Кулинария

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Georgi Vutov
Мнения: 248
Регистриран на: Пон 27 сеп 2010 15:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna

Кулинария

Мнениеот Georgi Vutov » Сря 03 юни 2015 22:52


От доста време се каня да пусна такава тема във форума.Вярно автомобилен форум е , но всички обичаме вкусотийките ;)
Понеже се записах в кулинарен конкурс се наканих да пусна и темата тук.

Пълнен заек на фурна

Необходими продукти:
1 по-голям заек
маргарин или масло
дреболийките от заека ( ако няма такива купуваме 0.5кг воденички )
сол
червен пипер
лук
ориз
мариновани гъби от буркан
чесън ( по желание )

Заека са намазва с маргарина,червения пипер и солта и се държи поне 2 часа в хладилник.
Сваряват се воденичките ( или дреболийките от заека )
Задушава се лукът , после се прибавя ориза и гъбите и се бърка с дреболийките до сгъстяване.
Вади се заека от хладилника след като е престоял минимум 2 часа и се пълни със сместа която сме получили,ако остане от сместа може да се нареди извън заека в тавата.
Зашиваме заека и го слагаме да се пече във фурната завит под фолио около 2 часа, след което се маха фолиото и се оставя да се запече.

Добър апетит на всички чревоугодници :th_up

Последна промяна от Georgi Vutov на Съб 13 юни 2015 12:12, променено общо 1 път.




Петър Петров
Мнения: 1139
Регистриран на: Вто 03 юли 2007 23:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Нови Искър

Re: Кулинария

Мнениеот Петър Петров » Чет 04 юни 2015 22:09


Браво за старанието ти, ноооо ако ползваш маргарин вместо масло ме губиш като клиент. Замирише ли ми на маргарин директно махам сервираното и си правя салата...


Georgi Vutov
Мнения: 248
Регистриран на: Пон 27 сеп 2010 15:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna

Re: Кулинария

Мнениеот Georgi Vutov » Пет 05 юни 2015 1:39


Попринцип се прави с масло , но в конкурса в който участвам трябва да е с маргарин...


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Кулинария

Мнениеот Pet_rov » Пет 05 юни 2015 9:16


Кило, кило и 200 свинско месо - да речем бут.
1 кутия майонеза
1 кофичка заквасена сметана
1 кутия топено сирене за мазане - с гъби, без гъби, натурално...
400 - 500 гр. пресни гъби
1 буркан кисели краставички
копър
черен пипер на вкус
сол по желание, заради майонезата и топеното сирене
Месото, гъбите и краставичките се нарязват на парчета, слагат се в голям пръстен гювеч, добавят се топеното сирене, сметаната, майонезата и копъра и всичко се обърква добре. Пече се във фурната на 200 градуса, докато месото стане готово, като отвреме-навреме се разбърква. Ако сосът стане много гъст, може да се добавя малко водичка. Количеството на продуктите може да варира по желание. Добър апетит! :beer


Потребителски аватар
Vizor
Изгубена душа
Мнения: 12508
Регистриран на: Съб 04 мар 2006 16:01
Автомобил: Subaru Forester XT
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кулинария

Мнениеот Vizor » Пет 05 юни 2015 11:45


Момчета и момичета.. има една група във фейсбук, където са събрани само видни кулинари готвещи невероятни ястия. Аз ви препоръчам да намерите г-н Тони и да го попитате за покана за тази така заветна за вечерята в къщи група.

П.П. Бате Митко като направи нещо и аз го повторя после ще си оближа пръстите д-гоеа


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Кулинария

Мнениеот Pet_rov » Пет 05 юни 2015 13:40


А тия де немаме сурат-тефтер кво прайм? :mhihi


Потребителски аватар
tosco
Мнения: 73
Регистриран на: Чет 19 фев 2015 14:56
Автомобил:
Двигател:

Re: Кулинария

Мнениеот tosco » Пет 05 юни 2015 13:47


Едно бързичко мезе за бира и вино:
Пълните сушени сливи с козе сирене.
Затапвате сиренето с орехова ядка.
Сливата се завива с лентичка бекон и се фиксира с клечка.
Пече се на скара, или оребрен тиган.
Наздраве :beer


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Кулинария

Мнениеот polovera_9n3 » Пет 05 юни 2015 14:19


Ето и моето "новогодишно свинско" - винен кебап май му викат :mhihi - На това ме научи един хазяин във Варна.
Продукти:
- 1кг свински врат
- 3 4 супени лъжици брашно
- 1 голяма глава лук
- чаша хубаво домашно червено вино
- чаша хубава вода от чешмата
- червен пипер
- олио или зехтин
- сол
- подправки по избор - аз слагам всичко там- джоджен, черен пипер малко и едни универсални подправки за скара- стават и за това
Начин на приготвяне:
свинския врат- бой с чука за пържоли здраво, после се нарязва на кубчета.
- нарязва се лука в тенджерата под налягане и с мазнина започва да се запържва. Преди да се запържи вътре се слага брашно и се бърка до добиване на кашава смес, слага се и червен пипер. едновременно с това:
- в тиган се загрява мазнина на висока температура, слага се нарязаното свинско и се бърка, докато побелее, вътре е сурово.
- след като месото побелее и лука е готов( кашата) свинското се слага в тенджерата под налягане при кашата с лука и се разбърква.
- след като се разбърка се сипва чаша червено вино и същата чаша вода (чаша 300мл става). рзбрърква се добре, слагат се подправките и се затваря херметическата тенджера. слага се на силен огън.
-огъня (котлона) на макс, докато не започне да фъска тенджерата от дюзата. След това котлона се намаля почти на минимум и засичам 40 - 50 минути откакто е започнало да вади пара от дюзата.
- Отваряте тенджерата.... И ДОБЪР АПЕТИТ :th_up
Ще се получи крехко месо, което се разпада, като го бодеш с вилицата, във вкусен червеникав сос. Много върви с винце и добра компания :beer


Потребителски аватар
MITKO_DVD
Мнения: 6375
Регистриран на: Пет 09 юни 2006 20:54
Автомобил: Passat B4
Двигател: 2E 1994
Местоположение: София/Монтана
Контакти:

Re: Кулинария

Мнениеот MITKO_DVD » Пет 05 юни 2015 14:31


Vizor написа:Момчета и момичета.. има една група във фейсбук, където са събрани само видни кулинари готвещи невероятни ястия. Аз ви препоръчам да намерите г-н Тони и да го попитате за покана за тази така заветна за вечерята в къщи група.

П.П. Бате Митко като направи нещо и аз го повторя после ще си оближа пръстите д-гоеа


що издаваш военни тайни бря :mhihi :mhihi :mhihi :mhihi :mhihi :mhihi

Аз такъв пълнен заек съм правил далечната нам коя си година :Mr Green Fun :Mr Green Fun :Mr Green Fun

като задължително се пече на клечки :c020

Изображение


Потребителски аватар
vwfena
Мнения: 1827
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 0:14
Автомобил: VW passat
Двигател: PB 1991
Местоположение: Елин Пелин
Контакти:

Re: Кулинария

Мнениеот vwfena » Пет 05 юни 2015 15:08


Мите тоз заек като агне :mhihi Браво. Трябва да разменим някоя рецепта :smile

И да не съм off. Ето една от моите любими рецепти:

Пилешко със сметана и горчица
4-5 пилешки филенца
1 глава лук
500 гр. пресни гъби
2 червени чушки (аз слагам и зелени и повече като бройка, повече ми харесва на мен)
1 ч.ч. бяло вино
1 голяма с.л. горчица
200 мл. сметана
1 чаша настърган кашкавал
Сол
Черен пипер
Зехтин

Почистете и измийте зеленчуците. Нарежете гъбите и чушките на ивици, лука на лунички. Нарежете филенцата на жулиени и ги овкусете със сол и черен пипер. Загрейте зехтин и изпържете жулиените до златисто в него. Отцедете ги от мазнината като прехвърлите готовото месо в йенска тавичка. Във същата мазнина за 2-3 минути се запържват пиперките и лука, след което се добавят като горен слой върху месото. По същия начин се задушават гъбите и се разпределят върху лука и чушките. Поръсете с черен пипер. (Тук аз разбърквам за да стане по шарено). Разтворете горчицата в чашата вино и залейте със сместа ястието. Покрийте тавата с фолио и запечете за 30 минути във фурната на 180 градуса. След това излейте сметаната и разбъркайте внимателно ястието. Добавете кашкавала , разпределен равномерно и запечете още 10 минути.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Кулинария

Мнениеот muns61 » Пет 05 юни 2015 16:51


Много ви сложни рецептите...

Изображение


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Кулинария

Мнениеот Bai Sando » Пет 05 юни 2015 17:36


Дай рецептата за шишчетата :mrgreen


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Кулинария

Мнениеот mely » Пет 05 юни 2015 20:31


Заеби рецептата ,адреса дай :mhihi :mhihi


Потребителски аватар
BeFree
Мнения: 157
Регистриран на: Чет 13 юни 2013 21:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кулинария

Мнениеот BeFree » Съб 06 юни 2015 13:48


Не знам кой колко обича тесто и заигравка в кухнята, но ей това нещо си заслужава и дава възможност за разнообразие. Опитах в Русия истински пирожки и мира нямах докато не си направих същите вкъщи. Отнема доста време, изяждат се обикновено за по-малко от 10 минути (стават около 15 броя ако правилно си спомням от преди 2-3 години като правих последно). Рецептата звучи сложно, но е по-скоро времеемка отколкото трудна.
Безбожно вкусни!

ТЕСТОТО
Продукти: 500 г. брашно, 1 с.л. (равна) захар, 1/2 с.л. сол, 2 с.л. маргарин, 20 г. мая, около 1 ч.ч. мляко, 1-2 яйца (за намазване).
Не съм заменяла маргарина с масло, защото не посмях, но не усетих никакъв маргаринен вкус, поне лично аз.

Маята се разтваря в подсладеното мляко. Замесва се добре с брашното, останалата захар, солта и маргарина и се оставя да втасва 1.5 часа. Размесва се още веднъж, разточва се на кора с дебелина 1 см. Със стъклена чаша се изразяват кръгчета, в върху тях с чаена лъжичка се сипва плънка. Краищата се притискат и на пирожката се придава форма на полумесец /като малка пица калцоне/. Готовите пирожки се поставят с ръба надолу в намазаната с маргарин форма на разстояние 1.5 – 2 см една от друга и се оставят да втасват 15-20 минути на топло място. Може да си ги нашарите с нож или с ивици тесто, ама няма смисъл, щото така или иначе ще ги изядете за няма и 10 минути :)След това пирожките се намазват с яйце и се пекат 10-15 минути на умерена фурна.

ЛЮБИМАТА ПЛЪНКА
Продукти за плънка със зеле: 600 г. зеле, 50 г. мас (или маргарин), 1 глава кромид лук, 1 с.л. (равна) сол, няколко с.л. мляко (или вода), 2 твърдо сварени яйца.

Нарязаният лук се запържва, прибавя се суровото, ситно нарязано зеле и също се запържва, с бъркане. Долива се малко вода и горещо мляко, посолява се и захлупено, зелето се оставя да се задушава, докато омекне. Щом течността се изпари, добавя се малко вода, но накрая тя трябва да е извряла напълно. Смесва се със ситно нарязаните, твърдо сварени яйца и с това се пълнят пирожките.
Ако искате направете си я със зеле и кайма. Най-важното е зелето да се вари с мляко, защото вкусът става много различен.

Може да се напълнят също с каквато друга плънка ви хрумне, като за такава с кайма и гъби мога да гарантирам, че е вкусно. Аз лично не обичам сладко, но ако си направите такива, са идеални за десерт.


nsfw
Мнения: 170
Регистриран на: Вто 14 окт 2014 14:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кулинария

Мнениеот nsfw » Съб 06 юни 2015 18:22


Аз се записвам да следя за някоя интересна и лесна рецепта :mhihi



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Terranozavar и 45 госта