Катастрофи...поуки разни...

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
emdless4
Мнения: 638
Регистриран на: Пон 25 юли 2005 23:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: диана

Катастрофи...поуки разни...

Мнениеот emdless4 » Сря 06 дек 2006 11:46


Сряда е, средата на седмицата, всички сме забравили уикенда и сме се улисали в работните ангажименти. Нека да ви разкажа на какво станах свидетел тази събота. Имал съм няколко катастрофи за осемгодишния ми стаж зад волана, едната от които тежка, и съответно още благодаря на всевишния че ходя по тази земя. Виждал съм и няколко пъти по междуградските шосета тежки удари, гледал съм и клипчета по нета, но друго е да го видиш на живо.
Пиша в основния форум не за друго, ами някак си ми се струва че е по-добре повече хора да прочетат написаното и да си направят изводите. А и човешката съдба никога не е била офф-топик. Ако решат админите да преместят мнението, няма да се сърдя естествено.
Въпросния съботен следобед бяхме отишли с жена ми в Техномаркета в Люлин. Гледахме хладилници, печки - гласим се да правим ремонт напролет.
Излизаме от магазина, вече е 17:30 следобед, стъмнило се е а и пръска лек дъждец. Надявах се да се е източило движението на влизащи коли в София, защото два часа по-рано имаше двукилометрова колона на светофара на Люлин - посока влизане в града.
Почти бяхме приближили колата, когато чух свирене от спирачки, последвано от удар. Лек, тих, сякаш пластмасова броня се беше счупила. Всичко става толкова бързо, и толкова тихо. Първата ми мисъл - някой състезател пак се е надценил. Поглеждам към бул. Европа - на отсрещната страна се вижда кола, излязла от пътното платно, перпендикулярно на пътя - светеха и габаритите, примигнаха стоповете няколко пъти, после всичко угасна. Рекох си - избутали са някой от пътя, или са го засекли - щом светят стоповете, е добре - мисля си. С други хора, които бяха на паркинга по това време, отидохме към изхода към булеварда. Ръката ми вече беше извадила от джоба на дънките телефона, и се усетих че набирам 166. Грешка, за катастрофи се докладваше на 165, и преди са ме препращали. Затворих още преди да съм набрал. Казах на жена ми да влезе в колата и да изчака, докато аз помогна, ако изобщо има нужда. Полицаите така и така ще дойдат, а ако има пострадали? Набрах 150, казах им ПТП на бул. Европа, пред входа на Техномаркет в Люлин, кола излезе от пътното платно, не знам дали има пострадали. Като чуха че автомобила е извън пътя казаха че пращат линейка веднага. Записаха ми телефона. От събралата се тълпа само аз и още един човек пресякохме булеварда, останалите се разотидоха, колите си минаваха все едно нищо не се е случило. Шофьорът беше излязъл, а другият човек, отишъл минута преди мен говореше с него - викам си всичко изглежда наред. Не... Първото което ми направи впечатление - шофьорът беше зверски пиян. За пръв път виждам толкова пиян човек, който да слиза от кола - звучи банално, но буквално едвам се държеше на краката си. Колата беше опел астра, с регистрация СО, беше се ударила странично в дясната част в дърво след излизането си от пътя, и само задницата, която беше насочена към пътя, подлъгваше че удара е лек. Изглеждаше като кутийка от Кока-Кола, стъпкана с крак. Вътре имаше още хора - младеж на предната седалка, явно затиснат, на задната седалка - жена, в тежко състояние. Другият човек се оказа че работи в РПУ, и междувременно беше извикал КАТ. Казах му че линейката е на път. Шофьорът се мотаеше безцелно, и се вайкаше... "Можете ли да спасите жена ми..." още помня думите му. Отидох при момчето на предната седалка, коланът не можеше да се откопчае... Питах го дали го боли нещо. Отговори че не. Замислих се чев такава ситуация възможно най-тъпия въпрос би бил "Добре ли сте?". Питаше как е майка му. Казах му че линейката е на път. Жената леко помръдваше и стенеше - явно е понесла тежко удара, колата беше смачкана отдясно и беше хлътнала повече от наполовина. Двигателят беше изнесен отпред в дясно. Питах жената дали може да говори, дали я боли нещо. Не последва отговор - само стенание и леко помръдване. С другия човек се разбрахме да не я пипаме, докато не дойде линейка - спомних си какво ме учеха на курса в БЧК, за оказване на първа помощ - "Ако не знаете какво да направите, което в 99 процента от случаите ще бъде така, по-добре не правете нищо". Момчето беше успяло да разкопчее колана и го измъкнахме - нямаше тежки наранявания. Дойде първата патрулка. Идваше от Божуриже и явно гонеше някакъв мерцедес. Спря на отсрещната страна на пътя, а мерцедеса като видя това спря на около 200 метра напред, даде на задна и се върна. Полицаите дойдоха, после дойде още една патрулка, дойде и линейката. През цялото време шофьорът се опитваше да извади жената, въпреки че всички му казваха да не мърда. Накрая им предложих на катаджиите да го закопчеят, след като извади жената от колата и падна отгоре и. От бърза помощ ми се обадиха да питат за Техномаркет ли става въпрос или Технолукс. И аз вече не знаех какво е, казах им по продължението на Сливница след Мото Пфое. Дойде и линейката. Вдигнахме жената, качихме я до пътя, вкараха я в линейката. Заеха се да превързват и момчето. Дойдоха и пожарни. Нямаше нужда да се реже колата, но хората действаха професионално. Не знам след колко време дойде линейката, може би 15-на минути, но и времето е трудно да сеопредели в такъв момент. След идването на пожраната питах полицаите дали имат нужда от мен, или да си тръгвам и се упътих към отсрещния паркинг. Единият ми каза да внимавам, докато пресичам. въпреки струпаните коли със сини и червени буркани движението си продължаваше със същата скорост. Жена ми каза че съм се бавил общо половин час. Отидохме към търговския център на Стамболийски, канехме се да гледаме кино. По пътя до там не вдигнах повече от 40 км в час ...
темата е доста поучителна и смятам че трябва да бъде важна тема. mod edit: vaskoto1




Потребителски аватар
emdless4
Мнения: 638
Регистриран на: Пон 25 юли 2005 23:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: диана

Re: Тежка катастрофа...

Мнениеот emdless4 » Сря 06 дек 2006 12:11


Та си мислех, какво бихте направили вие, ако станете свидетели на инцидент на пътя....

Ето няколко съвета, съдейки от това, което направих.

Повикайте линейка Идването на Бърза Помощ навреме може да спаси нечий живот. Дори и да не знаете дали има пострадали, по-добре повикайте линейка сега, отколкото след 10 минути. По-добрия вариант е да се обадите след 10 минути и да кажете че няма нужда от линейка. Дори и участниците в инцидента да нямат видими следи от наранявания, е хубаво да бъдат прегледани от лекар след катастрофа.

Обадете се вие! Въпреки че има много свидетели, и виждате че хората в колата излизат и могат сами да се обадят - защо не се обадите на КАТ и на Бърза Помощ? По-добре е в КАТ да получат 10 обаждания, отколкото след 10 минути всички да се питат - някой викна ли линейка, някой обади ли се на КАТ?

Обезопасете мястото на инцидента Дори колите, участвали в инцидента да не пречат на движението - както в горния случай - е хубаво да поставите светлоотразителни триъгълници от двете посоки.
-Всички коли да са на аварийни светлини, ако има мъгла и е възможно някой да седи поне на 50 метра от мястото и да предупреждава идващите.
-внимавайте за изтичания на гориво, (в този случай проверихме колата дали няма газова уредба, и като видяхме че няма се поуспокоихме малко). Ако тече бензин, и автомобилът се запали по-добре извадете хората от вътре, колкото и да са пострадали. Ако има АГУ - внимавайте, огледайте автомобила, при възможност срежете контактните клеми на акумулатора.

Обезопасете се ВИЕ! Не бягайте хаотично по пътното платно - няма нужда от още пострадали. Също така - следете за реакциите на водачите - както в горния случай непрестанно държах пияния шофьор под око - не се знае какво може да му хрумне - да извади пистолет и да се застреля, или да почне да стреля по околните, да буйства, дори и да не е пиян, шофьор след такъв инцидент е афектиран и може да направи някой глупост - окажете помощ но внимавайте и стойте настрана ако стане меле.


Помагайте, само ако можете! Пак ще цитирам онзи човек, който ми води БЧК-то - след целия курс искренно ни каза, че едва ли ще научим нещо, и в голяма част от катастрофите на които евентуално ще станем свидетели няма да можем нищо да направим, но най-важното е да не пречим! "Ако не знаете какво да направите - по-добре не правете нищо!" Не вадете хората от автомобила, ако това не е наложително - при пожар например, не ги докосвайта - всяко мърдане може да предизвика фатално счупване. Единственото за което се сещам, е да не си е глътнал езика някой - както с жената която беше на задната седалка - беше легнала по корем, и стенеше, реших че няма нужда да и проверявам езика. Окуражавайте ги! От опит знам че това е много важно и помага - и мен са ме вадили от смачкан автомобил. Репликата "Добре ли сте?" след катастрофа не е най-удачната. По-добре питайте хората "Нещо боли ли ви, можете ли да говорите, как се казвате?"

Който се сети нещо да добавя...

Последна промяна от emdless4 на Сря 06 дек 2006 12:13, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
inoi
Мнения: 493
Регистриран на: Пон 14 юни 2004 8:03
Автомобил: VW Golf III
Двигател: AFT 1996
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот inoi » Сря 06 дек 2006 12:12


Това го видях и аз - когато минах оттам вече всички баха там - полиция, пожарни и линейка. Този участък стана ужасен откакто построиха всичките му там магазини и складове и въпреки поставените знаци за ограничение на скоростта хората си карат както си беше едно време - бързо.


Потребителски аватар
FreAk
Мнения: 499
Регистриран на: Пон 10 окт 2005 13:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, В.Търново

Мнениеот FreAk » Сря 06 дек 2006 12:18


такъв да го хванеш па да го убиеш от бой...........заради пиянството си ще затрие два живота :evil:
добре че поне не е ударил други хора
ПРОСТО НЕ КАРАЙТЕ СЛЕД КАТО СТЕ ПИЛИ


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот vaskoto1 » Сря 06 дек 2006 13:12


много често ми се случваше да наблюдавам какви ли не ужаси докато пътувах много интензивно в една от предишните ми работи. гледал съм и консерви и трупове и пред мене са се убивали хора абе...не е за приказка. но един случай колкото и обикновен да е ми се е запечатил в паметта. карах по магистрала тракия след пловдив посока стара загора и изведнъж гледам в насрещното платно посока софия едно рено 19 червено ама смазано до неузнаваемост! и вътре седят 2ма души и никой наоколо! сащисах се-викам е сега е станало току-що!
спирачки, връщане назад и пресичам магистралата със свито сърце очаквайки да видя касапница-колата беше адски зле...
обаче за моя изненада останките от шофьорската врата се отварят и оттам излиза един мъжага-бая големичък и видимо напълно здрав и читав. аз още бързайки към колата от 7-8 метра му подвиквам-живи ли са всички, има ли пострадали!?
той се запъти към мене и се срещнахме на 2-3- метра от колата подаде ми ръка и каза че и той и човека с него са напълно ОК и нямат дори драскотина. викам дай да звъниме насам натам-той ме успокои че е звънял и идват хора насам и че идва от нсрещното-от моята посока! аз :shock и чак тогава забелязвам (вече от позицията на катастофиралата кола-от мойта посока не се виждаше) че има яка следа по диагонал от мантинелата към колата. а рендето сочи към софия-точно както трябва да си бъде! :shock :shock
оказа се че при 130-40 пука гума и оттам прелита през мантинелата с 2 салта през таван в насрещното и се приземява в посока правилна за насрещното!
и то преди 20 минути!
човека беше вече се осъзнал от шока от катастрофата до степен на адекватност и много се разчуства и ми сподели че аз съм бил ЕДИНСТВЕНИЯ човек спрял ИЗОБЩО че чак и от насрещното съм пресякъл докато 20 мин. посред бял ден дето всички знаят какъв е трафика по тракия делничен ден АБСОЛЮТНО НИКОЙ не е спрял да види живи ли са здрави ли са какво е станало при положение че има смазана кола с 2ма души вътре и никой до или около нея...
това много ме потресе...


Потребителски аватар
Muncho
Мнения: 2996
Регистриран на: Чет 07 юли 2005 15:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Muncho » Сря 06 дек 2006 13:19


Най-лошото е че има хора които продължават да карат пияни...
Преди 7-8 месеца като се прибирах в СФ и на Долни/Горни Богров ( там където винаги има куки ) спряха едина ван ( по спомени Еспейс ).Ако ви кажа че куките както отвориха вратата така и оня се изтъркаля от колата надали ще ми повярвате...


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16280
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Сря 06 дек 2006 13:20


много се радвам, като чета, че има хора, които са отговорни и спират и помагат, на фона на всички "бързаци" дето си карат и не им пука за другите на пътя.
и аз имах такъв случай наскоро преди 2-3 месеца на село, на прав участък един с трабантче се беше натресъл в стълб...дойде тичешком човек до нас-първа обитаема къща сме и вика обадете се на полиция и бърза помощ, звъним веднага, града е малък и дойдоха за 5 минути...аз изтичах към катастрофата, трабанта беше станал на кюфте, човека лежи вътре затиснат от педалите и волана, много пиян /после се оказа, че той не се трезни/, събраха се хора, леко полека с полицаите успяхме да го извадим. Дойде линейката лекаря го видя, вдигна го на носилка и го качиха в колата. Лекаря каза че нищо му няма, имаше малко кръв по главата и май счупен крак и се качи отпред....след два дни разбрах, че човека починал от вътрешни разкъсвания...не го познавах, но ми стана много гадно...лекаря защо не се качи при него отзад и да види как е тоя човек...не знам...


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот vaskoto1 » Сря 06 дек 2006 13:24


Pichaga написа:лекаря го видя, вдигна го на носилка и го качиха в колата. Лекаря каза че нищо му няма, имаше малко кръв по главата и май счупен крак и се качи отпред....след два дни разбрах, че човека починал от вътрешни разкъсвания...не го познавах, но ми стана много гадно...лекаря защо не се качи при него отзад и да види как е тоя човек...не знам...


като знам какъв съм инжинер и ме е страх да ида на лекар...
това племе трябва да се треби!
лекар и учител не са професии а ПРИЗВАНИЯ! и трябва да се работят при силно развито чуство за отговорност-много над средното!
такъв бих го удушил собственоръчно без да ми мигне окото!
заплати ли? за кво-да ни морите по на спокойствие? айде че се разблъсках пак по клавиатурата :evil: :evil: :evil: :evil:


Потребителски аватар
batmilko
Мнения: 8856
Регистриран на: Чет 22 юли 2004 10:19
Автомобил: Opel Zafira
Двигател: 1900 CDTI
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот batmilko » Сря 06 дек 2006 14:28


Една от най-важните теми....., добре сте я закачили!!!
Не съм помагал на човек при катастрофа (не ми се е случвало да съм участник/свидетел, чукам на дърво да не ми се случва), но пък съм присъствал на колабирането на една жена в трамвая (возех се за първи път от две години в градски транспорт) и след като един човек, дето беше до нея и аз (след като отидох от средата до края) я пренесохме на една седалка...... след 10 сек. около нас (мен и жената) беше празно, всички се бяха отдръпнали, докато говорех с бърза помощ...
На края натоварих жената на едно такси (беше се освестила вече) и чак тогава казах на шофьора, че е припадала, да внимава..... а той ме погледна като отровен от гъби...
Та общо взето всеки гледа да се махне по-бързо от мястото на произшествието, дори не поглежда натам, а дори повечето хора не знаят, че разговора със 150 например е безплатен....


Потребителски аватар
Ivcho
Мнения: 1439
Регистриран на: Пет 10 сеп 2004 16:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Мнениеот Ivcho » Сря 06 дек 2006 14:35


Пътувах през Железница пред мен вървеше Ауди 80 беше лятото супер хубаво време пътя чист на един завой без никаква причина аудито започна да криви качи се на един бордюр и се катурна два пъти през таван :shock онемях. Веднага спрях спря и колата след мен вътре имаше момче и момиче извадихме ги нищо им нямаше само се бяха натъртили малко кръв по главите нямаха вода дадох им подарих им им триъгълник защато нямали сложихме го на долната част на завоя доста се бяха уплашили. Не знам какъв човек трябва да си за да не спреш. А причината за катастрофата никой не можа да обясни.


Потребителски аватар
Varbona
El Presidente
Мнения: 7655
Регистриран на: Пон 28 юни 2004 14:31
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот Varbona » Сря 06 дек 2006 15:24


Пътувах от Панагюрище за София и на един завой гледам една вектра по покрив и си викам гледай как са я зрязали, сега ще я разкостят малцинствата, подминавам, и с периферно зрение съзирам една ръка...спирачки, задна - отивам, едно момче тъкмо се беше обърнало и беше в шок. Викнах линейка и куки, които така се замотаха, че накрая го качих да го карам аз, чак по пътя ни пресрещна линейката...
Но междувременно, всички коли, които минаха спряха да помогнат.

Та оттогава знам, че ако звъннеш извънградско на 166 се прехвърля автоматично на най-близкото РПУ.


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Мнениеот gr_kanev » Сря 06 дек 2006 16:41


Varbona написа:Та оттогава знам, че ако звъннеш извънградско на 166 се прехвърля автоматично на най-близкото РПУ.


ВИНАГИ когато звъниш от мобилен на 166 попадаш в РПУ-то, което обслужва клетката, чрез която си се свързал. Не е лошо да попиташ кое РПУ е /ако не ти се представят/, защото може да си попаднал на клетка, а оттам и РПУ, които да не знаят къде се намираш, и за какво им говориш /невероятно, но факт ! (за съжаление)/


Потребителски аватар
orgasmatron
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед 29 яну 2006 19:47
Автомобил: Passat B4 Syncro
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот orgasmatron » Сря 06 дек 2006 18:52


по принцип винаги спирам дори ако има и аварирал автомобил на пътя, винаги мога да помогна с нещо. радвам се че не ми се случва често. Но един път на мен ми се случи да катастрофирам тежко - излетяхме от магистрала тракия и се търкаляхме в едно дере, за два часа единствено спряха два тира които са били зад нас и са видяли какво се случило и те се обадиха на полицията, другите които спряха бяха автокрадци от пловдив, колкото и странно да ви се струва - Цукровски или нещо такова му беше фамилията, бяха с две коли, не крадени :) спряха веднага вадят важета да ни вадят от дерето защото чули по станцията че има удар по магистралата и се втурнали да ни помагат, даже ни оставиха 200 марки да имаме да си платим за пътната помощ. Бях меко казано потресен.
от тогава ако видя даже и закъсал автомобил на пътя спирам да видя дали мога да помогна с нещо. Чувството да си изпаднал в беда и да си сам и безпомощен е отвратително.


4ep
Мнения: 219
Регистриран на: Вто 04 юли 2006 19:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник

Мнениеот 4ep » Сря 06 дек 2006 21:33


Да неприятна тема ,но важна. Днес като се прибирах на 500м от къщи имаше катастрофа в 19ч. с пострадал когото не можеха да извадят още. Полицията по мои сметки дойде до 5 минути! :roll: И друг път съм го виждал. Помня катастрофи от онова време и как 5 човека помагахме, а един милиционер гледаше накрая на тълпата край Карлово. :evil: Ама хора разни идеали също. Аз също съм виждал катастрофи и за съжаление една тежка е моя 1987г., за малко се размина без смъртен случай. Най лошо съм запомнил катастрофа с пожар. Над 15 пожарогасителя употребихме и не можахме да го изгасим, хората си изгоряха живи на Петолъчката. :oops: Добре е човек да знае какво да направи и да е подготвен, но ако има по-подготвенни по-добре да не пречи! Добре си написал колега изводите като правила, може би е редно и да се систематизира нещо като документ и да се сложи отделно като тема. Ще е полезно за всички мисля.


4ep
Мнения: 219
Регистриран на: Вто 04 юли 2006 19:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник

Мнениеот 4ep » Сря 06 дек 2006 21:40


vaskoto1 написа:лекар и учител не са професии а ПРИЗВАНИЯ! и трябва да се работят при силно развито чуство за отговорност-много над средното!
такъв бих го удушил собственоръчно без да ми мигне окото!
заплати ли? за кво-да ни морите по на спокойствие? айде че се разблъсках пак по клавиатурата :evil: :evil: :evil: :evil:


Еееех Васко това са емоции, къде ги тези хора и с какво да живеят а? Ти можеш ли да се прибираш само с "призванието" си в къщи вечер ? И то точно в София? Не го казвам с лошо, а с болка не като спор а като коментар, щото майка ми беше учителка и жена ми е, ама аз не бих станал. А и за лекарите има разни разбира се. :cry:



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 15 госта