Овергаз и радиатори,помощ!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
fearless962
Мнения: 1
Регистриран на: Нед 20 ное 2016 17:51
Автомобил:
Двигател:

Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот fearless962 » Пет 20 окт 2017 10:22


Здравейте,тъй като никъде не намерих решение на проблематиката на конкретния ми проблем реших да пиша тук.Наскоро се преместих на квартира и никога не съм се отоплявал на газ,имаме газов котел EOLO MYTHOS на
Immergas 24,искам да попитам как изобщо работят газовите котли?Имаме 3 радиатора и една лира в банята,как е най-икономично да се използва ,тъй като вече идва отоплителния сезон?Например ако затворя 2 радиатора и оставя третия да работи(например в спалнята),по-малко газ ли се употребява.Моля някой да ми даде подробно обяснение ,съжалявам че може би на някого въпросите ми ще му се сторят смешни,но наистина не разбирам нищо от техника.Благодаря предварително!




Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот Stivi » Пет 20 окт 2017 11:55


Ти как мислиш ? Ако топлиш само една стая вместо три дали няма да гори по малко ? Само дето "икономия" и "комфорт" са леко несъвместими :wink


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот petarkolev » Пет 20 окт 2017 14:02


Колегата Stivi, е много прав за комфорта и икономията. Много за обяснение няма. Там където ще пребиваващ си го пускаш да топли и съответно като излезеш го намаляш. Добре е за котела да има един отворен постоянно от радиаторите или лирата към него и да има движение на водата към него. И аз съм на газ, не се плаши не е скъпо. С тези радиатори, които имаш и в най студено време няма да платиш повече от 200 лв.


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Чет 26 окт 2017 0:27


В началото на годината разисквахме в една хубава темичка:

viewtopic.php?f=60&t=464874

Ако имаш допълнителни въпроси питай. :biggrin


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот petarkolev » Чет 26 окт 2017 5:47


Аз като гледам индивида се е регистрирал само за това да пита.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот VWGT » Чет 26 окт 2017 9:10


аз ще му използвам темата тогава ... как се изчислява необходимата големина на радиатора за едно помещение?

на ТЕЦ съм, имам изолация, ама нещо ми студее едната стая. Смених радиатора преди година с алуминиев, ама се чудя дали майстора не сложи много малък ...


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот muns61 » Чет 26 окт 2017 10:38


80 вата на кубичен метър.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот viksanlg » Чет 26 окт 2017 10:48


Това смятане за тец ли важи само или за всякакви отоплителни уреди?


Потребителски аватар
HYUGO
Мнения: 40
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 9:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В.Търново

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот HYUGO » Чет 26 окт 2017 17:45


muns61 написа:80 вата на кубичен метър.

Хм, и аз смятах навремето кубици, отдавана мощност на глидер но се оказа накрая че всичко е толкова относително .....
Две северни стаи по сметките излязоха 15 ребра по-голямата и 13 по-малката стая италиански алуминиеви радиатори на 600 мм. височина и първата зима гризахме дръвцето от студ.
За следващата сложих 2 радиатора 20 ребра и приключих със студа ....


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот Водния дух1 » Чет 26 окт 2017 20:42


55-60вата на куб.метър.Ако е с добра изолация-50вата.На тец,на дърва,със нафта ,на атомно гориво,-с каквото искате с това я постигайте тази мощност.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот VWGT » Нед 29 окт 2017 9:33


Мерси за ориентирите, попрочетох малко по темата и тя сметката е много сложна. Няма как да изчислявам дебелини на стени, изолации и тн. Реших да взема за мярка нещо което вие споменавате ... около 70-80 вата на кубик. Помещението е 35 кубика празно, ще го смятам така:
35 кубика по 75 вата са 2600 вата грубо.
Радиаторът в момента ми е 35 см междуосно разстояние. При предполагаеми 50 градуса на водата от ТЕЦа му дават грубо 90 вата на глидер, което са 30 глидера! В момента съм с 15 глидера ... до тук аз ли бъркам или майстора е сбъркал? По неговите сметки е смятал грубо по 40 вата на глидер. Старият радиатор беше чугунен 15 глидера.

Въпрос номер 2, кои радиатори са по-ефективни ... ниски и дълги или високи и къси? Аз все си мисля, че нисък и дълъг радиатор е по-добре.

Въпрос 3 - ако съм прав за дължината, гледам има радиатори на 35 см, които дават от 90 до 157 вата на глидер (цената е 20 до 40 лева на глидер). Тия от топлофикация като дойдат после да ми слагат топломера, как го смятат, по колко вата на глидер слагат?? За сегашните радиатори не ми искаха никакви спецификации, а и аз не съм ги питал. Ама заслужава ли си да инвестирам повече кинти в по-малък брой глидери?

/и още нещо ... как смятат чугунен или алуминив радиатор? На стария апартамент в едната стая имаше нисък чугунен радиатор сигурно с 40 глидера. Стаята ставаше сауна. Апартамента беше по-малък, а глидерите със сигурност повече. Сметките за отопление бяха по-ниски, а комфорта по-голям. Та ако чугуненият отчита по-малко да сложа чугуни?/

Въпрос 4 ... това 80 вата на кубик, за помещение ли се отнася или е редно да се сметнат кубиците на цялото жилище и след това да се разпределят по стаи, точки на отопление и тн.(аз съм го смятал на помещение).

Последна промяна от VWGT на Нед 29 окт 2017 9:54, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот muns61 » Нед 29 окт 2017 9:45


Слагаш възможно най-големия радиатор, топломера ще регулира нещата. Големият може да топли и много, и малко.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот VWGT » Нед 29 окт 2017 9:56


голям ... дълъг или голям висок?
то ако е само до размер винаги може да сложа най-голямото което влиза в стаята, ама после да не плащам по 1000лв на месец на топлофикация...


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот muns61 » Нед 29 окт 2017 10:04


Нисък, висок - няма значение, но да е вързан на кръст. Термостатният вентил ще си свърши работата. Колкото повече топлиш, толкоз повече плащаш.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Овергаз и радиатори,помощ!

Мнениеот VWGT » Нед 29 окт 2017 11:02


ясно, а това за връзването е интересно ... в момента не е на кръст, а и входа и изхода са от една страна.
Вътре водата как върти, на С или на S?

за обща информация на ползващите топлото на ТЕЦ-а и т.нар. топломери, които са по-скоро топлоразпределители.
По наредба монтажа им трябва да е в средата на радиатора и на 1/4 от горния ръб (при 60 см радиатор, средата на топломера трябва да е на 45 см).
На пръв поглед е набутване, защото горе винаги е по-топло от долу, но тъй като това са по-скоро разпределители, ако на всички радиатори в сградата са поставени по един и същи начин, ще разпределят енергията равномерно и няма да има проблем. Проблем има ако на някого са поставени долу, на други горе, тогава вторите ще платят повече за сметка на първите.
От тази гл.т. си мисля че при равна мощност малък и дълъг радиатор е по-добре от къс и висок, защото горния край на радиатора е винаги по-топъл и съответно при по-голяма повърхност ще се топлоотделя повече, а топломера ще отчете еднакво и при дълъг и при къс радиатор (освен ако тия от техем не го коригират с някъв коефициент).
Параметрите, които набиват в топломера от Техем, има ли ги някъде като метод по разни документи и наредби или са фирмена тайна?



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта