Проблем с комина. Давайте съвети.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18718
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Мнениеот hooligans » Вто 08 яну 2008 10:41


dinko_bonev написа:Там е работата, че не ми се иска да запушвам комина под моя отвор... След малко отивам в строителната фирма да проверя точно за комина - комин ли е отдушник ли е и тогава ще реша какво да правя.


имаш ЛС




rumen_1974
Мнения: 2
Регистриран на: Нед 21 фев 2010 18:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ловеч

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот rumen_1974 » Нед 21 фев 2010 18:23


Здравейте на всички.
В момента има ураганен вятър.Живеем в 7 етажен,панелен вход.Печката не съм я запалил,а от нея духа вятър.Имам удължение на комина и въртяща шапка за увеличаване на тягата.И все пак няма ефект,печката не мога да я запаля защото духа през нея.Какъв може да бъде проблема??? :?: :?: :?: :?: :?: :?:


Потребителски аватар
kriso_g
Мнения: 1636
Регистриран на: Вто 09 юни 2009 13:03
Автомобил: MK4 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: Рудозем

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот kriso_g » Нед 21 фев 2010 20:56


Изображение
Аз с това си реших връщането на дима,но при мен самият отвор на комина горе на покрива беше останала дупка със 10 см диаметър,с тая майна е 6+ mhihi


Потребителски аватар
embi4a
Мнения: 695
Регистриран на: Чет 11 яну 2007 11:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Габрово

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот embi4a » Пон 22 фев 2010 13:07


Не пренебрегвайте и варианта със сменената дограма. Един колега по-горе беше зачекнал въпроса. И при мен се получаваше следното. Печката гори и изведнъж бум и връща. После пак си гори нормално и после пак - бум и връща. А същото лято си бях сменил дограмата на жилището. Получава се така, че като гори печката изтегля доста въздух от апартамента и поради факта че ПВЦ дограмата изолира много по-добре от дървената дограма се получава разлика в налягането вътре в апартамента и навън. И ето ти печката връща и изравнява налягането и пак започва да си да гори нормално. Един месец се чудих защо камината ми прави номера докато открия проблема.


Потребителски аватар
ALESYZ
Мнения: 1155
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 19:13
Автомобил: BMW 525d
Двигател: M57D25 -01

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот ALESYZ » Вто 23 фев 2010 10:58


Аз имах преди две зими ядове с печка. Живея в панелен 8-етажен блок на четвъртия етаж и печката беше в хола, двустаен апартамент. Преди мен имаше наематели, разпробили комините в централната тръба, абе... Еле, горя нормално само първата вечер, после като взе да връща, по два часа и после се оправя. Навън снега вали, вратата отворена. Сичко стана черно. Комин чистих, ко ли не правих, нищо. После, локално парно, изместих я в кухнята, уж комина там по-добър, ма малко беше радостта. Пак чистене на комини, незнам си к'во, ужас. Тъй ли, викам, е@ем ти и печките и сичко, до гуша ми дойде 4 години, дърва прибирай, мизерия, пушеци, боядисвай всяко лято, за ко? Евтиното отопление зе да ми излиза нанагорно. И реших. Цялостна подмяна на дограмата с PVC, изолация ,два климатика Daikin и си реших проблемите целогодишно. Онзи ден платих 196 лв. за януари, за следните уреди, някои от които работят денонощно: хладилник с фризер, готварска печка, миялна, пералня, микровълнова, бойлер, три климатика, компютри 2 бр., телевизор и чисто и топло и т.н. Не за хвалене, а за съжаление и от принуда. Казаха ми, че от земетресението '86 г., може да имало разместени коминни тела, а т'ва кой да го оправи и как? Запалят на първия етаж, почва да пуши на шестия.... Почват сръдни, псувни, мани. Скочих дълбоко в сака с парите, ама не съжалявам. Не казвам че това е примера, просто е моят случай.


rumen_1974
Мнения: 2
Регистриран на: Нед 21 фев 2010 18:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ловеч

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот rumen_1974 » Вто 23 фев 2010 18:19


Благодаря за съветите,но май не сте разбрали.Живея на 3 етаж и печката не гори-тосет не е запалена и духа вятър през печката.Имам и от тези въртящи шапки.


Потребителски аватар
baimitcan_74@abv.bg
Мнения: 41
Регистриран на: Чет 13 авг 2009 22:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: червен бряг

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот baimitcan_74@abv.bg » Пет 28 юни 2013 18:40


здравей колега а :banghead :beer з имам същия проблем и не знам какво да правя направих нов комин с коминни тела и все тая връща при не запалена печка на пулсации не зависимо от времето и дали е отворен прозорец или не ако имаш решение звънни на тел 0885557743 или пиши на лични че вече не знам какво да правя


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот lz2aii » Пон 05 яну 2015 10:44


Здравейте колеги и за много години. Виждам, че темата не е много активна напоследък и това е един удачен начин да я посъживя. Поначало си мислех да открия нова, но мисля, че проблема ми ще се впише донякъде и в тази.
Значи малко предистория: Живея в двуетажна, масивна къща, строена 60-те години на миналия век. На долния етаж са родителите ми. Комините са изградени от тухли единички. Винаги сме се отоплявали с печки на твърдо гориво, като комина захранваше печките от двата етажа. Розетките, респ. изходите на печките бяха за малките кюнци - мисля, че 110 мм. Проблеми никакви. Преди около 10 години сложих камина с водна риза. Изхода на печката е от по-широките - 130 мм. и по тази причина смених розетката към комина с по-широка. И проблемите започнаха. Печката гореше мудно, бавно и бързо задръстваше кюнците. За две седмици започваше да пуши в стаята, където е камината, което налагаше редовното почистване на кюнците. За толкова време се задръстваха порядъчно - от 6 кюнеца вадих повече от половин тенекия сажди и нагар. Стъклото на вратичката почерняваше за два часа - абе луда работа. Така година-две, ама взе да ми писва в най студените дни хората си стоят на топло и си пият ракията, а аз навън чистя кюнци и хората ми стоят на студено. В един момент установих, че родителите ми като си палят печката и отворят вратичката й, у дома започва да пуши. Логично установих,че комина няма необходимия капацитет да отвежда дима на две печки. Лятото, като започнах да чистя комина установих, че таралежа засяда на плочата над мен. Той и преди това бащата ми беше споменавал, че сигурно има някакъв проблем, но не му обръщахме особено внимание. Точно на плочата имаше стеснение. Викам си някоя тухла или някакъв "зъб" има. Нямаше друг начин и заигра чука и секача. Отворих комина над плочата (там имам таванско помещение) и какво устанвових - УЖАС. Навремето като са строили къщата и са зидали комина, "майсторите" са видели, че траекторията му преминава през вече изградената основна греда на покривната конструкция. По тази причина дръпнали с 20 см. комина над плочата за да заобиколи носещата греда. Така се получило едно стеснение точно на плочата, в което дори не можех да си пъхна ръката. Нямаше спасение. Решението беше само едно - нов комин. Вече почнах да хвърлям боба колко ли пари ще нарина, но в крайна сметка нещата се получиха добре. Разстоянието от моя етаж до билото на покрива беше 7,2 метра. Купих си керамични коминни тела с квадратен профил 22/22 см., отвор Ф 18см. и височина 33 см. Пробих плочата и започнах зидане на нов комин - долепен до съществуващия. Зидането стана с разтвор на Baumit - duo classic. Първото тяло сложих на пода на моя етаж. На третото тяло изрязах отвор за розетка за почистване и продължих нагоре. Малко преди плочата на тавана сложих коминно тяло с фабричен отвор за розетка и така продължих да зидам. Между новите коминни тела и стария комин слагах от лепилото за спойка и здравина. Последното тяло попадна на около метър над билото. Изработих си шапка от четири шпилки и тебела ламарина, която сложих на около 30 см. от последното тяло. Коминът, над плочата го изолирах с каменна вата, мрежа и лепило. Печката заработи страхотно. Нямах никакви проблеми дори когато смених дограмата на етажа и пуснех абсорбатора. Пушек не връщаше. Горенето осезаемо се подобри. Кюнци чистех веднъж на 2-3 месеца. Стъклото се опушваше за едно денонощие (а не със запалването). Това с чистенето обаче отново не ми допадаше и започнах да се образовам от различни форуми. По водната риза се отлагаше черна гняс, която периодично на два-три дена трябваше да чистя с шпакла. В един момент тази година започна да се стича черен, смърдящ кондез от розетката, където влиза кюнеца :horror . И това само при първоначално палене. Вярно, че дървата ми не бяха добре изсъхнали, но предположих, че това не е единствената причина. След доста четене разбрах, че когато газовете паднат под 120 градуса, те започват да кондензират. Веднага махнах лирата, която беше първа след изхода на камината, почистих кюнците и стичането на конденз от комина спря. Отделно разбрах, че водната риза поема много от топлината в огнището и в първия момент, понеже е доста студена, от нея пак се образува конденз. Заговорих се с един познат и той ме посъветва да сложа няколко огнеупорни тухли около огнището. Обясни ми, че при разпалване, от дървата се отделя газ (който всъщност той гори, а не самото дърво) и на този газ му трябват поне 600 градуса за да се запали. Това ми даде обяснение защо дървата, които се намираха по-близо до ризата не горяха, а само тлееха и пушеха, а силен огън имаше само над скарата, от където влиза въздух. С цената на това да закрия част от водната риза, веднага си купих три огнеупорни тухли и ги монтирах от страни около самото огнище, долепени до ризата. ЧУДО-отдадената от огнището енергия чувствително се увеличи. Около печката не можеше да се стои от жега, а стъклото не се опушваше дори за три дена, без печката да спира. Температурата на водата не се промени, т.е загуби нямаше. Нагара по ризата изгоря за няколко часа и придоби бял звят - пепел, който остъргах при следващо почистване и повече не се появи. Преди да сложа тухлите можех да си държа ръката на кюнците към розетката, а сега вече не можех. Температурата на изгорелите газове значително се повиши, горенето стана пълно и вече не беше нужно да блъскам по 3-4 дървета в огнището, а слагах само по две със същия резултат. Така до вчера. В Габрово излезе страхотен вятър, на пориви и периодично (макар и при затворена клапа на изхода) печката се разгоряваше като от ковашки мях. Кефих се на доброто изгаряне, докато в един момент долната розетка започна да бучи. Викам си "от тягата ще да е". Погледнах през прозореца - цялата улица в пушек - някой идиот гори гуми си помислих. Огъня в печката догаряше и в един момент усетих силен мирис на изгоряло. Установих, че кюнците към комина светят. Започна едно силно бучене. Разбрах вече, че комина се е запалил, а пушека навън е от мен. Налях гипса, веднага 112 и за нула време пожарната пред къщи. Викам им не, че нещо, ама съм виждал поражения от запалени комини. Пичовете се хилят и викат поне няма да чистиш комин. Тогава се сетих, че аз този комин не съм го чистил никога. Бях го изградил преди четири години. Всяка година, преди зимния сезон с едно огледалце го ревизирам, но до последно си беше проходим, без видими стеснения.
За съжаление, по възможно най-трудния начин стигнах до един извод - комин се чисти всяка година, независимо дали е проходим или не е. Целта е не само да стане проходим, ами и да се очисти нагара, който се е отложил по стените му, за да се предотврати евентуалното му запалване. (Разбрах, че по дебелите книги му викат креозот и гори със страшна температура и отдава много калория - нещо от рода на 1200 градуса, при които се топят дори коминни тела).
Мнението ми стана като малка статия, но идеята ми е да споделя патилата си и да предотвратя някой да не мине по същия път. Нека споделяме, коментираме и задаваме въпроси, щото така решението на проблемите ни, свързани с комини и печки, ще става с по-малко сажди, катран и пушиляци :mhihi .


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 05 яну 2015 15:25


Хех, тоя креозот, на един приятел котлето е отвън и комина а от дълга 15 метра метална тръба Ф 180 като се запали горния край и бученето учудващо приличат на реактивен самолетен двигател.
Хубаво е този твоя комин да го изолираш с 2 см фибран или друг подобен материал, каменна вата също става, за да намалиш конденза и да не се стича вътре. Стискай палци сега при запалването да не са се изпочупили отвътре тия коминни тела и още един начин да намалиш конденза в печката и комина е да монтираш терморегулатор който да пуска помпата при достигане на 50 - 60 градуса на водата, получавало се пиролиза в някаква степен при изгарянето на дървата и прави по малко конденз


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот lz2aii » Пон 05 яну 2015 16:04


lz2aii написа: Коминът, над плочата го изолирах с каменна вата, мрежа и лепило...

Направил съм го още при изграждането и го споменах, ама то от толкова писане от моя страна, може и да си го отървал :mhihi .
Иначе запалването на комин си е сеир, особено ако е съпроводено със звуков и светлинен ефект. А най-добре е да е на комшията :mhihi (майтап). Не знам при мен как е било, щото бях вътре. А това за терморегулатора си го мислих, но го оставих като резервен вариант в случай, че премахването на лирата не помогне. За моя радост, след махането й, вече нямам конденз. Относно вероятността за спукани коминни тела: Вчера след като комина угасна, изчистих хубаво насъбралата се изгоряла гняс от розетката и с огледалце погледнах нагоре. Отвора беше нормално проходим, като на две места, на различни нива, видях отделени от стените на телата люспи....или поне се надявам да са били люспи. Заемаха по около 1/3 от фи-то. Иначе веднага си палнах печката и тя горя както никога досега :mhihi . В смисъл не е пушила и със страхотна тяга. Такава имам и днес, но нямах възможност да погледна отново в комина дали люспите са се отделили.
Въпрос: Проблем ли ще бъде за димоотвеждането и за конструкцията като цяло, ако някое коминно тяло само се е пукнало, но не се е разрушило и не е запушило отвора?


Потребителски аватар
sartana
Мнения: 72
Регистриран на: Пон 25 фев 2013 14:10
Автомобил: Bora TDI
Двигател:
Местоположение: Габрово

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот sartana » Пон 05 яну 2015 17:33


колега lz2aii, да не си от "Дядо Дянко", че на 2-ри към 8 сутринта, там гореше от вторият етаж на една къща?
Сега се замислям, и... май не съм чистил комин този сезон. :rolleyes


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот lz2aii » Пон 05 яну 2015 19:05


Не, до центрaлнa пощa съм. При мен стaнa нa 4.1.2015г. Но инaче в бюлетинa прочетох зa достa зaпaлени комини през почивните дни. Инaче, aко имaш възможност чисти още тaзи годинa, зa дa не продaвaш билети нa комшиите зa свтлинно и звуково шоу.


Marto_Polo
Мнения: 614
Регистриран на: Сря 05 дек 2007 10:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот Marto_Polo » Вто 06 яну 2015 10:51


Да попитам и аз как и с какво чистите комините?

При мен ситуацията е следната - на втори етаж от къща ми е камината с водна риза, от нея нагоре излизат кюнците през плочата и над плочата с крив кюнец влиза в комин, който изградих с коминни тела (керамични).
Досега го чистех, като вадя кюнците над плочата и ги остъргвам колкото се може, така и с тези към камината. Самия комин миналата година ми се беше затлачил със сажди и го почистих с един дълъг прът от покрива ги остъргах. Тази година до преди 2-3 седмици го проверявах с огледалце и беше проходим без сажди. В събота решихме да почистим камината и кюнците, като запалим парцал напоен с нафта над водната риза преди комина. Започнаха да горят сажди в кюнците и съответно се пренесе към комина. Доста време горяха в комина и падаха в ревизионния отвор. Комина се изчисти много добре, но така се бяха загрели коминните тела, че не се пипаха. Също забелязах, че 2 коминни тела имат малка пукнатина по дължината, така че скоро ще го измажа с някакво лепило отгоре. Ако реша да го изолирам с каменна вата, целия ли да го изолирам или само под покрива?
Самия комин отвътре е с една като смола черна и гладка целия, това чисти ли се или е нормално да е така?

При мен също, като при колегата lz2aii има проблем, че стъклото се опушва за едно денонощие, а по водната риза се отлага черна гняс и мисля да пробвам с добавянето на огнеупорни тухли отстрани до водната риза.


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот lz2aii » Вто 06 яну 2015 13:09


Ако отопляваш пространството над плочата, не е необходимо да правиш изолация на комина там. Просто нямам представа какво се намира над плочата - таванско помещение ли, стая ли. Ако подпокривното пространство ти е с температура на околната среда (т.е както навън) е хубаво да изолираш комина. Изолацията ще спомогне за това, коминните тела да останат за по-дълго време топли, след като огъня угасне, а и след това, тъй като съществуващата тяга ще си дърпа от топлия въздух в помещението, където се намира камината. Това е добре при първоначално запалване на огнището, тъй като донякъде ти гарантира, че няма да пуши и няма да се отделя конденз. Според мен поне, най-удачния вариант за изолиране е чрез каменна вата, върху която се сляга мрежа и замазка с лепило. Фибранът, до колкото знам, е горим материал и при последващо запалване на комина не е много сигурно дали няма да се запали и той. Въпросната смола, за която говориш е т.нар. креозот. Той се отлага при недобро изгаряне на гвърдото гориво - било то дърва или въглища. При изгарянето на дърва, без значение как е извършено, се отделят емисии, главно във вид на газ и твърди частици. Една от основните опасности при изгарянето на дърва е натрупването на креозот във вътрешността на камината, кюнците и комина. Креозотът е лепкаво вещество ( сложна смес от смоли, сажди и други вторични продукти от горенето ) с неприятна миризма, лесно запалимо и с корозионно действие. Ако образуваният при горенето дим е с температура под 120°С, газовете кондензират по околните повърхности, комбинират се и кристализират, образувайки креозота. Креозотът се проявява в три основни форми:
Фин прах – Когато се смеси с вода от кондензацията, се стича надолу като
просълзява през всяка хлабина, просмуква се през мазилката и по стените се
появяват петна.
Пореста хрупкава коричка.
Мазен лъскав гланциран слой по стените, който практически не може да
бъде отстранен, освен ако изгори. И трите форми могат да се срещнат в един и същ комин. Под каквато и форма да е креозотът, той е лесно запалим. Ако се натрупа в достатъчно количество и подпали – изгарянето му става буйно, със свистене, като температурата достига 2000°С – достатъчна да разруши комина.
Така наличието на пара, отделена от сурови или мокри дърва, охлажда комина, газовете кондензират и се наслагва креозот. Именно той е материалът, който гори когато се запали комина. До колкото ми е известно се маха много трудно и с голяма упоритост. Някъде умишлено го палят за да си спестят физическо почистване. Да, ама аз не искам да рискувам, тъй като знам, че от високата температура, която се вдига при горенето му е възможно стапяне на коминните тела. Един хубав таралеж с тежест и май това е варианта. Бързото опушване на стъклото и отделянето на креозот по стените на водната риза се причинява основно от ниската температура на горене в огнището, от там непълно и неефективно горене на самото твърдо гориво. Пробвай това, което мислиш да направиш - поне няма да стане по-зле :th_up . Ако искаш дори, недей да подмазваш тухлите върху ризите, за да ги махнеш ако не ти допада с тях. Просто ги укрепи така, че да не паднат върху огнището. Успех.


Marto_Polo
Мнения: 614
Регистриран на: Сря 05 дек 2007 10:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник

Re: Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот Marto_Polo » Сря 07 яну 2015 14:19


Подпокривното пространство не го отоплявам и може да направя изолацията. Повече ме притеснява въпросния креозот. Този с порестата хрупкава коричка, този път се само почисти при запалването, за друг път ще го чистя ръчно, но другия, който е буквално като течно стъкло не виждам как ще се изчисти, а тези градуси на горене направо ме плашат :( Ще потърся по магазините въпросния таралеж, за който споменаваш да пробвам с него.

Ти как държиш камината - отворена отдолу, отгоре или и от двете. Ние след като се разгори в началото я затваряме отдолу а малко по късно и отгоре. Като отгоре затваряме до където позволява, т.е. до там до където започва да пуши от дупката на камината. Не знам дали тука не бъркаме за да се натрупа толкова креозот.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 259 госта