Колко ток плащате?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
DimitarBT
Мнения: 744
Регистриран на: Съб 23 фев 2008 8:38
Автомобил: VW Passat B3
Двигател: 2E
Местоположение: Ловеч
Контакти:

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот DimitarBT » Пет 18 сеп 2015 6:09


Пералня,миялна,фурна,бойлер.Всичко това дъни всеки ден.Бойлера не се спира.Най-голямата ми сметка е 100-тина лева.Средно 80лв.И най-вече ме дразни това,че реално съм изгорял ток за 40лв...а сметката ми е 80.То не са ВН,НН,ВГЗ ( :mhihi ) И не знам си още какво.Баси тока...на гръб го носят....




Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Пет 18 сеп 2015 9:18


20-25лв. сметка не невъзможна,но без ДДс-та,зелени енергии и т.н.,като сложиш и тях би трябвало да е близо 50лв.
П.С.hooligans,не съм писал-''що се оплакваш'',а си задавам риторично този въпрос на себе си,чети по-внимателно :th_up


Потребителски аватар
minimiro
Мнения: 676
Регистриран на: Нед 13 юни 2004 1:12
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот minimiro » Пет 18 сеп 2015 13:02


Мнението което ми зрее в главата е че сметките за ток са едно към гьотери.... едно към и нещо и т.н.
Според сезона, горе долу според времето, според кефа, според това Меркурий и Венера в ква позиция са и така
Случвали са ми се абсурдни сметки, от сорта на Юни месец 120 лв, това при положение че при нас от Май е яко жега, и климатика избягвам да го пускам заради малката, та до Ноември месец с отопление на климатик, светещи ламби с по киловат на час в продължение на половин денонощие и секви други анджаклами и накрая сметка 50-60 лв.....


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот fox_vt » Пет 18 сеп 2015 17:57


Аз когато съм бил сам лятото също съм падал до 20-25 лв но цяло лято не е включван бойлера на ток заради колектора.Така че напълно възможно е.Преди време си купих електромер по точно от тия уреди за измерване на мощност за в контакта.Хладилник 5 лв,компютър-това включва комп,монитор 19",рутер,и колонки с буфер-5 лв при 6 часа ползване на ден.Пералнята на кратката програма цената за тока е 12 ст за нормална програма май беше към 40-50 ст.Като съм сам готвенето е един два пъти седмично.И сметката се навързва :mhihi


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Пет 18 сеп 2015 21:56


Значи,какво излиза според една бърза сметка;Плащам 6 месеца годишно 100лв./мес.-600лв.,4мес. годишно -150лв./мес.-600лв.,2 мес.-250лв.-500лв./мес.
Тотал-1750лв.За да бъда умерен ,вместо почти 50% от мес.сметка,ги намалявам на 40%-зелени енергии,пренос ,превоз ДДС и т.н.Това са 700лв. годишно-такси на ''хартия'',които никой не може да обясни смислено дали се реализират като разход или са само на хартия?Т.е. за 10 години аз ''наливам'' на Енерго про-7000(седем хиляди)лева,които не са минали през електромра ми ,незнам защо фигурират в сметката ми и къде в крайна сметка отиват тези седем бона(само от моето домакинство)
Само за сравнение,последната си кола я карах 8-9години(много корав Голф),след което купих Сеата за 4200лв.
Това означава,че на всеки 10 години аз плащам под формата на ''въздушни ''такси-2 мои автомобила(според моя стандарт на живот).То да е само ЕНЕРГО ПРО... :no


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот hooligans » Пет 18 сеп 2015 23:56


инжектопляктор написа:
hooligans написа:ВКое е невероятното, не мога да разбера?

Сметка за ток 20лв тогава е невъзможна. 2 часа да работи фурна, това са 4kWh. Пералнята пере с програма час и половина консумира за цикъла си около 4kWh. Осветление - 100W лампа слагаме - 2 броя по 6 часа - 36kWh. Фурна - 120kWh. Пералня - 12-15kWh - до тук имаш сметка за ток 35лв, без да слагам лаптоп, компютър, телевизор, зарядно за смартфон, миялна машина и всичко останало възможно - с тия работи я смятай едно 45лв. В никакъв случай 20лв. Или уредите ти са по-икономични или нещо странно има.
А новата дограма вече не значи нищо. По новите наредби увеличиха минималната дебелина на изолацията при саниране на 10-15см.


Доста странен "дървен филосов" си!
Аз ти казвам колко плащам, ти ми казваш, че плащам 35лв!?
А за изолацията, я ми кажи колко точно е минималната дебелина по новите наредби, че от 10 до 15 сантиметра си има едни 5 сантиметра?
За протокола, уредите са ми от най-висок клас за енергоспестяване.
Като се прибера ще ти снимам и фактурата, да мирясаш!


