Изваряване на ракия

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот icoico » Чет 24 ное 2016 17:27


forski написа:На дали е от това, то зависи и какво аерираш, ако е някоя смрадлива джанковица може. Но от хубав и чист гроздов дестилат ш'мъ прощават да им мирише на каквото и да било :smile ...


Абе мирише си. Там е и проблемът в блок, не мож се отърва от навлеци пред вратата, като усетят един път откъде идва мирисът :mhihi :mhihi :drunk

П.С. Да не съм офф, експериментално установих, че скриеш ли добре ключа от помещението, то бурето почти престава да "пие" от ракията при стареене :mhihi :mhihi




Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот gergeto » Пет 25 ное 2016 12:25


Такааа,снощи на късно излезе ракията ,та днес пиша резултата-1 туба 11л. на 85гр.,една 11л. на 80 гр.,една 10л. на 76гр. и една 10л. на 72гр. Отделен около 700гр. първак и около 3,5 л.паток.Моля не ме псувайте ,и аз все още не вярвам на тия цифри,но може би наистина тая технология(дестилационни кули) е доста по-съвършена от обикновения казан.За пръв път варя на такова нещо,незнам как е на вкус(то това е спирт,как да го опитам),но поне на като натъркам по вътрешната страна на китката и я помириша има добър мирис.Ще видим като я разредя и поотлежи какви сме ги забъркали.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот forski » Пет 25 ное 2016 12:54


Много градуси, с какво я мериш?


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот gergeto » Пет 25 ное 2016 13:51


Засега тия градуси са на "първо четене".Мерена е със спиртомерите на казана .Уж са професионални,лицензирани и т.н.
Естествено ще има още няколко замервания преди разреждането,щото една година пих една кайсиева на 37-38 гр. :banghead
Интересното е че на казана имаше 2-3 спиртомера от тоя тип и даваха почти еднакви резултати +- 1-2гр.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот forski » Пет 25 ное 2016 13:54


На обикновен казан ли дестилира, или на колона?


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот gergeto » Пет 25 ное 2016 17:11




stefannankov
Мнения: 158
Регистриран на: Чет 19 мар 2015 5:13
Автомобил: VW Touran 19 TDI
Двигател: BKC 105 hp 2005

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот stefannankov » Съб 26 ное 2016 12:50


Според показанията всичко това говори че си бил със яко засилен дефлегматор. Поддал си се на изкушението на дявола :Mr Green Fun да извадиш максимум ракия. Твърде голямото укрепване е желателно при водки и пр. чисти спиртове, но е нежелателно при ракия, вторичен белег е и количеството на патока. Дефлегматора на върха на колоната със студена вода ли го захранваха или с топла от кондензатора? Предполагам последните литър - два внезапно е побелял? И рязко се е сринал под 40%? Обърни внимание при бенковски че за изваряване на ракия се посочват казани при които алкохолния дестилат е със среден градус до 55- 60 об.% казани за ракия. Няма какво да те съмняват градусите с тая апаратура може да постигнеш среден градус 85% заради укрепването, ама при ракия това не е желателно.
Експеримент си направи сега - при разреждане тая последната туба от 10 л по-лесно ли се замътва от останалите при еднакви градуси - да речем да достигнат 60. Експеримента естествено в чаша...


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот kris11 » Съб 26 ное 2016 19:49


forski написа:Много градуси, с какво я мериш?

Требе да е с голям спиртомер +термометър. Аз има един такъв малко над 2 педи ,дебел колкото палец


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот gergeto » Съб 26 ное 2016 22:01


stefannankov написа:Според показанията всичко това говори че си бил със яко засилен дефлегматор.
.......

Не ,не за нищо не съм се полакомявал.Казанджията ествествено не дава някой да му пипа инсталацията,но беше достатъчно отзивчив да ме пита имам ли някакви претенции.
Казах му че не искам форсиран огън,че настоявам първака да се отдели и наблюдавах през цялото време градуса в момента и общия на всяка туба.
"Патока".който споменавам е доста над 50гр.,но реших да го отделя по мои съображения (мирис,бистрота и др.)
Тая вечер направих опита ,който ми препоръчва Стефан в горния пост.
Сипах от 4-те туби в 4 чаши ,и във всяка сипвах по малко вода (изворна Девин).
Нито една от 4 -те не се замъти ,освен че във всяка по време на сипването на вода се получаваше секундно ефекта на полу-развалена мастика,но се избистри за секунди.
Държа да подчертая че спряхме казана по мое настояване,въпреки че можеше да си точа още -до 40гр. имаше поне още 2-3 лтр.,които можеше да събера,но се отказах.40гр. на спиртомера
въобще не съм чакал да покаже.


stefannankov
Мнения: 158
Регистриран на: Чет 19 мар 2015 5:13
Автомобил: VW Touran 19 TDI
Двигател: BKC 105 hp 2005

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот stefannankov » Нед 27 ное 2016 21:37


Беше бъзик, а не обвинение. Това което е направил казанджията е едното от двете стандартни действия, които правят като си купят хубави казани. Защо е така не се наемам да коментирам - къде клиентелата не е запозната с принципа им на работа, къде казанджията си няма хабер какво прави - причини разни. Принципа на действие е демонстриран на тия две снимки:
tarelki_kolona.jpg
Устойство на калпачкова тарелка

distillation-reflux-principle.jpg
Принцип на действие на казан с калпачкови тарелки
distillation-reflux-principle.jpg (67.14 KиБ) Видяна 2573 пъти

Проблема е че като постигнем много "чист" дестилат се губят органолептичните качества на ракията, която попада в категорията ароматни дестилати. В смисъл че като стигнем до "чист" етилов спирт се обезмисля цялото треперене да си снабдим хубаво ароматно грозде, за да изкараме ароматна ракия.
Укрепване е нужно в началото на дестилацията, по време на събирането на "тялото" - хубавата част за пиене не е нужно много укрепване, и чак накрая когато вече почнат да текат опашки колкото да ги събереш на висок градус, но не и да ги слагаш в хубавата ракия. Затова ако е такъв казан то трябва да са най-много 2 тарелки за ракията, също така трябва фин температурен контрол на течната и газовата фаза, което в повечето случаи не се осъществява. Нищо не каза за дефлегматора на върха на колоната - с каква вода го захранваха? За колко време ти изкара казана?
Ако пазиш онези проби намали им градуса до 42- сега трябва да видиш разлика.
А за патока - ти сам си каза че си решил да отделяш - дали са били литър или два -не се знае, може да са били и 0,5 при тия колони като свърши алкохола в казана градуса пада рязко.
И аз варя на такива казани, но за себе си съм стигнал до извода че ако се докопам до старите селски казани с попска шапка (въздушен дефлегматор) при които няма кой да ми дава зор за колко време ще свърша - тогава не са случайни на нашите дедовци навиците - бавно и славно по 8-9 часа...


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот gergeto » Пон 28 ное 2016 20:34


Стефане,забавих се с отговора,ама чак днес след работа ми се отвори възможност да отида до казана(наблизо ми е ) и да разгледам подробностите за които питаш.
Така-на върха на дефлегматора е изхода на топлата(гореща) вода.Някъде в средата е входа на охлаждащата(студена) вода.На нея има спирателен кран.Когато градусомера падне под 60гр.,казанджията спира този кран и следи темп. в дефлегматора-има монтиран термометър.
Щом почне да вдига,отваря отново крана на студената вода и дестилата отново потича и отново на по-висок градус. И така 4 пъти.На последното спиране и отваряне вече спирта играеше само м/у 50-65гр. и затова реших това последното да го отделя като "паток".
Запалихме казана в 17,30ч.,около 23,10ч бях приключил,въпреки че ако се бях полакомил можеше да извадя още някои и друг литър паток.Главното,което ме притесни че в последният литър-два попаднаха 2-3малки боклука -от самия материал,въпреки че казана не беше форсиран.За мен това беше знак че трябва да спирам .Този паток си е на относително висок градус,бистър е,но се уплаших да не "повърне" казана та...така.


stefannankov
Мнения: 158
Регистриран на: Чет 19 мар 2015 5:13
Автомобил: VW Touran 19 TDI
Двигател: BKC 105 hp 2005

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот stefannankov » Пон 28 ное 2016 22:16


Тънкостта на тоя казан е горе на дефлегматора да се поддържа относително постоянна температура от около 80 градуса. Неправилно е рязко да се охлажда защото така се затапват барботиращите алкохолни пари от много отлив от "рефлуксния кондензатор" - дефлегматор. При подаването на студената вода в дефа вероятно ракията рязко е намалявала или е спирала да тече...Когато направи това казанджията, което ти си описал, се получава омесване на различните фракции на различните етажи в колоната, поради което реално има риск да ти вкара смес от вода, опашни фракции, масла и пр. в хубавия дестилат, понеже в колоната не може да се постигне желаното равновесие.(Колко е голям тоя риск вече зависи от много фактори) За целта входящата в дефа вода вода се прави да идва от изхода на горната част на кондензатора, както е на схемата по-горе . Тая вода (от кондензатора) е вече подгрята от охлаждането на алкохолните пари, за целта този крайния кондензатор е от "затворен тип" ,обичайно тип Либих - като сечение изглежда като картечница Гатлинг, понеже така може да се създаде налягане на охлаждащата вода. Целта при работа с такъв тип казан е да има равномерен отлив, особено в режим събиране на тяло този отлив не трябва да е много като по този начин когато парите преминават на няколко етапа и на различни височини през тънкия слой кондензирала топла силно алкохолна течност да се получи допълнително очистване от различните примеси, без да се губят ароматните киселини. Това ти го пиша, за да знаеш за другия път какво да искаш, за да знаеш че още по-добре може, а не да се тюхкаш. Вероятно си получил чист дестилат, който е по-чист от много юнашки самоделни казани които са практика напоследък по казаните. За съжаление и този казанджия или е решил да кара през просото поради клиентелата (ся как звучи - всичкото ще ти го изкарам на висок градус, ама патоките ще са съвсем малко) или просто толкова си знае... Усети ли се в началото как почват да тракат тарелките във височина? Малко е особен тоя звън. Правилно си се усетил да отделиш за патоки ако е имало термометър и на нивото на течността в казана вероятно вече е показвал около 100 градуса - това значи че в джибрата вече етилов алкохол почти не е останал. Важното е като гаврътнете с отбрана компания серьозно количество да ви харесва и да не ви боли глава.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот gergeto » Пон 28 ное 2016 23:21


Прав си,така беше почти целия процес на изваряването-когато спре крана ,ракията спираше да тече.Казанджията така е научен и това прави-той е работник,чорбаджиите са други.
Въпреки че всичко което ми беше писал като наставления преди изваряването ,си го бях копирал и с тези инструкции бях на казана-като го видях в действие взех да гледам като изкопаемо.Само като видях за какви градуси и в какви количества излизат тия градуси ,си "забравих заглавието".Единствено натисках казанджията да не форсира огъня.
Има много още да уча.Единствено ме успокоява това че готовата продукция е бистра и с добър вкус след разреждане.По-нататък ще ти пратя "проби за изследване"...


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот gergeto » Пон 05 дек 2016 21:10


Такаа,понеже със Стефан Нанков си кореспондираме на ЛС относно конкретната ракия ,която сварих,по негов съвет продължих с експериментите -постепенно смъкване на градуса от всяка туба до около 42 гр.Понеже човек се учи докато е жив (и умира ненаучен)-реших да споделя с всички какво се получи.Първоначално ракията и от 4 -те туби си остана бистра дори след разреждане до около 50гр.След като обаче ,по съвета на Стефан смъкнах още градуса до около " купешка ракия" -ракията от последната туба 72гр, ,стана леко мътна,т.е. побеля и така си остана и на другия ден....Напълно се обърках-уж много висок градус, а помътня.Определено няма да я смесвам с останалата,но моля за идеи защо се получи така. "Ко праим ся" както казват катаджиите.Това става ли за пиене или ....Нещо може ли да се направи-активен въглен,или нещо от рода....


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Изваряване на ракия

Мнениеот hooligans » Пон 05 дек 2016 21:15


Не е трябвало да сваляш градусите, просто като я сервираш и слагаш едно ледче, сега си я направил...



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Terranozavar и 48 госта