Курс по оцеляване - Дивландия

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Kaizer Soze
Monseigneur
Мнения: 1277
Регистриран на: Съб 22 апр 2006 20:14
Автомобил: Dacia Sandero Stepway
Двигател: 2017
Местоположение: София
Контакти:

Курс по оцеляване - Дивландия

Мнениеот Kaizer Soze » Чет 16 ное 2017 9:31


Курс по оцеляване – впечатления и анализ

Честно казано преди курса имах приятна нагласа да се разходя, да тествам разни неща, да срещна хора и общо казано да се забавлявам.
Курсът се провежда от Дивландия и инструктора Момчил Цветанов, и жена ми знаейки че обичам планината ми го подари за рождения ден.
Обща оценка – всъщност курса се оказа като „Интернет маркетинг с нулев бюджет“ – също толкова безсмислен и предназначен да ти вземе парите, без да достави някаква особена стойност. От тук мога да кажа, че е абсолютно излишно да хабите 120 лева и нервите си в подобно мероприятие на тази компания.

Оцеляване и планина.

Всъщност ако започнеш да правиш всичко, което ти казват в курса и наистина си закъсал в планината, то е съвсем сигурно, че ще умреш. При кратката продължителност на деня през есента двама човека правихме някакво подобие на убежище в продължение на сигурно 3 часа, без да ни остане време да си приготвим дърва за огрев, храна, чай или каквото и да било друго. При наистина лоша ситуация този огромен разход на време и сили просто ще те убие със сигурност.
Имайки предвид, че знам около 9 начина да си приготвиш убежище и всичките мога да направя за около 30 минути, създаването на това нещо от пръчки и л@йна просто ми скъса нервите, но не – инструктора много държи да сътвориш точно това недоразумение, което явно в неговото съзнание е някакво страшно постижение на човешкия гений и изобретателност. Махни, махни...
След това вместо да осигурят дърва и огън всички се захванаха да палят огън от калиев перманганат и захар, от мълнии, от чука на Тор и всякакви други недомислици. Честно казано ситуация, в която ще се окажеш в планината с калиев перманганат, вместо запалка е трудно да си представя, но Дарвин още никой не го е отменял и хората имат право да се самоубият по всеки избран от тях начин. Медицинската неграмотност която да вдигне калиевият перманганат на постамент на незаменимото дезинфекциращо средство и по съвместителство и запалка не е особено извинение, но нека не сме толкова взискателни.

Инструктор и ръководство.

Още в първото изречение чух че човекът не е тук да си говори с нас, да обсъждаме разни неща - това не го интересува, а сме тук да чуем неговата гледна точка. Лошо начало, освен за штрафбат или ранната версия на Строителни войски.
Обема на наученото в курса си и остана на нивото на Строителни войски, без да има тяхната полезност.

Забавление.

Всякакъв намек за забавление, удоволствие или радост от планината абсолютно отсъства от този курс. Факт е, че инструктора има нула талант да създаде екип, да поговори с хората, да види кой на какво ниво е, кой, какво иска да прави (освен убежище от лайна и глечки), да ти покаже нещо полезно, да умее да вниква в хората. Всеки намира в планината някакви различни неща – един се радва на физическото натоварване, друг иска да си направи лагер, да изтества нещо, трети да си сготви храна и да я хапне на природа и т.н. – колкото хора, толкова предпочитания. Никой нямаше възможност да направи каквото и да било от тези ценни за всеки неща, защото бяхме принудени да правим някакви пълни тъпотии. Такава беше и обстановката – всичко живо мълчи, нямаше нещо интересно, някакси да се социализираме, да поговорим нормално, да се посмеем, да обменим опит. Пълна трагедия.

Изисквания.

Курсът има изисквания към вас да си изгасите телефоните, да не ползвате нищо електрическо, дори челници, да си махнете часовниците. Това за телефоните е разбираемо и съм съгласен.
Но челниците?!WTF?! Есента се стъмва в 17 часа и е много, много приятно да ходиш в пълна тъмнилка из гората, рискувайки да паднеш, да си счупиш нещо, да си извадиш очите и да не можеш дори да се изпикаеш виждайки нещо.
Отделно успявам да си представя сериозни проблеми на квантовата механика и постулатите на Планк, но защо ни взеха часовниците, това е въпрос, който остава вселенска тайна.
Хубаво е, че те карат да не ползваш каремат, шалте или каквото и да е – това е забранено, но всъщност компанията не поема никаква ама хич никаква отговорност за твоето здраве. Това е лесно оспоримо от всеки средно статистически адвокат, но ви съветвам да теглите една майна на организаторите и да правите каквото си искате, защото вашето здраве си е ваша отговорност. Точно както направих и аз.
Лицето инструктор видя, че си разпъвам шалтето и с възмутен глас ми съобщи, че не можело така и това било забранено. След кратък диалог се омете обиден. Все пак съм на 48 години и никой, нахуй няма да ми казва, какво да правя още повече по ултимативен начин. Още повече с познания от ТВ поредица на Беър Грилс или други подобни тъпотии.

Обобщение.

Аз лично не бях нощувал в планината, през ноември месец. Исках в компания (която предполагах, че е приятна и спокойна) да отида да видя как е, преди да започна собствени походи. Отделно исках да изстествам някакви неща, които бях виждал, но не бях опитвал. Бях настроен много дружелюбно и положително.
Е, нищо от това, което исках не успях да направя. Като резултат усещането ми от курса е изключително лошо, изнервящо, чувстваш, че си похарчил някакво време без никаква полза. В мен пак говори продуктовият мениджър, но усещането от продукта на Дивландия е че няма дори приятното усещане от часовете по трудово обучение в училище, да не говорим за тяхната полезност. В свят, в който за компаниите е особено важно клиентското преживяване от техния продукт и удовлетворението от неговото ползване Дивландия остава последната самотна компания на Европейския континент, която не е чувала за тези неща.

Последна промяна от Kaizer Soze на Пет 17 ное 2017 10:41, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот milmar » Чет 16 ное 2017 10:35


:biggrin


Volkswangel
Мнения: 610
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот Volkswangel » Чет 16 ное 2017 15:21


Не мога да повярвам, че някой се е излъгал да даде пари за това безумие.....Ти ей така ще тръгнеш в планината без часовник, без фенер, без запалка или кибрит. Смях в залата....


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот toraborat » Чет 16 ное 2017 15:28


Може да изпаднеш от самолет, там си по пантофи даже...


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот Vlad777 » Чет 16 ное 2017 15:38


Volkswangel написа:Не мога да повярвам, че някой се е излъгал да даде пари за това безумие.....Ти ей така ще тръгнеш в планината без часовник, без фенер, без запалка или кибрит. Смях в залата....

Интересното е, че се предполага, че ще разполагаш с нож, калиев перманганат и захар, но не и със запалка :h020 Смях в залата.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот Pet_rov » Чет 16 ное 2017 15:55


Vlad777 написа:
Volkswangel написа:Не мога да повярвам, че някой се е излъгал да даде пари за това безумие.....Ти ей така ще тръгнеш в планината без часовник, без фенер, без запалка или кибрит. Смях в залата....

Интересното е, че се предполага, че ще разполагаш с нож, калиев перманганат и захар, но не и със запалка :h020 Смях в залата.

Явно инструкторът мрази пушачите. Много съм далеч от тези неща, но все си мисля, че целта на един такъв "курс" е да те научи как с голи ръце (или почти голи), е да направиш така, че да оцелееш ден или два при по-екстремни условия.


Потребителски аватар
Kaizer Soze
Monseigneur
Мнения: 1277
Регистриран на: Съб 22 апр 2006 20:14
Автомобил: Dacia Sandero Stepway
Двигател: 2017
Местоположение: София
Контакти:

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот Kaizer Soze » Чет 16 ное 2017 17:28


Pet_rov написа:
Vlad777 написа:
Volkswangel написа:Не мога да повярвам, че някой се е излъгал да даде пари за това безумие.....Ти ей така ще тръгнеш в планината без часовник, без фенер, без запалка или кибрит. Смях в залата....

Интересното е, че се предполага, че ще разполагаш с нож, калиев перманганат и захар, но не и със запалка :h020 Смях в залата.

Явно инструкторът мрази пушачите. Много съм далеч от тези неща, но все си мисля, че целта на един такъв "курс" е да те научи как с голи ръце (или почти голи), е да направиш така, че да оцелееш ден или два при по-екстремни условия.


Като говорим за оцеляване си спомних, че преди около 2 месеца, през септември имаше едно застудяване. Та ако си спомняте едно 4 годишно детенце се беше изгубило в планината. Намериха го на третия ден живо и здраво.

Затова за мен не е въпрос да оцелееш ден или два. Въпросът е правилно да си подбереш екипировката за да не зъзнеш много.. :) :mhihi


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот Pet_rov » Чет 16 ное 2017 17:37


Напълно вярно


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот muns61 » Чет 16 ное 2017 18:21


За 120 лева да беше завел някоя дама на вечеря със закуска.


helikamov
Мнения: 286
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 10:18
Автомобил: TOYOTA AVENSIS
Двигател: 2WW 2017
Местоположение: Велико Търново

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот helikamov » Чет 16 ное 2017 18:28


А между вечерята и закуската ? Ааааааа?


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот Pet_rov » Чет 16 ное 2017 20:04


Четете бре, съпругата му е подарила курса


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот muns61 » Чет 16 ное 2017 20:14


Ми четем, бе! Затова съм възмутен.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4611
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот hvp800 » Чет 16 ное 2017 20:25


Що се възмуштаваш бре , ми може жена му да не е искала да изкара курса :)


Потребителски аватар
Kaizer Soze
Monseigneur
Мнения: 1277
Регистриран на: Съб 22 апр 2006 20:14
Автомобил: Dacia Sandero Stepway
Двигател: 2017
Местоположение: София
Контакти:

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот Kaizer Soze » Чет 16 ное 2017 20:30


hvp800 написа:Що се възмуштаваш бре , ми може жена му да не е искала да изкара курса :)


Хахахахаха....Скъпи, обичам те - отивай в гората при мечките... :mhihi


Потребителски аватар
Kaizer Soze
Monseigneur
Мнения: 1277
Регистриран на: Съб 22 апр 2006 20:14
Автомобил: Dacia Sandero Stepway
Двигател: 2017
Местоположение: София
Контакти:

Re: Курс по оцеляване

Мнениеот Kaizer Soze » Чет 16 ное 2017 20:35


muns61 написа:Ми четем, бе! Затова съм възмутен.


Мдам...Гледай човек, исках да започна зимни разходки.Зимата в гората не бях ходил. Ти можеш ли да излезеш от топлата, светла къща и да отидеш просто така (дори и добре екипиран) да спиш в гората? В ютуб тези неща изглеждат кул, като си на топло. След това се питаш - майната му, кой изобщо ме докара тук? :mhihi

Исках да се разходя с други хора, да видя как е (всъщност съвсем нормално, не е страшно, даже е приятно, но все пак зависи от нагласата на духа), а и да изпробвам едно-две неща (получих тези дни страхотен зимен хамак от Санкт-Петербург и мислех да го тествам на студ).

Следващият път ще си ходя спокойно сам или с другарче, ако намеря подобен на мен идиот... :mhihi



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 47 госта