Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот Vlad777 » Пет 27 яну 2012 14:04


Тази вечер тръгваме София - Мюнхен с брат ми.

Мисля да минем през
МАРШРУТ 1:
София - Белград - Загреб - Любляна - Залцбург - Мюнхен (България - Сърбия - Хърватия - Словения - Австрия - Германия)

Някакви препоръки? Някой знае ли в момента как са пътищата?

Има ли значение от Загреб до Залцбург дали ще минем през Марибор-Грац или през Любляна?

В коя държава да зареждаме гориво (дизел)? Къде има винетки и откъде се купуват?

ЗА МАРШРУТ 1:

Сърбия - пътни такси за лек автомобил
http://vinetki.eu/surbia-vinetki-putni-taksi.html
Ниш - Суботица (към Унгария) 13.5 EUR - 1300 RSD в посока (100 Serbian dinars = 0.94 Euros)
Ниш - Шид (към Хърватска) - 11 EUR - 1070 RSD в посока

Хърватска - Пътни такси:
http://vinetki.eu/hurvatska-vinetki-putni-taksi.html
Zagreb - Lipovac - 105 kuni (от сръбската граница до Загреб)
Zagreb - Bregana - 5 kuni (от Загреб към Любляна, Словения)
Общо 110 куни в посока ~ 15 Евро в посока (1 Croatian kuna = 0.13 Euros)

Словения - Винетки за леки автомобили:
http://vinetki.eu/slovenia-vinetki-putni-taksi.html
Седмична винетка EUR 15

Австрия - Винетки:
http://vinetki.eu/avstria-vinetki-putni-taksi.html
10 дни - лека автомобил - 8 ЕВРО

Германия: Безплатно за леки автомобили.

Общо отиване и връщане около: 75 евро (+ ако се наложи да се доплаща на някои специални места в Австрия)
:arrow: Караванкентунел между Словения и Австрия е 6 евро в посока.




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот Vlad777 » Пет 27 яну 2012 15:11


Ето и алтернативен маршрут с по-ниски винетки и пътни такси:

МАРШРУТ 2:
София - Белград - Нови Сад - Сегет - Будапеща - Виена - Мюнхен

(110 километра повече, но се кара повече през Австрия и се спестяват доста разходи за пътни такси в Словения и Хърватска )


Сърбия - пътни такси за лек автомобил
Пътни такси Сърбия
Ниш - Суботица (към Унгария) 13.5 EUR - 1300 RSD (100 Serbian dinars = 0.94 Euros)
Ниш - Шид (към Хърватска) - 11 EUR - 1070 RSD

Унгария винетки 2012 за лек автомобил:
Винетки Унгария
Седмичната важи за 10 дни: 10.50 ЕВРО - 2,975 HUF (100 Hungarian forints = 0.34 Euros)

Австрия - Винетки:
http://vinetki.eu/avstria-vinetki-putni-taksi.html
10 дни - лека автомобил - 8 ЕВРО

Германия: Безплатно за леки автомобили, но е нужен стикер за навлизане в центъра на големите градове.

Общо отиване и връщане около: 45.50 евро


VesMil
Мнения: 393
Регистриран на: Чет 22 ное 2007 21:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот VesMil » Пет 27 яну 2012 18:41


Бих ти препоръчал Маршрут 1 ! Пътувал съм и давата няколко пъти,винаги на Сръбско-Унгарската митница съм чакал много ,а и Унгарците дрешата багажа здраво!


Потребителски аватар
H2O
Мнения: 1158
Регистриран на: Нед 15 апр 2007 20:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Field of Dreams

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот H2O » Пет 27 яну 2012 20:12


Унгарците конфискуват всичко дето е без бандерол.Вкл. и домашен алкохол.Границата е сериозна!На един наш познат немец,го накараха да излее 2лтр.дом.ракия :evil: ,казват няма бандерол.Иначе можеш да вземеш няколко стека цигари,ама с бандерол от страна членка на ЕС.През Словения хем е по скъпо,а и те са си "поправени" сърби,което прави нещата непредсказуеми :Mr Green Fun аз лично съм минавал само по втория ти вариант.По добре е.Априля-та може да ти каже за словенците.Една тема малко по надолу.


Потребителски аватар
ceneto
Мнения: 127
Регистриран на: Пет 16 яну 2009 8:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот ceneto » Пет 27 яну 2012 20:30


в първия варианат си пропуснал такса за тунела в Австрия ако караш Любляна - Залцбург
май беше 9.6 евро

иначе и Хърватската и Унгарската и Сръбската граници са сериозни и непредсказуеми зависи от митничаря - навсякъде могат да направят проблем за голямо количество алкохол и цигари

Декември месец зареждах в Унгария нафтата приблизително се връзваше, като тука 2.65лв за литър
Словения е малко по-евтина към 2.50лв за литър
за Германия и Австрия - няма ти развалям настроението с цени :)

В Германия в някой от градовете е забранено да влизат коли без стикери(екологични) в центъра - и в Мюнхен съм виждал такива знаци


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот gr_kanev » Пет 27 яну 2012 22:13


До Мюнхен не съм пътувал, но мисля, че ако ми се наложи, бих избрал втория маршрут. От 2007 насам поне веднъж годишно пътувам до Чехия - в основната част маршрут номер 2. На сръбско-унгарската граница проблеми не съм имал никога проблеми - дори и в най-голямото преселение на анадолските западноевропейци съм чакал не повече от час; е, веднъж ме изведоха "на канала" - не обърнаха внимание на домашният и/или без бандерол алкохол (който беше повече от позволеното) - може би защото търсеха "прахчета" или "хапчета", но не намериха. Обикновено за такива "операции" си харесват по-нови/луксозни коли, в които пътуват (сравнително млади) господа. Цигари не употребявам, съответно не нося, и не мога да кажа как е. При всички останали случаи задължително те карат при проверката (задължителна за всички преминаващи) да угасиш двигателя, да отвориш багажника, и потупват отгоре-отгоре чантите с багаж. Бил съм свидетел как на колата пред мен (ако правилно си спомням, с полска регистрация) при отварянето на багажника (комби) изпада част от багажа, но въпреки това проверката е поне според мен повърхностна (колкото да се отбие номера).
За Сърбия поне аз съм писал много пъти - по този маршрут 3 toll-пункта (за плащане), и един с предварително вземане на билет (Ниш-Белград).
Унгария - винетка може да се купи както още на границата, така и на първата бензиностанция (ако не се лъжа, имаш право до 35 км да се движиш без винетка). "Винетката" представлява касова бележка с данните на превозното средство, така че номерът "няма" не може да мине. Може да се купи и по Интернет, но предвид това, че малко или много са на Балканите, не е желателно (отделно с покупката по Интернет има доп. такса от около лев).
Австрия - не съм пътувал, виждал съм да продават техни винетки още на сръбско-унгарската винетка, но дори и да ми трябва, не бих си купил от там. Също мисля има и по унгарските бензиностанции, особено в частта им по-близо до Австрия.
Отделно за някои тунели в Австрия има допълнителни такси (освен винетките) - но не знам нито къде са, нито какви са цените.
За зареждане - лично аз като заредя в София догоре, след това търся бензиностанция чак в Словакия, или Чехия. Случвало се е да зареждам и в Сърбия и Унгария - особена разлика в качеството на горивото не забелязвам (но и моят двигател не е особено претенциозен). Чел съм твърдения, че в Сърбия горивото (дизелът по-специално) е по-евтин и с добро качество - моите впечатления са, че цените са като у нас (зареждал съм само по магистрали - предлага се евро дизел и някакъв "супер евро" дизел - може би с намалено съдържание на сяра, и съответно с по-висока цена). В Унгария е крайно нежелателно плащането с нещо различно от форинти или кредитна/дебитна карта - не че не приемат други валути (основно евро), но курсът е според настроението.


Потребителски аватар
valsn
Мнения: 392
Регистриран на: Съб 09 фев 2008 22:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот valsn » Съб 28 яну 2012 13:13


Маршрут 1 през Любляна - Загреб, особено през лятото съм го минавал доста по бързо. А и е някак е по поддържан, кара се по лесно, не се изморяваш толкова/ лично мнение разбира се/. Но цената е по висока. Особено като сложиш цените на тунелите.Ето един линк където можеш да видиш и таксите и за тунелите:
http://www.shofior.com/european_tolls.h ... ry=Austria
Иначе на границите питат за цигари и алкохол.Никога не съм носил и не съм имал проблеми.
Лек път!


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот Vlad777 » Съб 28 яну 2012 14:59


пристигнах вече. 13 часа без да бързаме. По-късно ще напиша всичко. :)


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот Vlad777 » Нед 29 яну 2012 0:22


Ето и повече информация за пътуването.

Заредихме пасата (5.5, 1.9 тди, 130 к.с. 5 скорости) на ЕКО "Шипченски проход" до горе с обезвъздушаване (нафта по 2.61 лв след отстъпката), нулирах километража и тръгнахме, общо 3ма човека с по един сак багаж.

В 23:30 минахме през караулката на Сливница и околовръстното. Километражът показваше 16 км.

В 00:25 влязохме в Сърбия. Километражът показваше 65 км.

Караме до Ниш със сравнително ниска скорост. Спазваме ограниченията. След това е първата будка, на която се тегли билетче за магистралата. На изхода се плаща 7.50 EUR.

След това след Белград има втори изход, където се плаща още 2.5 EUR.

В 03:45 Подминахме Белград - моста на р. Дунав. Точно 400 км. от Еко-то на Шипченски.

Продължихме посока Нови Сад и Унгария. По пътя в 5:00 спряхме на OMV 55 km преди унгарската граница. Километражът показваше 535 км. Налях отново до горе - 32 литра нафта Евро Дизел по 140 RSD литъра.

