Работа, живот и стандарт в Дания

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Tyan
Ън Мън
Мнения: 7957
Регистриран на: Вто 14 дек 2004 21:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Tyan » Чет 18 окт 2012 13:49


Така.... като за начало може да разгледаш тези снимки.

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 3e964d54ea


От там нататък по някой главни точки.

Всичко е много уредено, чисто и спретнато и екологично ... малко им е сива архитектурата и в центъра понеже не са ги бомбандирали особено масово сградите са доста стари. Цените на апартаментите са огромни и затова живеят под наем ... Има някаква врътка цяла общност да си построи сграда и да я изплащат доста време и така излиза по-евтино.

Понякога е много скучно, има квартали и дни в който ще видиш 5 човека за цял ден. В центъра е по-живо. Там са и масово чистокръвните датчани, иначе в предградията е пълно с араби и черни. По време на войните в арабския свят 70те години са отворили границите си за бежанци ....

Времето сравнено с тук е много лошо. Имат си поговорка, лятото тази година беше страхотно, жалко, че се падна в сряда. Не е студено, просто е лошо и променливо. Лятото е светло от 5 до 23, зимата обратната работа.

Много добре развит, но скъп транспорт. Автомобилите са лукс и 35% от цял Копенхаген си цъкат с колелета, има си светофари за колела, правила за движение с колела (преди да карате се запознайте с тях, че иначе ще ви отнесат), глоби за колела. Крадат се много и за това се карат евтини колела, като се счупи зарязваш и взимаш друго... след време полицията взима зарязаните, оправя ги и ги продава. Градския транспорт е страхотен, но е скъп ... метрото се кара само ... до момента в който в 23 нощеска реши да умре заради развален датчик някъде ...и чакаш да дойдат да го подкарат ръчно с 5км в час.. такситата са супер скъпи ..абе в Копенхаген колело е истината .... равно е и с балканче да си е супер.

Цените на храните започват от 1.5 умножено по тези тук в евтините магазини тип метро в предградията и стигат до невъобразими висини от сорта на 45 евро за хамбургер, салата, кола и десерт в заведение тип Хепи и 8 лева за 1.25 литра кола в хранителен магазин в центъра.

Удръжките от заплатата са около 60%. Наем който ще ти върши работа на теб е около 8000 крони което е 2000 лева. В общи линии нормална заплата там по покупателна способност се равнява на заплата от 2000 лева тук ... така че ако очакваш планини от пари не е точно така. Плюс на Копенхаген е че за 95 крони отиваш с влака в Малмьо за 20 мин, влакове има на всеки час.

От правно-трудова гледна точка .... законите за разлика от тук са в полза на работодателя... няма проблем да уволняват бременни и инвалиди ако има причина за това ... единствено при освобождаване изплащат няколко заплати в зависимост от трудовия стаж във фирмата. Лятото масово всички са отпуск. Събота и неделя не се работи особено. Също така работното време на много места е плаващо. След 18 часа почти всичко, дори по моловете е затворено.

В общи линии Дания ме радва много, но да поработя максимум 3 месеца на командировка, не е моето място за постоянен живот там ... но това си е индивидуално за всеки.




Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Haralampi » Чет 18 окт 2012 16:28


... В крайна сметка има само един сигурен начин да разбереш - да опиташ! Като за да бъде в рамките на разумното този опит, най-добре е да заминеш първо сам за да бъде по-лесен пътят назад, ако не се получи...

