Тема за бирата.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Каква бира пиете?

Мнениеот Курт Деликуртев » Чет 14 юни 2018 22:56


Oettinger е евтина, щото фирмата не дава пари за реклама, т.е. при останалите бири разликата между цената отива за скъпи рекламни кампании!




Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Каква бира пиете?

Мнениеот Barboukov » Чет 14 юни 2018 23:04


Хубвото няма нужда от реклама. :mhihi

Останах разочарован от Паулайнер.

За тази цена от 6 евро касата е по-хубава от Каменица, Загорка, Астика и т.н.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква бира пиете?

Мнениеот Vlad777 » Чет 14 юни 2018 23:29


Курт Деликуртев написа:Oettinger е евтина, щото фирмата не дава пари за реклама, т.е. при останалите бири разликата между цената отива за скъпи рекламни кампании!
:h020
Явно нямаш представа от бири.

Я прочети тоя ВЕЛИК Отингер дали се прави според Reinheitsgebot от 1516 г.... :mhihi Май не. И май е по-евтин, защото излиза по-евтино да се произведе, защото е от по-евтини суровини. Но за хора, които не разбират от бира - това няма значение. Важното е, че няма рекламни кампании... :mhihi Пий си го. Аз предпочитам пивоварни с 5-600 години традиции.

Между другото знам и един румънец дето живее до Мюнхен, налива се с отингер и твърди, че е много хубав. Живее на социални помощи, но кара Audi Q7, на което светят всичките лампи на таблото и май вече и не се движи. По-голям кенеф и по-измъчена кола май не съществува. Но пък като успее да се прибере някак си в Румъния е пръв на мегдана в селото. Успял човек.


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Каква бира пиете?

Мнениеот Barboukov » Чет 14 юни 2018 23:40


Ок за качеството. Ще се опитам да намеря касовата бележка от последната каса Радебергер. 9.90 евро с амбалажа, който ако не се лъжа беше 3.5 евро. Цената излиза пак долу-горе колкото другата.

Не само цената определя качеството.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква бира пиете?

Мнениеот Vlad777 » Пет 15 юни 2018 0:55


Не е случайно, че само 6 пивоварни имат право да продават бира на Октоберфест. Това са:
Augustiner-Bräu
Hacker-Pschorr-Bräu
Löwenbräu
Paulaner
Spatenbräu
Staatliches Hofbräu-München

Ако ти се отдаде възможност - пробвай една от тези бири.

А ако искаш хубава и лека бира - препоръчвам чешката Gambrinus, която за мен е ненадмината в този вид.

Barboukov написа:Останах разочарован от Паулайнер.

Paulaner правят вайсбир т.е. бяла бира, която аз също не харесвам особено. Но имат и светло.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1507
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Каква бира пиете?

Мнениеот Кайзен » Пет 15 юни 2018 5:51


Не пия напитки от Oettinger Brauerei. Пробвал съм бирата им, но не е точно мой вкус. Но на много хора им харесва.

Няколко факта, за да се избегне дезинформация:
Oettinger се произвежда от 1333г, така че е с традиции от преди над 600г.
Oettinger, както и всички други немски производители на бири, декларира, че бирата е произведена съгласно Das deutsche Reinheitsgebot von 1516, който по-точно е "bayerisches Reinheitsgebot" от 23. April 1516.
Ако чевек се хване да го прочете целия, ще разбере, че всъщност байерските херцоци Wilhelm IV. и Ludwig X, са искали да регулират цената на различните класове бира и използването на висококачествените житни култури за правене на хляб, а не за производство на бира. И едва в края се среща едно единствено изречение за бирата:
"Ganz besonders wollen wir, dass forthin allenthalben in unseren Städten, Märkten und auf dem Lande zu keinem Bier mehr Stücke als allein Gersten, Hopfen und Wasser verwendet und gebraucht werden sollen."

Всъщност всяка немска бира отговаря и не отговаря на Reinheitsgebot von 1516. Всички пивоварни използват екстракти от хмел, но казват, че това не нарушава изискванията, защото първоначалния продукт е хмел. Използват се и подобрители на вкуса и консерванти, които не са били известни през 1516г.

А защо на сбора на München имат право да продават бира само определени производители е пределно ясно. По същата причина на сбора на Köln продават други бири, а на този в Хамбург - трети.

П.П.: Това, което не ми харесва в Oettinger е наличието на най-висока концентрация на фузелово масло в бирата.


red rider
Мнения: 1456
Регистриран на: Съб 13 яну 2007 7:47
Автомобил: virgine blue B3
Двигател:
Местоположение: ruse

Re: Каква бира пиете?

Мнениеот red rider » Пет 15 юни 2018 12:56


Не забравяйте евтиното бижу perlenbacher за 0,25 цента кенчето :mhihi . То си е някаква пикня, но понеже и ракията им не струва на германците, се прави комбинация от двете. Пия бира която има вкус на бира, всякакви такива плодови, радлери,билкови и тем подобни измишльотини ги подминавам.. и на марки не робувам.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7820
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Каква бира пиете?

Мнениеот hooligan_sk » Пет 15 юни 2018 13:36


Лидълския перленбахер го оценявам поне на нивото на масовите БГ бири, става за масовка.

ПС: в последно време пия DAB и/или Bernard, взимам си ги от Биндинг на цена с 30-40% по-ниска от тази в магазина.


Потребителски аватар
D1D00
Мнения: 359
Регистриран на: Пет 11 фев 2011 16:21
Автомобил: Volkswagen Golf GT
Двигател: ABD 1994
Местоположение: Шумен

Re: Каква бира пиете?

Мнениеот D1D00 » Съб 23 юни 2018 18:44


Аз разнообразих малко, след 2 каси Heineken, сега съм на Stella Artois, просто е перфектна, и няма нищо общо с това дето съм пил до сега. Пивкава, леко ароматна и с много гъста пяна, друго си е белгийската бира ;)

Изображение


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Каква бира пиете?

Мнениеот Курт Деликуртев » Съб 23 юни 2018 19:54


Кайзен, държа бутилка бира Oettinger в ръката си, на нея пише от 1731 година!


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1507
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Каква бира пиете?

Мнениеот Кайзен » Съб 23 юни 2018 22:14


Не зная какво точно искаш да ми кажеш. Нали не си мислиш, че не съм видял какво пише на етикета? А не мислиш ли, че за всяко едно такова "несъответствие" има подходящо логично обяснение?
Das von den örtlichen Grafen gegründete Brauhaus in Oettingen wurde 1333 erstmals urkundlich erwähnt, die Forstquellbrauerei in Fürnheim (heute Teil von Wassertrüdingen nahe Oettingen) wurde 1731 erstmals erwähnt.
Auf den Etiketten der Oettinger-Biere wird aufgrund des zeitlich früheren Erwerbes von Forstquell „seit 1731“ erwähnt.

Коя година трябва да стои на етикета, ако бирата в твоята бутилка е напълнена напр. от фабриката в Braunschweig, която е едва от 2009 под шапката на Oettinger?


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Тема за бирата.

Мнениеот Lupender » Пон 25 юни 2018 13:08


Все по-малко пивоварни в световен мащаб могат да си позволят да правят бира по класическа рецепта - факт. Това е породено от особеностите на пазара. Всеки производител е изправен пред баланс на трите основни елемента - количество-качество-цена. Истинската бира не може да бъде направена в големи количества и струва много пари. Масовата бира се прави в метални неръждаеми съдове (ЦКТ), ферментацията протича при контролирани условия в затворени съдове, ползва се малц, който е внос, понеже самото производство на първокачествен малц е скъпо и изисква спазването на много условия, а качествения малц изисква качествен ечемик... същото е и с хмела... Проблема е, че нито Германия, нито Австрия, нито Чехия са страните къде едновременно може да се намери най-доброто зърно и най-добрия хмел и най-добрата мая. Затова винаги се опира до внос, а когато говорим за голямо количество, съответно се гони цена, което пък ще рече компромис с качеството. За да има икономическа рентабилност едно производство, то трябва да е организирано на поточен принцип, което означава ограничаване на времето за ферментация (с изкуствено форсиране на процеса и регулиране на градуса), използването на близък водоизточник (а не на т.нар. "мека вода"), двустепенна филтрация и пастьоризация, след това бутилиране... и до тук с качеството. В България има само една пивоварна с класически (открит) способ на ферментация - Ломско Пиво. В Австрия има пиво правено по класически рецепти от ХVІІ-ти век, ферментиращо в открити каци в пещера (пещерен джоб в който има смъртоносна концентрация на СО2 и каците се вадят с алпийски способи) и се ползва ледникова или планинска езерна вода, но тези пивоварни се финансират от държавата като туристическа атракция, понеже са нерентабилни... кой би платил 70 евро за халба бира?


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Каква бира пиете?

Мнениеот icoico » Пон 25 юни 2018 17:08


Vlad777 написа:Между другото знам и един румънец дето живее до Мюнхен, налива се с отингер и твърди, че е много хубав. Живее на социални помощи, но кара Audi Q7, на което светят всичките лампи на таблото и май вече и не се движи. По-голям кенеф и по-измъчена кола май не съществува. Но пък като успее да се прибере някак си в Румъния е пръв на мегдана в селото. Успял човек.


Я го знам, мене жокер ми не требе- на Голфъра комшията? :mhihi :mhihi

П.С. Бирата на Октоберфест не е кой знае какво, ако се абстрахираш от рекламите :c020

П.С.2 На Голфъра комшията е уникат, един от малкото собственици на Кю седмица с пресаден двигател от А6 или квото беше там. Такъв намерили в Румъния :mhihi


Потребителски аватар
betaserk
Мнения: 1261
Регистриран на: Нед 09 мар 2014 9:57
Автомобил: Renault Zoe
Двигател: electric 2014
Контакти:

Re: Тема за бирата.

Мнениеот betaserk » Пон 25 юни 2018 21:37


Ето тая пих днес... хареса ми :)

Изображение


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Тема за бирата.

Мнениеот Водния дух1 » Вто 26 юни 2018 19:35


Бре,то много изтънчени познавачи на бира имало в нашия форум!!! Аз де съм тръгнал да се меря с нашата бира и от време на време с перленбахера ,която жената купува на прИмоция от Лидъла. Темата не се ли припокрива с темата; ''каква бира пиете.''

Последна промяна от IvanMan на Вто 26 юни 2018 20:28, променено общо 1 път.
Причина: Темата е същата, сменено е заглавието. :)



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Volkswangel и 56 госта