Какъв вид дърво е ...

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Какъв вид дърво е ...

Мнениеот Курт Деликуртев » Пон 30 апр 2018 17:49


На мен ми прилича по кората на орех!

Орехите значително по-късно почват да дават реколта. В Троян например чак след 5-6 година.




Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7650
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Какъв вид дърво е ...

Мнениеот goppa » Пон 30 апр 2018 18:49


На мен пък ми прилича на череша
Изображение


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 812
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Какъв вид дърво е ...

Мнениеот Sonny_89 » Пон 30 апр 2018 19:18


Курт Деликуртев написа:На мен ми прилича по кората на орех!

Орехите значително по-късно почват да дават реколта. В Троян например чак след 5-6 година.


Няма начин. Листата на различните видове орех са сложни (дълга дръжка с няколко листенца - "петури"), докато тук виждаме ясно изразена една петура с прикрепена към нея дръжка или т. нар. прости листа :th_up


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Какъв вид дърво е ...

Мнениеот muns61 » Пон 30 апр 2018 19:25


Курти, орех си виждал в орехова торта :mhihi
Да, прилича на ябълка. Има декоративни сортове, плодовете са колкото череши. В Плевен на каскадата има такава, не я знам от къде се е пръкнала. Ябълките цъфтят след джанките.

Изображение


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Какъв вид дърво е ...

Мнениеот petarkolev » Вто 01 май 2018 12:36


Не го режете дръвчето, като гледам не пречи на нищо, ако не тая догодина ще цъфне и върже (:


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Какъв вид дърво е ...

Мнениеот Iezekil » Вто 01 май 2018 13:17


Ябълка или череша,но с леко нагъгрените листа и лишеите по стъблото,както и скороста на растеж и разклонявнето е по-скоро ябълка.


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Какъв вид дърво е ...

Мнениеот batVenci » Вто 01 май 2018 13:22


И според мен е някакъв сорт ябълково дръвче. Ябълките плододават обикновено след третата година. Но трябва да се полагат необходимите грижи. Например трябва да се извършват правилните агротехнически мероприятия, като резитби, пръскания и т.н., като по-рано пролетта, преди да цъфне дръвчето, е трябвало поне да му се оформи короната чрез правилна резитба. А тук се вижда че не са полагани достатъчните грижи, освен прикрепването на дръвчето, както и първоначалното му засаждане. Това значи, че все пак някой наоколо се е грижил за дръвчето, т.е. не е диворасло, като от този човек трябва да се търси да даде по-вече информация за въпросното дръвче. Според мен дръвчето е още младо за плододаване, като догодина рано пролетта трябва да се извърши резитба за оформяне на правилната корона на дръвчето, тъй като за тази важна стъпка е вече твърде късно. Освен тава въпросната резитба е много важна, защото насочва силата на дръвчето към правилното плододаване. Иначе дръвчето ще подивей, за което са налице вече първите симптоми, и така никога няма да даде хубавите плодове, които се очакват от него...


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Какъв вид дърво е ...

Мнениеот batVenci » Вто 01 май 2018 14:08


Iezekil написа: с леко нагъгрените листа и лишеите по стъблото

Да, сега като се загледах подробно, видях въпросното заболяване на дръвчето. Това значи, че спешно трябва да се лекува дръвчето, като се пръска с добър фунгицид, или с препарат срещу въпросните "лишеи", нападнали дръвчето. Навремето най-просто се пръскаше с бордолезов разтвор, от син камък и гасена вар, но вече има готови препарати, като купроцин и т.н., които са по-лесни за приготвяне за пръскане. За правилния растеж на овошката трябва да се извършват системни пръскания през годината, по изисквания поне на две седмици, както и зимни, пред и след цъфтежни и т.н. А освен това причината за въпросните "нагъгрени листа" може да е нападение от листна въшка, а там лечението става с правилен инсектицид. Вижда се, че за правилния растеж на овощното дръвче са необходими разнообразни и системни агротехнически мероприятия, за извършването на които се искат много усилия и знания. А това едва ли е по силите на обикновения любител на овощните култури...


pa4o_ivanov61
Мнения: 442
Регистриран на: Сря 12 фев 2014 8:38
Автомобил: VW BORA
Двигател: AGR 98
Местоположение: Ловеч

Re: Какъв вид дърво е ...

Мнениеот pa4o_ivanov61 » Вто 01 май 2018 20:03


И по листа и по кора е ябълка. ПРи ябълката цветовете изпреварват листата и в момента са колкото лешници.


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2163
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Какъв вид дърво е ...

Мнениеот buller » Вто 01 май 2018 21:02


Имахме подобно дърво в двора - ашладисана ябълка, която 4-5 години растеше все по-голяма и голяма на корона, без да има цвят и да връзва плод.
После я орязахме значително и взе че цъфна и върза едни дребосъци.
И аз смятам, че е ябълка, без да съм някакъв познавач...


Потребителски аватар
Adnan
Мнения: 3535
Регистриран на: Чет 08 фев 2007 14:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Какъв вид дърво е ...

Мнениеот Adnan » Сря 02 май 2018 8:15


Благодаря на всички за отговорите!
Явно е овошно дървото.
Посято от някой стар наемател от блока, Никой не знае кой го е садил или го е виждал да цъфти или някой да се е грижил за него.
Тази година от блока искат да стегнем малко градината за да могат децата да играят спокойно. До сега сме отсекли 3 дървете всичките храсти и бяха изгнили. Единствено това стои много живо пред другите.
Ще го предложа на управата да не се реже и да се третира.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Какъв вид дърво е ...

Мнениеот ivo_555 » Вто 08 май 2018 13:00


Здравейте, гледам, че има разбиращи хора, ще се радвам ако някой знае какъв е този храст. Има няколко предположения, но бих искал да разбера повече, та да мога да го оформя малко, ако може да се подрязва.ИзображениеИзображение

П.П. Ако трябва ще направя още снимки, че тези са при слънце правени.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта