Училища в София след 7 клас

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
madmen
Мнения: 3032
Регистриран на: Сря 08 дек 2004 10:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сливница

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот madmen » Чет 13 юли 2017 13:56


madmen написа:Ще учим в СМГ паралелка английски показаха резултатите от второ класиране.

....... та да си довърша писането след още 4 години. Завършихме СМГ с отличен :a045 . Сега е приет в Нюкясъл университет с математически науки :horror
Впечатленията от СМГ - пропаднала работа, както навсякъде. Може би една идея по-добре от други училища, но не вървят към добро нещата. Показателен е факта че в 12 клас смениха 3ма преподаватели по математика, 2ма от които вече пенсионери ги викаха на пожар да спасяват положението.
Единствените положителни неща които видях са:
1. средата е доста добра, повечето деца са умни и възпитани, далеч над средното ниво от келеши и селски пръчки
2. който е имал желание наистина да учи е имало как и от кого да го направи




Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот dobrin » Чет 13 юли 2017 16:11


Браво и честито! Успех на младия койот!


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот dobrin » Пон 24 юни 2019 13:54


Две години по-късно съм пред същата дилема като автора на темата! Ако някой има пряко впечатление от сегашното положение в т.нар. "елитни" гимназии, моля да сподели.
Младежът не е съвсем ориентиран какво иска и се лута между различните училища, а и то няма как да е, като нямаме много информация от кухнята къде какво и как се случва.
Като цяло ме интересуват езиковите, СМГ, НТБГ, НПМГ и т.н., не в тази последователност. Благодаря предварително!


Потребителски аватар
madmen
Мнения: 3032
Регистриран на: Сря 08 дек 2004 10:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сливница

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот madmen » Пон 24 юни 2019 14:35


общо взето много притеснения за родителите е тоя прием след 7 клас.
Мнението ми за СМГ е че си заслужава, само и единствено, ако детето му харесва математиката и иска да се развива по-нататък пак с математика или информатика. Ако плановете за университет са други - само загубено време ще е
Калоян си продължава по този път и сега и му се отдава.
Катрин пък сега я пробвахме с уроци в 4 клас - еми нея не я интересува въобще математиката, и решихме че няма никакъв смисъл. Нея ще я бутаме към езикова гимназия.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот VWGT » Пон 24 юни 2019 14:51


Много важна е и средата, детето може да си има интереси и увлечения, но ако около него е само тиня ... не става. Така че, ако интересите не са явни, ориентрайте се по бала.

ТУЕС също не е лошо.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот group® » Пон 24 юни 2019 15:03


Не съм на мнението на madman за СМГ.
Математиката е важна във всеки етап на учене до университет. Дава много възможности за избор при кандидатс Важна е и за самото развитие на мисленето на детето.
Затова се целим в СМГ, пък ще има избор.
По ред на нашите желания:
- СМГ
- Американски колеж
- Немска гимназия
- 18то - японистика

Гимназията не е важна за професионалния избор на детето.
Дава старт и възможности за избор на университет, който дава професията.
Дори СМГ да завърши, няма да му пречи да стане и актьор от НАТФИЗ, ако това иска. Просто ще е умен актьор :icon_lol


Потребителски аватар
summer_smile_
Мнения: 1180
Регистриран на: Пет 27 дек 2013 14:59
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: София

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот summer_smile_ » Пон 24 юни 2019 22:53


Съгласна съм с group. Математиката развива мисленето и логиката, а в СМГ възпитават на ред. Език се учи на курс за няколко месеца, докато математиката трябва да се започне възможно най-рано. Подготовката е добра и по другите предмети, химия, биология, информатика. Децата печелят олимпиади наред. От моя клас, освен математици и програмисти, има и инженери, архитекти, прависти, химик, биолог, авиоинженер и куп други професии, при все, че съм завършила преди 10 години. Отделно - средата. Дори най-слабите ученици бяха над средното ниво. Определено би била първия ми избор, особено след като за поредна година резултатите от матурите говорят сами за себе си.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот Чудомир » Пон 24 юни 2019 23:46


summer_smile_ написа: Език се учи на курс за няколко месеца, докато математиката трябва да се започне възможно най-рано.

Това малко като мекият хляб е вкусен, а зелените автомобили са най-бавни. Нищо общо между двете изречения, а и според мен първото е само условно вярно.
Значи: бил съм в мат. паралелка, след това в езикова гимназия и после в специалност в университета, където математиката далеч не беше маловажен предмет.
Да, математиката е много хубаво да я почне човек отрано, развива аналитична мисъл за цял живот. Но език на ниво "да ти плащат да го говориш/пишеш" далеч не се учи за един курс време.
Даден тип задачи по математика може добър учител много скоростно да ти ги интубира, докато езика е само граматиката по схема, останалото е четене, гледане на телевизия и практика. Това трае доста.

Да обобщя: един математик може да научи добре езика, но не познавам добър възпитаник на езиковата, който след това да е забил в посока математика. Та ако трябва да са и двете, то по-добре първо гимназиално математика, после език. Но ако езикът е цел прим, твърдо езикова. (без да имам поглед над конкретни гимназии в София)


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот group® » Вто 25 юни 2019 8:16


Чудо, хващаш се за думата. Въпросът не се свежда до избор между математика и език. Езици учат и в СМГ, а математика учихме и в езиковата :icon_lol
В днешни дни език учат от детската градина.
Имат добра основа и докарването до работно ниво не е толкова трудно.
С език на ниво езикова гимназия се кандидатства само филология.
С математика - почти всичко.


Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот escrime » Вто 25 юни 2019 9:48


Или-или. :no
Познавам толкова много хора с "работно ниво" език/математика, че е направо смешно. :banghead
Най-важно е какво е нивото в конкретното училище и колкото по-трудно се влиза, толкова по-добре.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот group® » Вто 25 юни 2019 10:09


escrime написа:...нивото ...

Абсофакинлютли!
Лошото е, че в Бг няма съществена оценителна система на училищата. Има класации по външно оценяване.
Няма критерии от сорта - извънучилищни активности, иновативност и подобни. Тези неща са важни.
Точно сега преместихме голямата (ще е 4ти клас) в училище, което избирахме по такива критерии, чрез трудно проучване и разпитване. Старото училище беше потресаващо. За 3 години нямат една екскурзия, едно мероприятие тип почистване на нещо, събиране на хартия - абе нещо. Затворени в една стая 3г. :banghead Училището бе до парк и един път нямаха открит урок на поляна. Няма зелено училище. Нищо!
Купиха лаптопи за всяка стая по някаква програма. Една година не можаха да пуснат интернет :horror
Трагедия!

Та нивото на училището е сложно нещо. Дреме ми, че са в топ нещо си по външно оценяване, ако учителите молят децата да оправят компа, че сложно.
Самата образователна система е достатъчно калпава и ако се прибави калпав директор = трагедия!


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот Spas » Вто 25 юни 2019 10:17


madmen написа:общо взето много притеснения за родителите е тоя прием след 7 клас.
Мнението ми за СМГ е че си заслужава, само и единствено, ако детето му харесва математиката и иска да се развива по-нататък пак с математика или информатика. Ако плановете за университет са други - само загубено време ще е
Калоян си продължава по този път и сега и му се отдава.
Катрин пък сега я пробвахме с уроци в 4 клас - еми нея не я интересува въобще математиката, и решихме че няма никакъв смисъл. Нея ще я бутаме към езикова гимназия.


Доста съм съгласен с това мнение, Добри, както ти написах и във вайбърО, според мен най-добре е езикова гимназия, да научи едно нещо поне качествено. И то нещо, което със сигурност ще му трябва в бъдеще.

Относно математиката, ако харесва Пламен задачи - може, ако ли не, това ще са най-дългите му 4 години в живота и ще я намрази още повече.

Относно мнението на Ирен, за език и курс от 6 месеца? :h020 :h020 :h020 моля те, има хора, на които им се отдават езиците, има и такива, на които не им се отдават - и в двата случая за шест месеца ще е нещо супер посредствено. За шест месеца можеш да си усъвуршенстваш английския в бизнес английски или немския в технически немски. И не съм сигурен ще стигнат ли. :th_up


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Училища в София след 7 клас

Мнениеот group® » Вто 25 юни 2019 10:24





Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 41 госта