . След това слагате на печката едно чайниче греена ракия и ми се обаждате да дойда да я пробвам :biggrin

П.С. Единствения минус, е че на терасата ви малко ще мирише на чесън но това е временно докато сланината се стегне от студа, после миризмата изчезва.

П.С. Като накича въпросните мезета, слагам пред тях едно парче тъмен плат (то пак става проветрение) заради врабчетата. имам обучен котарак който ги пази, но не винаги успява да ги хване :mhihi.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Зимни мезелъци! кой, как приготвя?

Мнениеот gergeto » Съб 14 яну 2017 21:04


D1D00 написа:П.С. Единствения минус, е
..........
Че съм ти градски и трябва само да се видим на по греяна(от мен е гроздана).Не разчитай на котки,платове и тем подобни с/у врабчета,гугутки,щъркели..птеродактили и ....Майката му е: наслаждаваш се на мезенцето си пълноценно,ако ти остане нещо -прибираш у фризера.Лятото праиш с климатика 20гр. и...пак се сещаш за това мезенце с ракиика. :th_up



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: georgitrifonov и 53 госта