Българската граматика и малко трикове накратко

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
VW-fenka
Мнения: 3007
Регистриран на: Съб 31 мар 2007 20:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: London
Контакти:

Мнениеот VW-fenka » Пон 29 дек 2008 18:43


А или Ъ

Ъ е е особен звук, многозначителен. Може да изрази колебание, може да изрази и отрицание. А когато е удължен, показва напрегната мисловна дейност:

- Топъл хляб ли е правилно или топал?
- Ъъъъ ..... Аз го обичам такъв, ъъъ..., хрупкъв.

Как да проверим дали в една дума се пише с Ъ или А? Камък ли е или камак, червеникав ли е или червеникъв?

Когато ударението пада върху съмнителния звук, няма колебание – акцентираният звук е достатъчно ясен: катЪр, пазАр, кавАл, акЪл, тавАн, чалЪм, катЪк, капАк, измЪчен, стЪпка, напЪпил, напЪтствие (тук и по-надолу, където това е важно, ударението в думата е отбелязано с главна буква).
Колебание А ли трябва да се напише или Ъ може да възникне, ако проблемният звук не е акцентиран - къпИна ли е или капИна, плЯсък или плЯсак, пълномОщно или палномОщно, пО-Едър или пО-Едар.

Най-често затруднението се появява, когато съмнителният звук е в последната сричка, защото тогава А в края на думата звучи като Ъ: при изговаряне на гАбър и кАбар в края се чува се ЪР, но първата дума се пише с Ъ, а втората – с А. Тази особеност на изговора често поражда и двете грешки – вместо А да напишем Ъ, както и вместо Ъ да напишем А:

кАбър, дЕкър, кУфър, брЪмбър вместо правилните
кАбар, дЕкар, кУфар, брЪмбар, както и
блЯсак, кАмак, кОсам, вОсак вместо правилните
блЯсък, кАмък, кОсъм, вОсък.

Няма общо правило как да определим А ли трябва да се напише в думата или Ъ. Но в много случаи, когато съмнителният звук А/Ъ не е под ударение, можем да решим този въпрос.

Случай 1
Ако в думата ни звучи –изъм, тя се пише с буквата Ъ:

туризъм, меркантилизъм, академизъм, комунизъм, парламентаризъм.

Случай 2
В думата ни звучи –ъчен/–ачен. Тогава има значение къде е ударението в думата.

Ако ударението е извън –ъчен, също спокойно може да запишем буквата Ъ:

командирОвъчен, маркирОвъчен, облицОвъчен, оцЕнъчен, застрахОвъчен, опакОвъчен, тренирОвъчен, нормирОвъчен, полирОвъчен, клЕтъчен, мОзъчен, дАнъчен.

Но ако ударението е върху звука Е, тогава проблемната буква е А:

означЕн, озадачЕн, откачЕн, преиначЕн, помрачЕн.

Случай 3
Думата е прилагателно или минало деятелно причастие и ни затруднява дали в края на думата се пише с А или Ъ. Терминът минало деятелно причастие може да стресне човек, който е учил граматика отдавна и е забравил какво е това – как да познае дали проблемната дума е точно такова причастие? Прилагателното показва свойство, някаква вътрешно присъща характеристика на съществителното - сладък, гъвкав, крехък. Миналото деятелно причастие е глаголно прилагателно, то също определя някаква харарактеристика, само че тя е “външна”, възникнала е в резултат на извършено от съществителното действие – казал, донесъл, пасъл.

Накратко: ако проблемният звук е в края на признак или характеристика на съществително, пробваме как ще звучи в женски род или множествено число. Ако звукът се запази, значи е А, а ако изчезне, тогава е Ъ. Ето примери:

1) Звукът изчезва, значи беглецът е Ъ:

а) прилагателно:
топъл <= топли (или топла);
кръгъл <= кръгли;
крехък <= крехки;
сладък <= сладки;
близък <= близки;
б) минало деятелно причастие:
сякъл <= секли (секла);
рекъл <= рекли;
донесъл <= донесли;
дошъл <= дошли;
отишъл <= отишли;

2) обратното – звукът остава, значи буквата е А:

а) прилагателно:
хубав <= хубави (хубава);
сладникав <= сладникави;
шантав <= шантави;
скапан <= скапани;
гъвкав <= гъвкави;
б) минало деятелно причастие:
писал <= писали (писала);
казал <= казали;
рисувал <= рисували;
плакал <= плакали.

