Моля за бърз отговор за напускане на работа

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Xaxy
Мнения: 1568
Регистриран на: Вто 03 мар 2015 16:57
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: AFN 1.9 TDI 110

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот Xaxy » Пет 14 юли 2017 22:10


Да взимаш болничен,не е най-добрия вариант от финансова гледна точка. Мой приятел бачка като шофьор към една от куриерските фирми, бяха много напоследък да го юркат по задачи. Та беше си пуснал 13 дни болничен,нямам си на идея тези какво са правили,какво са вкарали в НОИ,но за тези 13 дни му бяха пуснали само 86 лв.... Все пак,ако това не ти е проблем,мислиш ще вземеш реалните си пари изле.




Потребителски аватар
opsi4
Мнения: 105
Регистриран на: Пон 26 сеп 2011 17:15
Автомобил: BMW E91 06
Двигател: Yamaha FZ6 S2 09
Местоположение: София

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот opsi4 » Пет 14 юли 2017 22:30


Като го осигуряват на минимума няма как да вземе много

Изпратено от моят Redmi Note 3 с помощта на Tapatalk


Потребителски аватар
Ronin
Мнения: 1025
Регистриран на: Съб 10 юни 2006 16:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив Kia ceed 16V 109 к.с
Контакти:

Re: RE: Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот Ronin » Пет 14 юли 2017 22:51


$100 написа:Ако няма друго в трудовия договор се подразбира, че трябва 1 месец предизвестие. Което значи, че ако не си изработиш предизвестието, работодателят трябва да получи обезщетение от 1 заплата от теб. Обаче има някои особености:

1) Ако те осигурява на по-малка сума съответно му дължиш и ти "малка" заплата.

2) Ако не си подписвал ведомости поне за последния месец, спокойно може да твърдиш, че не си я получил - съответно няма какво да му плащаш. А ако във ведомостта няма подписи и за предни месеци, спокойно може да го съдиш да ти плати неподписаните заплати. Отделно, че ще имаш основание да напуснеш и няма да може да ти иска и 1 заплата.

3) Ако не си излизал отпуска 1-2 г са се натрупали дни, които също се приспадат в уравнението кой на кого какво дължи.

Ronin написа:Е...работодателя не ми плати три заплати на стойност между 12000 и 15000 лв.ама аз БЕХ пил една студена вода много отдавна

Със стабилни заплати са те завлекли. Все пак взел ли си предните 3-5-10 заплати или почти всичко ти дължат? Правя си асоциации с една позната, която работеше в агенция за недвижими имоти. Още първите дни ѝ взели акъла, че направила голяма сделка и има 10хил комисионна, но я задъжат за момента. Така си изкара 1-2г чакайки си голямата комисионна. Явно някакъв стандартен трик за мотивиране и работа за малко пари срещу велики обещания.

Написах един дълъг пост,но реших че не е за тук.
Не получих и стотинка от заплатите,но пък на фона на цялото заплащане през годините това са нищо.В момента имам собствен бизнес и работим яко.
От бившата фирма ми остана чисто нов автомобил за спомен.

Една година по късно ,бившия шев е пред фалит ,помоли за партньорство,приех,сега помагам като отношенията са ни като фирма с фирма


Потребителски аватар
Strosner
Мнения: 295
Регистриран на: Пет 06 май 2016 11:48
Автомобил: VW - Audi - Skoda
Двигател: 2001г
Местоположение: Карлово

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот Strosner » Съб 15 юли 2017 7:51


Пусни си предизвестие, и ако стане по взаимно съгласие, е най-добре! Всеки интелигентен работодател би те освободил възможно най-бързо, все пак, насила хубост не става! гледай само, да не те прецакат с парите, в 99% от случаите го правят, или поне опитват!


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот group® » Съб 15 юли 2017 8:58


Само на мен ли ми се струва, че е супер нагло да напускаш без предизвестие, че даже и последната заплатка да си търсиш, па ведомости да не подписваш?
После що са ви гадове шефовете :rolleyes


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот groznika » Съб 15 юли 2017 9:16


То си е до човек. Например моят шеф до сега не съм го видял да се е скарал с напускащ или уволнен служител. Вярно, че при нас текучеството е доста малко, но началника винаги се е стремял, когато се разделя с някой да е с добро. Винаги се е разплащал до стотинка и винаги е уважавал желанието на напускащия за конкретния срок.
Не веднъж е заявявал, че фирмата не е концлагер и, че няма интерес да държи служители на сила, които да идват с нежелание на работа.
За 8 години видях два случая на освобождаване на работници за кражба и дори към тях се отнесе повече от коректно, изплати им всичко до стотинка и не им вписа дисциплинарно уволнение в трудовите книжки.
Може би съм голям късметлия да работя за такъв човек, но в крайна сметка е в наша власт да избираме за кого да работим :)


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот $100 » Съб 15 юли 2017 9:30


group® написа:Само на мен ли ми се струва, че е супер нагло да напускаш без предизвестие, че даже и последната заплатка да си търсиш, па ведомости да не подписваш?
После що са ви гадове шефовете :rolleyes

Нагло? Ти май нямаш представа какви наглости има от страна на работодателя, та си тръгнал да се вълнуваш от напускане без предизвестие. В много случаи това е най-малкото, което може да се направи. На държавна служба ли си, че живееш с идеали?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6145
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот ktamen » Съб 15 юли 2017 11:14


group® написа:Само на мен ли ми се струва, че е супер нагло да напускаш без предизвестие, че даже и последната заплатка да си търсиш, па ведомости да не подписваш?
После що са ви гадове шефовете :rolleyes

И аз като горния колега ще ти кажа, че живееш много далеч от реалността на бгработодателите.
Един пример за мое напускане.
Преди години бачках в една фирма, в която си получаваш парите, демек заплатата, само ако изнудваш шефа, че спираш да работиш, а клиентът чака да стане готова поръчката. Бях направил някои подобрения и благодарение на тях бях произвел огромно количество от артикул, който винаги му е бил проблемен. Като отворих дума за плащане шефа каза - Що да ти плащам, аз съм затрупан с продукция? : Тоест и да спра работа, това което вече съм произвел ще му стигне поне за няколко месеца. На минутата си събрах багажа и си тръгнах, въпреки празния ми джоб и солидната сума за получаване, която не допусках, че ще видя някога. На следващия ден си купих вестник с обяви и си намерих друга работа, след още няколко дни вече получих и първите пари от новата работа за първата изпълнена поръчка. Тогава се обади и предишния ми шеф да ми даде парите, явно беше премислил, че след няколко месеца пак ще закъса. Като ми плати ме пита кога ще се върна на работа, исках да се върна заради повечето пари, ама как да напусна новата работа, шефовете бяха изключително коректни и бях длъжен и аз да съм коректен затова си останах на новата работа.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот icoico » Съб 15 юли 2017 12:22


group® написа:Само на мен ли ми се струва, че е супер нагло да напускаш без предизвестие, че даже и последната заплатка да си търсиш, па ведомости да не подписваш?
После що са ви гадове шефовете :rolleyes


Всеки гледа от неговата си камбанария. Ако шефът ми увеличи работата и/или намали заплащането с мотив "щото така" или пък спъва работния процес и след това ми държи сметка за щуротиите, извършени съгласно собствените му заповеди се чувствам свободен да си бия камшика още на другия ден :rolleyes


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот Водния дух1 » Съб 15 юли 2017 16:13


Аз също напускам тия наглеци така ,както те се отнасят с мен.Без предизвестия и тем подобни.Естествено пия студена вода за половин заплата,но пък изчезвам когато най-им трябвам.''Каквото почукало-такова се обадило''-аз съм на този принцип.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот Iezekil » Нед 16 юли 2017 8:11


Това е правилния принцип.Щото шефаако иска да те разкара,няма да ти даде месец предизвестие.Отделно с осигуовки,болнични и заплата е голяма конспирация....
Наглоста им стига до там,че плащат отпуска на минималната осигурителна ставка въпреки,че реалната ти заплата е в пъти повече.
Наглоста им стига до там,че не те пускат и отпуск,предпочитат да плащат,понеже личния сстав е сведен до минимум и няма кой да те замести...защото реално бачкаш за двама.
Нагло те карат да работиш извънредно,почивни дни,празници,пътувания,нощен труд...всичко това,като го разбиеш на почасова ставка виждаш,че всъщност повечето пари не са повече,а са минималното възнаграждение на почасова ставка.
Отделно,ако си провериш осигуровките назад,може да откриеш и дупки,може по месец в годината да е,но ги има.И никой не им търси сметка.
В моя случай даже бях прехвърлян от фирма във фирма/документално/,цели 6 пъти за 1 година.
Отделно ми се затриха 5 години стаж,понеже едната фирма не съществуваше при напускането ми.Оказа се,че и трудовата ми книжка изчезна,щото уж ми я дали,а аз съм я затрил.7-8 години живях с тази мисъл и изведнъж се намери,непопълнена естествено....
Та на фона на това всичкото,на кой му пука,че ще е уволнен дисциплинарно и т.н.?Важното е да си биеш камшика и продължиш живота.И да си вземеш парите е важно,за това и моят съвет е:трябват ти не трябват-взимай аванс на макс.По-добре тръгни със заплата на пред,отколкото със заплата на зад при напускане....


