Изваряване на ракия

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
stefannankov
Мнения: 158
Регистриран на: Чет 19 мар 2015 5:13
Автомобил: VW Touran 19 TDI
Двигател: BKC 105 hp 2005

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот stefannankov » Пон 07 ное 2016 6:49


Това са две коренно различни питиета. Зърнените дестилати като цяло са много чисти, няма никакви ароматни киселини, затова и някои ги предпочитат. За да получиш обаче добро уиски вкуса и аромата се добавят към натуралния продукт по няколко начина - бъчви, въглени, опушване на малца и др.
А за ракията от мискет - няма да откажа. Щом не си слагал серниста - само пробвай с четвърт пакетче сода дали ще се запени, ако не се запени, не слагай сода. Тя "оголва" вкуса и аромата на ракията, защото се свързва освен с вредните киселини и с ароматните, които ти трябват, за да получиш хубава ракия.
Лошо че не можем да те убедим в предимствата на ползването на дрожди и все още оставяш нещата на дядо Боже - оцетна ли ферментация, ябълчна ли, млечно-кисела ли , или алкохолна... това все от създадените условия и наличието на правилните щамове диви дрожди по повърхността на зърната се регулира.




Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот gergeto » Пон 07 ное 2016 20:40


:th_up .Само да стане ракия,живот и здраве.... А за дрождите -не съм инат,та да не може да ме убедиш.Попрочетох тук-там и наистина исках да пробвам с гроздето,ама всичко стана бързо:Лозето ме "предаде" и същия ден се наложи да купя мискета и за да не ми "помогне" и с него някой,направо го занесох на съхранение в склада на казана.Там го мляхме,слагахме захар и т.н.Но тъй като имаше доста "наематели" като мен -просто беше лудница.И времето ми беше много ценно и в крайна сметка бях благодарен на хората че поеха целия ангажимент покрай материала,вкл. и слагането на захарта.(всичко се заплаща естествено).Дори вино реших да не вадя..Въпросния казан е в града,та който от "гражданите" си беше купил грозде,като че ли беше решил да ползва услугите точно на тоя казан.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот kris11 » Чет 17 ное 2016 20:31


gergeto споко- не мой се коси.
Заложил съм ябълков сок и го чакам с нетърпение да преври. Сега реда 1 бидон с мушмули - да но е топличко още, че да втасат.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот gergeto » Пет 18 ное 2016 21:53


kris11 написа:gergeto споко- не мой се коси.
Заложил съм ябълков сок и го чакам с нетърпение да преври.
....

:th_up Откатко съм пуснал темата са ми много любопитни твоите елексири-комбинации от мушмули,ябълки и др. Предизвиква едно слюнкоотделяне.....Здраве да е ,все ще излезе възможност да поразменим опит и туй -онуй в ракияизваряването. :th_up


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот kris11 » Съб 19 ное 2016 19:12


gergeto написа: :th_up Откатко съм пуснал темата са ми много любопитни твоите елексири-комбинации от мушмули,ябълки и др. Предизвиква едно слюнкоотделяне

Споко бре .Трябва да отлежи за плажа :biggrin Във военната зона я нося силно охладена почти ледена. Много добре пасва на домато/краставица салата ,и пресно изварени рапанчета и миди :beer
Ако дойдат военните - да има с какво да ги почерпим


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот gergeto » Съб 19 ное 2016 23:14


:mhihi :th_up Ок.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот kris11 » Вто 22 ное 2016 18:45


а пък днес дойдоха аераторите от китайско. ChNi - 5 микрона. Сега ги взех пресни пресни , но ме мързи да започвам Маняна е Ок
Вибратора с 2 шлаухки и 2 аератора в скъпоценната течност да има бълбукане. :screwy

П.П. Да не пускам нов пост -допълвам в този.
Дъбовия чипс , ако е нов задължително промиване със студена вода. Пресния при мен отдавна свърши, използвал "отлежал" в неразредена ракия. Аерирането пак в такава. Не държа отворен съд при съхранение.
Имам акациево буре , но пие доста.
Офф тези аератори ги използват и любителите на собствено п-во бира.

@ gergeto - споко не живея в блок /имам фобия от високо и тясно :Mr Green Fun . Вранча 1 ме хвана в асансьор м/у 6 и 7 етаж, докато си отворя и сляза долу блока беше изпразнен :mrgreen

Последна промяна от kris11 на Сря 23 ное 2016 11:29, променено общо 2 пъти.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12787
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 22 ное 2016 20:11


А каква е целта Kris 11?


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот forski » Вто 22 ное 2016 20:18


Да вкарва кислород, и да предизвиква стареене чрез окисляване. Метода е спорен, и имитира стареенето в дъбови бъчви, за целта разбира се е хубаво дестилата освен с кислород да контактува и с някаква дървесина, дъбов чипс например :smile
Аз вече не аерирам, просто не затварям стъклениците с плътна тапа, а само ги покривам с парче плат, и вече много внимавам с чипса. Също така не пълня и до горе, като оставям възможно най голяма контактна площ на дестилата с кислорода, и така си стои цяла година или докато не свърши. Дестилата стои не разреден със среден градус около 56-58 градуса. Имам една 50л. стъкленица, и неколко по-десет литра, пластмасови съдове също не ползвам! Най добре разбира се е да отлежава в дъбови бурета, с различна по-сила дървесина, но е доста скъпо.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот gergeto » Вто 22 ное 2016 21:19


kris11 написа:а пък днес дойдоха аераторите от китайско.

Ааа , искаш да си я "отлежиш" преждевременно ,да не стане докато дойде време за плажа ,да не остане шлокавица да я опитаме. :mhihi :mhihi :mhihi
Шегувам се , да не се впрегнеш. Знам за тоя метод на "отлежаване",ама познати ,дето са го пробвали ми казват да не го правя в блока дето живея,щото се носела адска смрад.
Ако действително има такава воня,значи според мен донякъде аерацията действа -за мен воня е равно на токсин.Незнам доколко съм прав ама ... :screwy


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот forski » Вто 22 ное 2016 22:27


На дали е от това, то зависи и какво аерираш, ако е някоя смрадлива джанковица може. Но от хубав и чист гроздов дестилат ш'мъ прощават да им мирише на каквото и да било :smile
Имам 100л. гроздова, която стои в отворени съдове вътре в къщата и нямам такива проблеми!
Аерирането не чисти токсини, и не оправя грешките при лоша ферментация и лоша дестилация, спорен е въпроса и дали въобще има някаква кой знае каква полза от него :biggrin
Ако не помага, то поне със сигурност не вреди!


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот kris11 » Сря 23 ное 2016 19:46


gergeto виж нагоре редактирания пост


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот muns61 » Сря 23 ное 2016 20:10


Аераторите за ракия са като бълбукаторите за двигатели.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот gergeto » Сря 23 ное 2016 21:37


Уф,незнам -утре вечер варя на тия дестилационни кули или както там ги наричат.Стискайте палци,а после ако е писано да изкарам ракия ще пиша за резултата.

п.п.Няколко дни се консултирам на Л.С. с колега ,който е по-на "ти" с материята и мисля че съм готов за "операцията".Дано не съм похабил мискета. :bowdown

kris11-фобиите се лекуват трудно,и твоята е много сериозна и дълбоко травмираща.
Опитай да я продолееш поне отчасти с тандемен парашутен скок или поне с някакъв такъв тип симулатор.Имам познат,който е преживял нещо подобно като теб и доколкото помня преодоля страха си точно по този начин.Дори това лято ако не се лъжа направи бънджи-скок от Аспаруховия.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот kris11 » Чет 24 ное 2016 11:25


[quote="gergeto"]Уф,незнам -утре вечер варя на тия дестилационни кули .
@ Това няма да е ракия с аромат.
@kris11-фобиите се лекуват трудно.. Това го казах на майтап. Нямам фобия Но в блок е ужасТ-
@ направи бънджи-скок от Аспаруховия. - не мога протиопоказно ми е.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 106 госта