Моля за бърз отговор за напускане на работа

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
kacarov_dupnitsa
Мнения: 1649
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 12:01
Автомобил: Ауди А6
Двигател:
Местоположение: Станке Димитров
Контакти:

Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот kacarov_dupnitsa » Чет 13 юли 2017 20:30


Здравейте, видях старите теми, но от тогава са се изменили малко законите май...
Интересува ме как да напусна работа без предизвестие? Четох, че това може да стане ако:
- Имам забавяне на заплатата дори и с 1 ден.
- Работодателят ми не си спазва устната уговорката за възнаграждението ми и реже от него.
- Изменение в работния процес.
- Намиране на по-добра работа

В момента работодателят ме принуждава да излизам платен отпуск, защото няма работа, преди погледнах трудовият договор, в него пише че се изплаща заплатата всеки месец НО не е посочена дата за изплащането на заплатата. Трудовият ми договор е от 2008 г., като до сега не помня да съм подписвал анекси или подобни споразумения. Намерил съм друга работа.

Ще загубя ли последата си заплата при това положение, може ли работодателят да предяви някакъв иск към мен. И по кои чл. и т. да впиша в Заявлението за напускане?

Благодаря ви много :bowdown :bowdown :bowdown

Последна промяна от kacarov_dupnitsa на Чет 13 юли 2017 20:34, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7651
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот goppa » Чет 13 юли 2017 20:32


А пробва ли, да се разбереш с работодателя, да се разделите по взаимно съгласие?


Потребителски аватар
kacarov_dupnitsa
Мнения: 1649
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 12:01
Автомобил: Ауди А6
Двигател:
Местоположение: Станке Димитров
Контакти:

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот kacarov_dupnitsa » Чет 13 юли 2017 20:37


Не, честно казано, защото вече не искам да имам абсолютно нищо общо нито да стъпвам във фирмата. А и за това взаимно съгласие не трябва ли да има предизвестие?


Потребителски аватар
Ronin
Мнения: 1025
Регистриран на: Съб 10 юни 2006 16:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив Kia ceed 16V 109 к.с
Контакти:

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот Ronin » Чет 13 юли 2017 21:01


Преди 14 месеца напуснах като тебе,след 17 г.работа във фирмата в четвъртък казах че от понеделник вкл.няма да дойда на работа при никакви условия.По договор поне при мен,ако напусна без едномесечно предизвестие,дължа една работна заплата на работодателя.

Е...работодателя не ми плати три заплати на стойност между 12000 и 15000 лв.ама аз БЕХ пил една студена вода много отдавна ,и аз не исках нито да стъпвам нито да говоря с тях,казах им че ще разпиша каквото и когато искат,само да не ме занимават повече с нищо.Бях готов да платя на фирмата,само и само да приключим взаимоотношения веднага.После не искаха да ме освободят,заплашваха...цирк...

Та по взаимно съгласие е най-добрият възможен сценарий.


Потребителски аватар
Xaxy
Мнения: 1568
Регистриран на: Вто 03 мар 2015 16:57
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: AFN 1.9 TDI 110

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот Xaxy » Чет 13 юли 2017 21:23


Преди 3 месеца имах същия проблем в сферата на ресторантьорството. Шефа почна да реже от зачлатата последните месеци,всички които не му вървяхме зад гъза,първо почна с по 20 лв,последния път стигнаха 60 лв без никаква причина. Та започна сезона,а всеки които е работил на такава позиция знае за какво става въпрос. Беше събота вечерта,казах му,че от понеделник няма идвам повече и ,както колегата по-горе каза,почнаха заплахите нямал съм да мога си намеря никаде работа,нямал съм видя заплата и т.н. И от понеделник спрях ходя,беше ми загрял телефона от звънене,идваше в нас търси ме,но без резултат. После разбрах,че съм уволнен дисциплинарно и заплата и половина в размер на 1600 лв не взех. Та,ако парите не са ти проблем проато им казвай и недей ходи повече


nikidimitrow
Мнения: 5
Регистриран на: Пет 02 юни 2017 12:45
Автомобил: VW Passsat
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот nikidimitrow » Чет 13 юли 2017 21:24


Най-добре е по взаймно съгласие. Предизестието може да го напишете със задна дата (НАП не ги интересува това). Ако си хванеш шапката и си тръгнеш със сигурност ще ти удържат последната заплата, а в трудовата книжка могат да ти пишат, че си уволнен дисциплинарно.


Потребителски аватар
kacarov_dupnitsa
Мнения: 1649
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 12:01
Автомобил: Ауди А6
Двигател:
Местоположение: Станке Димитров
Контакти:

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот kacarov_dupnitsa » Чет 13 юли 2017 22:03


Абе желателно е да си взема последната заплата, не че разчитам на тях, а от гледна точна на това че 8 или 9 години давах, давах, и последната 1 година чашата преля, а защото съм си го изработил и ми се полага.


nanobanano
Мнения: 367
Регистриран на: Нед 29 апр 2012 20:30
Автомобил: Vento 1.9TDI Smart 600cc 1999
Двигател: AHU 1997
Местоположение: Asenovgrad,Plovdiv

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот nanobanano » Чет 13 юли 2017 22:25


А не става ли да пуснеш предизвестие и да излезеш в платения отпуск или болнични?Докторите поне ще свършат тая работа.


Потребителски аватар
kacarov_dupnitsa
Мнения: 1649
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 12:01
Автомобил: Ауди А6
Двигател:
Местоположение: Станке Димитров
Контакти:

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот kacarov_dupnitsa » Чет 13 юли 2017 23:52


До колкото знам, до 7-мия месец мисля че може да ползваш само половината от платеният годишен отпуск, а за болничния до колкото разбах, не знам дали може да се застъпи с предизвестие, т.е. свършва болничния и предизвестието пак започва да тече.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19138
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот stefan4o » Пет 14 юли 2017 6:05


За болничния си в грешка. :a045
Нарича се болничен отпуск, т.е. все едно си взел отпуск. :th_up


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот vanesto » Пет 14 юли 2017 7:09


Ако не искаш да пускаш 1м предизвестие, най-добрият вариант за теб е по взаимно съгласие чл. 325, като можете да се разберете за дата, например след седмица или две. Всички други варианти са в твоя вреда.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот groznika » Пет 14 юли 2017 8:05


Как се напуска работа от днес за утре?
Най-добър и чист вариант е по взаимно съгласие. Отиваш при работодателя и му поставяш вижданията и желанието си, настоявайки за моментално прекратяване на взаимоотношенията по взаимно съгласие.
Всеки разбран работодател ще си даде сметка, че няма интерес от това да се дърпа, да заплашва или да санкционира при подобна ситуация. Никой разумен работодател не би искал да поставя в риск бизнеса си оставяйки на сила служител, който не желае да е на това място и по-скоро би творил бели вместо да работи.
Има разбира се много ненормалници, които ще се опитат да плашат, да извиват ръце, да принуждават и тн. На такъв тип хора се обяснява най-директно, че нямат интерес да оставаш на това работно място. Че при опит от тяхна страна да се изживяват като някакви диктатори, служителя на свой ред ще сезира органи, ще провокира проверки и ще извади кирливи ризи.
Няма вариант при който дългогодишен служител да не е наясно с фирмени нарушения на трудовото законодателство, на данъчното законодателство, на използването на нелицензиран софтуер и тн. и тн.
Реално ако работодател реши да провокира служител, проблемите, които би могъл да си докара от реваншистко насрещно отношение не са никак малко. Изключително малко са фирмите в страната за които служител не може да изкара кирливи ризи костващи на управата време нерви и средства надхвърлящи проблемът с моменталното напускане многократно.


Потребителски аватар
Xaxy
Мнения: 1568
Регистриран на: Вто 03 мар 2015 16:57
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: AFN 1.9 TDI 110

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот Xaxy » Пет 14 юли 2017 8:12


groznika - грешиш малко. Всеки работодател си е вързал гащите,я подкуп,я почерпки и такива работи. Просто и неговия,ако е такъв и да извика инспекция за проверка,няма има смисъл,само ще си има още проблеми. На старата работа,когато идваше време за проверки от РИОКОЗ/ХЕИ шефа им правеше една голяма маса,идват със семействата си ядат на корем,взимат си възнаграждението от него и проверката е мината успешно.... В тая България всичко се решава така


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот groznika » Пет 14 юли 2017 9:31


Xaxy написа:groznika - грешиш малко. Всеки работодател си е вързал гащите,я подкуп,я почерпки и такива работи. Просто и неговия,ако е такъв и да извика инспекция за проверка,няма има смисъл,само ще си има още проблеми. На старата работа,когато идваше време за проверки от РИОКОЗ/ХЕИ шефа им правеше една голяма маса,идват със семействата си ядат на корем,взимат си възнаграждението от него и проверката е мината успешно.... В тая България всичко се решава така


Ако се ползват нелицензирани уиндоуси ми е малко странно как ще подкупиш майкрософт и ГДБОП едновременно ;)
Дори и да не се стига до тях, всичко което му домъкнеш като проверки ще му коства рушвети, почерпки и тн. Тоест загуби.


botceto
Мнения: 285
Регистриран на: Вто 18 авг 2009 17:56
Автомобил: Passat B5 2000g
Двигател: APU
Местоположение: Sofia

Re: Моля за бърз отговор за напускане на работа

Мнениеот botceto » Пет 14 юли 2017 9:41


Мисля че по никакъв начин не е оправдано да напуснеш от днес за утре.Точно за това е предизвестието.Ако си доволен от работата си и в петък вечерта ти кажат повече да не идваш,как ще се почувстваш?Коректността трябва да е взаимна.Няма такъв филм"намерих си по добра работа,тук повече няма да идвам".



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: D1D00 и 70 госта