Drop shipping

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Aleksiev777
Мнения: 393
Регистриран на: Пон 10 юни 2013 17:39
Автомобил: VW BORA
Двигател: 1.6 SR

Drop shipping

Мнениеот Aleksiev777 » Вто 27 фев 2018 18:14


Здравейте колеги,

Искам да намеря странична работа/занимание за малко допълнителен доход. Не искам да ставам милионер, а да си докарвам малко допълнителен лев отгоре към заплатата ми. Колега ми сподели за Drop shipping-a. Поразрових се малко и намерих платформа Oberlo.

Някой занимава ли се с това? Моля за някакви съвети, мнения и т.н. Също така, моля и за други такива проекти и идеи, за малко допълнително препечелване.




Потребителски аватар
Ivo_Dinkov
Мнения: 1352
Регистриран на: Вто 28 дек 2004 10:54
Автомобил: Audi Quattro Turbo
Двигател: BGB
Местоположение: София/Плевен
Контакти:

Re: Drop shipping

Мнениеот Ivo_Dinkov » Вто 27 фев 2018 19:23


Всеки втори около мен говори за това и как ще изкарва пари от него. Досега никой не е забогатял ;)


Aleksiev777
Мнения: 393
Регистриран на: Пон 10 юни 2013 17:39
Автомобил: VW BORA
Двигател: 1.6 SR

Re: Drop shipping

Мнениеот Aleksiev777 » Вто 27 фев 2018 20:51


Както казах- не искам да забогатявам, а да изкарвам нещо странично :)


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Drop shipping

Мнениеот groznika » Сря 28 фев 2018 14:16


Около 6 месеца се занимавах с дропшипинг основно от Amazon.co.uk в ebay.co.uk
Идеята ми беше аналогична.
Да, парички се изкарват НО... трудно и в никакъв случай не м/у другото. Материята е сложна и има доста тънкости.
Лесно е да започнеш и е лесно да се разочароваш още първите седмици.
Ако прескочиш този етап и нещата потръгнат, много скоро няма да имаш време за друго. Работата е доста и със сигурност няма да ти се получи ако смяташ да я караш отгоре отгоре.


Aleksiev777
Мнения: 393
Регистриран на: Пон 10 юни 2013 17:39
Автомобил: VW BORA
Двигател: 1.6 SR

Re: Drop shipping

Мнениеот Aleksiev777 » Сря 28 фев 2018 15:03


Благодаря за съвета, колега !

Все пак някой с други съвети и идеи за нещо такова, което да отнема около 4-5 часа на ден ?


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Drop shipping

Мнениеот groznika » Сря 28 фев 2018 16:19


За мен лично основният недостатък от цялата работа е, че много трудно се осчетоводява.
Тоест, ако искаш да си регистрираш фирма, да издаваш фактури и всичко да е както е написано в закона... просто няма да ти излезне сметката. За да печелиш добре като дребен дропшипър, трябва да действаш като физическо лице и да не плащаш данъци (тоест незаконно). До тук нищо ново по нашите географски ширини. В случая с дропшипинга обаче, всички парични потоци се осъществяват банково и/или електронно. Това прави операциите доста прозрачни, а след навъртането на определен капитал става трудно да останеш незабелязан. Една евентуална проверка може да ти разрови бакиите с давност до 10 години назад и да се окаже, че дължиш доста данъци. Основният проблем е, че няма как да докажеш разделението м/у капитал и печалба и данъчните на общо основание ще ти търсят сметка за цялата сума.
По-едрите играчи в дропшипинга си регнаха фантомни фирми по разни благодатни острови. За целта обаче се иска да си навлезнал в занаята и 5-10000 Евро да не те притесняват като наличност.
Аз се бях свързал с доста хора (групи в социалните мрежи) и тн., където се подаваше много информация, взаимопомощ, акъл и тн. Там се бистреха и данъчните проблеми. В общи линии по мое време вървеше слух, че колеги (дропшипъри) са подготвили решение на проблема, но това тогава касаеше пазара в САЩ. За кралството където вилнеехме предимно новобранци и прохождащи дропшипърчета, нямаше добри изгледи. Голямата далавера е в щатите и усилията на комюнитио бяха насочени там и съобразени с тамошното законодателство.

Отдавна оставих този бизнес. Костваше ми доста нерви, време, казуси, проблеми и в крайна сметка точно потръгна и прецених, че не е добра идея да продължавам със схемата. Исках всичко да ми е редовно и законно, а нямаше да е изгодно. Респективно не си струваше усилията.
Имам приятели, които направиха пачка. Моя ментор обиколи света с приятелката си за няма и две години дропшипинг. Наскоро разбрах, че и той се е отказал. Не съм в течение за мотивите му.

В общи линии бизнеса не е лош, но изисква да имаш топки да си сложиш главата в торбата или акъл и средства да избегнеш потенциалните неприятности. Изисква време и търпение. Добро познаване на пазарните платформи на които се оперира. Търговски нюх за подбор на продаваеми и печеливши стоки. Усет при създаване и оформяне на обяви. Последното звучи най-просто, но е един от най-сериозните елементи в дропшипинга. Ако човек не е в състояние да провокира платформите да му предоставят максимален трафик и клиентите си да изберат неговия продукт пред конкурентния... всичко е загубено. Не на последно място трябва да се знае, че дропшипинга не е нещо ново за електронния свят. Има стотици хиляди, може би милиони дропшипъри. Това означава голяяяяяяяма конкуренция ;)
Като цяло не е много лесно и просто. Като всяко нещо си иска своето време и отдаденост. Без упоритост и бачкане няма печалби :)


Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1003
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: [W211] [Touareg 7P6]
Двигател: [OM646 06] [CVWA 16]

Някой занимавал ли се е с Dropshipping, данъци?

Мнениеот nikolay_ss » Пон 07 яну 2019 12:00


Здравейте,

имам конкретен въпрос, става дума за dropshipping Amazon->eBay, след като се сметнат всички такси към ибей, пейпал и т.н., дължат ли се допълнително някакви данъци към държавата върху печалбата която е направена, тоест върху сумата която ще е в пейпал акаунта и ще се превежда към дадена банка?


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Drop shipping

Мнениеот MMX » Пон 07 яну 2019 14:05


Има понятие данък общ доход. Плащаш 10% в/у чистата печалба. Ако е през фирма, тогава си плащаш данък печалба, но предполагам става дума за дейност като физическо лице.


Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1003
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: [W211] [Touareg 7P6]
Двигател: [OM646 06] [CVWA 16]

Re: Drop shipping

Мнениеот nikolay_ss » Пон 07 яну 2019 14:29


Като физическо лице е. От пейпал като си превеждам парите към картата, от къде ще се знае, че реално не са ми нещо като gift и ми ги дава мой близък? Въпросът ми е конкретизиран към някой който се е занимавал с това и няма смисъл от догадки, благодаря.


Потребителски аватар
santo_trafficante
Мнения: 7159
Регистриран на: Сря 21 дек 2005 11:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Drop shipping

Мнениеот santo_trafficante » Пон 07 яну 2019 15:37


Имам двама, но играят в американския амазон, там се изкарват пари нооо гепят ли те блокират пари всичко. На единия му седят блокирани 50000$ и чака да ги отблокират да си ги прибере. Той е един от първите в Бг дето се е занимавал с това. Другия скоро го изловиха и блокираха, плати на някакви англичани да го представляват 600 паунда и тея го откачиха след 1 месец. Сега се пази много, ако го гепят пак трябва да прави всичко на ново. Знам че ползват американски карти....имат адресна рег. в щатите. За да подкарат един акаунт им трябваха 2 месеца, и сума разговори с американците.....


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Drop shipping

Мнениеот MMX » Пон 07 яну 2019 17:55


nikolay_ss написа:Като физическо лице е. От пейпал като си превеждам парите към картата, от къде ще се знае, че реално не са ми нещо като gift и ми ги дава мой близък? Въпросът ми е конкретизиран към някой който се е занимавал с това и няма смисъл от догадки, благодаря.

"откъде ще се знае, че не са ми нещо като gift" - ами ако данъчните вземат да те ревизират, такива "нещо като gift" не минават. Или доказваш разходи / пари освободени от данък или го броят за доход. Ако искаш може да им кажеш, че баба ти ти е направила подарък $1000 през PayPal. Ще ти кажат "дай да видим подателя на парите - баба ти ли е". Не е - ами значи не минава. Най-добре да теглиш към сметката само чистата си печалба, за да не се налага да доказваш, че сумата включва и твои разходи. Примерно теглиш $1000, но реално си похарчил $750 и чистата ти печалба е $250. Ако нямаш убедителни документи за разхода, ще те обложат в/у $1000. Ако тук има догадки, те са само доколко НАП би взел да преглежда банкови преводи без някакъв друг повод. Примерно купуваш си нова кола за 50 хиляди, а по трудов договор вземаш 900лв заплата.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Drop shipping

Мнениеот groznika » Вто 08 яну 2019 9:45


Нека някой ме поправи ако греша, но според действащото законодателство като физическо лице нямаш право да развиваш каквато и да било търговска дейност.
Тоест проблемите ти започват още от там.

Решението е Фирма>>>Адекватен счетоводител>>>Данъци, заплати, осигуровки.

Има и разни хватки, но не са редовни и си залагаш задника в общи линии.

Нещата в тази посока се поразвиха и до колкото съм информиран вече има легални решения на проблема с осветляването на тези практики. Кой и какви варианти се предлагат конкретно обаче не съм се интересувал.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Drop shipping

Мнениеот Pet_rov » Вто 08 яну 2019 10:12


За дроп-шипинга не знам, но знам, че вече НАП извършват проверки на физически лица, въртящи търговийка през Еконт например.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Drop shipping

Мнениеот MMX » Вто 08 яну 2019 10:27


groznika написа:Нека някой ме поправи ако греша, но според действащото законодателство като физическо лице нямаш право да развиваш каквато и да било търговска дейност.
Тоест проблемите ти започват още от там.

Не можеш да издаваш фактури като физическо лице и не можеш да издаваш касови бележки, т.е. да приемаш пари в брой. Но кой ти е забранил да изпращаш стока с куриер и да приемаш плащания с наложен платеж - стига да декларираш приходи и да платиш ДОД.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Drop shipping

Мнениеот groznika » Вто 08 яну 2019 12:52


MMX написа:
groznika написа:Нека някой ме поправи ако греша, но според действащото законодателство като физическо лице нямаш право да развиваш каквато и да било търговска дейност.
Тоест проблемите ти започват още от там.

Не можеш да издаваш фактури като физическо лице и не можеш да издаваш касови бележки, т.е. да приемаш пари в брой. Но кой ти е забранил да изпращаш стока с куриер и да приемаш плащания с наложен платеж - стига да декларираш приходи и да платиш ДОД.


Има нещо такова дам. Ето подробностите:
http://www.nap.bg/page?id=702

Предполагам дропшипинга има как да се възползва, но отново нещата опират до адекватно осчетоводяване и доказване на РАЗХОД и Печалба.
Понеже при дропшипинга всичко реално е на светло (оперира се с пейпал и банкови сметки), вероятно изискването за регистрация на фирма е възможно все пак да отпадне.
Сигурно пропускам доста неща. Не съм сигурен, че горното е валидно при големите цифри, които се превъртат през дропшипинговите сметки по принцип.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], petar_a и 46 госта