Търся добър стругар

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
mucho
Палячо
Мнения: 1366
Регистриран на: Пон 05 апр 2004 12:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Търся добър стругар

Мнениеот mucho » Сря 22 фев 2012 13:56


Здравейте хора,

Ще се радвам ако ме насочите към читав стругар, който да ми изработи два детайла (нещо като фланци, фтулки или както там се казват). Иде реч за фтулки, подобни на онези, който се ползват при ъглошлайфите и настолните машини за рязане - те са връзката между въртящата се ос и съответния диск. Нямам особени претенции към материала - неръждавейка, алуминий, месинг или обикновено черно желязо (разбира се първите са за предпочитане).

Разбира се имам си и чертежи. Познанията ми по техническо документиране са малко поръждясали, къмто липсващи, но мисля, че все пак се разбира за какво иде реч.

Мерси предварително.

п.п. Иде реч за София, но предполагам, че може и дистанционно да се работи ;)
Прикачени файлове
flanci.gif




Потребителски аватар
freestyler911
Мнения: 2609
Регистриран на: Съб 29 мар 2008 14:20
Автомобил: VW polo
Двигател: AEX 1996
Местоположение: София

Re: Търся добър стругар

Мнениеот freestyler911 » Сря 22 фев 2012 20:46


Абсолютно те разбирам.

Ще ти дам телефон на професионалист , със златни ръце и сърце!

Ако се насочиш към него , предай му поздрави от Петър (оня със шантавата дипломна работа с магнитите.... той ще се сети.)

Казва се Бай Георги (Наков) тел: 0887266430


Потребителски аватар
stangero
Мнения: 548
Регистриран на: Чет 02 дек 2010 19:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: lozen

Re: Търся добър стругар

Мнениеот stangero » Чет 23 фев 2012 0:22


писхи лично да ти дам на баи иван телефона сичко прави само да е чирепарщина направо умира :Mr Green Fun :Mr Green Fun иначе е много точен правил ми е маховици съединители ......

:неграмотно


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Търся добър стругар

Мнениеот ktamen » Чет 23 фев 2012 0:51


Отвора на единия детайл ще бъде много трудно да се направи, особено, ако е нужно добро съосие. Не може ли да се сложат 2 стопорни болта и отвора да стане кръгъл? Или разгледай подложната шайба на някой ъглошлайф, и нейния отвор трябва да има същата форма, но са решили проблема по по-лесен за изпълнение начин.
Ако не са стоманени има риск (всъщност и почти сигурно, освен ако не се стяга съвсем слабо, на ръка) да се счупят докато ги стягаш.


Потребителски аватар
mucho
Палячо
Мнения: 1366
Регистриран на: Пон 05 апр 2004 12:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Търся добър стругар

Мнениеот mucho » Чет 23 фев 2012 9:00


Да за този отвор напълно съм наясно, че не е лесен, но все си мисля, че добър майстор може да го направи с фреза и после останалото на струг. Поне така си мисля де – но може и да бъркам, все пак не съм спец. Не ми се иска да се прави с някакви болтове, защото дебалансирането ми е в кърпа вързано, а това при около 3000 оборота в минута ми се струва лошо. Разбира се и тук може да греша. Иначе на въпросната машина единия фланец е с точно такъв отвор (значи не е все пак толкова трудно да се направи) и е от алуминий.


Потребителски аватар
Stoi
Вечен БАН
Мнения: 2115
Регистриран на: Пон 03 окт 2005 21:02
Автомобил: Golf2EJettaMk2coupeZZR600
Двигател:
Местоположение: Кричим
Контакти:

Re: Търся добър стругар

Мнениеот Stoi » Чет 23 фев 2012 9:06


Този шибания отвор ако не намериш къде да ти го направят ми го прати да го пусна на ерозийна машина. Ще платиш само консумативите.


Потребителски аватар
mucho
Палячо
Мнения: 1366
Регистриран на: Пон 05 апр 2004 12:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Търся добър стругар

Мнениеот mucho » Чет 23 фев 2012 9:31


Забравих да кажа мерси на всички за помощта.

@Stoi: Да попитам дали правилно съм разбрал - прави се въпросния детайл на струг без отвора и после на ерозийна машина се прави шибания отвор?! Ако е така ще може ли да се постигне добро съосие?!


Потребителски аватар
Stoi
Вечен БАН
Мнения: 2115
Регистриран на: Пон 03 окт 2005 21:02
Автомобил: Golf2EJettaMk2coupeZZR600
Двигател:
Местоположение: Кричим
Контакти:

Re: Търся добър стругар

Мнениеот Stoi » Чет 23 фев 2012 10:13


mucho написа:Забравих да кажа мерси на всички за помощта.

@Stoi: Да попитам дали правилно съм разбрал - прави се въпросния детайл на струг без отвора и после на ерозийна машина се прави шибания отвор?! Ако е така ще може ли да се постигне добро съосие?!


