Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
btkmobail
Мнения: 395
Регистриран на: Пет 07 дек 2007 19:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот btkmobail » Съб 17 мар 2012 23:18


Здравейте колеги,
предстой ми покупката на имот и съм се ориентирал към частен сидия изпълнител (причината е по-ниската цена).
Във връзка с това ще съм благодарен ако някой може да сподели дали е наясно каква е ситуацията:
- Ако върху посоченият имот за публична продан има вписана втора възбрана, какво се случва? (ЧСИ твърди, че тя пада ако спечеля търга, но поради една или друга причина не му вярвам). Проблемът е че в обявлението не беше вписана тази втора възбрана и това е притеснителното.
- Имайки предвид, че се е стиганало до публична продан е ясно, че има неплатени сметки към Топлофикация, ВиК и т.н. Отново по твърдение на на ЧСИ, след публичната продан имот става чист и задълженията остават към стария собтсвеник.

Ще съм благодарен за помощта ви.

Благодаря




Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16280
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот Pichaga » Пон 19 мар 2012 10:49


кой е съдията
иначе принципно е така
проданта заличава тежестите върху имота
идеята е с парата да се удовлетворят всички кредитори
виж дали партидите на режийните се водят на длъжника собственик на имота
хубаво е адвокат да погледне и документите за собственост-съдията също ги е гледал, но все пак...
втората възбрана е на някой друг кредитор, той също евентуално ще си събере парите или част от тях, така че тя ще падне с проданта
имай предвит, че се плаща 10% задатък и останалите 90% в 7 дневен срок, след като те обявят за спечели търга


rostislav1998
Мнения: 233
Регистриран на: Съб 24 яну 2009 22:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ruse

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот rostislav1998 » Вто 20 мар 2012 6:29


Искам и аз да питам.Тези 10% задатък ако не спечелиш търга връщат ли ти се.

Последна промяна от Pichaga на Вто 20 мар 2012 18:41, променено общо 1 път.
Причина: да


Потребителски аватар
nurv
Мнения: 1664
Регистриран на: Пон 04 фев 2008 10:13
Автомобил: Audi A6
Двигател: ALF
Местоположение: София, Младост 3

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот nurv » Вто 20 мар 2012 14:58


rostislav1998 написа:Искам и аз да питам.Тези 10% задатък ако не спечелиш търга връщат ли ти се.


Да връщат се, но след като този, който е спечелил или следващият сключи сделката. Предполага се, че ако първият подред не плати парите ще го направи втори, трети и така докато някой плати парите. След като това се случи се връща задатъка. До тогава стои.

- Ако върху посоченият имот за публична продан има вписана втора възбрана, какво се случва? (ЧСИ твърди, че тя пада ако спечеля търга, но поради една или друга причина не му вярвам). Проблемът е че в обявлението не беше вписана тази втора възбрана и това е притеснителното.


Ако това е кредитна институция най-добре се консултирай с тях срещу каква сума ще освободят имота и искай писмо за това. Това важи за всички ипотеки или други "финансови" тежести. Не се предоверявай на ЧСИ или каквито и да е служители, освен на личен адвокат.


Потребителски аватар
rado_mit
Мнения: 945
Регистриран на: Сря 30 юни 2004 13:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот rado_mit » Вто 20 мар 2012 17:42


nurv написа:... Не се предоверявай на ЧСИ или каквито и да е служители, освен на личен адвокат.

с главни букви това .. :wink:


Потребителски аватар
btkmobail
Мнения: 395
Регистриран на: Пет 07 дек 2007 19:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот btkmobail » Вто 20 мар 2012 22:01


Благодаря на всички отзовали се колеги.
Свързах се с ЧСИ, който организира публичната продан и изрично ме увери, че втората възбрана ще падне (за около 7000 лв, предполагам потребителски кредит). Изивини се че информацията не е вписано в обявлението и каза, че е пропуск, за което съм сколенен да повярвам поради това, че в другите обявления от него са вписани други зарабни ако има такива. За по-голяма сигурност се свързах и с другия ЧСИ, който е възложил втората възбрана и той потвърди, че ще падне ако купя имота. За да се подсигуря още повече се свързах с лице, което е служител в банката и се занимава именно с ЧСИ-та, която организира търга (познат човек ми помогна) и му обясних ситуацията и човекът ми каза, че в действителност пада втората възбрана ако купя имота. Ако сумата от търга надвиши исканото по първата възбрана, остатъка ще покрие и задължението на втория взискател.

Да се надяваме, че всичко ще мине добре.


d44d
Мнения: 2
Регистриран на: Чет 16 сеп 2010 18:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот d44d » Вто 20 мар 2012 22:03


Колегата Pichaga е описал правилно нещата.
След продан ,си изкарваш нови партиди и почваш на чисто.
Казвам го от личен опит,преди година.


