Колко ток плащате?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Вто 22 сеп 2015 19:03


Stivi написа:Такива сметки от 25лв са някаква аномалия в системата ,ако говорим за нормално съществуване

Абе и аз така мисля,ама каква е идеята да има и такива и обратно -големи сметки,при горе долу равни фактори(квадратура ,брой членове от семейство и др.)... :banghead




Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот ktamen » Вто 22 сеп 2015 19:47


georgebonev написа:Обаче стационарния комп ми харчи към 30-40 лв. месечно - включен постоянно, целодневно, 450вата захранване (засичал съм го, толкова си харчи).

Я обясни как си го засичал щото или не знаеш как да мериш или моя компот е 10 пъти по-икономичен. На табелката е отбелязан теоретичен максимум за самото захранване, а не реална консумация.
По темата - последните ми две сметки са 8лв и 9лв. Предишните сметки са стотинки щото не е имало никой тук. Живея сам и почти не готвя, най-много да си направя принцеси. Компа работи постоянно като съм в къщи, включително докато спя. Имам климатик, взел съм го да се топля с него. Тази година за първи път се наложи да го пусна на студено, но твърде малко време за да се отрази на сметката. Хладилника ми е сравнително малък и е май е доста икономичен. Пералня пускам през няколко дни, винаги със сушилня.
Бих посъветвал къпещите се с бойлер да ги нагласят на 45гр и да не ги изключват изобщо.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4248
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот tdi fen » Вто 22 сеп 2015 20:30


моята е около 50 лв не ползвам климатиците за охлаждане котлона е газов инак най-големият консуматор бойлера 120л нагласен е да работи само на нощна тарифа
направи следното изключи от контакта всички уреди остави само един най-добре бойлера,който е студен за да грее поне 1 час и засечи колко киловата ще отчете електромера
п.п електромера нов ли е ? кога е минал последно метеорологичен контрол трябва да има лепенка с годината която е минал за последно


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3099
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот georgebonev » Вто 22 сеп 2015 20:44


@Ktamen
Колко ми харчи компа го засичах, като изключвах всичко от бушоните, освен бушона за контакта за компа (на отделен кръг е, заедно с още 3 контакта в една стая, на които нямаше нищо закачено).
Електромера ми е почти от най-новите, електронен с две тарифи, с "око".
За един час работа на компа отчетох 0.3 единици.
0.3 х 16ч. х 30 дена ->> 144 кв/ч. х 0.20 лв. прави към 28.8 лв.
0.3 х 8 ч. х 30 ->> 72 кв/ч. х 0.12 = 8.64 лв.
Общо 37.44 лв. на месец.

Голямото 600 ватово захранване го мерих по същия начин, но за 2 часа работа.
0.9 единици за два часа работа (0.45 единици за час), по същия начин сметнато като горе ->> 43 лв./дневна и 13 лв. нощна, общо 56 лв. на месец.
Долу-горе с толкова ми се беше вдигнала сметката през двата месеца след като го бях сложил.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот инжектопляктор » Вто 22 сеп 2015 20:51


georgebonev написа:0.9 единици за два часа работа (0.45 единици за час), по същия начин сметнато като горе ->> 43 лв./дневна и 13 лв. нощна, общо 56 лв. на месец.

Еее, излагаш се. Други готвят, перат, гладят, сушат, осветяват и ползват компютър с 25лв, ти само с компютъра имаш по 50лв на месец. :eek :icon_lol


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот ktamen » Вто 22 сеп 2015 20:57


georgebonev
Не ти знам електромера, но предполагам, че бъркаш единиците. Аз съм мерил консумирания ток от контакта с амперметър на няколко различни компютъра. Доколкото си спомням беше под 50 вата, като монитора - голям с кинескоп, консумираше още толкова.
tdi fen написа:направи следното изключи от контакта всички уреди остави само един най-добре бойлера,който е студен за да грее поне 1 час и засечи колко киловата ще отчете електромера

И какъв е смисълът от това упражнение, че не мога да схвана :gruebel


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Вто 22 сеп 2015 20:59


tdi fen написа:електромера нов ли е ? кога е минал последно метеорологичен контрол трябва да има лепенка с годината която е минал за последно

Точно за това се хванах с енергото последния път (работя по същата наредба по ЗСИ),и докато през деня съм бил на работа са дошли и са сменили електромера,и за констативния протокол се е подписала бабата ,която случайно е била вкъщи.Нали ти е ясно поколението на родителите,като видят изпълнително лице на конкретна фирма-доставчик на услуга,особенно след като се е легитимирал веднага се подписва на ''един документ'' :11


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4248
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот tdi fen » Вто 22 сеп 2015 21:28


ktamen написа:И какъв е смисълът от това упражнение, че не мога да схвана :gruebel

така може да провери дали ще отчете реалната консумация защото има вероятност да отчете и повече при повреда на електромера или ако някой съсед е решил да използва неговият ток


Потребителски аватар
nurv
Мнения: 1664
Регистриран на: Пон 04 фев 2008 10:13
Автомобил: Audi A6
Двигател: ALF
Местоположение: София, Младост 3

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот nurv » Сря 23 сеп 2015 10:30


Stivi написа:Така че за да ти стигнат 25лв и то за семейство трябва да ползваш жилището примерно по 5-6 часа на ден включително съботите и неделите !


