Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Niki_As
Мнения: 25
Регистриран на: Съб 23 фев 2013 10:07
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот Niki_As » Сря 26 фев 2014 22:47


И аз да споделя нещо. Колегата казва, че колата е негова собственост, а ще я управлява майка му. В нета пише, че гражданин на ЕС пребиваващ в друга страна на ЕС, който е собственик на кола трябва при определени обстоятелства да я регистрира. Та въпросът ми е: Ако този гражданин на ЕС /майката на колегата/ управлява кола собственост на трето лице /колегата/ как ще се регистрира колата и необходимо ли е?
Е този отговор не намерих!




Потребителски аватар
jettro
Мнения: 662
Регистриран на: Съб 29 яну 2005 13:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе / Любимец
Контакти:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот jettro » Чет 27 фев 2014 0:24


Не е сигурно дали ще ти вкарат в системата на излизане от България и не е сигурно дали ще те вкарат в системата като влизаш в Германия. Така че направи едно пълномощно на този който ще кара колата. Немогат официално да те засекат кога е влезнала колата.Има хора който в Германия си карат колите с BG номера без дертове


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот Чудомир » Чет 27 фев 2014 1:02


Колега Niki_as:

Най-кратко по въпроса ти: Данъчната задълженост е на водача, а не на притежателя/собственика на МПС с чужди номера. Колата трябва да се обърне на немски табели, след сроковете, посочени по-нагоре, ако не попада в изключенията, които обикновено са студент, сезонен работник / работник в командировка с личен автомобил или служител с фирмен автомобил

http://www.gesetze-im-internet.de/kraftstg/BJNR005090927.html
§ 7 Steuerschuldner
Steuerschuldner ist
1. bei einem inländischen Fahrzeug die Person, für die das Fahrzeug zum Verkehr zugelassen ist,
2. bei einem ausländischen Fahrzeug die Person, die das Fahrzeug im Inland benutzt,


По-дългата версия: http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=59&t=261807&hilit=%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%80%2A+%D0%B8%D0%B7%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%2A

и по-специално това http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?p=2883167#p2883167

Най-дългата версия:
http://www.verkehrsportal.de/board/index.php?showtopic=44655&view=findpost&p=555596

И между другото: Гугъл вади малко над 1 милион резултата по темата.

И още нещо от форума, понеже ме кефи да търся с търсачката
http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?p=2684942#p2684942


Потребителски аватар
PabloEscobar
Мнения: 704
Регистриран на: Сря 21 май 2008 13:26
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57D30O2

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот PabloEscobar » Чет 27 фев 2014 12:25


Над моето мнение е обяснено за какво става въпрос :)
Който иска още инфо, приятно четене :mhihi (файла, който съм прикачил)
Прикачени файлове
Merkblatt_KFZ.pdf
(9.23 KиБ) Свален 82 пъти


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот 777 » Чет 27 фев 2014 12:53


На мен не ми е ясно, ако направиш катастрофа по твоя вина в Германия и разбиеш примерно друга кола за 20,000$ - какво става с българската ти ГО? Дали няма да се заинтересуват от колко време колата е там и да кажат накрая "нашата ГО важи в чужбина за пътувания, а не за постоянно каране - съжаляваме, но ще получиш 0 лв.".


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот Vlad777 » Пон 03 мар 2014 21:32


Вие много хубаво публикувате тук разни документи на немски, но все пак дайте и някакво разяснение за тези, които не говорят немски. Все пак първото правило на форума е:
1. Писането на кирилица и на български език е задължително (все пак сме българи)!


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот icoico » Чет 06 мар 2014 8:54


Vlad777 написа:Вие много хубаво публикувате тук разни документи на немски, но все пак дайте и някакво разяснение за тези, които не говорят немски...


С няколко думи: нещата се затягат. Има ли човек адресна регистрация за основно жилище в Германия(по дефолт първата се прави за такова) е задължителна смяна на регистрацията. Обичайно местопребиваване на автомобил се доказва сравнително лесно . Понеже миналата седмица на паркинга, където стоят моята и на други колеги коли с БГ регистрации са идвали полицаи и са снимали номерата, най- вероятно до месец време ще мога да дам информация колко точно минават триковете с работник в командировка,чужда кола с пълномощно и фирмена такава, имаме и от трите типа омесени :mhihi :mhihi :mhihi


Потребителски аватар
DenyeGTi
Мнения: 40
Регистриран на: Нед 14 апр 2013 20:05
Автомобил: Audi S3 8L
Двигател: 1.8Turbo.

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот DenyeGTi » Пон 10 мар 2014 3:01


Колеги, аз имам друг въпрос. Как стои въпросът с карането на кола с българска регистрация за студентите там? Все пак се водят временно пребиваващи и не би трябвало да се изкарва гражданство?


Потребителски аватар
Rauchmann
Мнения: 1
Регистриран на: Сря 26 сеп 2018 9:56
Автомобил: Touran
Двигател: TDI
Контакти:

Re: Шофиране на автомобил със БГ номера в Германия

Мнениеот Rauchmann » Сря 26 сеп 2018 10:10


DenyeGTi написа:Колеги, аз имам друг въпрос. Как стои въпросът с карането на кола с българска регистрация за студентите там? Все пак се водят временно пребиваващи и не би трябвало да се изкарва гражданство?

Темата е позабравена, но смятам, че е все още актуална. Моята информация е, че за студентите има специален регламент на ЕС. Нещата в него обаче все още не са еднозначно интегрирани в немското законодателство, а финансовите последствия може да са много неприятни.

Ако някой все още се интересува от проблема да каже и ще се поразровя, за да извадя точните цитати. На който му се чете, нека погледне материала на тази страница: http://rodenivbg.com/index.php?/topic/2 ... -germaniya, където човекът е обяснил цялата процедура доста подробно.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Volkswangel и 53 госта