Но ако си правиш илюзии, че проблеми като липса на места в детските градини е само "български" - грешиш жестоко! Този проблем го има включително и в някои скандинавски страни (не знам конкретно за Дания)! Има дори регламент от коя година детето може да бъде прието в градина в зависимост кой месец е родено. Местата не достигат.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1053
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот eng » Чет 18 окт 2012 20:01


Това за детските градини и аз щях да го кажа,харалмпи ме е изпреварил и едно друго нещо адски скъпи са.Освен това мисля само в Англия майките дори българските такива ако пребивават законно там получават някаква помощ за децата си за да са в детска градина.Единственото нещо според мен хубаво на "Запада" е че ако си бачкаш по специалността примерно инженер,лекар,ит.н. от глад няма д аумреш-ще можеш и нещо да спестиш но пак зависи от стила ти на живот.Всичко друго е бошлаф.Някои казаха че храната била евтина примерно в Англия,Ирландия-ми да евтина е ама е такъв пълен боклук че по-добре да си купуваш по-скъпа ако искаш да не качиш 5 кила за месец и то при условие че бачкаш физически труд.


Потребителски аватар
Matematiks
Мнения: 3168
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 17:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Matematiks » Чет 18 окт 2012 21:38


Има и едно друго нещо... може би 2

първо- лихвите по ипотеката е под 2%

и второ - пазарната икономика е нормално развита и ако имаш бизнес и бачкаш здраво,знаеш какво да очакваш,за разлика от тук - тоталитарен тип.Съответно от един момент натратък с бизнес план и добра банкова история може да започнеш бизмес спокойно с кредит от банката

Как ви се вижда 250 лева пенсия срещу 1500 евро или дори 6-7 хиляди лева за Норвегия?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот stefan4o » Чет 18 окт 2012 21:47


Аз от тая тема разбрах, че с 1500 ойро и в Дания/Норвегия ще живееш мизерно... Така ми се вижда на мен, четейки мненията на колегите mhihi И мен са ме обзели едни мисли за зелени карти, човек е добре да пробва, за да не си вика после "що не опитах" :wink:


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Haralampi » Чет 18 окт 2012 22:19


1500 евро (и то чисто!) в Норвегия биха ти стигали точно само за жилище под наем и храна и нищо повече!!!!
(разбира се зависи от района/града)

Наем - около 1000 евро на месец, храна за един човек - около 400 евро и то ако си пестелив.

Забрави за обзавеждане, кола, каквото и да е пътуване, билети за БГ, пестене или каквото и да е друго извън едва едва свързване на двата края!! Норвегия е най-развитата страна В СВЕТА и също така една от най скъпите в света, най-скъпата в Европа! Осло и Ставангер са сред топ 5 на най-скъпите градове за живот в света, пред Ню Йорк!

В Дания горното вероятно е в мааалко по-слаба сила.


Потребителски аватар
Matematiks
Мнения: 3168
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 17:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Matematiks » Чет 18 окт 2012 22:22


Ставангер е петролната мека,какво очакваш 8) там заплати по 10 бона евро са като здравей здрасти :lol:

Ако имаш бизнес,скъпите цени са само + за теб :012:

Имам предвид-ако храната е по 2 на нашата,то представи си колко струва препръскване на колата ти,цялостно,или един метър парапет или да ти боядисат вкъщи... :roll:

Е при такива заплати няма да е проблем и някой да ти ги даде тези пари за да му боядисаш и тнт

Има и нещо друго,което се пропуска.В Норге е така.Плащаш да кажем 45% данък да,ама кат си купиш къща и тоя данък пада наполовина :shock

Последна промяна от Matematiks на Чет 18 окт 2012 22:29, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот stefan4o » Чет 18 окт 2012 22:23


Matematiks написа:Ставангер е петролната мека,какво очакваш 8) там заплати по 10 бона евро са като здравей здрасти :lol:

Ако имаш бизнес,скъпите цени са само + за теб :012:

И съответно ако си най-обикновен бачкатор са само в минус mhihi


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Haralampi » Чет 18 окт 2012 23:51


Е това сега е SciFi, малко се пресили :) 10к евро (ако говориш за чисто) не получава никой нормален човек дори и там :) Дори и половината не е лесно постижимо ;)

Недей така, ще изгубим половината форум - ще хукнат да търсят разботи за по 10 000 евро месечна заплата и Бойко пак ще трябва да праща рейс да ги прибира mhihi

П.с. Литър мляко в Норвегия е 4лв. Пица за двама (в нормална пицария) + безалкохолно = 120лв. Чаша бира - 20лв. Чаша вино - ~40лв.
Бутилка Бейлис в магазина - 70лв. Да продължавам ли...?