Случай 4
Когато проблемната дума е съществително и ни съмнява дали в окончанието стои А или Ъ (кОсъм/кОсам,кОкал/кОкъл, вОсък/вОсак – колебанието възниква, защото съмнителният звук не е под ударение), също можем да пробваме множествено число.

Ако звукът изчезне, тогава буквата е Ъ:

косъм <= косми (звукът изчезна, значи буквата е Ъ);
вопъл <= вопли;
метър <= метри;
цикъл <= цикли;
цокъл <= цокли;
мисъл <= мисли;
ансамбъл <= ансамбли;

ъгъл <= ъгли;
бинокъл <= бинокли.

Важно е да образуваме множественото число за неопределена бройка, защото при конкретизирана бройка, както и ако правим сравнение с конкретен или приблизителен брой, множественото число се образува по друг начин: два косъма, пет цикъла, над сто спектакъла. Тогава този подход няма да ни свърши работа.

Ако в множествено число звукът остане, не можем да направим извод дали буквата е А или Ъ:

габър <= габъри;
кабар <= кабари;
пясък <= пясъци;
куфар <= куфари;
бръмбар <= бръмбари;
восък <= восъци.

Щом за думата, която ни затруднява, не можем успешно да приложим някоя от горните препоръки, добре е е да опитаме да направим прилагателно или да се сетим за дума със същия корен – такава, че да може да се приложи някоя от тези препоръки или пък в която ударението пада на съмнителния звук, например:

помр?чЕн => мрАчно => помрачЕн;
(с помръкнал няма колебание – ударението е върху Ъ);
Изк?з => изкАзан => Изказ;
хв?рчИло => хвърчИ => хвЪрка => хвърчИло;
ов?глЕн => вЪглен => овъглEн;
спИс?к => спИсъчен (случай 2) => спИсък.

Тези препоръки изглеждат много сложни, но с натрупването на опит не само се запомня правописът на отделни думи, формира се усет, човек започва по-бързо и по-успешно да се ориентира как да пише правилно, езиковата му култура се повишава. А е добре да опитваме да пишем на български правилно, защото немарливостта в правописа е неуважение и към адресата, и към езика ни.

Горните препоръки вършат добра работа в много случаи, но … не са панацея. Ако с тях пак не можем да се ориентираме Ъ ли да напишем или А, просто трябва да погледнем в правописния речник. В това няма нищо осъдително, едва ли има неспециалист, който знае всички нюанси в българския правопис.

Има, обаче, две сходни по изписване думи - обръщение и обращение, за които и правописният речник не може да помогне, тъй като в него ги има и двете.

Думата обръщение има две значения. Едното значение е езиковата структура, чрез която назоваваме, идентифицираме събеседника си или групата лица, с които започваме диалог или за които е предназначен монологът ни – “Уважаеми дами и господа, …”, “Мили мамо и татко, …”, “Колеги, …”. Второто значение е цялостно изявление на лице или обособена група, отправено към някаква общност – обръщение на президента (към гражданите на страната), обръщение на Българския фармацевтичен съюз (към пациентите). Обикновено обръщението от второто значение (изявление) започва с обръщение в първото значение – “Драги сънародници,…”, “ Уважаеми пациенти, …”.

Думата обращение има съвсем друг смисъл. Че нещо е в обращение означава, че е в масово или официално разпространение. Банката пуска в обращение нова монета. Митницата може да допусне стока за свободно обращение. В обращение може влезе нов израз. Думата обращение е и финансов термин, но тук не е уместно да се навлиза в тази специфична област.

В ежедневието се употребява предимно думата обръщение в нейното първо значение, но не са редки случаите буквата “ъ” да е заменена с “а”. Това е просто правописна грешка, не е неправилна замяна на обръщение с обращение. Контекстът ясно показва какъв смисъл носи тя в написаното изречение и няма опасност информацията в него да се разбере погрешно. Грешката не е фатална, но дразни. А можем лесно да я избегнем:

обр?щЕние => обрЪщам се => ударението пада върху Ъ => значи е обръщение.

Източник : http://a-ili-y.ezikova-kultura.tutmanik.com/




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот stefan4o » Съб 28 фев 2009 8:45


За тези, които искат да разберат принципа на краткия член ще им дам едно жокерче, което ми даде даскалицата по български език, при която ходех на опреснителни курсове преди да кандидатствам в университета (и да вляза, и да завърша успешно :Mr Green Fun ).
Най-лесно можем да определим кога да ползваме кратък или пълен член, когато заместим думата с "него" или "той". Давам пример:
Ученикът каза на баща си, че има двойка.
1. Той каза на баща си, че има двойка - пълен член.
2. Него каза на баща си, че има двойка - не звучи правилно, виж по-горе...
За тези, които искат да разберат принципа на краткия член ще им дам едно жокерче.
1. За тези, които искат да разберат него (принципа) на него (краткия) член... - кратък член.
2. За тези, които искат да разберат той... - не се връзва, виж по-горе.
Мисля, че това е най-лесният и достъпен начин за разбиране на принципа. Надявам се не ми се сърдите, че не мога да използвам запетаите перфектно (заради тях имах 4.75 на изпита), но съм позабравил някои неща и аз. Надявам се да съм бил полезен.


chavo
Мнения: 76
Регистриран на: Пет 18 апр 2008 19:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот chavo » Чет 12 мар 2009 20:12


Макар и със закъснение изказвам едно браво на колегите, които са се постарали да помогнат с ограмотяването, особено на този, който се засегна от темата. Щом се чувстваш засегнат значи имаш проблем. Зная, че колко повече знаеш разбираш колко много не знаеш. Жалко, че това го разбираш много късно, когато проблемите те затрупват един след друг. Въпреки това използвайте времето пред вас/обръщам се към най младите/за трупане на знания, макар и около страстта към автомобилите. Удоволствието, че знаеш повече от другите е несравнимо. Иначе, незнанието води до комплекси, който избиват в агресивност, брутално поведение на пътя, доказване, че си по "велик" и накрая до .... лош край.


Потребителски аватар
madmen
Мнения: 3032
Регистриран на: Сря 08 дек 2004 10:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сливница

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот madmen » Пон 16 мар 2009 11:51


http://www.eurodict.koralsoft.com/bulga ... rties.html
наложи ми се скоро да търся тълкуване на някои думи, та ето това ми бе полезно


Петър Петров
Мнения: 1139
Регистриран на: Вто 03 юли 2007 23:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Нови Искър

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот Петър Петров » Нед 17 май 2009 1:38


Колеги, много знаем за правописа ама дали го прилагаме винаги?!? Щото ако само теоретизираме, а на практика не го прилагаме, има ли смисъл от всичките речници, граматики и правила? Това го пиша, защото и аз се дразня на неграмотни човечета, обаче се усещам, че и аз започвам да да пиша на всякакви езици, само не и на книжовния... Искам да кажа - личен пример трябва!


Потребителски аватар
heimdal
Мнения: 1857
Регистриран на: Пон 19 юни 2006 10:43
Автомобил: VW Polo
Двигател: 1997
Местоположение: София

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот heimdal » Нед 25 окт 2009 21:09


Не мога да цитирам правилата като г-да филолозите,
но смея да твърдя, че аз лично се старая да пиша разбираемо за останалите.
Впечатляваща тема, въпреки негативните мнения изказани в началото от някои хора.
Не зная дали го забелязвате, но чак след 20 години се сетиха с какво се хранят децата,
какво гледат, четат, слушат. Няма да спрягам чалгата, някой току виж се обидил лично!
Вижте резултатите в СУ на последните изпити български език и литература.
По спомен над половината са с двойки. Какво повече?
И не на последно място, би било добре да се понаучат да пишат хората.
Темата би трябвало да е редом с правилата на форума, поне така мисля аз.
Поздрави на хората дали своя труд да напишат основните положения в българската граматика.
Не е толкова трудно. Това е майчин език!
спирам да пи6а отива прочете на4алото на тематъ (шъ ма извинити за шегътъ)


Kiki_s
Мнения: 317
Регистриран на: Пет 29 май 2009 16:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот Kiki_s » Пон 02 ное 2009 11:08


Luper написа:тва с изпитите в СУ няма много общо, защото там бая неграмотни, дето лично познавам, минаха с оценки над 5 :)
т.е. не е мерило за грамотност специално тоя изпит, а и всички други като цяло

Абсолютно си прав, колега. Познавам много вишисти, които не могат да пишат грамотно. Лично аз се чудя, как са завършили!? :cry:


Потребителски аватар
batetony67
Мнения: 1802
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 2:18
Автомобил: VW Beetle
Двигател: CU 1980
Местоположение: София
Контакти:

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот batetony67 » Пон 02 ное 2009 20:14


Явно наистина не се мисли, когато се пише или, което аз си мисля, има много, ама много пропуски в училище. Дори и в темата забелязвам хора, които само си мислят, че пишат грамотно. За да не съм празнословен, искам да обърна внимание на поголовното пренебрегване на буквата "И" в множествено число и заместването й с "Й". Примери колкото искате.


Потребителски аватар
The Red Guy
Мнения: 2402
Регистриран на: Чет 19 апр 2007 17:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот The Red Guy » Пет 25 дек 2009 12:38


Kiki_s написа:Абсолютно си прав, колега. Познавам много вишисти, които не могат да пишат грамотно. Лично аз се чудя, как са завършили!? :cry:


Изображение

И аз се чудя :Mr Green Fun


Потребителски аватар
рапон
Мнения: 33
Регистриран на: Пон 28 май 2007 15:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re:

Мнениеот рапон » Чет 07 яну 2010 11:32


ZAD19 написа:Членуване на подлог
Когато означава определен предмет, подлогът се членува, когато означава неопределен предмет, той не се членува. Подлогът, изразен със съществително име от мъжки род, при членуване приема пълен член -ЪТ или -ЯТ. Това правило, колкото и да е условно, засега е задължително според съвременния наш правопис:
ДенЯТ започна. ДъждЪТ продължава да вали. /Двете изречения имат пълен член/, а кога няма пълен член, напр. Ден година храни, Дъжд вали всяко лято.
Дано съм бил ясен и полезен.


От началното училище знам един трик, дето много помага за правилно членуване:

Когато не си сигурен, виж съществителното на какъв въпрос отговаря, "кой" или "кого". Ако отговаря на "кой", винаги е с пълен член, ако отговаря на "кого", винаги с непълен. За неодушевени предмети звучи малко странно, ама пак върши работа.

Пример:

1. Чепикът ми се скъса. (Кой се скъса? Не можеш да питаш "Кого се скъса?") - пълен член.
2. Набиха циганина. (Кого набиха? Не можеш да питаш "Кой набиха?") - непълен член.


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17177
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот vasstop » Чет 07 яну 2010 17:30


В общия случай когато съществителното е подлог в изречението се членува с пълния член -ът, а когато не е, с непълния член.


Потребителски аватар
рапон
Мнения: 33
Регистриран на: Пон 28 май 2007 15:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот рапон » Чет 07 яну 2010 22:17


vasstop написа:В общия случай когато съществителното е подлог в изречението се членува с пълния член -ът, а когато не е, с непълния член.


Ясно де, имах предвид тези, които нямат време да преценят кое е съществително, прилагателно, определително местоимение и т.н., да могат да се справят бързо.


Потребителски аватар
batmilko
Мнения: 8856
Регистриран на: Чет 22 юли 2004 10:19
Автомобил: Opel Zafira
Двигател: 1900 CDTI
Местоположение: София
Контакти:

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот batmilko » Вто 12 яну 2010 10:21


рапон написа:
vasstop написа:В общия случай когато съществителното е подлог в изречението се членува с пълния член -ът, а когато не е, с непълния член.


Ясно де, имах предвид тези, които нямат време да преценят кое е съществително, прилагателно, определително местоимение и т.н., да могат да се справят бързо.
В общия случай, неизползването на пълтия член не дразни толкова, калкото други фрапантни грешки


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот bobocamaro » Съб 30 яну 2010 10:17


Ето един интересен сайт на вашето внимание http://slovored.com/spellchecker/
Може би сте го срещали.Аз за съжаление спадам към групата хора които си мислят че пишат правилно.


Потребителски аватар
Varbona
El Presidente
Мнения: 7655
Регистриран на: Пон 28 юни 2004 14:31
Автомобил:
Двигател:

Re: Българската граматика и малко трикове накратко

Мнениеот Varbona » Чет 01 юли 2010 10:23





Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 52 госта