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот drmilendd » Нед 16 юли 2017 16:37


Браво пичове!
Виждам, че комунизма е оставил непоправими щети у едни (по-възрастни) и би намерил превъзходна почва за развитие у други (по-млади). Айде да Ви обеля и аз две приказки като работодател, пък нека ми затрият мнението като спам.
Първо. Щом смятате работодателя (шефа) за чорбаджия изедник по презумпция не може да имате нормални отношения - вие винаги сте в правото на онеправдания (пролетариат) и каквото и да сторите на шефа е оправдано от гледна точка на класовата борба - било то напускане без предиизвестие, неявяване на работа, фалшиви болнични и т.н. Нъл тъй? Но "шефа" за да е "шеф" (собственик на бизнес) сигурно малко повече е учил, малко повече работил, малко по-малко спал, ходил по дискотеки и кафета от вас за да сте в отношенията работник и работодател.
Т.е. постарал се е малко повече, Господ е помагал малко повече и това е достойно за вашето уважение (а не класова омраза). Туй е капитализЪма другари. И не ми излизайте с това че работите за назначени милионери. Ок пълно е в България с такива, но колко от пишещите в темата готови да прецакат (с внезапно напускане), да откраднат (с фалшив болничен) или да измамят (с неподписана ведомост) работодателя си работят за Пеевски, Гриша Ганчев, Ковачев и т.н? Свято е вашето дело ако е така, но се съмнявам доста.
Второ. Защо работите за едни пари, а ви осигуряват за други? Защо на интервюто за работа не поставите изискване за пълни осигуровки? Защото печелите и вие от тази работа нали? Като не ви изнася - не почвайте. Яко имаге съмнения - отивате в НОИ взимате си ПИК и веднага става ясно кой на колко и от кога ви осигурява. И да не чувам, че няма работа. В момента само мързеливия не работи. Хората идват на интервю и казват - искам пълни осигуровки - разбира се това е и нашата политика! И говорим за хора със средно образование и малък стаж, не за професори.
И трето (последно). Идва един човек инвестират се пари нерви и усилия за да се обучи, след което той решава, взема си шапката и си отива? Е, как да постъпи работодателя - да го изпрати с цветя и рози? Кой ще възстанови средствата и нервите вложени в този човек? А времето и парите за обучение на нов на негово място? А загубите от липсата на работник?
Пичове,
Докато гледате на "шефа" като на чорбаджия изедник, експлоататор, експроприатор, класов враг, няма да случаите нито на работа, нито на началници.
С "шефа" сте партньори в една обща задача да сложите вечерта хлебец на масата. Ако има и малко масълце - берекет вересин. И като партньори вие имате права, които да отстоявате, задължения, които да изпълнявате и едно нещичко наречено морал ли, етика ли, лоялност ли или просто нормално човешко отношение, без което нито едно партньорство не може да просъществува.
Ай със здраве!


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6145
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот ktamen » Нед 16 юли 2017 16:53


Ти кво пушиш бе :mhihi
Не е зле да смениш дилъра :a045
Едит:
Последно, като си търсих работа в Ямбол първо разпитах един познат, който работи във въпросната фирма, като разбрах за ква заплата става въпрос изобщо не си направих труда да ходя лично. Въпросният работодател не спира да реве, точно в твоя стил, колко трудно се намирали добри работници.
Щом си недоволен от "пролетариите", дето са толкова некадърни и несериозни, значи плащаш твърде малко и никой читав няма да дойде при теб, а ако все пак по някаква грешка се появи такъв човек, той няма да се задържи повече от няколко дни.
На калпав ... "пролетариите" му пречат :mhihi


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19686
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот Vlad777 » Нед 16 юли 2017 17:17


Авторът мисля, че получи необходимото от темата.

Интересното е и че се видя кой колко струва и колко безсмислени са станали думите морал и етика. Но така е в кочинката, наречена държава, където ценностната система се изчерпва със завист, злоба, чалга, леб и зрелища. "Не е важно я да съм добре, важно е Вуте да е зле..." - основен принцип по нашите ширини. Жалко.

Лошото е, че подобни индивиди се самовъзпроизвеждат и се отдалечаваме все повече от Европа. Народопсихологията е, че работодателят е лош задължително, а в "дивия" запад хората уважават тези, които им дават хляба. при това както е писал автора - 8 години. Не е месец-два.

Айде стига толкова. :lock



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 60 госта