Колко газ плащате?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1630
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Колко газ плащате?

Мнениеот MMX » Чет 02 мар 2017 12:50


Не съм специалист, но какво значение има тая минимална мощност? При затопляне на помещенията, котелът спира да гори и се включва като падне температурата. Ако е по-мощен от нужното загубата е в излишната цена, която е платена и евентуално да заема повече място, ако има разлика в размерите.




Потребителски аватар
Ivcho
Мнения: 1439
Регистриран на: Пет 10 сеп 2004 16:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Re: Колко газ плащате?

Мнениеот Ivcho » Чет 02 мар 2017 13:18


Разлика в размерите почти няма или ако има са минимални. Стремежа на производителите е за намаляване циклите на запалване, респективно намаляване на аварийте. Реалната мощност за отопляване на един апартамент е много по ниска от 24 киловата, котлите се правят с тази мощност заради използването на битова гореща вода която е на проточен принцип е за там си трябва мощност.


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Колко газ плащате?

Мнениеот petarkolev » Чет 02 мар 2017 14:02


Наблюдавал съм моя котел, като достигне зададената температура и затопли апартамента изпада в едно състояние без да пали и да спира горелката, а само едно пламъче има на дисплея без да показва нито една от степените на горелката че работят.


Потребителски аватар
vladtod®
Мнения: 2079
Регистриран на: Вто 28 мар 2006 15:39
Автомобил: Passat
Двигател:

Re: Колко газ плащате?

Мнениеот vladtod® » Пет 03 мар 2017 21:47


MMX написа:Не съм специалист, но какво значение има тая минимална мощност? е.

и аз не съм, но от това което изчетох разбрах, че постоянното палене и гасене на котела вдига разхода защото има продухване на комина преди запалване и след гасене и от там се вдига разхода, а ако е зададенна мин. Т. поддържа тази Т. и не гасне а само намаля мощността.


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Колко газ плащате?

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Съб 04 мар 2017 17:54


Включвам се и аз.
24 kW Viessmann Vitopend 100 двуконтурен. Вече 12 години. Произвежда се и до момента разбира се с много изменения и подобрения. Тогава го взех на преференциална цена от около 1450 лева, но без монтажа.
Сметката ни за януари е 271 лева, но реално е от 22 декември до 30 януари. Отчитайте, че сме 4 човека и не се лишаваме от къпане, а в студ понякога дълго се задържаш - видно е от сметките за водата.
За февруари вчера получих сметката по мейла - 158 лева и отчета е точно за целия февруари.
Относно жилището - голям четиристаен 140 квадрата, външен с изглед в 3 посоки, цялата секция на сградата е населена и изолирана преди около 10 години. Няма стълбищно отопление, лоша е дограмата и затова стената към стълбището е с вътрешна изолация фибран+гипсокартон. Отлична дограма Саламандър. В хола поддържаме около 20 градуса, а в стаите 2-3 градуса повече. Не обичаме много топлото, а и не е полезно особено при ниски външни температури.
Определено съм много доволен. Това отопление се нарича "водно" и поддържа максимален комфорт. Максималната температура на водата е около 65 градуса. Няма чувство за сух въздух. На гостите, които се отопляват с климатици им се струва, че е хладно, но това е защото имат изкривена представа.
Не споменах, че готвим и затопляме на газови котлони вградени в плота и то сериозно(огромна икономия на място в малката кухня). Фурната не е газова - така ме посъветваха приятелите ми от Украйна. Много често прегаряли ястията дори най-съвършените и скъпи газови фурни, а и били опасни при проявена небрежност.

p.s. Виждам исканото уточнение от колегата HYUGO и отговарям:
1.Тухла, но 3 от стените са "шайби" - тоест бетонни, носещи.
2. Дограмата е ПВЦ, писах марката, външна изолация монтирана перфектно, но не е от най-добрите - трябваше да се съобразяваме помежду си всички живущи. Окачени тавани нямам.
3.Котела има инсталиран допълнително терморегулатор/програматор, преносим на 433Мхц. Задължително всеки нов отоплителен сезон с нови батерии!
4. В коя стая/помещение е инсталирано - в хола.
5. Изложенията са: хол- юг и запад, кухня и 1 стая - запад, 2 стаи - север.


Потребителски аватар
HYUGO
Мнения: 40
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 9:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В.Търново

Re: Колко газ плащате?

Мнениеот HYUGO » Съб 11 мар 2017 22:22


Умишлено изчаках да излезе и февруарската сметка и давам и инфо и аз.
Газифициран от септември 2010 г.
3 -членно семейство.
120 квадрата, 4-стаен, тухла, 1-ви етаж, под етажа е магазин.
Разположение - юг - кухня, дневна, хол.Север - 2 спални.В спалните, вътрешна изолация - фибран 2 см.
Окачени тавани в спални , коридор, дневна. ПВЦ дограма.
Изток-запад сме подпряни от съседни жилища.

Котел, двуконтурен BOSCH ZS/ZW 18-2 DH AE 23/31 , радиатори алуминиеви, Н-600 мм.
Северните стаи - 20 глидера, хол - 15, дневна - 13, коридор - 7.
Кухнята ми е БЕЗ радиатор, пушачи сме с жена ми и просто не сметнах за необходимо да топля атмосферата :mhihi
Температура на водата - радиатори - 68 градуса.
Температура на вода, битови нужди - 46 градуса.
С безжичен термостат на 433Mhz, разположен в едната северна стая /най-студената/.
Настроена температура 22-23 гр. за през нощта го намалям на 21, ако няма никой в дома се намаля на 20 само да припалва от време на време и да поддържа да не изстива.
От 2-3 год. в хола радиатора е спрян, просто зиме не се ползва, или ако се наложи, имам климатик - пускам него.
Южен е и даже зимно време само да се покаже слънцето и напече малко и се затопля прилично.

Декември - 85 лв.
Януари - 131лв.
Февруари - 74 лв.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1630
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Колко газ плащате?

Мнениеот MMX » Пон 13 мар 2017 10:48


HYUGO написа:Кухнята ми е БЕЗ радиатор, пушачи сме с жена ми и просто не сметнах за необходимо да топля атмосферата :mhihi

Можеше да сложиш и да му завиеш крана в периодите на интензивно пушене. Някой ден ако се наложи да се топли ще има да се занимаваш излишно.


Потребителски аватар
HYUGO
Мнения: 40
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 9:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В.Търново

Re: Колко газ плащате?

Мнениеот HYUGO » Пон 13 мар 2017 12:02


MMX написа:Можеше да сложиш ...... ако се наложи да се топли .....

Между кухнята и дневната съм с плъзгаща врата, като се наложи отварям и топля и кухнята .....


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Колко газ плащате?

Мнениеот petarkolev » Пет 07 апр 2017 5:30


В този преходен между сезони период 111 лв. Бях го спрял, преди 3-4 дни го пуснах и те така.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 144 госта