Уран !!!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3096
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Уран !!!

Мнениеот georgebonev » Пон 24 апр 2017 19:27


Какво е количеството уран във водата ще го измерят, но по-важно е може би, от къде е дошъл...
И да му "спрат кранчето" ако могат.

'88- ма лятото, бях почти месец на студентска бригада в Киев- брахме краставички. До сега, а и тогава, въобще не се бях замислял... Но може би затова 10 години нямахме дете, до 2009г.




Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Уран !!!

Мнениеот gergeto » Пон 24 апр 2017 21:06


Извинявам се че се включвам чак сега ,ама имах други ядове- днес най -после ми намериха цаката и ме уволниха....Майната им... :thumb_down
1. Kriss 11- далеч съм от мисълта да се паникьосвам и ..да знам че всички отиваме 2м. под земята (като гледам вече няма и 2м.) , но пуснах темата защото имам едно чувство че при едни "радиоактивни" проблеми ,нацията се манипулира относно реалната ситуация...Което говори че нищо не се е променило от Чернобил насам . и пак казвам че пуснах темата ,защото не мога да приема това в което се мъчи да ме убеди накакво "светило-професор" че абсолютно във всички води е нормално да има уран и нормите му да не са постоянна величина ,а според ситуацията в момента. Не искам да ми се поднася по медиите ситуация от рода на :Няма страшно,всичко е в нормите ,ама ще ви караме вода във водоноски....Как ли биха реагирали органите ,ако се наложи една масова евакуация на цели региони (не дай боже) ? Неадекватна и крайно глупава реакция на институциите ,според мен граничеща със зле прикрита паника и отчаян опит да се прикрие проблема чрез поръчкови изявления от "светила" в науката. :no


Много ми е трудно...... ,но ще ви споделя- имам много красива дъщеря,която обаче е с мозъчно увреждане ,дори още нямаме диагноза (детето е на почти 10г.) , отдавам го на ваксинации според някои независими консулти ,но и никой от светилата в медицината ,които посещаваме не отрича Чернобилския фактор......Именнно този факт ме провокира да пусна тази тема -стане ли въпрос за радиация ,пазете се хора ,особено се обръщам към младите и бъдещи родители - Не вярвайте на медиините изявления на когото и да било ,винаги имайте едно на ум. :th_up


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Уран !!!

Мнениеот dreadx » Вто 25 апр 2017 3:16


хора, пак едни теми отворихте, дето сега ще има да ги мисля и пак няма мога да заспя, (щото яко ме пЕре тока), та побързах да метна едни 100 гр. водка и сега сядам да пиша.

-- Първо да отбележа, че уранът присъства навсякъде сред природата в най-различни камънаци и скали под формата на различни изотопи, но онези от които се правят атомните бомби са доста много по-малко като количество. Радиационна опасност от него по-скоро няма - разглежда се като химически вреден, заради неговата неФротоксичност. Приетите норми по онова старо БДС - 60 ug/L са наистина малко по-високи, нормално се приема за безвредна до 30 микрограма на литър. (- не че не се пие и по повече, и не че задължително всички ще изпуклясат от 60 ug/L). Не е лошо при откриване на нов водоизточник да се правят изследвания за съдържание на уран и на радий (който е доста по-радиоактивен и също е доста разпространен - освен това организмът го използва приоритетно като заместител на калция в костите, където се натрупва за постоянно. т.е. желателно е да се избягва поглъщане на радий.) Ако се установи, че в новооткрития кладенец има завишено съдържание на уран, а е нужно част от водата да се използва за пиене, то може да се пречиства чрез обратна осмоза или др. Водата за миене и къпане не е нужно да се пречиства.

Ето едни обяснения накратко:
http://www.ct.gov/dph/lib/dph/environme ... t_2014.pdf
http://www.ct.gov/dph/lib/dph/environme ... _water.pdf

По въпроса, дето всички свършваме на едно и също място - то смисълът е в пътя, който ще извървим до там. Какво става от там нататък, както и защо ще се връщаме още много пъти - смислено обяснение до сега е успял да даде само Майкъл Нютон. Ама недейте да го четете, ако не ви изнася, защото ще започнете да гледате всичко много отстрани, а животът ще ви се види като евтин хорър: Ей-сега ще излезе психопатът с брадвата и ще накълца русата мацка: - ми нормално, абе тези режисьори никаква фантазия нямат - а блондинките с големите ци** все се мотат където не трябва!
--- я по-добре недейте да четете Майкъл Нютон..! ;)

gergeto, много хубава професия имаш (даже по едно време ми се искаше да я поизуча, ама нямам време да се занимавам с всичко, което ми стане интересно). - А това, че на шефа ти не му е пуснала жена му, или секретарката.. абе да се оправят! То цялата работа ясно, че е нагласена, ама при такова нежелание да работят с теб, няма как да станат нещата.
(друга една много възможна причина е ако си в сатурнова дупка --> ако имаш скоро рожден ден, може в момента да ти "върви" по този начин - докато минат 20 дена след рождения ти ден.) - Но да не ти пука - със сигурност е за добро, а с тази професия без работа няма да останеш. Всъщност май не ти трябва да храниш шефа и тъпата фирма - можеш да си работиш и сам.

Даже имам един много близък роднина в този бранш, дето обаче май го беше ударил на пенсия. И не знам сега дали се занимава, но дори и да не му се занимава, евентуално може да го пазарим да те снабди с някакво оборудване - срещу скромен процент от печалбата, важното е да се върши работа.. ;)

Айде, отивам да метна поредните 100 гр. водка и дано да заспя, че не е истина колко не ми се ходи на работа утре - но пък ако се махна от там, могат спокойно да закрият половината фирма.
И за какво ли съм се загрижил и аз..? - май съм прекалено съвестен -- прекалено, в смисъл повече, отколкото трябва.
- Кога ли ще се науча на това - да съм достатъчно съвестен, но в някакви по-разумни граници..? ;)

/* добре, че е офф-топик раздела, иначе до сега да са ме баннали - и да си пиша глупостите в notepad-a.. ;)
абе fun да става! - шъ съ упраим!


ma_in
Мнения: 147
Регистриран на: Нед 27 апр 2008 18:27
Автомобил: Passat B2 _ Passat B5 _ Octavia 2
Двигател: JN _ ACK _ BMM
Местоположение: София

Re: Уран !!!

Мнениеот ma_in » Вто 25 апр 2017 13:00


Здравейте хора! От моя опит в живота знам, че всяка гранична стойност е плод на разни тестове и съответната доза не е оказала (или е оказала на мн малък процент) въздействие над тестовата група. От друга страна, не е като да е завишена минерализацията или нещо сравнително по-безопасно, а става дума за нещо което не се вижда, но си е доста опасно. Така че за мен радиация, радиационни източници и т.н. които са около граничните стойности не са безопасни или поне не за всички. Всички четем за бабички които гледат домати колкото тикви покрай Чернобил, но не всеки има гени за такава устойчивост.
-gergeto - Човече, съжалявам за уволнението. Аз съм завършил топлотехника, но след няколко годишно фиаско по българските фирми за отопление и климатизация реших, че тая специалност в нашата страна е пълен боклук. Или трябва да си човек на някой, за да те назначат и да взимаш пари с които ще ядеш и ще остане нещо или ще си дадеш здравето само и само да не си в групата на редовно изпадащите. Тъй като нямам преки роднини с фирми от бранша... Както се казва - за някои решения ми идва да си ръкопляскам, въпреки че в началото изглеждаше, че загърбвам 7-8 години учне и опит.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Уран !!!

Мнениеот VWGT » Вто 25 апр 2017 13:09


от линка на dreadx (евала за мнението!) излиза, че опасната доза при поглъщане е над 900ug/l
или с други думи 60ug/l е точно толкова опасно колкото и 30ug/l, т.е. проблем с водата няма
чудя се защо никой не се опита да го обясни с прости думи още в началото, а се позволи тази истерия

However, if uranium levels in your water exceed 900 ug/l (30 times greater than the
EPA standard of 30 ug/l), you should contact the Connecticut Department of Public
Health or your local health department about options for a safe water supply to your home.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Уран !!!

Мнениеот gergeto » Вто 25 апр 2017 20:29


Благодаря на всички ви за мненията. Отделно ви благодаря и за моралната подкрепа с/у евтиното театро ,което ми разиграха шефовете...Както казах -майната им.

По темата - да кажем че има някакви допустими норми на съдържанието на уран във всички води ,защо досега не е обозначавано в задължителните етикети с инфо за продукта (говоря за бутилираните минерални и трапезни води.) Проблема според мен е че в един регион на страната има някакво съдържание на уран във питейната вода , тъй като в този географски район е имало уранодобив и в един момент този елемент се е просмукал в питейната вода. Защо не мога да се оттърва от едно чувство че отговорните фактори са подготвени (а може би не са) само теоретично за такава ситуация ...и в един момент когато работата "замирисва" се оказва че се е знаело за проблема от месеци. Да ама водата е нещо ,което се консумира активно ежедневно ,а опасните в нея химикалаи могат да проникват и през кожата при къпане. Дали не се получава едно натрупване в организма с ежедневната употреба на такава вода.? И как така за да се замаже явно скандала ,излиза некой си световно неизвестен професор и казва че във всички води има уран и е нормално съдържанието му да е еди колко си .Да ама това е нещо което се консумира и се използва за хигиена по няколко пъти дневно , а не ми е ясно много-как се изхвърля този уран от организма ,как този организъм си изгражда защитен механизъм с/у натрупване на този елемент в организма .Не вярвам да пикаем и ...уран . И откъде идва тоя уран във водата в нашия регион примерно,ако наблизо няма уранови находища ,освен от дъжда...?


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Уран !!!

Мнениеот Водния дух1 » Вто 25 апр 2017 20:52


Гоше,зайби ги тия радиоактивни елементи.Гледай да се справиш във семейството(с децата),в София ходи ли? И как не беше в Русе-веднага си в бригадата с мен.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Уран !!!

Мнениеот gergeto » Вто 25 апр 2017 21:43


Мерси Росене , за подкрепата.Едно нещо е ясно - пазете си нервите и здравето :болестите идват от ядове ,а ядовете от гадове ....А явно гадовете са "защитен " вид .....Иначе за София -на махла я бях обърнал ,намразил съм я -да ме прощават колегите от София ,столицата си ни е хубава,ама поводите по които ходя са гадни ,та те така....Не искам да коментирам за дъщеря си ,но просто се чувствам длъжен да се опитам да предупредя колкото се може повече бъдещи родители да внимават и да преценяват внимателно рисковете от ваксинации ,и от храните и течностите ,които консумират бременните - за съжаление такава е картинката в БГ: ако не помислим сами за себе си -няма кой друг , а ми се "плаши" окото при всяко ново посещение на клинката на бул.Гешов - все нови случаи излизат постоянно ,Болна нация сме ,мамка му...


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Уран !!!

Мнениеот vanesto » Сря 26 апр 2017 9:42


Случайно или не, на днешния ден се навършват 31 години от аварията в Чернобил. Позволявам си да кача една статия, която за моето поколение и по-големите от мен не е нищо ново, но нека по-младите четат и да помнят какво се е случило, и как са реагирали нашите власти тогава - геноцид спрямо собствения си народ, който дава отражение и до ден днешен.
http://www.mediapool.bg/30-godini-ot-pr ... 48541.html


Потребителски аватар
designer1
Мнения: 526
Регистриран на: Пон 17 мар 2008 14:37
Автомобил: Skoda Rapid 1i2 TSI
Двигател: CJZC 2015
Местоположение: София/ GTI 2L 8v ADY

Re: Уран !!!

Мнениеот designer1 » Сря 26 апр 2017 20:23


Да разбирам ли че урановите йони, нали се сещате че чист уран или атомен уран трудно се среща в природата винаги са си били там и в горе-долу тази концентрация, просто са вдиганли летвата и е намалена допустимата концентрация в наредбата ИИИИ чак сега на някой му е направило вчепатление и се раздухва тази псевдо-новина за пълнеж на иначе скучната ни действителност :)

И да си продължа мисълта ........ защо допустимата норма е намалена. Това се прави само по 2 причини. 1-вата защото някое светило на биохимията да речем е направил проучване и то е паказало че така ще живеем поне до 100 години и 2-рата финансова-та която е по-вероятна за мен , след време ще се появи поне един голям концерн който ще ни предложи изграждане на пречиствателни станций за съответната сума!


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Уран !!!

Мнениеот dreadx » Сря 26 апр 2017 23:18


Колегата VWGT е извадил погрешен извод, заради цитат от онази статия, ама 900 ug/L не е допустима доза. Написали са го във връзка с това, че определени методи, които широко се използват за пречистване на питейна вода (напр. обратна осмоза), не махат на 100% замърсителите, а около 95-98% от тях. Ако все пак нивата са твърде високи - над 900 ug/L, като махнем 95% от урана, пак остават над 30 ug/L. В такъв случай е редно да се консултираме със специалисти, за намиране на по-подходящ, друг метод за пречистване на питейната вода. (- явно има двусмислие както е написано там - затова по-късно ще го добавя горе в моите писаници, за пълнота на изложението.) Дестилацията е един от методите, който маха на 100% урана. (- има и някакви методи с йони, но май и те не дават 100%)
При подобни методи: дестилация, която премахва всичко неорганично, и обратна осмоза (- това е "филтриране" на водата през прекалено фина мембрана, през която могат да минат само водните молекули), се премахват и всички важни минерали и микроелементи, които човек нормално си набавя от водата. В дългосрочен план не е особено здравословно да се пие такава, прекалено пречистена вода.
Допустимото по БДС 60 ug/L вероятно е пак относително безопасна доза. Но явно са решили, че при 30 ug/L гаранция, че няма да възникнат проблеми и Световната здравна организация (WHO) е приела 30 микрограма като стандарт. Освен това тогавашното БДС вероятно е резултат от изследванията на българските и руските учени, а Световната здравна организация може да си има различно мнение по въпроса.
Уран, както казах има навсякъде в природата и не само вследствие замърсяване от уранодобив. (но е възможно да присъства във водите и от такова замърсяване)
Четох, че човек нормално приема някакъв уран и чрез храната - там предимно се натрупвало от разни фосфатни торове.
За къпане и миене пак да отбележа, че няма проблеми - само при поглъщане. Затова не е нужно да се пречистват всички води, а само тези, които ще се използват за пиене и за готвене.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Уран !!!

Мнениеот VWGT » Чет 27 апр 2017 10:18


аз не го разбирам точно така, ама може и да бъркам ...

както и да е, ето едно друго обяснение на това, какво означава 30 ug/L

The US EPA sets the standards for public drinking water. These standards are known as the Safe Drinking Water Limits. The limits for many chemicals and contaminants are health-based limits calculated by assuming that a person drinks two liters of water a day for 70 years. The safe limits are known as Maximum Contamination Limits or MCL’s. EPA considers water above the MCL as being unsafe. The MCL for uranium in public drinking water is 30 micrograms per liter (30 ug/L). The MDEQ Drinking Water Lab reports the same MCL as 0.03 milligrams per liter (0.03 mg/L). The MCL for uranium was established because of its toxicity as a heavy metal which may result in kidney damage over time. There may also be a small increase in cancer risk over the course of a lifetime. The EPA has estimated that the additional lifetime cancer risk associated with drinking water that contains 30 ug/L (the MCL for uranium) is about 1 person in 10,000 who drinks two liters of uranium-contaminated water a day for 70 years. Bathing and showering with water that contains uranium is not a health concern.


С други думи, при тази доза, ако пиеш всеки ден по 2 л такава вода в продължение на 70 години, вероятността да развиеш рак се увеличава с 1/10000. Това се счита за допустимо, безопасно или както искате го наречете.
Като в същият момент вероятността да развиеш какъвто и да е рак/тумор в днешно време е ... 50/100!
https://www.cancer.org/cancer/cancer-ba ... ancer.html

и двете статистики са американски т.е. се отнасят за техния стандарт на живот, превенция, лечение и тн.


Потребителски аватар
minimiro
Мнения: 676
Регистриран на: Нед 13 юни 2004 1:12
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Уран !!!

Мнениеот minimiro » Чет 27 апр 2017 12:22


Сутринта случайно попаднах на статия точно за темата Чернобил....

Та точно там, изявяат силен скептицизъм относно връзката му конкретно с нивата на заболеваемост от рак.... има и доста разумно звучащи доводи....

Който му се чете - http://www.obekti.bg/chovek/chernobil-r ... nnata-mgla


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Уран !!!

Мнениеот Stivi » Чет 27 апр 2017 13:30


За рак не знам,но от 10 жени които познавам,и са били в деца/девойки по времето на Чернобил 5 са с Хашимото /проблем със щитовидната жлеза/ ,ако това не се дължи на радиацията значи е някаква епидемия /само дето не е заразно/ :a045


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Уран !!!

Мнениеот dreadx » Чет 27 апр 2017 18:48


VWGT да де, ама то става въпрос, че уранът не предизвиква рак, защото тези атоми от него, които имат интензивно радиоактивно излъчване се срещат доста по-рядко. --- В примера, който си дал, специално са го уточнили, за да се добие представа с колко малко се вдига опасността от заболеваемост - защото всеки, който чуе 'уран' си мисли първо за атомни бомби -> радиоактивност -> риск от развитие на рак. А проблемът с урана в питейните води е от съвсем друго естество.

Сега попаднах на статия и за едно интересно "спа" с вода, богата на радон - https://www.pri.org/stories/2016-07-08/ ... every-year
Много хора ходели там и за някои болести явно водата наистина помага.
(- въпреки, че не е оправдано да се диша от радиоактивния газ дори за 30-те мин., колкото трае спа-процедурата, казват, че не било чак толкова рисково, понеже не е постоянно.)

Тук също споменават за лековитите свойства на вода, съдържаща радон. https://bg.wikipedia.org/wiki/Радон - за лечение на болести свързани с обмяната на веществата, ставите, периферната нервна система и други.
Този газ нормално се получава от разпадане на радий, който също е доста разпространен в природата, в комплект с урана. Лесно се разтваря във вода. Риск идва и от това, че излиза от земята и се просмуква в домовете на хората. А да се диша за постоянно е доста вреден и е един от сериозните фактори, които могат да доведат до рак на белите дробове. Има такива проблематични места с наднормено излъчване на радон - например около София, в североизточната част.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 67 госта