Акции от приватизацията

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
levonik
Мнения: 694
Регистриран на: Пон 15 авг 2005 19:58
Автомобил: T3 Caravele D
Двигател: CS 1985
Местоположение: Балчик

Акции от приватизацията

Мнениеот levonik » Съб 07 апр 2007 22:17


Христос Воскресе! / арменците го регистрирахме като факт по-рано/
Жената / българка/ излезе по-арменка от мен и вместо да се набута в Мултигруп, купи акции от Нефнохим Бургас.
Вчера й се обаждат от някъде, уж получили мобилния й чрез телефонни справки :shocked, че Райфайзенбанк купуват акциите на сега Лукойл по 20 лева, защото акциите му вече не вървели на фондовата борса.
Има нещо гнило и неискайки второ прецакване / ще ме пуснат по вицовете/ моля за помощ.
1. Имате ли информация за подобни борсови операции?
2. Дайте някоя интернет препратка за контрол над борсовата търговия.
Благодаря предварително!




Потребителски аватар
mx3333
Мнения: 303
Регистриран на: Пон 12 мар 2007 14:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот mx3333 » Съб 07 апр 2007 23:25


Туй за първата вълна на приватизацията ли е? И аз май имах на нефтохим ако не се бъркам


prj57
Мнения: 2189
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, Лондон
Контакти:

Мнениеот prj57 » Нед 08 апр 2007 1:22


Срам, може ли да държите акций и дори да не знаете къде да ги следите. Пари не се хвърлят така!


Потребителски аватар
levonik
Мнения: 694
Регистриран на: Пон 15 авг 2005 19:58
Автомобил: T3 Caravele D
Двигател: CS 1985
Местоположение: Балчик

Мнениеот levonik » Нед 08 апр 2007 8:05


Срам несрам, това е!
Пък и знаеш ли скъпи ми столичанино, колко възможности предлага малкия град забит на г_ _ а на географията?
Великден е все пак. Стават чудеса и вместо да ми дърпаш ушите - помогни!


Потребителски аватар
Bliznak
Мнения: 942
Регистриран на: Вто 14 юни 2005 16:26
Автомобил: MK6 Golf GTI
Двигател: 2010
Местоположение: София

Мнениеот Bliznak » Нед 08 апр 2007 10:26


levonik написа:Срам несрам, това е!
Пък и знаеш ли скъпи ми столичанино, колко възможности предлага малкия град забит на г_ _ а на географията?
Великден е все пак. Стават чудеса и вместо да ми дърпаш ушите - помогни!


Звънни в Райшайзен /както я наричам аз тази банка :D / и попитай за телефона на брокерите им, после разговаряй с тях и те ще ти кажат за такава информация!

Весело изкарване на празниците!


black`
Мнения: 3377
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Global

Мнениеот black` » Нед 08 апр 2007 10:29


Бре вие първо сигурни ли сте че това са акции, а не бонове некви? :roll: Че те тия бонови книжки нямат нищо общо с акциите. :lol:
И ако са от тия боновете измислени, те въобще не се търгуват никъде. :lol: Да не се заблуждавате. :wink:
Друго. На тия цени за акция едва ли фирмата ще фалира или пък не се продават. :lol: Сигурно банката иска да изкупи повечето, за да стане собственик. :wink:
И трето. Те акции не се продават като бонбони- всеки ден. Така че не разбирам какво са искали да ви кажат. :lol: :lol: :lol:
Пък ако не знаете какво да ги правите тези акции по-добре ги продайте, че така или иначе пари от тях не се изкарват. Трябва вие да си ги направите ако искате да печелите. 8)
http://www.investor.bg
Ето ти сайт са справка. Ама то като няма офицялно обявени от ЛУК пакет акции за продажба няма и индески. :idea:
И реално получавате ли някакви дивиденти от тия акции или не? :roll:

Последна промяна от black` на Нед 08 апр 2007 11:22, променено общо 1 път.


Rumen
Мнения: 884
Регистриран на: Пет 27 май 2005 21:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Rumen » Нед 08 апр 2007 11:10


А бе какво стана с тия бонови книжки? Едно време (май по Виденов беше) бая пари дадохме за тях. После щеха да изплащат дивиденти, незнам си какво си... Някой знае ли какво се случи с тази измислица-премислица (не ме интересува кой виден бизнесмен каква гуша е направил, ами за обикновенните хора; аз например бех взел някакви на Мултугруп Елит или нещо такова, ма те Илийката кое време беше 'га го свитнаа; никой за нищо не ме е търсил, па и аз незнам де да попитам) ?


black`
Мнения: 3377
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Global

Мнениеот black` » Нед 08 апр 2007 11:19


Бре с тия бонови книжки трябваше да се купуват акции за дялово участие в предприятия. Но сега вече е късно. Щото купуването на акции трябваше да стане на втория етап от приватизацията. Има хора които пък ги изкупуват сега тия книжки и се чудя каква далавера правят, за да вземат акции с тях. При положение, че търговете са приключили и реално тези книжки стават само за в ... :WC
Пък и не знам никой да е взел пари от тях досега. Още повече пенсионерите които останаха най-заблудени от цялата история. :(
То и повечето предприятия си се продадоха на чужденци без "бонови книжки". :lol:
Реало с тези книжки трябваше да се играе преди закупуването на предприятията от чуждите фирми. Сега вече и доста от фондовете са фалирали и акциите на предприята са в големите фирми. Така че който се усетил навреме усетил ... :)


Потребителски аватар
mx3333
Мнения: 303
Регистриран на: Пон 12 мар 2007 14:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот mx3333 » Нед 08 апр 2007 14:38


Аз пък си мисля че книжката е бонова, но имаш акции след като минеш през регистрациите (дето бяха 96-97 някъде). Първата година даваха даже някакъв дивидент. Следващата година започна едно криене - обаждах се 3-4 пъти да ги питам, все някой го нямаше. След половин година ми казаха, че има наистина дивидент, но беше някаква тотално смешна сума - общо взето май с телефонните разговори я бях пропилял, отделно за да ида до Варна (където се изплащаше) щеше едната посока на влака да е по-скъпа от псевдо-дивидента. Иначе доколкото знам има доста заводи "купени" с такива бонови книжки. А самите книжки често пъти се събират по измамна схема - прехвърлят ти я направо на някого и реалния собственик даже не е в течение на нещата. Трябва само да му докопат ЕГН-то и готово.


prj57
Мнения: 2189
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, Лондон
Контакти:

Мнениеот prj57 » Нед 08 апр 2007 21:02


levonik написа:Срам несрам, това е!
Пък и знаеш ли скъпи ми столичанино, колко възможности предлага малкия град забит на г_ _ а на географията?
Великден е все пак. Стават чудеса и вместо да ми дърпаш ушите - помогни!


Не дърпам никому ушите! Не съм целял да обидя никой :handshake

Бих ти помогнал ако си бях у "столицата" ма съм на другия край на Европа! Като начало можеш да потърсиш информация за фирмата в която държиш въпросния % и след това в някой специализиран вестник, като "Капитал" например или потърси из И-нет! :wink:


Боко_76
Мнения: 19
Регистриран на: Чет 01 мар 2007 13:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот Боко_76 » Нед 08 апр 2007 21:17




Потребителски аватар
levonik
Мнения: 694
Регистриран на: Пон 15 авг 2005 19:58
Автомобил: T3 Caravele D
Двигател: CS 1985
Местоположение: Балчик

Мнениеот levonik » Нед 08 апр 2007 21:31


Действам по всички направления по които ме засилихте. Благодаря!


Потребителски аватар
~~~~~
Мнения: 166
Регистриран на: Пон 29 окт 2007 17:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот ~~~~~ » Пет 29 фев 2008 14:35


Поизрових тая стара тема да не пускам нова - някой може ли да даде акъл къде/дали може да се продават боновете от втората вълна на приватизация (стари пари бяха по 250 хил.). Ако може да се прехвърляят в пенсионни фондове, продават и т.н. - просто искам да ги изчистя да не стоят като спомен.


Потребителски аватар
yeti123
Мнения: 424
Регистриран на: Пет 25 авг 2006 22:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот yeti123 » Пет 29 фев 2008 15:09


Айде малко помощ да ударя:

- относно акциите на НЕФТОХИМ БУРГАС:
ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС АД
Общ.БУРГАС, ГР.БУРГАС
BG11NEBUAT17
Извън Борсов пазар
та това значи, че акциите на комапнията не се търгуват на Българска Фондова Борса, а само на извънборсов пазар - тоест ако самото дружество си изкупува обратно акциите, да се чуеш с тях и да ти кажат на каква цена купуват акциите обратно, като за да се осъществи сделката се минава през инвестиционен посредник! Така, че цена от 20лв е доста добра.

- относно зелените книжки (бонови книжки) - чрез тях се участваше в самата приватизация, като на втора страница от книжката се записва в кое дружество се записани акции. След записването на акции, поне тези които са се интересували, са получили Депозитарна разписка - документ удостоверяващ притежание на акции. Даже и да нямате този документ (депозитарна разписка), ако в самата бонова книжка в вписано - "Внасяне вув фонд МГ1 - 25 000лв" например, тоза значи че имате 25 акции на Балканстар Елит АД (бивпето Мултигруп).
В такъв случай, се отива в офис на инвестиционен посредник, който предлага услугата - Регистрационен агент - с молба за изваждане на дубликат на депозитарна разписка - време до 10 календарни дни, сума до 10лв.

- видях, че се тюхкате за дивиденти - това не зависи от държавата, или както един колега казва от Виденов. Това зависи от самото дружество. В края на годината, в предвид на печалбата реализирана, общото събрание на дружеството гласува за разпределяне на дивиденти. В предвишните години, дивиденти се изплащаха направо от самите дружества, в последните 3 години, дружествата сключват договор с банка за изплащане на дивиденти. След изтичане срока на договора, неполучените суми за дивиденти се връщат обратно в дружествата, откъдето също могат да се получат!

Ами засега не се сещам за нещо повече, ама ако искате може да питате!
Айде лека от мене!


Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Акции от приватизацията

Мнениеот petko5 » Пет 18 яну 2019 20:36


Здравейте Колеги,
Малко позабравена тема и моля Началството да ме извини, но имам няколко въпроса:
Имам Бонова книжка към "Акционер Фаворит" и последно взимах дивиденти към 2003год. ... по спомен.
Звънях на телефона, някъде към 2005год. и отговора беше, че не изплащат дивидент и от тогава съм я зарязал в шкафа.
Сега в момента, как стоят нещата ?
Как мога да проверя в нета въпросната бонова книжка, без да звъня на телефона на "Акционер Фаворит" ?
Заслужава ли си въобще, да се занимавам с това нещо ?

Моля само компетентни мнения !

Благодаря предварително :th_up



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 67 госта