Сглобяем кладенец -моля за съвет

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Stif
Мнения: 699
Регистриран на: Пон 09 яну 2006 15:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Сглобяем кладенец -моля за съвет

Мнениеот Stif » Сря 26 апр 2017 8:37


Имам кладенец на вилата,но с времето дървенията /покрив,странични греди/ е изгнила.Подложен съм на тежък натиск от любимата кладенеца да се ремонтира.Пред мен стои въпроса да търся ли сглобяем кладенец, който да се монтира или да търся дърводелец,който да го изработи и монтира. Моля Колеги,които имат опит по въпроса да споделят инфо кое е по изгодно,къде се продават сглобяеми кладенци,връзка с майстор,който са ползвали за тази цел и ориентировъчни цени при двата варианта?
Вилата се намира в Кокаляне /София/
Благодаря!




sp3ctr3
Мнения: 26
Регистриран на: Нед 30 юни 2013 11:06
Автомобил:
Двигател:

Re: Сглобяем кладенец -моля за съвет

Мнениеот sp3ctr3 » Сря 26 апр 2017 13:42


А ти непременно ли държиш да остане кладенец ? Защо не преминеш на вариант сонда и просто да използваш кладенеца като основа ? А ако толкова държиш заради автентичността , можеш да си запазиш визията на кладенец отгоре.


Stif
Мнения: 699
Регистриран на: Пон 09 яну 2006 15:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Сглобяем кладенец -моля за съвет

Мнениеот Stif » Сря 26 апр 2017 18:30


Съпругата държи в двора да има кладенец,макър че не го използваме като водоизточник,в редки случаи поливаме тревата.Изгнилата конструкция на кладенеца сега наистина не изглежда добре и загрозява двора.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Сглобяем кладенец -моля за съвет

Мнениеот kris11 » Сря 26 апр 2017 20:11


Това не е кладенец , а украса. Кладенеца е от 2-3 пръстена над земята или от земята надолу. Не си уточнил какво е положението над земната повърхност като модел.


Stif
Мнения: 699
Регистриран на: Пон 09 яну 2006 15:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Сглобяем кладенец -моля за съвет

Мнениеот Stif » Сря 26 апр 2017 20:26


Съжалявам.Над земята има бетонен пръстен с диаметър 1,2 м. И височина около 80-90 см.Тези пръстени продължават и под земята с дълбочина 6-7 метра.Въобще с подземната част няма проблем.Имам спомен,че някъде в строителен склад съм виждал такава сглобяема конструкция,но не се сещам къде беше.В Гугъла не излиза нищо.


Потребителски аватар
M3ntata
Мнения: 843
Регистриран на: Нед 07 юни 2015 16:02
Автомобил: Golf MK4 4motion
Двигател: V5 AGZ

Re: Сглобяем кладенец -моля за съвет

Мнениеот M3ntata » Сря 26 апр 2017 20:52


Аз си мисля, че може да си ги изработиш и сам ще ти трябват обичайните инструменти с които правиш ремонт и малко дървен материал. Взимаш греди по избор две по стабилни за основата и по "елегантни" за тавана има едни с правоъгълен профил, също така летвички или дъски според това какво ще е горе смисъл керемиди или профилирана ламарина тип керемида или друго каквото ви хареса. Два анкерни болта за всяка греда, и на горе видии остава една кутия лак и сте готови. Все пак е допустимо тук сантиметър, там два... А ако искате да е по оригинално намерете от село едно дървено колело от каруца, също така някакъв дървен материал с цилиндрична форма, намотавате един синджир и готово. С какво черпите водата помпа или кофа ? Ако имате помпа още по лесно.

Аз също съм виждал такива които си ги сглобяваш те са изцяло дървени, но са декоративни смисъл във вътрешността няма "шахта", пък и не ми се вярва дори да има и такива за истински кладенец да пасне всичко на диаметъра на пръстена.

Изображение
Изображение

Поздрави.