В Сърбия има евро дизел и друг дизел. Този другия е по-евтин, но не посмях да сипвам от евтиния.
Цените на горивата в Сърбия (100 динара приблизително правят 1.83 лв ):
Евро Дизел - 140 RSD ~ 2.56 лв
Евро 95 - 134 RSD ~ 2.45 лв
Газ - 68 RSD ~ 1.25 лв

Плащаме с карта. Така не се налага да сменяме динари и да губим от курса на бензиностанцията.

Магистралата свърши и платихме още 3.5 EUR. Така всички такси в Сърбия станаха общо 13.5 евро.

Стигаме Унгария. Минахме точно за 10 минути през границата. Не носехме алкохол/цигари, които явно са проблемни. Пребъркаха на бързо цялата кола. В 05:45 вече бяхме на унгарска земя, а километражът показваше 590 km от старта на трипа.

Веднага след границата има будка за унгарска винетка, която струва 2975 форинта и по курса би трябвало да е 10.12 EUR (100 форинта = 0.34 Euros). Онази на будката ни поиска 13 евро. Решихме, че е много и само на 500 метра спряхме на OMV, от където купихме винетка и платихме с карта.
Цената на горивата в Унгария е по-висока:
Дизел: 460 форинта ~ 3.06 лв
Бензин: 440 форинта ~ 2.93 лв

Преминахме през Унгария за около 3 часа и в 09:00 влязохме в Австрия. 931 км от Екото на Шипченски. Веднага след границата има Шел. Купихме от там винетка за 8 евро.
Дизелът в Австрия е 1.57 евро = 3.07 лв

Преди Виена в дясно има огромен аутлет център, който се казва Parndorf Designer Outlet . Искахме да го посетим и се отбихме, но за съжаление разгледахме витрините само от вън. Отваря в 9 местно време, а беше едва 9:20 наше време - 8:20 местно. Поразходихме се и решихме, че на връщане ще го посещаваме, а това е нещо огромно и има всякакви познати и непознти на мен марки. Цените на намалените неща бяха изключително ниски.

В 12:40 влязохме в Германия. Километражът показваше 1270 км. След още 150 км, в 14:30 бяхме в Мюнхен в хотела.

Напълних отново до горе - 56 литра дизел за 78 евро.
Цените на горивата в Германия:
Дизел - 1.39 EUR - 2.72 лв
Super 95 - 1.53 EUR - 3.00 лв

Общо с 88 литра дизел стигнах до Мюнхен - минах 1433 км - среден разход: 6.14 литра на 100 км. За пътни такси и винетки платихме 32 евро (13.5 евро Сърбия, 10.5 евро Унгария, 8 евро Австрия)

Поздрави на всички!


Потребителски аватар
dafi
Мнения: 150
Регистриран на: Сря 06 май 2009 13:39
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот dafi » Нед 29 яну 2012 8:16


Колега а винетка в Унгария тази година каква е, седмична или за 10 дена?


Потребителски аватар
valsn
Мнения: 392
Регистриран на: Съб 09 фев 2008 22:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот valsn » Нед 29 яну 2012 9:05


@dafi:
Виж тук:
http://www.motorway.hu/02Ematrica/01Dijtablazat2012
* Weekly vignettes are valid for 10 days


Потребителски аватар
Fifa
Мнения: 748
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 10:16
Автомобил: VW Passat 5.5
Двигател: 1.9 TDI AWX
Местоположение: София

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот Fifa » Нед 29 яну 2012 9:40


Vlad777, много полезна статия.
Ще очаквам да разкажеш как е минало връщането :)


Потребителски аватар
ceneto
Мнения: 127
Регистриран на: Пет 16 яну 2009 8:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот ceneto » Сря 01 фев 2012 22:27


колега на каква бензиностанция сипва в германия
ако не е тайна


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот Vlad777 » Чет 02 фев 2012 18:13


Сипах на ШЕЛ в Мюнхен.

Ето и цените на този шел:

Дизел: 1.39 EUR
Супер: 1.53 EUR
В-повер рацинг: 1.69 EUR


-----------------------------------

А ето и цените на един унгарски шел до магистралата:
FuelSave Diesel: 457.9 HUF
FuelSave Euro 95: 441.9 HUF
V-Power: 463.9 HUF
V-Power racing: 482.9 HUF
V-Power Diesel: 487.9 HUF


Потребителски аватар
lou
Мнения: 905
Регистриран на: Вто 23 сеп 2008 20:22
Автомобил: Passat Variant
Двигател: BMR TDI
Местоположение: Шумен

Re: Пътуване от София до Мюнхен. Актуално инфо? Препоръки?

Мнениеот lou » Пет 03 фев 2012 0:56


Добре щом си минал през Сърбия значи трябва задграничен паспорт ?



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта