Пътуване към Македония !

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
joonnii
Мнения: 15
Регистриран на: Чет 03 юли 2008 0:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Пътуване към Македония !

Мнениеот joonnii » Нед 10 фев 2013 17:21


Здравейте колеги !
След няколко дни ме очаква път до Македония. Досега не съм ходил натам и реших да попитам как са нещата там, ще пътувам с кола и ще пресека границата през Делчево.
Моля който има опит как са нещата там и като цяло с пребиваването в Македония да сподели, всичко ще ми бъде полезно.
Благодаря ви :)




Потребителски аватар
my heart iS iCe
Мнения: 5418
Регистриран на: Сря 11 мар 2009 20:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот my heart iS iCe » Нед 10 фев 2013 17:28


На границата изискват документ (лична карта или ш.кницка) също така и винетен стикер (валиден) и зелена карта ! Карат те да отвориш багажника за проверка, това на Българската граница и на Македонската! Също така може да те питат къде "кЕ оЙШ" АЗ им казвам, че отивам на гости в Струмица! Ако отиваш там да пазаруваш, не дават да прекарваш голями количества стока, било то хранителна или цигари! Нито яйца или месо! Един съвет от мен : Не се опитвай да криеш от тях стока, ще я открият и могат да ти сложат глоба и после пробация!


joonnii
Мнения: 15
Регистриран на: Чет 03 юли 2008 0:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот joonnii » Нед 10 фев 2013 17:42


Да питам само още нещо, четох из нета някакви неща и попаднах на това :
- Където и да ходите там извън организирано пътуване и направена резервация от туроператор (примерно на гости на някой), до 24 часа след влизането в страната трябва да се регистрирате в полицейското управление, там където сте отишли. Като си тръгвате - да се отпишете. На границата ви искат листчето от полицията за тази регистрация. Ако "забравите", занапред ще знаете много добре, защото глобата е от 600 до 1000 евро


Написано е преди няколко години и не знам дали все още е в сила и дали изобщо е вярно ?


Потребителски аватар
Теодор
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 21 ное 2006 16:27
Автомобил: Ford Fiesta 6 BMW 325XI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот Теодор » Нед 10 фев 2013 19:37


Септември месец бях на Охридското езеро за 3дни. На влизане ми искаха л.к. талона на колата и зелена карта icon_idea Проверяват ти багажника и ако имаш повечко куфари те питат къде отиваш като може да те накарат да ги отвориш но не ровят вътре. Добре е да си смениш от тук денари защото макар че курса и тука и там е почти еднакъв 1към 30 само в Охрид приемат без проблем български левове, в Скопие и особенно в Тетово категорично ми отказаха да ги приемат в менячниците :dontknow Искат само евро и то книжно монети също не приемат м--а им циганска. На връщане изобщо не ме проверяваха само питаха нещо за деклариране да не говорим за някаква бележка от полицията за пребиваване. Изобщо освен в Охрид където те приемат като бял човек и гледат да ти осигурят приятно прекарване срещу заплащане разбира се, другаде всячески се опитват да те унижат все едно си натрапник.


Потребителски аватар
Varbona
El Presidente
Мнения: 7655
Регистриран на: Пон 28 юни 2004 14:31
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот Varbona » Пон 11 фев 2013 14:12




Потребителски аватар
keksa
Мнения: 925
Регистриран на: Пон 29 ное 2004 2:55
Автомобил: Golf VI
Двигател: CAXA
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот keksa » Пет 15 фев 2013 15:30


joonnii написа:Да питам само още нещо, четох из нета някакви неща и попаднах на това :
- Където и да ходите там извън организирано пътуване и направена резервация от туроператор (примерно на гости на някой), до 24 часа след влизането в страната трябва да се регистрирате в полицейското управление, там където сте отишли. Като си тръгвате - да се отпишете. На границата ви искат листчето от полицията за тази регистрация. Ако "забравите", занапред ще знаете много добре, защото глобата е от 600 до 1000 евро


Написано е преди няколко години и не знам дали все още е в сила и дали изобщо е вярно ?



Аз миналата година си забравих талончето в хотела в Охрид. На границата нямах проблем и от тогава съм ходил вече 3 пъти и никой нищо... така че мисля че не е проблем, но според мен най-добре за там е да пътуваш с паспорт.
Не забравяй валидна зелена карта.
Мен лично полицаи не са ме спирали, но миналата седмица реализирахме ПТП с един бордюр и полицаите, които извикахме искаха да прибират шофьора в ареста и да го водят на съд, така че може би трябва да се внимава със шофирането като цяло...


denymeny
Мнения: 1
Регистриран на: Чет 04 апр 2013 20:30
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот denymeny » Чет 04 апр 2013 21:42


привет.почти всеки месец ходя в Македония,в Куманово.ходя с автобус,все още нямам кола затова използвам нашата фирма Матпу-96 и македонската ТРАНСКОП Битоля.да ви кажа,нямам проблеми на границата засега,но отначалото имах.първото ми ходене беше през 2011 година и ходих в охрид,нo незнаех че трябва да се регистрирам в полицията.на връщане в България македонските полицаи ми искаха картончето за регистрация но аз нямах,обясних им че не сам знаела за това и някак си ме пуснаха.казаха ми че глобите са много високи.иначе ме разпитваха къде сам била,с кого за какво и т.н.След това като пък влизах в македония,бях на рожденден на приятел в Куманово,ми казаха да сляза от автобуса,разпитваха ме,питаха ме колко пари имам,казах им имам 30 лева и на дебитната ми карта също имам пари,и те ми се изсмяха,казаха че това не са пари и немога да вляза в страната с толкова малко.аз им казах че отивам при приятелят ми и няма да имам проблем с парите.но ми казаха,че нестава и ме свалиха от автобуса да се връщам в България.аз се обадих на моят приятел и добре че той има някакъв приятел полицай,който работи на границата и ме пуснаха да мина.а автобусът ме чакаше по-надолу.казаха ми да не се повтаря и така.беше егати напрежението ама мина.само с лична карта се минава,не повече от 2 кутии цигари.когато съм отсядала в хотел,от там са ме регистрирали,или пък в полицията ходим.хората са много добри към мен,родителите на приятелят ми много ми се радват като отида.незнам,но на мен наи-любимото ми ядене там е пицата,плескавица и зелянче.и кока кола разбирасе.храната е супер,хората са добронамерени,никой нищо лошо не ми е казал досега,не е имало проблеми и така.аз съм много доволна от престоя си там до сега.но скоро мисля да си купувам кола и да ходя с нея за да ми е по ефтино.пък и с автобуса 5 часа път егати.споделям моята ситуация,моите виждания,ще се радвам ако помогна.поздрави :11


Потребителски аватар
Bucket
Мнения: 297
Регистриран на: Вто 02 дек 2008 21:50
Автомобил: Skoda O2 комби TDI BMM
Двигател:
Местоположение: Вр/Сф

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот Bucket » Сря 26 фев 2014 10:38


Здравейте,

Да се включа и аз в темата.
Ще ми се наложи след седмица, да закарам един американец до Скопие.
Никога не съм ходил в Македония, какво да очаквам?
Има ли винетки или се плаща нещо като толл? За фаровете знам, че се кара и там.
Някой зареждал ли е газ, същите ли са накрайниците? По принцип, ако заредя газ още в България ще ми стигне за отиване и връщане, но все пак, ако се наложи :)
В Скопие, има ли нещо еквивалентно на нашата синя зона? Нямам идея още, къде точно ще трябва да го закарам в Скопие.
Всички съвети ще се полезни.
Аптечки, пожарогасители, някакви други неща искат ли като оборудване на колата?

Благодаря!

Последна промяна от Bucket на Сря 26 фев 2014 18:01, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
instantaccess
Мнения: 689
Регистриран на: Сря 25 авг 2010 18:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: bg

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот instantaccess » Сря 26 фев 2014 10:57


Трябват ти документи за колата - талон, зелена карта, ако колата не е на твое име може да ти искат пълномощно и е хубаво да имаш. Пътува се с лична карта или паспорт - по избор.
Няма винетки, на магистралата имаш кабинки и плащаш такса. Приемат денари, евро и кредитни карти. Кабинките са три до Скопие - 70,50 и 30 денара мисля, че бяха.
Гледай да си спазваш ограниченията за скорост - от колеги македонци знам, че е доста "солено".
В Скопие паркирането е платено в целия център, има кабинки, където се плаща. Глобите също са "солени". Има вариант и за платен паркинг - взимаш си билетче и после плащаш времето, което си стоял.
За американеца - хубаво е да се провери да не му искат виза.


Потребителски аватар
vanko_VW
Мнения: 2380
Регистриран на: Сря 03 окт 2007 11:36
Автомобил: Ford Focus
Двигател:
Местоположение: Враца/из България и чужбина

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот vanko_VW » Сря 12 мар 2014 8:34


:th_up
Да добавя и аз, внимавайте като карате, че братята маке много секат завоите (един колега изкара 1 месец в ареста).
Цигари, 2 кутии и една отворена, другото е риск и не се знае какво може да отнесете.
Опитайте кухнята - не е скъпо, а е хубаво : шкембе чорбата аз не я ям, ама брат ми вика, че е "номбър уан" :mhihi
На последно място, но не и като важност, :exclaim как карате, за най-малкото нещо може да влезете на топло и да минете през съд (ако блъснете куче и ви види някой, сте си на топличко) :exclaim :exclaim :exclaim


dokit0
Мнения: 23
Регистриран на: Пон 26 сеп 2011 20:11
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN
Местоположение: София/Свиленград

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот dokit0 » Съб 29 мар 2014 12:53


Да попитам и аз за пътуването до Македония. След около месец и аз ще ходя до комшиите и това ще ми е първото излизане от страната с колата. И преди съм бил в Македония, но с автобус. Та въпроса ми е Имам зелена карта, но тя е "уж само за Турция" и другите държави са задраскани с химикал, трябва ли да си вадя друга и дали е възможно? Другия ми въпрос е какво количество "твърдо гориво" (сиреч ракийчица) може да се вкара в Македония, че ще ходя на гости на един приятел, а той обича да си попийва :mhihi :mhihi ?


Потребителски аватар
anonym0us
Мнения: 1721
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 22:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ηετρϰζ

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот anonym0us » Съб 29 мар 2014 13:08


За зелената карта, ако нямаш си изкарай при застрахователя, само за Македония, излиза около 5 лева! За да не се налага да се връщаш, което си е разход!
А относно ракията, не мисля, че ще имаш проблем до 1 литър, ама това не е потвърдена информация! Ако те питат какво вкарваш в страната иМ, кажи сичко, не ги лъжи, защото се заяждат и ще имаш проблем! Ако криеш нещо, го криеш така, че да не го намерят, но според мен ще имаш проблем с ракията над 1 литър! :c020


dokit0
Мнения: 23
Регистриран на: Пон 26 сеп 2011 20:11
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN
Местоположение: София/Свиленград

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот dokit0 » Съб 29 мар 2014 13:10


А виното как е може ли да нося вино и ракия? Или само едното?


Потребителски аватар
anonym0us
Мнения: 1721
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 22:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ηετρϰζ

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот anonym0us » Съб 29 мар 2014 13:19


Лично аз не съм пренасял такива неща! Но съм "ЧУЛ" от други, че ракията я следят много! Но в големи количества ще ти правят проблем! Дано се включи някой колега който е прекарвал да каже! Когато пътувах с рейса, исках да си купя от Македония ракия (Ново село) и човека в магазина ми каза, не взимай голяма туба, вземи от 1 литър, и ако нещо те питат кажи, че е вода (Етикета беше на мин. вода) Но ако отворят шишето и лъхне на ракия, тежко ти! Затова не ги лъжи, и няма да имаш проблем, може да направят компромис! Последните 3 години нещата се затегнаха яко, заради тарикати, който изкарват пари от търговия, и такива като нас са лесна плячка!


Потребителски аватар
vanko_VW
Мнения: 2380
Регистриран на: Сря 03 окт 2007 11:36
Автомобил: Ford Focus
Двигател:
Местоположение: Враца/из България и чужбина

Re: Пътуване към Македония !

Мнениеот vanko_VW » Нед 30 мар 2014 19:40


Както ти е казал колегата не опитвай да лъжеш, на БГ няма да имаш проблем, но на МК и кажи точно как са си нещата, много много не ни обичат и се заяждат
Цигари не повече от 3 кутии, и като цяло какво и та внасяш/изнасяш само количество за лично ползване, спазвай ограниченията :exclaim :exclaim :exclaim и карай внимателно, че много сечат завойте, смени си динари за "патарините" ако ще ползваш магистралите 10евро са 600Динара



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта