демонтаж на изолация на тръби от парно

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот ktamen » Пет 03 апр 2015 2:12


Щото ватата сигурно не е канцерогенна :gruebel И стъклената, и каменната вата са в същата категория заедно с азбеста.
Най-добре потърси оксижен. Аз бих ги духнал с електрожена.
И не се шашкай толкова, не е толкова страшно.




Потребителски аватар
mupk0
Мнения: 3822
Регистриран на: Вто 03 фев 2009 11:35
Автомобил: Mercedes Benz S202
Двигател: C200 Kompressor
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот mupk0 » Пет 03 апр 2015 6:00


Благодаря на колегата ,който си предостави номера. Днес следобед ще се чуем. Иначе за самите тръби и аз ще ги режа с електрожен. Идеята ми е самата изолация как да махна. Важното е че придобих идеи :) тази седмица няма да остане време ,но другата се надявам да остане. Иначе уикипедиа са написали сериозни неща :

Тъй като вдишването на някои видове азбестови влакна може да предизвика тежки заболявания, включително рак[2] Най-често срещаните заболявания, свързани с хронична експозиция на азбест, включват: азбестоза (силикатоза) и плеврални аномалии (мезотелиом, рак на белия дроб). В много страни употребата на азбест е забранена.

Много фирми в Европа се занимават със заместването на азбеста в различните сгради, построени през периода 1960 – 1980 година. При заместването на този материал трябва да бъдат взети много предпазни мерки. Първо, около сградата се създава зона, в която само работещите имат право да влизат. Изгражда се специално помещение, в което те се преобличат. Това помещение е свързано с филтър за въздуха, защото праховидните влакна, които се отделят от материалите, съдържащи азбест, са опасни за околната среда. Работниците, които премахват азбеста, носят специални костюми и въздухът, който поемат през скафандъра си, е пречистен, за да се избегне вдишването на влакната.

След приключване работниците минават през три процедури, преди да свалят костюма. Първо, влакната се премахват с уред, подобен на прахосмукачка. Следва душ за дезинфектиране с костюма. Накрая работниците свалят костюма и всички дрехи, които носят отдолу, и минават през втори душ за дезинфектиране. Едва тогава те могат да се преоблекат и да напуснат зоната

Тези предпазни мерки са много важни, защото болестите, свързани с вдишването на азбеста, могат да се появят пет години след първото излагане на прах от азбест.

Азбест е използван и при построяването на първите 40 етажа на Световният търговски център. При атентатите от 11 септември 2001 година въздухът над Манхатън е силно замърсен поради тази причина.[3]

Важното е да се отбележи, че около 125 милиона души в света са изложени на контакт с азбеста в професионалния им живот и 90 000 умират всяка година.


Росен2
Мнения: 408
Регистриран на: Нед 30 мар 2014 19:58
Автомобил: Golf III
Двигател: AAM 1996

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот Росен2 » Пет 03 апр 2015 6:31


Митко Величков написа:Колега не пипай нищо на този етап. Не ватата е опасна а замазката върху нея - това е АЗБЕСТ / канцерогенен материал / - ако не искаш да наредиш на себе си, на семейството си и редица хора около теб поради некомпетентност можеш да ми звъннеш за да ти обясня какъв е редът за отстраняването му. Прочети какво причиняват азбестовите фибри при вдишване и се замисли дали да го махаш хей така с този и онзи. Не си мисли, че няма да останат фибри които да ви навредят. 0898826242 ми е телефона

Може да е шамот и мергелна вата това за което говори човека.
Но все пак ми е интересно какво би му казал по телефона ? Можеш и публично да го направиш ако искаш,и другите да разберем,все пак 1/4 от българите живеем в съприкосновение с този материал.независимо дали е във водопроводните тръби,панелите,стените или изолацията на тръби...
Като си спомня само преди 30 годинив като трудовак колко изолационни плочи съм разбил с кирката :mhihi
Трошехме без маски и извозвахме с ръчни колички .Ставаш като мелничар,като почнеш да си духаш носа ,по 5 минути не можеш да се изчистиш....


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот muns61 » Пет 03 апр 2015 6:38


Ходенето есеки ден на работа е много по вредно от свалянето на една изолация...


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот ktamen » Пет 03 апр 2015 7:20


mupk0 написа: Идеята ми е самата изолация как да махна.

Що искаш да я махаш? Зачистваш малко само там дето ще режеш.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот silent » Пет 03 апр 2015 7:56


тоя азбест е еквивалента на цианкалия ..само че единия е при вдишване другия при поглъщане...предлагам ти да продадеш гаража ама не казвай на продавача ...инак а си вдишал а си затрил три поколения след теб....


Росен2
Мнения: 408
Регистриран на: Нед 30 мар 2014 19:58
Автомобил: Golf III
Двигател: AAM 1996

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот Росен2 » Пет 03 апр 2015 8:08


От белите дробове азбеста попада в тестисите и от тях чрез юнашкото семе в ДНК -то на наследниците...
Аз викам ,че като го вдиша,не три поколения,а цела Источна Европа може да затрие...Той азбеста бетер Еболата се разпространява.....
Абе аз не знам що пишете глупости за неща до които никога не сте се докосвали нито сте виждали,а само попрочели по два реда в нета...


Потребителски аватар
mupk0
Мнения: 3822
Регистриран на: Вто 03 фев 2009 11:35
Автомобил: Mercedes Benz S202
Двигател: C200 Kompressor
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот mupk0 » Пет 03 апр 2015 8:33


Необходимите съвети ги взех вече. За пореден път ще кажа на нечетящите ,че няма как да срежа тръбата без да сваля изолацията ,защото са 6 тръби с ф70 и нагоре в пакет на 20-30 см от тавана...с мотокар ли да ги подпирам.... Предпочитам да я махна и да си ги сваля една по една.


Потребителски аватар
djofar
Мнения: 278
Регистриран на: Сря 04 юни 2008 12:34
Автомобил: Golf 4 GTI
Двигател: 1.9TDI ARL 2003
Местоположение: щата Монтана

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот djofar » Пет 03 апр 2015 12:38


Колега при попадането на стъклена вата по тялото ти не е проблем само измиваш с винен оцет и всичко е ОК той е силен и гори игличките от опит знам


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот ktamen » Пет 03 апр 2015 12:53


mupk0 написа:Необходимите съвети ги взех вече. За пореден път ще кажа на нечетящите ,че няма как да срежа тръбата без да сваля изолацията ,защото са 6 тръби с ф70 и нагоре в пакет на 20-30 см от тавана...с мотокар ли да ги подпирам.... Предпочитам да я махна и да си ги сваля една по една.

Не знам как точно изглеждат, но ако са 6 успоредни тръби минаващи по тавана аз ще вържа с тел две дъски за средната тръба, така че дъските да подпират останалите тръби и тогава ще режа. За последната тръба ще извикам помощник или ще я подпра някакси - примерно ще мушна парче желязо в отрязаните краища, които остават в стената. Дори да се кръстосват или да завиват има 100 начина да се махнат заедно с изолацията и без мотокар.
В крайна сметка и гаража и дробовете са си твои, както ти е кеф така ги махай.


Потребителски аватар
mupk0
Мнения: 3822
Регистриран на: Вто 03 фев 2009 11:35
Автомобил: Mercedes Benz S202
Двигател: C200 Kompressor
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот mupk0 » Пет 03 апр 2015 13:58


Съгласен съм с теб,но тея тръби ще тежат и ще трябва да се свалят от тавана бавно,а не да ги изгърмв земята от тавана.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот kris11 » Пет 03 апр 2015 19:33


викай бай мангал и не се занимавай. дай им желязото , а ти наблюдавай отвън. Тях не ги мисли и да им падне тръба отгоре нищо няма да им стане най-много да намалеят с 1-2 бройки, което е нищо в сравнение с прираста им. Те бетоонни плочи къртят и падат отгоре им -ти за 2-3 тръби си се притеснил


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот kris11 » Пон 06 апр 2015 18:08


Росен2 написа:Може да е шамот и мергелна вата това за което говори човека.

Мергелната вата се появява у нас късно -след 2000г.
Най-важното е маската за да не се вдишва праха.
Много се плашите от азбеста ,ама пиете и използвате още вода от етернитови тръбопроводи.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот silent » Пон 06 апр 2015 19:17


Дядо ми цял живот е пил такава вода от етернитов централен тръбопровод а живя до 86 и умря от инсулт а баба ми докара до 94....
Навремто почти всички слескостопански постройки бяха с етернитови покриви
Вилата ни е от края на 80те и е с етернитови панели и покрита етернитови керемиди....
Руските коли бяха със накладки с азбест.
Пожарникарите използват азбестови одеяла. До преди 20тина години азбестови въжета и азбестови платна се ползваха за изолация.
Интернет е колкото полезен толкова вреден в частност заради създаването и подхранването на излишни фобии.


Потребителски аватар
golfer
The Мaster of PERNIK TUNING performancе
Мнения: 7369
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 9:55
Автомобил: Gandalf the Grey
Двигател: 368kw LPG
Местоположение: oberbayern
Контакти:

Re: демонтаж на изолация на тръби от парно

Мнениеот golfer » Пон 06 апр 2015 20:22


Азбеста е вреден при вдишване. Етернитови тръби по водопроводната мрежа има до ден днешен.
След като ще демонтира изолация логично е да има прах и мизерия. Та защо човека да е неосведомен какви рискове крие вдишването на тази прах. Отгоре на всичко самото му питане е за съвети и насоки.
Знам, че интернета е вреден, но преди 20 и повече години такова животно нямаше а аз съм правил точно този тип изолации. Та тогава още работниците бяха първа категория и им даваха вредни в парично измерение. Всички бяха запознати какво е азбест и какво може да причини при определени условия.
така, че колега silent... тихо :mhihi
Продължавам да поддържам тезата за мангалите :c020



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: alpinab и 70 госта