С това искам да кажа, че не е важна самата заплата, а покупателната способност. Т.е. И там както и по цял свят можеш да живееш добре единствено ако си "някой".

Но за да не си извади някои грешни изводи - не, наистина 10 000 евро чиста заплата не е реалистично. Далеч не :))) Освен ако не се гмурнеш и откриеш ново нефтено находище и си го заплюеш ;) Иначе по-скоро 25-30% от това ;)


Потребителски аватар
Matematiks
Мнения: 3168
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 17:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Matematiks » Пет 19 окт 2012 22:09


Доторите са и нагоре! Имам приятел преподава музика за... 90 евро на час-сметни си го ти :twisted:

Напълно реално е,щом приятел каращ багер взима 35000 крони(сметни си ги ти в евро) mhihi сега взима и повече,защото изплаща къща и данъка му е наполовина :shock


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Haralampi » Пет 19 окт 2012 22:23


ок.... :roll:

няма да споря ;) Който иска да пробва да си намери работа за 10 000 евро чисто mhihi


Потребителски аватар
Tyan
Ън Мън
Мнения: 7957
Регистриран на: Вто 14 дек 2004 21:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Tyan » Нед 21 окт 2012 10:26


Пичове споренето за заплати е безмислено ...и тука има хора дето взимат 500 както и такива дето взимат 10 000..... :lol: има сайтове в интернет лесно се вижда колко е среднатa заплата в даден сектор, също се виждат и наемите .... вие смятате 5000 евро чиста заплата уха оха ама подсъзнателно ги сравнявате спрямо тукашната реалност .... ако ви е писнало от каубойщината тук и искате нормален живот и си кадърен, може да се отиде да се живее нормално ... но и там забравяш за майбах .... колелото, евтините магазини са ти пръв приятел :)


lion_heart002
Мнения: 2312
Регистриран на: Чет 18 фев 2010 13:45
Автомобил: Rio UB Corolla E110 GS450H
Двигател: D4FC 4ZZFE 2GR-FSE

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот lion_heart002 » Нед 21 окт 2012 20:45


Аз от тази тема разбрах,че в бг е по-добре от Дания-не знам дали някой с поне две мозъчни клетки би го повярвал. В момента в бг цените на повечето хранителни продукти са 2-3 пъти по-високи от тези в UK и то при 15 пъти по-ниски заплати. А даже и за покупателна способност заговорихте... :screwy :screwy :screwy


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот Haralampi » Пон 22 окт 2012 9:13


Не знам кой твърди горното.... аз не.

Но разликата в стандарта далеч не отговаря на разликата в заплатата! Ако някой си мисли, че ако в БГ взима 1000лв, а ако отиде в Х ще взима 5000 лева ще живее 5 пъти по-добре - ЖЕСТОКО се лъже!

Храната е много малък дял от разходите - това, че е на сходна цена като в БГ (което дори не е вярно за Скандинавия, дадох примери!) не значи нищо, щом за жилище плащаш 4 пъти повече от БГ. Големите разходи са жилище, кола, транспорт...!
Данък МПС 28лв ли..... mhihi


Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: Работа, живот и стандарт в Дания

Мнениеот escrime » Пон 22 окт 2012 10:12


lion_heart002 написа:...В момента в бг цените на повечето хранителни продукти са 2-3 пъти по-високи от тези в UK и то при 15 пъти по-ниски заплати...


Дай конкретни примери.
Както за хранителните продукти, така и за заплатите.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: lubomir911 и 73 госта