Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Krasi89
Мнения: 54
Регистриран на: Съб 26 дек 2015 12:46
Автомобил:
Двигател:

Избор на инструменти за ремонт

Мнениеот Krasi89 » Пет 06 окт 2017 12:40


Здравейте,

Имам доста останали руски и български инструменти, но няколко пъти при ремонт на Голфета попадам в ситуация, в която излиза че нямам нищо.
Затова си поставих за цел постепенно да си накупя максимално много инструменти. Тук идеята е не да отварям автосервиз, защото около мен има доста отворели, но за съжаление и доста некомпетентни.
Нямам за цел да купувам инструментални колички за да си ремонтирам голфета...

Преди години бях купил комплект звездогаечни ключове от една сергия за 10-15лв. Бях изключително щастлив, защото имах инструменти за да си поправям колелото.
След седмица от 10-тина ключа останаха по-малко от половината здрави.

В момента ми прави впечатление че има изключително голямо разнообрази от инструменти, марки, цени, качество и т.н. и н.
Много хора казват че от старите руски и габровски ключове няма по-здрави, но дали е така!?

Прави ми впечатление в продавалниците има някои да продават нови руски комплекти за около 20лв или някакви стари Пловдивски, наподобяващи Габровските ключове за около 50лв.
Това някак си ми звучи странно. Руски инструменти, но евтини. Български, копие на габровските, но по-различни.
Какво мислите, стават ли въобще за нещо тези ключове!?

Имам няколко ключета на топмастер, ами оказаха се доста здрави... Едно малко ключе се опитвах да го огъвам, но се успях.

В момента съм се спрял на няколко марки.
Подредил съм ги като цена, предполага и качество:
топмастер - изглеждат здрави на доста ниска цена.
рико - мой приятел има такива и казва че са много здрави.
форсе - по-скъпи са от рико, може би и по-здрави, мисля че и двете марки са Тайвански.
гедоре - значително по-скъпи, но с доживотна гаранция. Тук с тази гаранция не ми е ясно как стоят нещата. Чупя ключа и ми го заменят с нов...!?

Ако трябва да добавя габровските ключове, то преди/след кои марки трябва да се подредят!?

Първоначално съм се насочил към максимално пълни комплекти:
- гаечни, звезди, звездогаечни, лули, ключове с тресчотка.
Защо максимално пълни!? Може никога да не ми потрябва някакъв ключ от този комплект, но може и само веднъж да ми потрябва.

Благодаря на отзовалите се по темата.




Потребителски аватар
Presli82
Мнения: 508
Регистриран на: Чет 04 ное 2010 22:46
Автомобил: Volkswagen Passat b2
Двигател: diesel
Местоположение: Svoge
Контакти:

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот Presli82 » Пет 06 окт 2017 22:44


Имам разни много стари габровски ключове. Сигурно ще ги ползват и внуците.

Някой знае ли къде (и дали) се продава инструмента , където му викат ''френски ключ'' .
01-10-17_1240.jpg

Няма ремонтна дейност в която да не ми е влязъл в употреба. Според мен най-универсалния инструмент.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 07 окт 2017 7:51


Не знам това нещо е доста неудобно за ползване, мисля, че имам някъде в колата един малък такъв. Просто никъде не му намирам приложение. Ако не съм го изхвърлил и е още в куфара с инструменти, ще ти пиша лично и ще ти го подаря


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот Iezekil » Нед 29 окт 2017 8:58


"Това нещо" е незаменимо за развиване на спирачни тръбички,след заобляне на гайките...Може да се използва и на обратно-при монтиране на нови накладки,за прибиране на спирачните цилиндри.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот javor_bg » Нед 26 сеп 2021 20:01


Гаечни ключове имам на KLY-TEK . Сигурно 10 години и не са мръднали , а са развивали и много трудни болтове.


Потребителски аватар
Пешо2004
Мнения: 161
Регистриран на: Нед 14 дек 2008 10:15
Автомобил: VW Passat Variant 5.5
Двигател: AVF 2004
Местоположение: София

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот Пешо2004 » Нед 26 дек 2021 10:14


Здравейте. Решил съм да си направя коледен подарък куфар с инструменти 1/2,3/8,1/4. Спрял съм се на три варианта: Гедоре Ред( дъщерна доколкото разбрах на Гедоре), KS Tools и BGS technic. Инструмента ще се ползва любителски. Основно за два автомобила и малко механика по разни обекти. Благодаря за съветите предварително.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8337
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот samo_pechka » Пон 27 дек 2021 13:04


Гедоре Ред е бившето Carolus , добри са. Коментирани са във форума. Имам техни инструменти, вложки, носят на зор, приемливи цени.
Но сините ( Гедоре оригинал ) са си класа над тях, особено тресчотки, но са си скъпи за хоби .
И другите които си посочил биват за хоби. Каквото вземеш, ще ти върши работа.
Погледни и на Проксон какви комбинации са ( но се съмнявам в България да са на приемливи цени ) . Имат цени често на кантар с Гедоре Ред в немско.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот viksanlg » Пон 27 дек 2021 19:50


С KS TOOLS съм работил.Много е хубаво за любителски цели.Взехме го с вечна гаранция.Добро покритие на всичко и държи на напъни доста...Харесвам това,че на рамената /къси и дълги/ за малката тресчотка отвън има шестостен и може да се хване с ключове или друг камък с номер 11 или да работиш с голямото рамо и да напънеш по ячко!


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот Vlad777 » Пон 19 дек 2022 11:53




pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот pakumba » Чет 16 фев 2023 14:08


Аз не робувам на конкретна марка, почти всяка има интересни решения, които имат предимства пред други. Дори се случва не толкова качествена марка да бъде надмина в удобство от някоя по-неизвестна. Като цяло имам интсрументи на Факом, на Вюрт, на Проян, КС тоолс, Форс, Стенли, Бета, USH и други. Избирам ги по удобство, а не по здравина, защото всяка от тях е достатъчно здрава, а и честно казано с малко изключения, не съм чупил инструменти за много години употреба. Ако се ползва неправилния инструмент за дадено място, може да се счупи, но ако е точния- трудна работа. Иначе съм фен на стария Белзер, но истината е, че отстъпват на модерните по почти всичко.
И за мен качествените инструменти могат да бъдат разделени на групи, едни имат хубави тресчотки, други имат хубави вложки и битове и т.н.
За лека употреба, почти всяка масовка от 150-250 лв ще върши прекрасна работа много дълго време.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 866
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот MamaMy » Съб 18 фев 2023 1:13


Има една японска марка инструменти която е малко позната у нас Juki. Появиха се за момент по магазините в началото на демокрацията. За мен по-здрав ръчен инструмент няма. Един такъв комплект процепени звездогайчни оцеляваше 5 години интензивна професионална употреба в сервиз за автобуси. Единственото спасение от кражба беше, че шефа много държеше на него и го даваше срещу подпис. Казваше, че няма никакъв проблем да го върнеш счупен, но ако го затриеш директно си уволнен. За 5 години нямаше щета или липса. Как се работи в такъв гараж знае всеки. Първи помощник е тръбата. Въпреки зверствата тези оцеляха.
На горния клип има един стар безименен камък. Този който се сцепи на две целият. Това също е много сериозен инструмент. Той е от оригиналния комплект на Трабанта. Марката е Mannesman. Нямат нищо общо със сегашните по магазините.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 18 фев 2023 8:40


Два комплекта на сегашните манесман имаме в сервиза от 7 години ги млатим с гайковертите на въздух и сме счупили 2 дълбоки камъка 17 и един плитък 21, като и малките размери на четвърт също се ползват с гайковерт и въздушни тресчотки


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13417
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот kris11 » Нед 19 фев 2023 20:20


К.Одаджийски написа:Два комплекта на сегашните манесман имаме в сервиза от 7 години ги млатим с гайковертите на въздух и сме счупили 2 дълбоки камъка 17 и един плитък 21, като и малките размери на четвърт също се ползват с гайковерт и въздушни тресчотки


От поне 2006 са дръпати / китайски/. Имам куфар от началото на 2007 г/215 части/ Имам спукани камъни. Кутията поне беше от по-здрава пластмаса.
След около 3 г. куфара стъна кашкавален / тънка и мека пластмаса./ по кекави камъни и вложки / мека стомана/.. Тредчптките от новите станаха с по- голям ход , явно по- едри зъби.В комплекта има 1 " отвертка" около 12 см дълга завършваща с квадрат най=малкия размер. От страната на дръжката на първите имаше запресована втулка квадрат за най-малката тресчотка. На по-новите набори вече я няма.
От ЕГН се чупят лесно закопчалките на куфара.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 20 фев 2023 7:24


Ами на тия куфарите са здрави, но ние не ги и затваряме, седят си отворени на работните маси, иначе са с отвертката с металния квадрат


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8337
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Инструменти..кой какви е чупил.. и какви не е могъл

Мнениеот samo_pechka » Пон 20 фев 2023 15:48


Манесман вече не е "оня" Манесман. Само имената са идентични . Сегашните са тотални дървета.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 56 госта