Като повечето семейства и ние сме извън апартамента по време на нормалният работен ден. Почивните дни пътуваме или излизаме на разходка и явно затова се получават такива малки сметки. Към консуматорите съм пропуснал да отбележа и миялната машина, която мие през вечер.


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3099
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот georgebonev » Сря 23 сеп 2015 10:54


ktamen написа:
georgebonev написа:Обаче стационарния комп ми харчи към 30-40 лв. месечно - включен постоянно, целодневно, 450вата захранване (засичал съм го, толкова си харчи).

Я обясни как си го засичал щото или не знаеш как да мериш или моя компот е 10 пъти по-икономичен. На табелката е отбелязан теоретичен максимум за самото захранване, а не реална консумация...

Съгласен съм, че на табелката е отбелязан максимума!
Хванах се да засичам разхода на компа, защото като промяна на потребление за месец, само неговото захранване бях сменил и след това се получи драстично увеличение на месечната сметка.
Може би трябваше да поясня в горното си менение: "...засичал съм го, толкова пари си харчи..." (като сума, а не като ватове). :redface


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот fox_vt » Сря 23 сеп 2015 19:26


nurv написа:Така като чета излиза, че сме много икономично домакинство. Вчера точно дойде трета подред сметка за 24 лева (Чез). Готви се 2-3 пъти седмично предимно на фурна. Климатик почти не сме пускали тази година. Два лаптопа работят вечер ... понякога. Най-честите консуматори са телевизорът и пералнята. В този апартамент сме от 3 години и най-солидната сметка е била в периода преди да пуснат ТЕЦ-а ~90 лева, като се отопляваме на конвектори в нашата спалня и тази на малката. Няма какво да се оплача от сметките ни.


Аномалията е такава защото има тримесечно отчитане на електромерите.Питал съм служител по отчитането и той разбира се отрече че има такова нещо но това е факт.Моите сметки са еднакви на всеки три месеца.Като сложих колектора след 3 месеца ми падна сметката за ток :mhihi бях започнал да се чудя дали не трябва да отида в енергото и да им кажа че съм сложил сл. колектор :screwy Просто засичат те на другия месец от предната сметка просто променят с някой лев на другия месец също и като минат три месеца минават и всичко се повтаря наново.При започване на зимата съм плащал летни сметки по 30 лв при доста консумация,и обратното пролетта сметките остават зимни въпреки че не ползваме толкова.Мен лично не ми пречи така че не им правя проблем.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Сря 23 сеп 2015 20:09


fox_vt написа:Аномалията е такава защото има тримесечно отчитане на електромерите.


Верно бе ,сега се сетих ,като ходих на протест за сметките за ток преди няколко години ,в някои части на БГ протестираха с/у тримесечното отчитане на електромерите...Ей цяла БГ скочи тогава.Мама им политици ,успяха да политизират работата и да ни разединят...Ама то има ''Видовден''...Модовете ,ако прецените ''изтриите ме '',че от яд го избих на политика... :th_up


Потребителски аватар
kossel
Мнения: 1759
Регистриран на: Нед 10 апр 2005 3:39
Автомобил: Fiat Doblo Natural Power
Двигател: 103 коня 1600 16V
Местоположение: София

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот kossel » Чет 24 сеп 2015 1:02


И други монополисти са на 3 месечно отчитане. Софийска вода прави и тя така, 2 месеца прогнозни данни на 3 тия месец реални.


Потребителски аватар
nurv
Мнения: 1664
Регистриран на: Пон 04 фев 2008 10:13
Автомобил: Audi A6
Двигател: ALF
Местоположение: София, Младост 3

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот nurv » Нед 27 сеп 2015 17:23


Софийска вода ти дава право на месечни самоотчети. Аз си пращам отчетите всеки месец.


drotomir
Мнения: 626
Регистриран на: Съб 27 окт 2012 20:30
Автомобил: Polo 9N3 2008 1.4 16V
Двигател:
Местоположение: warna

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот drotomir » Нед 27 сеп 2015 17:47


4-членно семейство децата са малки 2 годишни.Лятото климатик не се пуска , но за сметка на това се пере почти всеки ден като има и бойлер телевизори осветление хладилник и т.н като за това плащам 70 лева.
Зимата работят 2 от 3 климатика в апартамента нон стоп , ползва се и сушилнята за дрехи поради факта че дрехите съхнат трудно , като за това плащам от 150 лева до към 180 лева според това колко е студено навън.
За мен в момента най евтиното отопление е на ток с добър климатик.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 206 госта