Stif
Мнения: 699
Регистриран на: Пон 09 яну 2006 15:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Сглобяем кладенец -моля за съвет

Мнениеот Stif » Сря 26 апр 2017 20:56


Благодаря Колега,ама съм сванат в ръцете и няма да се оправя сам.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Сглобяем кладенец -моля за съвет

Мнениеот joro_kem » Чет 27 апр 2017 0:08


Търси майстор тогава!


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Сглобяем кладенец -моля за съвет

Мнениеот dreadx » Чет 27 апр 2017 0:44


Ако ще седи за декор в някакъв райграс, като на снимките по-горе, по-добре махни дървенията и насади палми около него да го скрият. (- в смисъл хем да има кладенец с помпа за поливна вода, хем да го интегрираш в общата концепция за вида на градината, без да дразни окото.)
- ей-така както е, забучен в средата на нищото "кладенец", на първата снимка мен ме дразни, ама яко ме дразни. В смисъл, че подхожда на някаква евтино скалъпена обстановка, за ресторант-градина в битов стил. /-- това ми е личното мнение - но щом е там, на други може би им харесва./
Вторият също седи малко изкуствено, ама растителността около него замазва нещата.
Ето един, който изглежда доста по-добре, забележете, че по него няма колела от каруца:
Изображение
Декоративните покривчета върху две греди виждаш как са. - напомнят на кладенец, но повечето стоят прекалено изкуствено.
Ако намериш по строителните борси готова имитация на кладенец, предполагам че ще седи изкуствено, отделно може да не ти пасва на градината.

Ето и качествени имитации на кладенци (предназначени за окачване на саксии, къщички/хранилки за птици и др.), но забележете как са изработени - не от ефтинджос готови дъски и бичмета, ами конструкцията се крепи върху някакъв клон от дърво с интересна форма и т.н. http://borsa-haskovo.info/product_detai ... 20485-3250
Изображение

/Някой дърводелец ще трябва да се постарае, за да изглежда естествено и автентично - въпреки това си струва да се направи така, че максимално да прилича на истинско.

Но ще е трудно, ако съпругата ти няма супер-конкретна идея какво точно иска. Нека първо да поразгледа снимки на градини с кладенци, на истински кладенци, на кладенци по филмите (там ще са най-пипнати) и т.н. -- за да може да прецени какъв дизайн най-много ще се върже за вашата градина - после просто си поръчай от някой дърводелец (едва ли ще намериш готов). Но задължително трябва да се започне с ясна представа какво точно се иска. Даже ако може да хване тя някой приятел/ка дето умее да рисува - да драсне една скица. Че дърводелецът и той ще си има собствена представа - която ще е съвсем трета и напълно различна от вашите. Освен това не е задължително да е класическото покривче с керемиди, ето един интересен:
Изображение


Stif
Мнения: 699
Регистриран на: Пон 09 яну 2006 15:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Сглобяем кладенец -моля за съвет

Мнениеот Stif » Чет 27 апр 2017 8:03


Благодаря на всички колеги и най-вече на Dredx за отделеното време.Ако някой е имал подобен на моя казус и е ползвал услугите на майстор нека ми даде координатите му /става въпрос за София/.
Благодаря!


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Сглобяем кладенец -моля за съвет

Мнениеот VWGT » Чет 27 апр 2017 10:58


вариант 1: можеш да го нахлузиш на твоите пръстени, и от декоративен ще стане истински
http://zagradinata.stokibg.com/index.ph ... 0%B5%D1%86

вариант 2: намираш дърводелец, показваш му картинка, която ти харесва и искаш да ти облече твоя кладенец по същият начин. Бих ти препоръчал да му сложиш и капак.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Сглобяем кладенец -моля за съвет

Мнениеот kris11 » Чет 27 апр 2017 12:18


Stif написа:Благодаря Колега,ама съм сванат в ръцете и няма да се оправя сам.

В бивш Баумакс / съм виждал такава конструкция изложена.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 168 госта