Овергаз и радиатори,помощ!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот viksanlg » Пон 30 окт 2017 7:56


Не би ли трябвало да няма никакво значение дали радиатора е нисък или висок, а това каква площ има и от какъв материал е направен.
П. П. До колкото съм запознат височината на радиатора не е 'смъкната' за да се шикалкави, а защото има различно строителство и стандарти на височините на самите подпрозоречни пространства. Виждал съм прозорци стигащи и на 35 санта от пода!




Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12752
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 30 окт 2017 17:19


VWGT написа:
за обща информация на ползващите топлото на ТЕЦ-а и т.нар. топломери, които са по-скоро топлоразпределители.
По наредба монтажа им трябва да е в средата на радиатора и на 1/4 от горния ръб (при 60 см радиатор, средата на топломера трябва да е на 45 см).
На пръв поглед е набутване, защото горе винаги е по-топло от долу, но тъй като това са по-скоро разпределители, ако на всички радиатори в сградата са поставени по един и същи начин, ще разпределят енергията равномерно и няма да има проблем. Проблем има ако на някого са поставени долу, на други горе, тогава вторите ще платят повече за сметка на първите.
От тази гл.т. си мисля че при равна мощност малък и дълъг радиатор е по-добре от къс и висок, защото горния край на радиатора е винаги по-топъл и съответно при по-голяма повърхност ще се топлоотделя повече, а топломера ще отчете еднакво и при дълъг и при къс радиатор (освен ако тия от техем не го коригират с някъв коефициент).
Параметрите, които набиват в топломера от Техем, има ли ги някъде като метод по разни документи и наредби или са фирмена тайна?

Това е една страшна мъглявина.
Особено Техем.
Когато монтираха първите такива "уредчета",изискването беше на 1/3 от височината.
Изобщо сметките на Топлофикация са "супер опростени",разбираш всичко от първия прочит.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: astragt и 55 госта