Машината работи с точност да микрон. Номера е в това докато е на струга детайла да ти направят в средата един отвор точно в центъра да речем f5( по-голям по-добре но не повече от 10мм ) милиметра (който се предполага че ще е в същия център, както другия детайл правен на същи струг) по, който аз да се водя после и да намеря точния център, като отправна точка за изчисленията на "шибания" отвор. Предупреди там стругаря за този отвор да е с възможно по-добро свредло ( късо за да не играе ) с което отвора да стане най-близко до перфектния кръг , а не до перфектната елипса :D

Последна промяна от Stoi на Чет 23 фев 2012 10:37, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
Asen_D
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет 19 яну 2006 0:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Търся добър стругар

Мнениеот Asen_D » Чет 23 фев 2012 10:23


spam
на "шибания отвор", първи резултат в гугъл, тази тема mhihi mhihi


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Търся добър стругар

Мнениеот ktamen » Чет 23 фев 2012 10:44


Най-вероятно фабричния отвор е отлят или щампован, лесно се прави и с протяжка, но за единични бройки тези методи не стават. На фреза не виждам как ще стане отвора, но на ерозийната ще е лесно (и скъпо, ако трябва да си платиш). Помисли си дали не може да се увеличи и дебелината на щайбите, 3мм е доста малко, и дори и стоманени, като се стегнат ще се деформират. 3000об нищо не са. Това ако са шайби за шмиргел този отвор е излишно усложнение. Като обясниш на стругаря за какво са тези шайби той може да ти редактира чертежа :wink:
Ако трябва да се направят както трябва тези джвъчки са страшно много труд. Ако не намериш кой да ти ги направи в София може да ме потърсиш, но ако държиш на пълно съосие (излишно според мен защото ...) ще ти струват повече от нов китайски шмиргел с двигател, и две абразивни шайби.
Съосен отвор не може да се направи с никакво свредло, пробива се по-малък отвор и после се довършва с нож. Струва ми се, че ерозийната може да "вземе мярка" и от външния диаметър, но предполагам, че колегата Stoi е по-наясно от мен.


Потребителски аватар
mucho
Палячо
Мнения: 1366
Регистриран на: Пон 05 апр 2004 12:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Търся добър стругар

Мнениеот mucho » Чет 23 фев 2012 11:08


Всъщност не съм убеден, че този отвор е задължителен. Просто не бях сигурен дали ако е обикновен цилиндричен отвор ще има нужното "зацепване". Иначе става дума точно за абразивен диск, който се стяга на ръка, не мисля, че страничното напрежение е голямо.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Търся добър стругар

Мнениеот ktamen » Чет 23 фев 2012 11:13


Ако посоката на въртене е съобразена с резбата, не ти трябва "шибания отвор" триенето от стягането ще е предостатъчно. Шайбите на ъглошлайфа също се стягат на ръка, но дебелината е повече от 3мм.


Потребителски аватар
ilia_d008
Мнения: 249
Регистриран на: Пон 01 окт 2007 17:29
Автомобил: VW Golf III GTI
Двигател: ABF 1995
Местоположение: Панагюрище

Re: Търся добър стругар

Мнениеот ilia_d008 » Чет 23 фев 2012 11:30


Въпросния "шибан" отвор абсолютно не е никъв проблем да се направи и на фреза!Ако се притесняваш че няма да може да се центрова спокойно има си начини те фрезистите не центроват по звездите! mhihi Предполагам и на оста има същите скосения с цел да не превърта играе роля на шпонка!Вие до ерозия го докарахте не че няма да е по готино де ама и на цена на ... :lol:


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Търся добър стругар

Мнениеот ktamen » Чет 23 фев 2012 11:46


ilia_d008 написа:Въпросния "шибан" отвор абсолютно не е никъв проблем да се направи и на фреза!Ако се притесняваш че няма да може да се центрова спокойно има си начини ние фрезистите не центроваме по звездите! mhihi Предполагам и на оста има същите скосения с цел да не превърта играе роля на шпонка!Вие до ерозия го докарахте не че няма да е по готино де ама и на цена на ... :lol:

Аз на фреза такъв отвор не мога да направя. Ще ти бъда изключително благодарен да ми обясниш как ще направиш четирите ъгъла в отвора, а също и двете закръгления с радиус 7мм mhihi
С прилагане на твърде нестандартни методи отвора може да се направи и на обикновен струг, но струга трябва да работи като шепинг, а не като струг. И на фреза е възможен подобен начин, но ще е по-трудно отколкото на струга. И тя няма как да "фрезова" ъглите, или поне аз не виждам начин :roll:


Потребителски аватар
mucho
Палячо
Мнения: 1366
Регистриран на: Пон 05 апр 2004 12:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Търся добър стругар

Мнениеот mucho » Чет 23 фев 2012 16:51


Колеги,

Много ви благодаря за мненията – определено внесохте доста яснота в и без това мъглявите ми познания. Явно в моя случай това скосяване не е задължително. Иначе предполагам, че за фрезоването би било по-лесно ако е правоъгълен отвор със закръгления, чиито радиуси са равни на радиуса на инструмента (или както там се казва). Или просто се прави един кръгъл отвор.

Апропо това, което казвате че 3мм са малко, колко според вас е добре - 5мм?! Или повече?!
Прикачени файлове
variations.gif



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bread1978, Monyo Monev и 54 госта