Май - първата събота от месеца

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Май - първата събота от месеца

Мнениеот parno » Съб 06 май 2017 9:16


Тъй като форума е населен предимно от мъжка аудитория в разцвета на силите си реших да пусна една тема между капките.
На колко от вас им се е случвало сутрин да се будят по-изморени от колкото когато са си легнали?
Имали ли сте случай на скованост в областта на кръста и гърба сутрин след ставане , дискомфорт по време на сън ?
Отдавали ли сте въпросните смущения на работата ви,натовареност,преумора,неудобно легло,лоша стойка през деня?

Ако някой от вас се разпознава в горните ситуации нека отдели 2 мин. да прочете долу написаното

Днес както и всяка първа събота на месец май е световен ден за борба с Болестта на Бехтерев
Какво представлява,какви са симптомите и пораженията от нея - долу :arrow

Анкилозиращият спондилит (болест на Бехтерев) представлява форма на хронично възпаление на гръбначния стълб и сакроилиачните стави, причинено от автоимунен процес. Хроничното възпаление в тези области причинява болка и скованост в областта на таза и гръбнака. Възпалението е придружено от т.нар. анкилоза (неподвижност на дадена става, при което настъпва срастване на двете ставни повърхности.) След време може да се стигне до пълно сливане на прешлените на гръбнака.
https://ghr.nlm.nih.gov/art/large/ankylosing-spondylitis.jpeg
Ефектът от анкилозата е загуба на подвижността на гръбначния стълб. Гръбнакът става твърд и неподвижен. Болестта на Бехтерев може да засегне и други стави, сухожилия и връзки.Причината за заболяването все още не е напълно изяснена.Счита се ,че основно значение имат генетичните фактори. Установено е, че 90 % от пациентите са носители на HLA –B 27 антиген.
Какви са симптомите?

Основната проява на заболяването е болката и постепенното ограничаване на подвижността. В началото болките са преходни. Наблюдава се лека сутрешна скованост в седалищната и поясно-кръстцовата област. Болките се засилват при физическо натоварване или смяна на времето и след това изчезват изведнъж. При напредване на заболяването сковаността става по-продължителна (над 30 мин), болките стават най-силни нощем и рано сутрин, трудно се повлияват от аналгетици. Обикновено при мъже заболяването започва от сакроилиачните стави и прогресира нагоре по гръбначния стълб. При засягане на гръдния му отдел се появяват опасващи болки в гръдната област, затруднява се дишането. Постепенно гръбначният стълб вкостява, появяват се т. нар синдесмофити, ограничава се подвижността.


Типични за болестта са и т.нар ентезопатии – болка на залавните места на сухожилия, мускули и ставни връзки.


При различните типове болест на Бехтерев може да има и различно участие на периферните стави – форма със засягане само на гръбначния стълб; форма със засягане на гръбначния стълб, раменните и тазобедрените стави; форма със засягане на периферните стави; форма със засягане на малките стави на ръцете; форма със засягане на вътрешни органи.
http://morphopedics.wdfiles.com/local--files/ankylosing-spondylitis/978-1-4160-3118-5_0432.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/1f/4a/9a/1f4a9add1f6c39579c5b3485fde31027.jpg
Най-честите видове увреждания на вътрешни органи при анкилозиращия спондилит са: засягане на очите по типа на увеит или иридоциклит; засягане на сърцето – аортна регургитация, проводни нарушения; бъбреци – амилоидоза; бели дробове – върхова фиброза.


Лабораторни изследвания: Насочващо за диагнозата е установяване на HLA-B27 или кръстосано-реагиращи антигени на HLA-B27. От пълната кръвна картина може да се установи ускоряване на утаяването на еритроцитите (СУЕ) или повишаване на C-реактивния протеин като израз на активност на заболяването.

Важна за диагнозата е рентгенографията на гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Промените в рентгенографиите служат за систематизиране прогресията на заболяването в рентгенови класове.

Честотата на заболяването е 0,05-0,4%, най-често са засегнати мъжете, отношението мъже-жени 3-6-9:1, В 10-20% от случаите се развива при лица под 16 год – ювенилен артрит. При жените протича по-леко и с по-дълги периоди на ремисии.


Четивото е късо и има за цел да Ви информира за съществуването на болестта. Всеки който иска да се запознае по-добре може да отвори гугле и да чете до припадък.
Ако пък някой от вас се познае в написаното - да не се ослушва а да потърси професионална помощ.




Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 58 госта