Гъби -трюфели.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13417
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот kris11 » Чет 20 юли 2017 10:00


feikot написа:Върнах му кучетата с 200 000 тръна по ушите и зарязах.

Много късо остригване решава проблема ни тръни нито пясък . Ушите редовно стригане отвътре и на лапите м/у възглавничките. За кокерите е много важно ушите да са остригане от вътрешната страна - много страдат от гъбични инфекции поради спарване на ушите /постоянно са кльопнали надолу/ :mrgreen




Потребителски аватар
M3ntata
Мнения: 843
Регистриран на: Нед 07 юни 2015 16:02
Автомобил: Golf MK4 4motion
Двигател: V5 AGZ

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот M3ntata » Чет 20 юли 2017 10:32


К.Одаджийски написа:В общи линии е така, но не е никак толкова лесно, колкото изглежда написано. Едно куче, я се обучи за година време, я не и не става с по един час на ден, доста повече време трябва. Дълго време работих в школата за полицейски кучета в Берковица и знам, че нито е лесно, нито става лесно, а едно куче, за да бъде обучено добре е необходимо много време и внимание


Тънкости има то е ясно, този вариант е само един пример за който са ми говорили познати и съм го виждал на живо с ловно куче и работи добре. А това за единия час имах в предвид СЛЕД като се обучи, а не по време на обучението. Дори и да намира гъби си трябва постоянство тъй като не всеки ден ще ходи за гъби, е хубаво през 1-2 дена да му се напомня за какво иде реч. Виждал съм обяви за готови обучени кучета, някои ако си мислят, че като си купят такова (скъпо) куче и проблема е решен грешат. Колкото и да е обучено кучето ако се ходи за гъби от дъжд на вятър и не се "тренира" редовно то това куче след няколко месеца няма да има никаква разлика от улично (надявам се че ме разбираш какво имам в предвид улично). Но лично за мен да имаш куче е отговорно, иска си грижите и държи на отделеното време. Не става да се зареже на село или на вилата с някакви хранилки и да кара по няколко дена само...

За това автора да си прецени дали е готов за такава отговорност и дали може да отдели време за куче (не говоря само за през уикенда).


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13417
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот kris11 » Чет 20 юли 2017 22:22


M3ntata написа:Виждал съм обяви за готови обучени кучета, някои ако си мислят, че като си купят такова (скъпо) куче и проблема е решен грешат. Колкото и да е обучено кучето ако се ходи за гъби от дъжд на вятър и не се "тренира" редовно то това куче след няколко месеца няма да има никаква разлика от улично


Е де кокеро не е помияр. То му е зададено в компа да души постоянно .Като го пусмеш в гора носа му е забит в земята / не , че ще търси трюфел като не е обучено , но изследва миризмата / абе жив скенер е/


Потребителски аватар
M3ntata
Мнения: 843
Регистриран на: Нед 07 юни 2015 16:02
Автомобил: Golf MK4 4motion
Двигател: V5 AGZ

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот M3ntata » Чет 20 юли 2017 23:17


Тя и овчарката ми души чак си заравя носа, но какво души? Нали идеята е да го накараш да души това което трябва и да ти каже че го е намерило, а не да души всичко и да се лута напред назад.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот gergeto » Пон 24 юли 2017 20:41


Днес колегата ми намекна какво му се е случило ,докато търсят нови "гнезда"...В един момент от " нищото" в гората се появиха 3 "гардероба" -добре облечени според сезона момчета с много напомпени мускули и на най-спокоен и културен тон му обяснили че наблюдават него и приятелите му от няколко дни как нарушават закона - вадят природни богатства ,собственост на държавата и то....от резерват. Колегата попитал откога тази гора е обявена за резерват...." От вчера"- бил острия отговор на мутрите , " А сега ще направим един компромис за вас - ще ви пуснем да си ходите ,без санкции -иначе подлежите на глоби ,затвор ,конфискация на кучетата ,а може и дори автомобилите ви..."

На всички ни е ясно що за пазители на закона са били тия момчета ,ама явно борбата за гъбата става все по- ожесточена.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот Iezekil » Вто 25 юли 2017 20:34


Имали сме куче,най-доброто за целта-смес м/у кокер и бретон.Това преди над 10 години,закупено от първия за тогава в региона професионално занимаващ се и изкупуващ трюфели в района на Шумен,италианец.Не му помня името,но базата му беше нейде из триъгълника Панайот Волов, Белокопитово,Лозево...забравил съм вече.
Ако можеш да си позволиш прасе-още по-добре.А най-добре е пор,с него можеш да не влизаш и в гората,понеже усеща трюфела от 1км.
Сега му е сезона и говорим за преходи от мин.100км. на ден,само с колата.Колкото по-голяма площ покриваш,толкова по-добре.Мога да те пратя през човек до друг човек,който си докарва доста солидна печалба от добив,но имай предвид,че няма как да ти помогне конкретно.....нито ще ти каже горито,нито белезите най-вероятно.
Търсят се смесени гори/дъб и бор задължително/,кучето се обучава с трюфелно олио,като най-достъпно,евтино и близо до оригинала.Винаги му се дава награда,като нашето например се хранеше с мека храна,а наградата му беше кучешки бисквити/суха храна/.Дават кучета и на изплащане,изкупуват ти трюфела,цената е според вида,качеството и състоянието.Много хора в Шумен се занимават с изкупуване,предполагам още повече и с добиване.Задължително ти трябва и джи-пи-ес,за да си маркираш точните дървета и да ги обикаляш.
Ако те вълнува бял/пясъчен/ трюфел,среща се в района на Мелник....цената му може да я пробваш на търг...


Потребителски аватар
Omilron
Мнения: 129
Регистриран на: Вто 04 ное 2014 10:36
Автомобил: VW Passat b3 3a2 35I
Двигател: 1992 ABS
Местоположение: София

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот Omilron » Пон 20 ное 2017 14:50


Някъде четох, че дакелите също стават за намиране на трюфели тъй като имат едно от най силните обоняния при кучетата.


m135
Мнения: 226
Регистриран на: Нед 24 юли 2011 22:05
Автомобил: vw polo 1.4mpi
Двигател: AUD 2000
Местоположение: svishtov

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот m135 » Пон 20 ное 2017 21:05


gergeto написа:Днес колегата ми намекна какво му се е случило ,докато търсят нови "гнезда"...В един момент от " нищото" в гората се появиха 3 "гардероба" -добре облечени според сезона момчета с много напомпени мускули и на най-спокоен и културен тон му обяснили че наблюдават него и приятелите му от няколко дни как нарушават закона - вадят природни богатства ,собственост на държавата и то....от резерват. Колегата попитал откога тази гора е обявена за резерват...." От вчера"- бил острия отговор на мутрите , " А сега ще направим един компромис за вас - ще ви пуснем да си ходите ,без санкции -иначе подлежите на глоби ,затвор ,конфискация на кучетата ,а може и дори автомобилите ви..."

На всички ни е ясно що за пазители на закона са били тия момчета ,ама явно борбата за гъбата става все по- ожесточена.



Ако са навлезли в района на някой отдаден на концесия Дивечовъден участък или ловно стопанство не се учудвам на случката. Сега и ловния сезон е в разгара си, и някое кучеако не е обозначено, може да даде фира, да не говорим и при навлизане на гъбари в гонката.
Случвало ми се е пролетно време да гоня от гората цигани овощари, вадят млади фиданки от подрастта за облагородяване и след тях е леш.


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот petarkolev » Вто 21 ное 2017 7:10


Е той поста на колегата не е от вчера (:.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта