Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Vlad777 » Вто 17 окт 2017 23:48


Присъствието и на синия и на червения автомобил са причина за жълтия да спре, въпреки, че знакът не го задължава. Знакът го задължава да пропусне червения, защото е на път с предимство, а маневрата ляв завой го задължава да пропусне синия, с който и двамата са на път без предимство.
(1) При завиване наляво за навлизане в друг път водачът на завиващото нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне насрещно движещите се пътни превозни средства. От същото правило помежду си се ръководят и водачите на релсовите пътни превозни средства.


Според Чл.35 ал 1. от закона, дори да го няма червеният автомобил, жълтият трябва да спре и да пропусне насрещно движещият се автомобил при завой на ляво.

Може да не спира, ако на кръстовището няма никой. А синият дори да няма никой на кръстовището, пак трябва да спре. Това е единствената разлика в знаците.




Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: RE: Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот ivo_555 » Сря 18 окт 2017 8:19


goppa написа:Не знам кога се е появила съвременната формулировка, но я приемам за абсолютно малоумие, защото дава двусмислие в закона, което може да доведе до ПТП вследствие на различното му тълкуване от различните участници в движението.


Колега, къде в цитирания по горе член 35 виждаш двусмислието, съвсем точно и НЕдвусмислено е написано, че при завой на ляво трябва да се пропуснат насрещно движещите се?


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Iezekil » Сря 18 окт 2017 19:05


Да,бе,пич,Гопата ти го каза,ама не разбра и продължаваш да опяваш.По стария правилник нещата бяха обратно и както много пъти съм го казвал и писал,редно е старите шофьори да минат един опреснителен при толкова промени.Аз също скоро се образовах и явно винаги съм бил в нарушение,седейки чинно по стоповете и чакайки всички да минат....но по-страшно щеше да е срещу мен да има някой набор и да ме отнесе..
Друго странно в закона е,че вече пешеходеца е с предимство навсякъде по платното,дори без пешеходна пътека.Не че е много странно,но се развързват ръцете на всеки да пресича където му скимне.....
Трето и четвърто самите кръстовища не с регулирани съгласно закона,липсват знаци,маркировки....и всеки може да си тълкува според който член му кефне.Горната ситуация обаче е ярък пример,че не трябва да гледаме знаците на другите и няма да има полемика.Което автоматично би отговорило на въпроса ми за някои кръстовища,зададен преди няколко страници...


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот stefan4o » Сря 18 окт 2017 19:07


Освен това под знак СТОП трябва да има пояснителна табела, показваща посоката на пътя с предимство, или поне така пише... Щото аз, аджеба, ако трябва в рамките на 2 секунди да реша кой е пътят с предимство, как ще успея? Ще огледам знаците на цялото кръстовище ли?


Потребителски аватар
anrus
Мнения: 909
Регистриран на: Вто 13 ное 2007 18:08
Автомобил: Golf2 10Millionen и Golf2 Country
Двигател: RF-1988 и 1P-1991
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот anrus » Сря 18 окт 2017 19:13


Указателна табела се слага само когато пътят с предимство променя посоката си. След като няма такава, пътят с предимство е този, който пресичаш.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот stefan4o » Сря 18 окт 2017 19:17


Да, прав си, малко през редовете го карах, четейки новото описание на знака Б2.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: RE: Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот ivo_555 » Сря 18 окт 2017 19:40


stefan4o написа:Освен това под знак СТОП трябва да има пояснителна табела, показваща посоката на пътя с предимство, или поне така пише... Щото аз, аджеба, ако трябва в рамките на 2 секунди да реша кой е пътят с предимство, как ще успея? Ще огледам знаците на цялото кръстовище ли?
Гледаш си твоя знак колега, и си караш според него, ако нямаш знак, тогава можеш да погледнеш надясно, нали трябва да пропуснеш дясностоящия, евентуално той може да има знак, и се оказва, че кръстовището не е нерегулирано, тогава ще се ориентираш по неговия знак.

Но при всички положения правещия ляв завой трябва да пропусне насрещно движещите се, независимо че може да са насрещно спрели на стоп, (това е направо за бисерите), освен ако пътя не си променя направлението наляво естествено.


П.П. Колеги, между другото много често се споменава за някакъв стар правилник, правилника е един, и се кара по него, няма нов, няма стар, вие сте длъжни да се запознаете с актуализацията, е тука идва най лошото в цялата работа, не искате да го направите, четете подобните теми, като видите нещо ново, не бързайте да го отричате, а отворете правилника вижте дали наистина не са го променили, и вече не е така както сте го учили преди 25 години, и между другото, аз също имам книжка С, кат, от 97г.


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3096
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот georgebonev » Чет 19 окт 2017 15:27


Преминаване през кръстовища...
https://www.youtube.com/watch?v=iHhcF_VQTyw

Филм от 80-те в помощ на обучаващите се за водачи на МПС-3

Пътни знаци...
https://www.youtube.com/watch?v=eEm6QdY9MzU

Филм от 80-те в помощ на обучаващите се за водачи на МПС-2

Пешеходци...
https://www.youtube.com/watch?v=BieB72gQQN8

Филм от 80-те в помощ на обучаващите се за водачи на МПС-1

Маневри...
https://www.youtube.com/watch?v=ytgtlL2x6Pw

Филм от 80-те в помощ на обучаващите се за водачи на МПС 4


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот ivo_555 » Пон 04 дек 2017 21:36


Кой е с предимство?Изображение


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 04 дек 2017 21:47


Синият е втори


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12751
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 04 дек 2017 22:20


Завиващия наляво чака.
Но май не всичко е ясно в задачата?


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: RE: Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот ivo_555 » Пон 04 дек 2017 22:22


Zdravko Zankov написа:Завиващия наляво чака.
Но май не всичко е ясно в задачата?
Кое не е ясно?


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12751
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 04 дек 2017 22:25


Смятам, че ще има още условности.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот ivo_555 » Пон 04 дек 2017 22:31


Няма условности, просто един много голям процент хора продължават да ме убеждават, че щом съм имал „стоп”, съм трябвало да мина последен, независимо, че колата пред мен прави ляв завой, та вече взех да си мисля, че в мен има нещо сбъркано!


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот bobocamaro » Пон 04 дек 2017 22:34


А каква е логиката синия да е на "без предимство", а червения на стоп?
Пардон, другата кола. Все тая.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта