Въпросчета за топлоизолация ?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Jogo_1
Мнения: 845
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 19:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен

Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот Jogo_1 » Съб 11 окт 2014 21:08


Здравейте,
накратко живея в къща, тухла 4ки, с локално парно, сега се каня за топлоизолация и съм се спрял на стиропор и голямата дилема е 10 или 20 см, 99 процента от майсторите казват 10 см е напълно достатъчна, но реално като инвестиция да вдигна до 20см не е фрапиращо и си мисля да рискувам, и се чудя има ли смисъл, към момента в зимния период /-10 -15 градуса/ за да поддържам топло в къщата /23-25 градуса /около 150 квадрата/ държа водата на около 75-80 градуса, и през деня като угасне вечер в къщата е около 15-16 градуса. Иска ми се да задържа поне една идея около 18-19 градуса през деня и евентуално да намаля Т на водата на около 60 градуса, за да е икономически изгодно да премина на пелети. Та мисълта ми е, някой има ли реални наблюдения между 10 и 20см изолация, четох в направи сам форума но там са малко сектанти и.... някак си ми идват в повече :)
Благодаря предварително.




Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот hooligans » Съб 11 окт 2014 21:13


20см изолация :eek
Излишно дебело, сложи си качествена изолация 8см и не се занимавай с глупости.


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот calm » Нед 12 окт 2014 5:49


Колега, без да се обиждаш, накратко- цялата ти концепция е сбъркана. Просто, ако трябва да се издаде кратък наръчник за нещата които не трябва да правим за да ни е топло и изгодно, биеш по точки и направо можеш да започнеш да го издаваш.

Жокери искаш ли или само споделяш намерение за ТИ? Не че нещо, ама винаги като стане въпрос за ТИ и какво трябва да се направи, на края излиза много написано и казано, но ефект от това няма.


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот Bai Sando » Нед 12 окт 2014 9:26


Да не си объркал см с мм :mhihi Иначе и аз съм с локално парно,само че в панелка.Правихме външна изолация и почти нямаше ефект от към топло.На следващата година сложихме фибран 2 см на външните стени и сега вече се живее.Не се потят стените и се сгрява супер бързо.През деня си стои на около 19-20 градуса,като парното е гряло вечерта и през нощта.


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот lz2aii » Нед 12 окт 2014 10:28


Не съм много вещ по въпроса, но ще споделя лични наблюдения. Първо започнах от прозорците - смених всички с ПВЦ и разлика веднага се усети. На следващата година направих изолация на таваните - над мен е таванско помещение и не се отоплява. Окачен таван с минерална вата. ОГРОМНА РАЗЛИКА. Топлината не бяга, стопля се бързо и топлото се задържа в стаите. При тази конфигурация вече се разколебах да правя външна изолация, защото топлината ми е достатъчна и се задържа прилично в помещенията. ПС. и аз съм в къща с тухли 4-ки. И трите ми стаи са с по две външни стени. Отоплението ми е същото - локално парно - камина сводна риза с мощност на ризата 12 кв. и мощност на горивната камера 6 кв. Отоплявам около 70 кв.м площ + бойлер 80 литра.


Потребителски аватар
Jogo_1
Мнения: 845
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 19:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот Jogo_1 » Нед 12 окт 2014 14:40


Догарамата ми е хубава, окачен таван с минерална вата навсякъде, ами това са ми намеренията и се чудя просто 10 или 20см, миналата година на едната стена сложихме 5 см фибран и определено в стаята имаше голям ефект, просто плочата над първия етаж е много голям термо мост, защото втория етаж дефакто има само две стай останалото е тераса. Та идеята ми е някой има ли лични наблюдения има ли смисъл от дублиране на сантимерите.


Потребителски аватар
i.e.i
Мнения: 2563
Регистриран на: Чет 28 апр 2005 9:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот i.e.i » Нед 12 окт 2014 18:21


просто плочата над първия етаж е много голям термо мост

От там трябва да започнеш :th_up


cekal
Мнения: 124
Регистриран на: Сря 20 ное 2013 23:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: ADR 1997

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот cekal » Нед 12 окт 2014 20:29


Стиропор 8 см с плътност не по - малка от 18 кг/м3 е повече от достатъчен. Само гледай да е марков, а не правен някъде по халетата. Плътността на ментаците е същата, но ъглите не са прави и майсторите "вият на умрело ".


Потребителски аватар
strqsko
Мнения: 318
Регистриран на: Съб 01 ное 2008 12:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот strqsko » Нед 12 окт 2014 20:34


10см,ама неопор на басф :c020


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот fox_vt » Нед 12 окт 2014 21:18


Хем така хем иначе-накратко ако имаш стена с дължина 5 м и височина 3 м която е само от EPS (не съм смятал за стената а само изолацията) загубите топлина ще са 208 вата за 10 см EPS,за 20см EPS вече са 107 вата.Изводите си ги прави ти.Накратко ако с 10 см ти трябват 8 киловата да топлиш къщата то със 20 ще ти трябват само 4 киловата.Разбира се всичко е условно и зависи от много неща.

пп забравих да спомена че тези сметки са за 22 градуса вътре и външна -20 градуса.


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот calm » Пон 13 окт 2014 0:54


fox_vt написа:Накратко ако с 10 см ти трябват 8 киловата да топлиш къщата то със 20 ще ти трябват само 4 киловата.


:a045 Знаех си, че рано или късно "ше хвана Господ за шлифера"
10см.= 8Kв
20см.= 4Кв
40см.= 2Кв
80см.= оКв
Да не продължавам, че ще стане интересно!


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот calm » Пон 13 окт 2014 1:12


Не поправям горния ми пост, щото така си ми харесва(за което моля да ме извинят админите...)
При превишаване на необходимата дебелина се променя и точката на топлообмен. Целта на топлоизолацията е средната температура между външната и вътрешната да попадне в нея и да се използва акумулиращия ефект на стената. При изолация с по- занижени характеристики в т.ч. дебелина, плътност и т.н. точката е в стената от което следва минимална ефективност, конденз, мухъл, разрушаване на вътрешните покрития и т.н. Ако са над необходимите(по- дебела и плътна от необходимото), точката е под завършващия слой- мазилката, от което следва конденз, замръзване и разрушаване на повърхностния слой- мазилката.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот fox_vt » Пон 13 окт 2014 10:07


Олеле майко :bowdown колега правиш ли разлика между необходима енергия за повишаване на температурата от точка едно до точка две? За пасивни къщи сигурно не си и чувал.За топлозагуби пък изобщо.Акумулиращ ефект на стената :arrow а ако имаме вътрешна изолация кво правим :banghead


Потребителски аватар
dready
Мнения: 1844
Регистриран на: Сря 25 май 2005 19:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот dready » Пон 13 окт 2014 14:04


strqsko написа:10см,ама неопор на басф :c020


Колегата го е казал ясно и просто. Ако искаш хубава изолация взимаш неопора на басф. Отделно 10 см неопор топлопроводимостта му е доста по добра от 10 см стереопор. Ако пък искаш супер изолация взимаш каменна вата, но това все пак е моето мнение.


Потребителски аватар
Jogo_1
Мнения: 845
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 19:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен

Re: Въпросчета за топлоизолация ?

Мнениеот Jogo_1 » Вто 14 окт 2014 16:30


ясно, 10см - марков, решено е, Благодаря ви за отговорите, дано да е полезно и за някой друг.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 73 госта