Пътищата из Родопите

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот petko5 » Вто 07 окт 2014 21:38


parno написа:....

Здравей,
Поздравления за разходката, която сте си спретнали :th_up
Ето и моите предложения относно твоя маршрут:
Маршрут №1:
София-Дупница-Сандански:
Дупница-меката на "дръгелите".....само това, аз не бих спирал там...мое мнение, но те съветвам да спазваш стриктно ЗзДП !
След това Рилската Света Обител и пещерата(дупката) на Свети Иван Рилски - има какво да се разгледа :wink
Съветвам те да не обядваш там.....около Рилския манастир.....пълно е с "Айдуци"....и също така паркирай след Рилския манастир...място бол и е "Безплатно" !
Вечеря в Сандански...град приказка за мен :wink
ето моите предложения за спане в Сандански:
хотел Аджев хан (http://www.adjevhan.com/) и хотел Анели (http://www.hotelaneli.com/) - проверени като съотношение цена-качество и съм страшно доволен :wink
Сандански-Мелник-Сандански - тук вече има доста неща за разглеждане:
Сандански-красив град, Местността "Рупите", домът на баба Ванга в Петрич, Самуилавата крепост(място с история, но типично по Български....правено-недоправено...мое мнение), Мелник, Роженския манастир - всичко това можеш да го обиколиш за един ден.
Сандански-Банско-Якоруда-Велинград-Батак - незнам какво ще търсиш в Батак, но за мен лично е пълна загуба на време! Аз бих избрал следния маршрут: Сандански-прохода "Папаз Чаир"-Гоце Делчев-Доспат-Ягодина или Сандански-Банско-Гоце Делчев-Доспат-Ягодина - който и път да избереш е супер, много кратък и живописен :wink
Ако имате време може да се отбиете до с.Лещен и с.Ковачевица---красиви села заспали във времето !
В с.Ягодина и с.Буйново бих ти препоръчал много къщи за гости от които ще останеш много доволен, като например :
http://www.house-milka.hit.bg/
http://yagodina-bg.com/
http://www.orlets-buynovo.com/ ..... и още куп красиви неща :wink

Маршрут №2:
Бургас-Ягодина или Триград.....там ще си уплътните минимум поне ден и половина !
Ягодина-Доспат-Гоце Делчев-прохода Папаз чаир-Сандански
Сандански-Мелник-Сандански
Санданси-София
София Бургас


п.с.
Аз бих избрал маршрут №2, но ако е твоето пътуване свързано с "автомобилен туризъм"...№1
Следи прогнозата за времето, Пирин и Родопите са коварни планини !

Лек и безавариен път от мен, дано съм бил полезен :th_up




Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот parno » Сря 08 окт 2014 10:00


чудесна информация - благодаря ти!
като цяло планувам да се завъртя от София надолу в посока Сандански като по пътя спра на Рилския манастир,ако остане време първия ден ще ида до Рупите и до Самуиловата крепост - ако не ще ги оставя за втория ден
в Сандански ще пренощувам първата вечер и на другия ден ще мина през Мелник ,от там искам да ида до Батак заради църквата Света Неделя - тези маршрути които си ми написал през Гоце Делчев в какво състояние са пътищата? мислех да мина по пътя Сандански-Симитли-Банско-Якоруда-Велинград-Батак-Доспат ,че уж пътя ще е по-хубав макар и по-дълъг, или другите два са прилични и не си струва да заобикалям?ако са в добро състояние мога да мина от Сандански за Доспат през някой от тях и да оставя Батак за накрая преди тръгване към Бургас т.е. Доспат-Батак-Пазарджик-Бургас?
втората вечер мисля да нощувам в Доспат и след нощувката да пообиколя Ягодинската пещера,Дяволското гърло и панорамата Орлово Око...не мога да преценя времето и дали ще ми стигне за всичко ама на момента ще се решава кое за кога да остане...


Потребителски аватар
Layer
Мнения: 6405
Регистриран на: Пон 29 яну 2007 20:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот Layer » Сря 08 окт 2014 10:19


Само да ти кажа че в Ягодинската пещера се влиза на точен час и ако влезеш първо в нея.
По добре не влизай в Дяволското гърло после.
Орловото око задължително дайте 60 лв за джипка/6 човека може.


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот parno » Сря 08 окт 2014 10:25


Layer написа:Само да ти кажа че в Ягодинската пещера се влиза на точен час и ако влезеш първо в нея.
По добре не влизай в Дяволското гърло после.

може ли малко по-подробно да ми обясниш защо е така?


Потребителски аватар
Layer
Мнения: 6405
Регистриран на: Пон 29 яну 2007 20:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот Layer » Сря 08 окт 2014 11:24


Защото едната пещера има сталакмити,сталактити ,перли и тем подобни чудеса на природата.
А другата е една голяма дупка на която ти излиза въздуха докато се измъкнеш.
Но задължително влез в двете ,лично мое мнение.
Първо Дяволското гърло .................. и т.н.


Потребителски аватар
MITKO_DVD
Мнения: 6375
Регистриран на: Пет 09 юни 2006 20:54
Автомобил: Passat B4
Двигател: 2E 1994
Местоположение: София/Монтана
Контакти:

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот MITKO_DVD » Сря 08 окт 2014 12:54


първо там че се развеждаш после в ягодина щот се събираш пак с половинката :mhihi :mhihi :mhihi :mhihi :mhihi
ба аз там щех да умра тез стълби ги изкачих на един дъх и вече горе имах пулс около 200 :death


Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот petko5 » Сря 08 окт 2014 19:27


parno написа:чудесна информация - благодаря ти!
като цяло планувам да се завъртя от София надолу в посока Сандански като по пътя спра на Рилския манастир,ако остане време първия ден ще ида до Рупите и до Самуиловата крепост - ако не ще ги оставя за втория ден
в Сандански ще пренощувам първата вечер и на другия ден ще мина през Мелник ,от там искам да ида до Батак заради църквата Света Неделя - тези маршрути които си ми написал през Гоце Делчев в какво състояние са пътищата? мислех да мина по пътя Сандански-Симитли-Банско-Якоруда-Велинград-Батак-Доспат ,че уж пътя ще е по-хубав макар и по-дълъг, или другите два са прилични и не си струва да заобикалям?ако са в добро състояние мога да мина от Сандански за Доспат през някой от тях и да оставя Батак за накрая преди тръгване към Бургас т.е. Доспат-Батак-Пазарджик-Бургас?
втората вечер мисля да нощувам в Доспат и след нощувката да пообиколя Ягодинската пещера,Дяволското гърло и панорамата Орлово Око...не мога да преценя времето и дали ще ми стигне за всичко ама на момента ще се решава кое за кога да остане...


За мен пътя през Симитли е по-хубав
Някъде във форума бях чел, че пътя Банско-Якоруда-Юндола не е много от читав...в смисъл че мостовете не са ги ремонтирали все още.....
Единствените хубави участъци са Юндола-Велинград и Батак-Доспат....(ако греша нека ме поправя) !

За спане бих заложил в Родопите на посочените от мен места, но ти си знаеш :wink
За връх св.Илия (Орлово око) ако ни се любител пешеходния туризъм има джипове, ако е мъгливо(най-вероятно ще е) по-добре недей да ходиш...нищо няма да видиш :wink .
Като навлезеш в Буйновското ждрело, точно преди разклона за с.Ягодина погледни надясно и нагоре, ако е времето мъгливо заложи на пещерите, ако е ясно заложи на вр.Свети Илия(Орлово око)...няма да съжаляваш :wink

Лек път от мен, ако мога с още нещо да помагам..насреща съм :wink


п.с.
По късно ще ти препоръчам 1-2 хотела в Доспат..!


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот parno » Чет 09 окт 2014 15:22


като цяло си избрах маршрута но....
не мога да си харесам път от Доспат за магистралата и към Бургас
гледах през гоогле Доспат-Батак-Пещера-Пазарджик.....ами то през повечето време все едно път няма...
някой минвал ли е скоро от там да каже как е положението?


Потребителски аватар
Mihailov78
Мнения: 1112
Регистриран на: Пет 30 апр 2010 11:15
Автомобил: T3 Caravelle
Двигател: DG 1900cc Petrol
Местоположение: Sofia

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот Mihailov78 » Чет 09 окт 2014 21:12


Не гледай гоогле мапс, там са стари снимки. Пътят Пазарджик - Допсат беше кошмарен, особено Батак - Доспат до преди година. Минавах там когато беше лош, направо за джип си беше... Скоро обаче го обновиха, според минавали от там приятели и е повече от добър, нов път изцяло обновен. Освен това е много живописен и красив след Батак виждаш Родопите в цялата им прелест, това е твоя път, няма да съжаляваш!


Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот petko5 » Чет 09 окт 2014 21:33


parno написа:като цяло си избрах маршрута но....
не мога да си харесам път от Доспат за магистралата и към Бургас
гледах през гоогле Доспат-Батак-Пещера-Пазарджик.....ами то през повечето време все едно път няма...
някой минвал ли е скоро от там да каже как е положението?


Батак - Доспат има чисто нова настилка :wink
Май месец имаше кърпеж на входа на Доспат от към Батак, в твоя случай на изхода......ега са го закърпили до този момент....предизборно :mhihi

Непосредствено след края на Доспат посока Батак от лявата ти страна се отваря много хубава гледка към язовира......
Заслужава си да спреш и да и се насладиш :wink

Изображение


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот parno » Пон 13 окт 2014 8:13


Може ли да препоръчате хотелче в Доспат


Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот petko5 » Пон 13 окт 2014 9:09


parno написа:Може ли да препоръчате хотелче в Доспат


Хотел "Диамант" точно в центъра на Доспат :

http://www.dospat.bg/hoteldiamant.aspx


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот parno » Сря 15 окт 2014 15:17


1300км за 3 дни - много природа видях и много интересни места посетих
Бургас-София-Дупница-Благоевград-Сандански-Петрич-Първомай-Мелник-Рожен-до Гоце Делчев и Доспат през прохода Попови Ливади-Доспат-Ягодина-Триград-Доспат-Батак-Пещера-Пловдив-Бургас
по този маршрут пътувах и най-лош пътя се оказа магистрала Тракия в участъка си до Пловдив и Пазарджик
Проходите са невероятно красиви и приятни за шофиране с много завои ,изкачвания и спускания.
Доспат-Батак е в много добро състояние, нов е може би на година ,две.... само дето в момента го кърпят и 25км трябва да внимавате за нарязано по асфалта или за мургави работници дето си лафят по средата на пътя.
Попови ливади е просто прекрасен за шофиране - с малки изключения ,че на места растителността около пътя заема част от платното , явно не се почиства често.
За спане първата вечер останах в Сандански - препоръчвам хотел Вайс - добро отношение,добри цени,стаята беше съвършено чиста,има двор и гаражи където може да си прибирате колите. На партера има ресторант който работи от 8 до 23ч. Евтинко е и готвят много вкусно.
Втората вечер не знаех къде ще спя - хотел Диамант го видях само къде се намира и реших да го пропусна без да питам дори за стая....Спах в Борино - нищо му нямаше на селото или на хотела поне на пръв поглед ама повече там няма да спя никога поради подобни на Диамант причини.
За орлово око си вземайте джипка - има забава при изкачването и слизането :mhihi
Дяволското гърло ми хареса повече от Ягодинската пещера.
ЕТ Рилски Манастир издава касови бележки за паркинг,свещи,тоалетна,светена вода и т.н. само за влизане в църквата не искат такса.
Мелник е уникално градче
Роженски манастир е прекрасен - няма посещаемост като Рилски ама сигурно защото не пекат кебапчета.
Самуиловата крепост - както Петко каза "правено недоправено"
Рупите - хубаво място заслужава си да се посети - лошото е ,че може да се натъкнете на пияни туристи дошли да слушат чалгичка докато се търкалят из минералните извори.

И за Бога хора пазете чистота и си събирайте боклука след Вас!
На всяка спирка ,беседка или чешма е осеяно с боклук :confused


Потребителски аватар
Layer
Мнения: 6405
Регистриран на: Пон 29 яну 2007 20:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот Layer » Съб 18 окт 2014 14:18


Супер.

П.С. Само може ли да те попитам кое ти хареса повече в Дяволското гърло.
Защото онзи ден племенника ми и той ходи и ми вика:
Ами там имаше вода/водопад и виках като тързан :screwy
Та били споделил че голям спор направихме с него, да чуя и трето мнение.


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Пътищата из Родопите

Мнениеот parno » Съб 18 окт 2014 14:45


ами аз лично не съм викал като тарзан ама :mhihi
ягодинската ми дойде малко в повече - може би това ,че маршрута е доста дълъг малко след средата вече ми омръзна,да има сталактити ,сталакмити и т.н. ама някак тези неща ме грабнаха първите 15минути... дяволското гърло ми се стори по-внушителна
шума от реката която се влива в нея,хвърчащите прилепи над главата ти,височината й,самата тя е една такава мрачна, подтискаща - това й е чара според мен

в ягодинската поне се нагледах на дядо мраз,джуджета,акули,темерути,лилипути,снежанки и т.н. :mhihi
майтап няма ама тез родопчани сякаш постоянно са под въздействие на балкански гъби :mhihi



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта