Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот bayspiro » Чет 23 авг 2018 12:50


atrt написа:Интересно дали този смесител ще работи добре в система с хидрофор. При нея има колебание на налягането, а от там и в температурата. Както е известно хидрофора помпи от 1 до 3 бара системата. Което пък поражда тези колебания. А от там и температурата на водата се променя леко от по хладка към по топла при по високите 3 бара.

.

Ами или си икономисал обем на хидрофора (взел си малък) или настройките на въздуха и пресостата са абсолютно грешни. При добре подбрана и регулирана система на хидрофора падовете на налягане са около 0.5-0.7 бара, а помпата влючва не по-често от 2 мин и работи не по - малко от 30-40 сек. Тогава няма и пулсации на температурата на водата.
Термостата на тази батерия е доста муден и едва ли ще обере колебанията на температурата предизвикана от промяната на налягането. Минималните пулсации на налягането на водата са от рещаващо значение за стабилната температура на смесената (топла + студена) вода




atrt
Дублиран kossis
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 08 яну 2017 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот atrt » Чет 23 авг 2018 14:38


Нищо не съм икономисал. Присъединен е на 3/4 цола както следва. Работното налягане е такова. От 3 до 1 бар. И в зависимост от това колко е отворена системата на края се увеличава и честотата на работата на помпата. Налягането около балона е около 1.5 - 2 бара както следва.
Това за колебанието на налягането на хидрофора е разисквано и в тема в Направи си сам.

Ако този ТС смесител не можеда се справи с тези плавни и повтарящи се колебания, значи при по резки ще е безмислен. А обикновено те са такива. Особено пък в блок с Ц ТЕЦ.
Съседа от долният етаж пуска на 6 топлаата да се къпе и аз замръзвам под душа за части от секундата. После аз пък му пускам казанчето на тоалетната и то се сварява под душа. За да е равен резултата де. :mrgreen Особено в час пик и при налягане от 1.5 бара каквото е в блоковете с 8 етажа.


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот bayspiro » Чет 23 авг 2018 15:40


Така, каква е тръбата не е от голямо значение. Предполагам,че захранваш еднофамилна къща. От значение е обема на балона. Ако си взел балон 10л - както правят почти всички "икономисти", да се скъсаш, не можеш да да направиш система без пулсации..Тези пулсации не са нито плавни, нито малки. Падането на налягането от 3 на 1 бар си е много. За да имаш стабилно налягане балона трябва да е към 50л и пада на налягане (старт/стоп) на помпата0.5 - 1,0 бар макс). В балона при макс налягане обема на въздуха трябва да е 1/3 а водата 2/3. Ако балона е с гумена круша вътре, там чалъма е малко по- така...... :c020 трябва да знаеш как се прави.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2635
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот Vasseto » Чет 23 авг 2018 16:14


Ползвам подобни термостатичени смесители около 4-5 години. Не прави проблеми при разлики в налягането на водата. Поне аз не съм забелязал докато се къпя. При мен даже през лятото топлата и студената вода са с различни налягания. Настройваш температурата отдясно, без значение колко дебит си пуснал от ляво, температурата на водата е една и съща.

P.S. Отварях единия за да го почистя и се оказа, че термо ампуката много наподобява тази на карбуратор 2Е2.


Потребителски аватар
hristodj
Мнения: 711
Регистриран на: Съб 19 фев 2011 18:24
Автомобил: golf 3 kombi
Двигател: AHU 97
Местоположение: Кърджали
Контакти:

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот hristodj » Чет 23 авг 2018 17:31


Точно заради промените в налягането си взех от тези смесители. Когато се къпя и се пусне казанчето на тоалетната дебита пада на половина. Колебанието в температурата е пренебрежимо малко. Трябва да му обърна специялно внимание за да го забележа. Взимай няма да съжаляваш. А и цената е смешна за такъв род смесител.


mrsch66
Мнения: 289
Регистриран на: Чет 22 мар 2012 18:38
Автомобил: jetta 2
Двигател: ez 1986
Местоположение: praha

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот mrsch66 » Чет 23 авг 2018 17:55


При хидрофор и бойлер налягането е еднакво за топлата и студената вода разлика в дебита между тях ще има само ако си вързал бойлера с гъвкави връзки с по малък вътрешен диаметър или с уплътнение на холендър рязано на ръка с по малък светъл отвор.


Потребителски аватар
hristodj
Мнения: 711
Регистриран на: Съб 19 фев 2011 18:24
Автомобил: golf 3 kombi
Двигател: AHU 97
Местоположение: Кърджали
Контакти:

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот hristodj » Чет 23 авг 2018 18:16


Тези разлика в налягането топла студена не ги бърка.


mrsch66
Мнения: 289
Регистриран на: Чет 22 мар 2012 18:38
Автомобил: jetta 2
Двигател: ez 1986
Местоположение: praha

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот mrsch66 » Чет 23 авг 2018 18:51


Разлика в налягането няма бърка я дебита топла-студена защото самата батерия е един термостат който може да се регулира ръчно в диапазон от някакви градуси 36-42.


atrt
Дублиран kossis
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 08 яну 2017 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот atrt » Чет 23 авг 2018 19:31


bayspiro написа:Така, каква е тръбата не е от голямо значение. Предполагам,че захранваш еднофамилна къща. От значение е обема на балона. Ако си взел балон 10л - както правят почти всички "икономисти", да се скъсаш, не можеш да да направиш система без пулсации..Тези пулсации не са нито плавни, нито малки. Падането на налягането от 3 на 1 бар си е много. За да имаш стабилно налягане балона трябва да е към 50л и пада на налягане (старт/стоп) на помпата 0,5 - 1,0 бар макс). В балона при макс налягане обема на въздуха трябва да е 1/3 а водата 2/3. Ако балона е с гумена круша вътре, там чалъма е малко по- така...... :c020 трябва да знаеш как се прави.



Има значение и тръбата и всичко. В упътването са написали тя да е минимум 3/4, каквато е и гъвкавата връзка към балона. Балона е 20 литров. Нали се сещаш колега, че съм купил стандартен и възможно най голям хидрофор. Той е Енхел. Имаше и на Гардена с 25 литра резервоар като най голям. Презостата е настроен както ти написах-3 - 1 бар !!! И манометъра го отчита така. Аз не задавам и не регулирам нищо. Нищо не измислям. Това е готов окомплектован хидрофор. 1,8 киловата.
Единствено мога да влияя на противо-налягането около балона. Ако се спадне до 0 (пробвах), то тогава помпата започва да помпи почти постоянно, поради което е необходимо да се селди това противо-налягане да е от 1,5- 2 бара.
Друго което опитно установих е че ако източа принудително с помпата водата от балона като съм затворил входният приток заради зазимяване, то на пролет задължително трябва да напълня бавно скаченият балон да е пълен добре. Защото в противен случай наличието и на малко въздух между балона и помпата предизвиква постоянен приток на "гърмяща вода".
Помпата е самозасмукваща- демек "охлюва" е с голям обем от поне 2 литра. Преди хидрофора има филтър с кана от 2 литра също. Та общият обем е към 25 литра.

И колега аз не съм Икономист, а Инженер ! :thumb_down И обичам големите работи както разбра. Яко налягане и нещата да са на макс.
В момента даже правя ел.автоматиката на новият метролъч. По 30- 40 ел.табла на метростанция. Помпи отводняване, вентилация и осветление. Там за какви габарити и киловати става въпрос ти е бедна фантазията :mhihi .......... и моите очаквания се наминаха. 400 амперови предпазители и контактори и 52 киловатови трифазни мотори задействащи се на звезда и работещи на триъгълник......

Изображение
Изображение


hristodj :th_up точно за това говоря. Разбрал си ме. Хидрофора прави същото. Като вдигне налягането на 3 бара и избутва повече вода от бойлера и обратното. Поради което се променя и температурата.

И да - в блока зимата се ползва повече топлата вода, а лятото е обратното. Факт виждащ се по водомерите и по отварянето на крановете при къпане. Това е така и заради различното подгряване на водата и загубите в околната среда през зимата и лятото, а и заради субективното усещане на къпещият се през двата сезона.

Vasseto не можах да разбера от коментара ти дали като ползваш този смесител налягането ти е пак каквото е било и с обикновен ? Което ми беше и питането по същество.


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот bayspiro » Чет 23 авг 2018 20:33


Колега, опитах се да ти обясня къде ти е проблема и как да го решиш. Ако си разбрал, добре! Ако не си няма страшно, и така се живее. Като писах Икономист нямах пред вид счетоводител а човек който икономисва. Като ти гледам хидрофора, виждам, че съм познал. Тези хидрофори точно за такива ги правят....... :mhihi . С този винаги ще имащ усещането,че като се миеш, някой ти полива с ибрик... Ако искаш нещо да поправиш пиши ми на лични, да не занимаваме целия форум. Ако смяташ,че си знаеш здраве да е...и дълги години!


atrt
Дублиран kossis
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 08 яну 2017 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот atrt » Чет 23 авг 2018 20:57


bayspiro написа:Колега, опитах се да ти обясня къде ти е проблема и как да го решиш. Ако си разбрал, добре! Ако не си няма страшно, и така се живее. Като писах Икономист нямах пред вид счетоводител а човек който икономисва. Като ти гледам хидрофора, виждам, че съм познал. Тези хидрофори точно за такива ги правят....... :mhihi . С този винаги ще имащ усещането,че като се миеш, някой ти полива с ибрик... Ако искаш нещо да поправиш пиши ми на лични, да не занимаваме целия форум. Ако смяташ,че си знаеш здраве да е...и дълги години!


Ами направо купи ти частите и ела ги монтирай понеже знаеш какво и как ! От кога те чакам Майсторе ......

:question И е интересно при посочената от тебе поддържана разлика от 0,5 бара в системата колко точно често ще се включва помпата. Или по правилно казано ще почива ли изобщо помпата............ :eek

Практиката показва поне 2 бара разлика и 1,5 бара под-налягане за да почива помпата оптимално. Това и се продава по магазините. Другото са общи приказки.

Енхела е отличен и налягането е предостатъчно. За едно къпане мога да свърша 80 литров бойлер. :smile


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот bayspiro » Пет 24 авг 2018 7:58


Благодаря за предложението колега, но няма да се възползвамНа тебе помощ не ти е нужна.Ти си си самодостатъчен... Сори за изгубеното време, моето, твоето и на тези които четоха..Успех!


atrt
Дублиран kossis
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 08 яну 2017 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот atrt » Пет 24 авг 2018 8:34


Да с тебе е добре човек да си пише на лични. :biggrin
Ти ми обясни как работещият и стандартизиран продукт всъщност не става за нищо и не работи нормално. Ами направо да пратиш писмо до завода да го затварят. :bowdown

Аз питах съвсем друго, а ти почна да ми обясняваш за това как агрегата е скапан. :screwy

Въпроса беше прост. Смесителят сваля ли изходното налягане или не.

Пратих ти лично, че разводняваме темата безмислено.

Поне обясних как трябва да работи стоков хидрофор и може на някой да е от полза. Не е безмислено това както ти твърдиш.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2635
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот Vasseto » Пет 24 авг 2018 8:52


Не сваля изходното налягане. Регулира се дебита през него.


През лятото ползвам термосифонен слънчев колектор за топла вода, които е монтиран на покрива на асансьорната кабина. Аз съм на последен етаж. Денивелацията е малко над 4м. Студената от ВиК. Манометри не са поставени. Единия смесител е на душа, другия на бидето. Тази врътка за температурата почти не се върти и изходната вода е с една и съща температура без значение в кои ден и е колко часа взимам душ. Визирам неделя привечер, когато налягането е слабо от ВиК. Температурата от слънчевия колектор е в границите от 45 до 100гр Ц. За бидето е задължителен при тази температура разбираемо защо.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Инструменти и аксесоари за автомобила от Lidl - стават ли?

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 24 авг 2018 9:23


atrt написа:Да с тебе е добре човек да си пише на лични. :biggrin
Ти ми обясни как работещият и стандартизиран продукт всъщност не става за нищо и не работи нормално. Ами направо да пратиш писмо до завода да го затварят. :bowdown

Аз питах съвсем друго, а ти почна да ми обясняваш за това как агрегата е скапан. :screwy

Въпроса беше прост. Смесителят сваля ли изходното налягане или не.

Пратих ти лично, че разводняваме темата безмислено.

Поне обясних как трябва да работи стоков хидрофор и може на някой да е от полза. Не е безмислено това както ти твърдиш.


Kossis ти ли си бря :mhihi



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 47 госта