Потребителски аватар
nurv
Мнения: 1664
Регистриран на: Пон 04 фев 2008 10:13
Автомобил: Audi A6
Двигател: ALF
Местоположение: София, Младост 3

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот nurv » Вто 20 мар 2012 23:22


Аз лично нямам опит с публична продан, но съм сигурен как се придобиват имоти с тежести. Явно публичната продан "освобождава" купувача от задълженията и товари продавача. Това разбира се, ако сумата не стига всички да си получат парите. Ако сумата не стига банката трябва да е яко закъсала, за да си отпише сумите. Ако това е така, късмет колега и дано спечелиш на добра цена.


Потребителски аватар
btkmobail
Мнения: 395
Регистриран на: Пет 07 дек 2007 19:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот btkmobail » Пет 23 мар 2012 7:49


Колеги,
спечелих търга за апартамента. Остава сега да мине срока за обжалване, защото тръгне ли се по съдебни спорове и отиде една година в чакане scare


Потребителски аватар
dimovip
Мнения: 1085
Регистриран на: Вто 18 авг 2009 19:16
Автомобил: Passat B5
Двигател: ADR
Местоположение: Бургас

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот dimovip » Пет 23 мар 2012 8:20


честито колега, ч сега раздуй малко.... с колко по ефтино го взе, как преминава, че и аз съм се ориентирал натам, ама нещо не са ми ясни тея работи.


Потребителски аватар
btkmobail
Мнения: 395
Регистриран на: Пет 07 дек 2007 19:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот btkmobail » Пет 23 мар 2012 14:01


Колега,
на страницата на ЧСИ-та се обявяват постоянно имотите за продан.
Харесваш си някой и отиваш на оглед. В повече случаи за пазач се назначава човекът, чиито имот е запориран и съответно ще се продаде. Ако ти откаже оглед, звънкаш на ЧСИ и си готов.
След като харесаш даден имот отиваш и подаваш документи, като трябва да внесеш 10% задатък за участие в търга. Ако не го спечелиш, отиваш и пускаш молба да ти го възстановят.
В деня на търга (9:00) в влизаш в една мизерна стаичка и се отварят предложенията от наддавачите.
Този с най-висока предложена цена печели, като се пристъпва към устно наддаване (стъпката е 10% от началната цена).
Тъй като от около една година обикалям и търся, мога да ти споделя две наблюдения:
Първо имота се пуска на около 80% от реалната и послед горе-долу с по 10% се сваля при следващ търг (ако не е купен естествено).
Има една граница, под която се явяват много желаещи и в устното наддване, цената надхвърля цената от първия търг. Странно, но факт, видях го два пъти с очите си. За това съвет е или първа или втора прода да се взима.

Иначе на мен ми стъпи на 64 000 лв, тристаен, стара хубава тухла, 79 кв. реално площ в малко 4 етажно блокче.
Едиснтветният минус е че е в Надежда 4, но е до метрото и това ме устройва.
Имай предвид, че в много от случаите имотите са за основен ремонт.

Ако има нещо друго - питай.
мен сега тепърва ме очаква пътя на преидобиването на имота.
Ще споделя как е минало всичко и какви проблеми има.


Потребителски аватар
nurv
Мнения: 1664
Регистриран на: Пон 04 фев 2008 10:13
Автомобил: Audi A6
Двигател: ALF
Местоположение: София, Младост 3

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот nurv » Пет 23 мар 2012 14:07


btkmobail написа:Първо имота се пуска на около 80% от реалната и послед горе-долу с по 10% се сваля при следващ търг (ако не е купен естествено).


Това е реалната цена или задължението към банката?


Потребителски аватар
btkmobail
Мнения: 395
Регистриран на: Пет 07 дек 2007 19:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот btkmobail » Пет 23 мар 2012 14:49


От реалната цена. В повечето случаи, сумата от продажбата на имота не покрива заема, да не кажа в почти всички ......
То в самата обява е качено обявлението и в него е посочената сумата, за която е ипотекиран имота, но това купувача не го касае. За колкото се продаде - толкова. Останалото банката си продъ;жава да си го търси от кредитора.


Потребителски аватар
nurv
Мнения: 1664
Регистриран на: Пон 04 фев 2008 10:13
Автомобил: Audi A6
Двигател: ALF
Местоположение: София, Младост 3

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот nurv » Пет 23 мар 2012 14:54


А тази реална цена се прави преди обявяване на търга от лицензиран оценител или се формира по друг начин?


Потребителски аватар
mojojojof
Мнения: 116
Регистриран на: Вто 26 апр 2011 20:47
Автомобил: GOLF 5
Двигател: BKC 2006
Местоположение: sofia

Re: Покупка на имот чрез публична продан - съвети и питане?

Мнениеот mojojojof » Пет 23 мар 2012 15:18





Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 44 госта