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Съб 19 сеп 2015 7:12


Лично за мен въпреки ,че уредите ми са клас А и АА,сметките не ''падат'' и почвам да осъзнавам каква е ''абревиатурата'' на кл.А- АМСАЛАК!!! (харчи пари за уреди като си нямаш работа,пък сметките .. :horror )


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот Stivi » Съб 19 сеп 2015 9:21


Този въпрос "Колко ток плащате" е също толкова смислен колкото и "Колко пари давате за гориво на месец" ,всеки се разпростира според чергата и потребностите си ,и сравнение между различни хора е безсмислено.Отговорите може да се ползват единствено ако се прави някаква статистика за средно потребление,така че не спорете за глупости защо някой плащал 25 а друг 250 :th_up


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот инжектопляктор » Съб 19 сеп 2015 11:49


Stivi написа:така че не спорете за глупости защо някой плащал 25 а друг 250 :th_up

Проблемът е, че ми се струва, че нямам висока консумация, а насреща сметката е доста висока. ЕРП ми твърди, че едва ли не на месец харча по 1MWh, което направо ми се струва нереално, при условие че не се отоплявам на електричество.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Нед 20 сеп 2015 8:23


Stivi написа:Този въпрос "Колко ток плащате" е също толкова смислен колкото и "Колко пари давате за гориво на месец" ,всеки се разпростира според чергата и потребностите си

Не съм съвсем съгласен,защото като знам колко ми гори колата ,отивам на бензиностанция-зареждам пр.10л.за 20.лв. и знам ,че ще измина 200км.
При сметката за ток нещата седят по -различно;Декември примерно средна външа темп.минус 10гр.,сметката ми е 180лв.,януари темп.минус15 сметка 300лв.
Уж като колата знам какво горят уредите в къщи ,а пък излиза ,че понякога горят почти двойно повече...Да седя денонощно до електромера ли...
Най -фрапиращия случай при мен от преди няколко години-цяла седмица по коледните и новогод. празници апартамента беше празе(по гости ,при родителите и т.н.),накрая декемврииската сметка беше по висока от ноемврииската.Зимата през нея година беше много мека-спомням си.
Е как тогава ,колега Stivi да се простирам според чергата ,като вече и аз не знам ''размерите ''на моята черга :screwy


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот Stivi » Нед 20 сеп 2015 9:10


gergeto написа:Е как тогава ,колега Stivi да се простирам според чергата ,като вече и аз не знам ''размерите ''на моята черга :screwy


Това което си описал е за тема "Как ни лъже енергото" което е много по-различно от "Колко ток плащате" :th_up


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Нед 20 сеп 2015 10:35


Stivi написа:
gergeto написа:Е как тогава ,колега Stivi да се простирам според чергата ,като вече и аз не знам ''размерите ''на моята черга :screwy


Това което си описал е за тема "Как ни лъже енергото" което е много по-различно от "Колко ток плащате" :th_up

1.Давам за пример ''разликата''в сметките в 2 поредни месеца,за да ти ''онагледя''разликата в сравнението ти ''колко пари давате за гориво на месец''с настоящата тема .
Посочих,че въпреки цяла седмица без консумация в жилището,сметката не намаля,а напротив...Ти ако не си караш една седмица колата, тя не гори на място и при угасен двигател нали?
2''Как ни лъже енергото'' и ''Колко ток плащате'', са две различни теми ,НО са пряко и неразделно свързани и броя на колегите ,дали своето мнение по темата го доказва.
3.Ако знаех''Как ни лъже енергото'',нямаше да я има нито тази тема,нито отворената от мен''Колко ток плащате''Просто на съдилищата в БГ щеше да им се отвори много работа.
п.с.Незнам да ли има друга държава в Евросъюза в която сметката за ток да достига 1/3 до 1/2 от месечната заплата,а който работи за минималната...?


Потребителски аватар
nurv
Мнения: 1664
Регистриран на: Пон 04 фев 2008 10:13
Автомобил: Audi A6
Двигател: ALF
Местоположение: София, Младост 3

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот nurv » Пон 21 сеп 2015 20:40


Така като чета излиза, че сме много икономично домакинство. Вчера точно дойде трета подред сметка за 24 лева (Чез). Готви се 2-3 пъти седмично предимно на фурна. Климатик почти не сме пускали тази година. Два лаптопа работят вечер ... понякога. Най-честите консуматори са телевизорът и пералнята. В този апартамент сме от 3 години и най-солидната сметка е била в периода преди да пуснат ТЕЦ-а ~90 лева, като се отопляваме на конвектори в нашата спалня и тази на малката. Няма какво да се оплача от сметките ни.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Вто 22 сеп 2015 9:21


nurv написа:Вчера точно дойде трета подред сметка за 24 лева (Чез).

Баси сметките,като ти гледам консумацията,моята е малко по -голяма,двойна да я смятам значи трябва да плащам 50лв.,тройна да е сметката ми спрямо твойта -75лв.,80лв.ги сложи пак къде са 108лв.В различни Българии ли живеем незнам вече :screwy


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот Stivi » Вто 22 сеп 2015 9:49


Такива сметки от 25лв са някаква аномалия в системата ,ако говорим за нормално съществуване ! На таванския етаж на къщата ни /с отделен електромер/ живее бабата на жената,има един малък хладилник,всички крушки са енергоспестяващи,бойлера се пуска само ако ще се къпе,готви два пъти в седмицата и веднъж седмично пуска една пералня,един телевизор да си гледа сериалите и сметка под 40лв за ток не сме плащали. Така че за да ти стигнат 25лв и то за семейство трябва да ползваш жилището примерно по 5-6 часа на ден включително съботите и неделите !



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 60 госта