Пътуване до Украйна - съвети?

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот inspektora » Нед 24 апр 2016 9:13


През м. юни ще пътувам до Украйна и по точно до Надвирна (около Лвов). Моля за Особено Ценни Съвети от колеги, които са ходили в Украйна. Ще пътувам през Варна-Силистра-Румъния и т.н. Въпросът ми е не за маршрута, а за самата Украйна - качество на горива, пътища, гранични пунктове, валута, цени, опасност от кражба и други особености. Благодаря предварително!




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот Vlad777 » Нед 24 апр 2016 10:02


Ето един много подробен пътепис до Латвия през Украйна:
:arrow Пътепис до Латвия

А ако знаеш английски, това е един документ със съвети за Украйна на Британската Автомобилна Асоциация:
http://www.theaa.com/motoring_advice/touring_tips/ukraine.pdf


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот inspektora » Нед 24 апр 2016 11:50


Британските съвети са бла-бла, но пътеписа на колегата е полезен. Благодаря!


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот gr_kanev » Нед 24 апр 2016 18:52


Надвирна си е в Ивано-Франковска област :-D
Точно в тази част не съм ходил с автомобил, но съм се интересувал доста.
Горивата са на цени около 50-75% от нашите, но има шанс да попаднеш на кофти качество. Предпочитай големите вериги (WOG, Лукойл, ОККО); ОМВ мисля няма, Shell са рядкост и не особено за предпочитане.
Пътищата в Ивано-Франковска област са зле откъм качество.
Гранични пунктове - какво те интересува, при положение, че маршрута не се коментира ?
Валута - украинска г(х)ривня, друго не върви. Курс - около 25 гривни за долар (предпочитат го пред евро - не че ще те върнат от обменно бюро/банка). Поради ред причини курса е променлив, с тенденция нагоре - до юни може да са по-други числата.
Цени - около и по-ниски от нашите.
Опасност от кражба - зависи на какво, но съществува (горе-долу като у нас).


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот inspektora » Нед 24 апр 2016 21:10


За граничните пунктове имах предвид как се минава - има ли някакви особенности, неща, които трябва/не трябва да се носят и т.н.
За кражба имам предвид автомобила :horror


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот gr_kanev » Пон 25 апр 2016 20:56


През този пункт съм минавал само с влак, преди време. Нищо особено, запомних го с "рекета" първият път на граничния офицер - заплашваше да ме върне, защото на снимката ми на задграничния паспорт (тогава бяха черно-бели) не се виждал срещу светлината релефния печат. Искаше водка, но имах само коняк, та с нежелание го взе, както и няколко кутии цигари (L&M и Marlboro) - става въпрос за 1996 година. За нещата, които трябва/не трябва да се носят виж в страницата на Външно министерство. Цигарите, алкохола и горивата в Украйна са по-евтини отколкото в Румъния (Евросъюз), така че има ограничения за износа от Украйна (не че няма и за вноса, но общо-взето е малоумно внасянето на големи количества). С автомобил съм минавал през друг пункт между Румъния и Украйна по-западно, в обратна посока - Украйна-Словакия. Имаше някакви глупости (не знам дали още е така и навсякъде) като това, че на един хвърчащ лист пишеш цел на посещението - на мен нищо не ми казаха (защото ми подсказаха да пиша "Приват"), а на хорицата зад мен (българи от монтанско, тръгнали на сватба в Лвов по странен маршрут) им се скараха, че пишели "сватба", като трябвало да е "Приват". Мисля, че се пише колко гориво има в автомобила, показание на километража; описва се колко и каква валута се носи. Питат и за храни (месни, млечни), направиха ми се на интересни на излизане за лекарства, но бързо млъкнаха, като видяха само такива против диария.
Каквато е вероятността да ти откраднат автомобила във Варна, София, или друг град в България, такава е и в Украйна.


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот inspektora » Вто 26 апр 2016 8:32


Благодаря за информацията! И аз на сватба ще ходя. По отношение на кражбата, разликата е, че никой български застраховател не покрива кражба в Украйна :no
А това за количеството гориво наистина ли се декларира и каква е идеята. Аз смятам да зареждам там, т.е. ще изляза от Украйна с повече гориво отколкото влизам и какво следва, да не би мито да се плаща??


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Чет 28 апр 2016 23:14


Инспекторе, информацията на Канев е доста остаряла. Повече от 10 години въобще не е така, но пътищата са зле в момента.
Миналата година имах на 2 пъти гости от Украйна и ходихме до манастирите на Атон в Гърция.
Лично аз бях за последно там есента на 2013 г., но пътувах със самолет, а с автомобил за последно беше 2003 година и нещата още тогава се бяха оправили в много положителна насока, като даже беше спрян полицейският рекет.
Ако през 2001 г преминаването на границата беше нещо ужасно, то 2003 г всичко вече беше нормално. Подчертавам, че това беше станало след масови уволнения на длъжностни лица от всички нива и промени в законодателството.
По-скоро бъди особено внимателен в Румъния защото мамалигарите не си поплюват. Вече бидейки членове на ЕС и имащи се за европейци продължават със своите диващини от времената на диктатора Чаушеску.
Ако искаш 15 дни преди пътуването ми пиши едно лично и ще напиша тук най-актуалните новости. :beer


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот inspektora » Съб 30 апр 2016 17:14


Благодаря! В Румъния съм ходил и са ми ясни общо взето нещата.


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот gr_kanev » Сря 04 май 2016 19:04


Вярно, че ми е поостаряла информацията - от 2009 година (за автомобилно преминаване на границата).
Описва се горивото може би за да се ограничи "резервоарната" търговия. Аз влязох с около 2/3 пълен резервоар, естествено излязох с пълен - описвал съм приблизителните количества и не съм имал проблеми. Предполагам, че не се дължи мито за такива количества.


boglev
Мнения: 100
Регистриран на: Вто 23 юни 2009 14:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот boglev » Чет 05 май 2016 13:00


С колкото украинци съм говорил напоследък, всички се учудват колко хубави пътища имаме, защото техните са леж.

Корупция има и то много повече от при нас, особено сега, с оглед на ситуацията там.

Но в общи линии явно нямат много проблеми с пътуванията с кола, защото масово идват така до България.


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Пет 06 май 2016 1:01


boglev написа:особено сега, с оглед на ситуацията там..


Принципно не се и съмнявам и забравих да предупредя, че регионът към който се е запътил автора на темата се счита за опасен от край време. Там и самото население е странно.
Така и не разбрах за горивото - украинците или румънците искат опис защото въобще никой не ми потвърди за такова нещо. Ако говорим за туби те почти навсякъде са забранени. :rolleyes


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот $100 » Пет 06 май 2016 11:32


Общо взето отиваш в Дивия запад - за Украйна в момента. Дано има съществена причина за авантюрата.


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот inspektora » Пет 06 май 2016 14:11


Това е западната част на Украйна и не би трябвало да е толкова дива работа, но ще видим ... Единственото, което ме притеснява е кражба на колата и ще гледам там да я държа на охраняем паркинг някъде. Не, че е гаранция, ама все е нещо ...


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот $100 » Пет 06 май 2016 17:21


Дива е в смисъл, че могат да те спрат магистрални бандити, да ти вземат колата и парите и да се прибираш пеша. Като се оплачеш на местните власти ще ти се изсмеят на "проблема". Една червена лента с пречупен кръст е добре да си носиш за всеки случай.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта