Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
evg_eni
Мнения: 101
Регистриран на: Вто 21 юли 2015 7:27
Автомобил: A3
Двигател:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот evg_eni » Пон 02 окт 2017 14:32


Червен-син-жълт. Какво като има Стоп пред синия, той е длъжен да пропусне автомобила които се движи по пътя с предимство, не и жълтия в тази ситуация. Знак Стоп задължава водача да спре превозното средство напълно неподвижно поне за 5 секунди (не помня на какво разстояние преди знака) и след това може да продължи. Докато знака на жълтия не го задължава да спира, а може само да намали преди да премине. По отношение на предимство между двамата от значение е само кои на къде продължава да се движи. така знам аз...

Последна промяна от evg_eni на Пон 02 окт 2017 15:05, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот polovera_9n3 » Пон 02 окт 2017 14:42


Vlad777 написа:...
Както съм писал и друг път, в закона между двата знака Б1 и Б2 няма по-важен. И двата имат еднакво значение, но Б2 те задължава да спреш, а на Б1 спираш само ако е необходимо, но и в двата случая пропускаш автомобилите по пътя с предимство.

Съответно "стоп" се поставя когато няма видимост или ситуацията е такава, че трябва да се спре, за да може да се ориентираш какво става в кръстовището и дали не идва някой по пътя с предимство. А триъгълникът просто означава, че приближавайки кръстовището има достатъчно видимост към пътя с предимство и няма нужда да се спира, за да се прецени дали може да се премине.

Извън задължението за спиране, двата знака са абсолютно равнопоставени и нямат никакво предимство един, спрямо друг.

:th_up ...ето едно кратко, точно и ясно обяснение. Много внимателно да го прочетат хората, които на кръстовище такова (като жълтия) завиват наляво и секат предимството на този дето има знак стоп и си мислят, че са с предимство. Или като други, дето като види СТОП и пропуска всичко живо, макар и да има предимство пред някои... :beer


Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот petko5 » Пон 02 окт 2017 19:05


Vlad777 написа:Както съм писал и друг път, в закона между двата знака Б1 и Б2 няма по-важен. И двата имат еднакво значение, но Б2 те задължава да спреш, а на Б1 спираш само ако е необходимо, но и в двата случая пропускаш автомобилите по пътя с предимство........


За първи път чувам два различни по значение знака да са равни .....
Има сила на знаците !
Тогава, какъв е смисъла от тези знаци щом са равни, нека ги махнат.....ще е по-лесно и по-евтино за съответната община !?
Когато карах курсовете(1992год.) знак №36 си е знак №36 СПРИ....задължително СПРИ и преминаваш последен ако е поставен на кръстовище.
Знак №1 Не си длъжен да спреш.....това е разковничето в цялата ситуация, единия те ЗАДЪЛЖАВА да спреш, докато другия НЕ !
Със сигурност има промяна на закона от тогава, но два различни знака да ги направят еднакви по значение и сила....не ми се вярва

Аз продължавам да твърдя, че реда е: Червен-Жълт-Син !

Изображение

Ще рова да намеря въпросната листовка.....наистина е дразнещо това кръстовище..... :banghead

Ето още една ситуация...:

Изображение

Малко тъп въпрос и той е ясен,а другите участници в движението....кучета ги яли......!!!
Кой ги прави тези листовки :beat_butt2 ....нямам думи


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Barboukov » Пон 02 окт 2017 19:42


А най-правилното е на всеки 10 години при смяна на книжка да се минават листовки отново. Като гледам тук как автомобил със Стоп, движещ се направо трябва да чака... Уеуе маУе...

Знак Стоп означава: СПРИ. Пропусни движещите се по пътя с предимство. А не както си мислят всички: СПРИ и чакай отвсякъде да се изнижат и тогава минавай.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Stivi » Пон 02 окт 2017 19:46


Все си мисля ,че ако веднъж,два пъти в годината ми се случи да попадна в точно такава ситуация, с тези знаци, и така подредени коли, и си почакам на стопа, едва ли ще създам световен катаклизъм.... освен ако зад мен не е пернишки голф който си е с предимство по дефолт /последното да не се приема като лична обида/ :mhihi


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот viksanlg » Пон 02 окт 2017 21:47


Аз също смятам,че двата знака (стоп,пресичане на път с ппредимство) както са представени според закона не дава на никой по-голяма тежест,а разликата е в ситуациата на липса или наличието на видимост.За мен ситуазията е ясна и първо е автомобила, който се движи по пътя с предимство,а след това остават двата автомобила, които се движат по второстепеното шосе(път,улица или като там се пада според ситуациата).Понеже и двата автомобила се движат по една и съща улица с едно и също име второстепенно значение ако предпочетете и разбира се първо минава колата, която се движи направо и последно минава автомобила с левия завой.
П.П. Аз в лично качесто по начина който е написан закона го тълкувам по този начин и азбира се за себе си смятам че съм в правилната позиция.Не ангажирам никого с моето мнение разбира се и съм готов да си променя своето мнение ако някой даде добър довод за обратното мнение по отношение на двата автомобла, които се движат по пътя без предимство.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Andonov » Вто 03 окт 2017 6:40


Много хора не познават Правилника за движение по пътищата- видно и от темата
https://www.google.bg/maps/@42.1711866, ... 312!8i6656
На това кръстовище идвам много често от дясно, т.е. СТОПА е пред мен. Коли не от града, ВИНАГИ ми дават предимство, въпреки че виждат стопа ми. Местна ли е колата си чакам като пич.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Iezekil » Вто 03 окт 2017 18:37


stefan4o написа: а и не сме длъжни да гледаме знаците на отсрещния (така ме е учил моят инструктор навремето - гледай си твоя знак, а не знака на другия отстрани или отсреща на теб). Ако същата ситуация ви се случи в тъмната част на денонощието тогава ще минете ли преди жълтата кола?

В тъмната част именно ще минеш преди другия,защото виждаш,че е с ляв мигач.Може би това е и идеята за приравняването на двата знака.А това за негледането знаците на другия също е под въпрос,понеже градовете изобилстват с такива кръстовища,където от страна на пътя с предимство липсва знака.Какво правиш-спираш,понеже за теб кръстовището е нерегулирано или минаваш,понеже виждаш знака на другия?Кой ще го отнесе в този случай,ако стане птп?


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот muns61 » Вто 03 окт 2017 19:28


Разстановката на знаците не е коректна.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот viksanlg » Вто 03 окт 2017 19:51


Не случайно знаците стоп и пресичане на път с предимство не са кръгли, а са с лесно разпознаваеми форми.Дори липсата на знак за предимство в някое кръстовище,снегонавяване отгоре му или липса на добра видимост водача да може да се ориентира по формите къде е стопа или пресичането на път с предимство и от там да се направи следствена връзка кой е главния път.Поне така ме учеше моя инструктор преди малко по-вече от 20 години.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Vlad777 » Вто 03 окт 2017 21:18


Andonov написа:Много хора не познават Правилника за движение по пътищата- видно и от темата
https://www.google.bg/maps/@42.1711866, ... 312!8i6656
На това кръстовище идвам много често от дясно, т.е. СТОПА е пред мен. Коли не от града, ВИНАГИ ми дават предимство, въпреки че виждат стопа ми. Местна ли е колата си чакам като пич.

Нормално да ти дават път, защото си десностоящ, а и двамата сте на път без предимство. В случая трябва да има и табела за това, че двата пътя са без предимство и всичко ще е наред, но за съжаление често кръстовищата у нас са зле регулирани.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Iezekil » Вто 03 окт 2017 21:23


viksanlg написа:.Дори липсата на знак за предимство в някое кръстовище,.....малко по-вече от 20 години.

Говорим за сега,не преди 20 години.В закона няма точно написано да гледаш другите знаци,но пък точно и ясно пише,че знака за път с предимство в населено място е задължителен.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот viksanlg » Вто 03 окт 2017 22:04


Ако беше оставил само цитата "малко повече от 20 години" предполагам и аз бих си помислил че говоря за егн-то си....всяко живо същество прави причинно следствени връзки осъзнати или не още от раждането си...тук не се намесва времето.Бъди сигурен ,че ако излизаш на кръстовище в Шумен където при тебе няма знак ,а от другата страна на кръстовището има такъв ,тоест пресичаш главен път и се нахендриш в някой от сега си мисля как би се оправдавал като първокласник.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Iezekil » Сря 04 окт 2017 7:14


Аз пък мисля,че всичко се прави с цел и за да се избавя от това съмнение и да видя яснотата на закона-питам тук.И да,моята книжка е на повече от 20 години също,но новите листовки някак не мога да ги реша без грешка,понеже са посменени нещата ,както се вижда и от самата тема за конкретна ситуация.
Ще повторя въпроса за фактическа обстановка,с която е пълно по градовете:Излизаш на кръстовище,на което нямаш знак но напречните пътища имат стопове/сиреч си на главен път/.Става ПТП и на кого пишат акт,ако не приемема,че по смисъла на закона могат да пишат на всеки от двамата?
1.Пишат на теб,понеже нямаш знак и би следвало да интерпретираш кръстовището като не регулирано и да пропускаш десния?Все пак не си длъжен да гледаш на другите знаците,може и да няма как да ги видиш поради ред причини и т.н.,а закона е ясен по смисъла на чл.103 т.1 ПпЗДвП как се процедира при липса на обозначен път с предимство.
2.Пишат на този на стопа,понеже не е дал предимство/най-логична причинно следствена връзка/?
3.Пишат на двамата поради горните причини?
Тук е редно да отбележим,че самото кръстовище е всъщност извън закона по смисъла на чл.46 т.4
Чл. 46. (4)Пътен знак Б3 в населени места се поставя пред всяко кръстовище на улица с предимство.
Чл. 103. На кръстовище, на което няма сигнализиран път с предимство:
1. водачът на нерелсовото пътно превозно средство е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна.
Сега дай смислен отговор,може да е отполза като се наложи някой да се оправдава като ученичка....


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот VWGT » Чет 05 окт 2017 13:50


petko5 написа:
Изображение



този "отговор" кой го е дал?

отделно картинката е дадена за бъзик, по тази изрезка от табела, защо всички решиха, че е знак стоп?
може да е реклама на кока-кола и тогава реда на преминаване е съвсем друг.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 62 госта