Гъби -трюфели.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Гъби -трюфели.

Мнениеот gergeto » Вто 18 юли 2017 20:18


Колеги ,имам един колега който ме "подпали" на тема трюфели - куче кокер ,обучението му и мапред в гората...Въпроса ми е : Някой от вас занимавал ли се е с това и има ли смисъл от инвестиция в куче търсач ,обучението му и т,н. Колегата ми който споменах по-горе е доволен ,защото сега била силата на гъбата и въпреки драстично падналата и цена пак за няколко часа "разходка" в гората си докарвал 90-100лв./ден .Сумата наистина е съблзнителна ,поне за нашия регион ,така че се интересувам и моля колегите които са се занимавали с трюфели да ми дадат съвети и насоки -в най -общи линии ,разбира се. :bowdown




Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот Barboukov » Вто 18 юли 2017 20:54


Имам познат (бивш приятел), който се занимава от 6 години с това. Вече четири години не може да се говори с него.


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот bobocamaro » Вто 18 юли 2017 20:55


Barboukov написа:Имам познат (бивш приятел), който се занимава от 6 години с това. Вече четири години не може да се говори с него.

Питай го коя порода прасета ползва, щом па е толко великан.


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот Barboukov » Вто 18 юли 2017 21:02


Много хора го отсвирихме като почна да се прави на голямата работа.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот gergeto » Вто 18 юли 2017 21:24


E чaк да забогатявам -нямам такива амбиции. Просто като повечето от вас за мен една-две допълнителни стотачки изкарани в свободния ден са добре дошли към семейния бюджет.
Например в момента спираме работа до края на седмицата заради забавени доставки от Германия. Тая вечер ми звънна шефа че докато пристигнат частите сме почивка,т.е. я плати ,я не. Колегата е доволен от ситуацията ,щото от утре грабва си кучето и в гората. Луд е на тая тема,дори е абониран в някакъв сайт и при всяка промяна ,дори ежечасно получава СМС за актуалната цена в момента.Доколкото разбрах в момента цената е около 85-87 лв/кг.,а на ден ако имаш късмет можеш да извадиш без много зор до 2 кг. от гъбата.Много зависело от нюхa на търсача и главно от обучението на кучето.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот Stivi » Вто 18 юли 2017 21:47


Все си мисля че тази работа ако беше толкова лесна в гората нямаше да можеш да се разминеш от хора и кучета /прасета/ :mhihi


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот ktamen » Вто 18 юли 2017 21:54


Не е и толкова сложна, ама борбата е жестока и информацията е скъпичка. Кучето и обучението му също са скъпи. Намирането на заразени гори също не е лесно.
Общо взето, ако нямаш познат, който да те хване за ръчичка и да те запознае с всичко........
Май има вариант да си засееш твои предварително заразени дървета. За тях куче няма да ти трябва.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7635
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот goppa » Вто 18 юли 2017 21:57




Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот $100 » Вто 18 юли 2017 22:06


Доколкото знам във Франция ги сеят тия трюфели. Не ходят просто така да намират случайни. Съответно има и обири като дойде някой да обере стоката преди собственика.


Потребителски аватар
M3ntata
Мнения: 843
Регистриран на: Нед 07 юни 2015 16:02
Автомобил: Golf MK4 4motion
Двигател: V5 AGZ

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот M3ntata » Вто 18 юли 2017 22:45


Lagotto (от майка за трюфели за около 500лв. Има и други варианти които вършат работа дори и ловни кучета/породи)
Втора кола за целта (понеже ежедневката ще я скапиш за отрицателно време, да возиш кучета и да караш по каменисти и кални пътеки)
Време и търпение за обучаване и намиране на място чуждо за останалите. (ако се вреш при протата нищо няма да направиш, трябва ти горичка където не се е чувало че излизат трюфели)

Кучето може да го обучиш по следния начин, купуваш трюфел отчупваш малко парче, слагаш го в кутийка от киндер тия шоколадовите яйца нали имат жълта сърцевина. Разпробиваш няколко отвора почваш да му го мяташ на къси разстояния и го учиш да ти го носи, след като има напредък увеличаваш разстоянието и чак тогава може да се пробваш. Но за това нещо ти трябва "истинско" куче, а не подобие...

Това е което знам от приятели, а и се хранят по рядко и винаги на гладно го обучаваш. Не може цяла седмица да седят вързани и само в Събота или Неделя да ги водиш по тоя начин затъпяват и стават лигави. Почти всеки ден (да кажем през ден или два) трябва да се тренира може по 1 час но трябва. През останалото време го водиш да си играе, не може цяла седмица да седи вързано и в Събота да поработи, ще се лигави ще го избие на игра. Имам опит с кучета макар и да не е за ловни цели или такива за трюфели. Ако живееш в апартамент ще ти е трудно в смисъл да намериш поляна където може да го пускаш да търси "яйцето" без да има какво да го разсейва кучета, хора, деца, а и трябва да е на близо да не биеш всеки ден по 20-30км път до полянка или горичка.


Потребителски аватар
minimiro
Мнения: 676
Регистриран на: Нед 13 юни 2004 1:12
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот minimiro » Сря 19 юли 2017 16:18


Мой братовчед от години се занимава с това.
Имат доста успехи по темата, като се видим ми е писнало да ям всичко със трюфели (пада си и малко майстор-готвач).
Последните една-две години се занимава и с развъждане и обучение на кучета за трюфели...

http://www.truffle-bg.com/


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот gergeto » Сря 19 юли 2017 21:25


Браво колеги, не очаквах толкова изчерпателни отговори. Темата наистина ме заинтригува - в нашия регион релефа е наистина Добър за целта. Май ще се пробвам на това приключение. :screwy


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот feikot » Сря 19 юли 2017 21:48


Зарибих се и аз преди години,един италианец ми беше дал два кокера обучени. На втората разходка намерих 5-6 трюфела с маса около 200 грама,след това 10на пъти нищо,е вярно в нови гори,но нищо.Върнах му кучетата с 200 000 тръна по ушите и зарязах.Но да,има хляб


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот petarkolev » Чет 20 юли 2017 5:42


Важното е и да не навлезе у района на некое старо куче, защото ще има тояги. Разказвали са ми познати.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Гъби -трюфели.

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 20 юли 2017 6:39


M3ntata написа:Lagotto (от майка за трюфели за около 500лв. Има и други варианти които вършат работа дори и ловни кучета/породи)
Втора кола за целта (понеже ежедневката ще я скапиш за отрицателно време, да возиш кучета и да караш по каменисти и кални пътеки)
Време и търпение за обучаване и намиране на място чуждо за останалите. (ако се вреш при протата нищо няма да направиш, трябва ти горичка където не се е чувало че излизат трюфели)

Кучето може да го обучиш по следния начин, купуваш трюфел отчупваш малко парче, слагаш го в кутийка от киндер тия шоколадовите яйца нали имат жълта сърцевина. Разпробиваш няколко отвора почваш да му го мяташ на къси разстояния и го учиш да ти го носи, след като има напредък увеличаваш разстоянието и чак тогава може да се пробваш. Но за това нещо ти трябва "истинско" куче, а не подобие...

Това е което знам от приятели, а и се хранят по рядко и винаги на гладно го обучаваш. Не може цяла седмица да седят вързани и само в Събота или Неделя да ги водиш по тоя начин затъпяват и стават лигави. Почти всеки ден (да кажем през ден или два) трябва да се тренира може по 1 час но трябва. През останалото време го водиш да си играе, не може цяла седмица да седи вързано и в Събота да поработи, ще се лигави ще го избие на игра. Имам опит с кучета макар и да не е за ловни цели или такива за трюфели. Ако живееш в апартамент ще ти е трудно в смисъл да намериш поляна където може да го пускаш да търси "яйцето" без да има какво да го разсейва кучета, хора, деца, а и трябва да е на близо да не биеш всеки ден по 20-30км път до полянка или горичка.

В общи линии е така, но не е никак толкова лесно, колкото изглежда написано. Едно куче, я се обучи за година време, я не и не става с по един час на ден, доста повече време трябва. Дълго време работих в школата за полицейски кучета в Берковица и знам, че нито е лесно, нито става лесно, а едно куче, за да бъде обучено добре е необходимо много време и внимание



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 44 госта