Пътуване до Украйна - съвети?

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот gr_kanev » Нед 08 май 2016 10:37


inspektora написа: Моля за Особено Ценни Съвети от колеги, които са ходили в Украйна.

Добре е да четем какво пише, особено в първото мнение, и да не раздаваме "ан-гро" семкаджийски мнения.

ЦЪК
Интересен пътепис с много снимки (мнения 30, 31, 32 и 33 в края дава обобщение за пътищата), засяга част от маршрута, по който мисли да мине автора на тази тема. Всъщност авторът на пътеписа е с Голф 3, не знам има ли нещо общо с нашия форум.




Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот inspektora » Нед 08 май 2016 11:54


gr_kanev написа:ЦЪК
Интересен пътепис с много снимки (мнения 30, 31, 32 и 33 в края дава обобщение за пътищата), засяга част от маршрута, по който мисли да мине автора на тази тема. Всъщност авторът на пътеписа е с Голф 3, не знам има ли нещо общо с нашия форум.


Благодаря колега, това беше полезно и съвсем прясно описание на Украйна. Аз ще пътувам след месец и вече, може да се каже, съм подготвен с информация :love.vwclub
Като се върна, непременно ще напиша впечатления.


Потребителски аватар
The Red Guy
Мнения: 2402
Регистриран на: Чет 19 апр 2007 17:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот The Red Guy » Пон 09 май 2016 1:44


inspektora написа:За граничните пунктове имах предвид как се минава - има ли някакви особенности, неща, които трябва/не трябва да се носят и т.н.
За кражба имам предвид автомобила :horror


Здрасти, колега! В Украйна съм няколко пъти през годината. Основните неща, които трябва да знаеш, са - каското го забравяш; ако можеш да си носиш две резервни гуми - няма да сбъркаш; зелена карта задължително и пълномощно за колата, ако не е твоя. Ако колата влиза за първи път в Украйна, 99% ще минеш през т.нар. червен коридор - всичко долу и пълен оглед. Попълваш и декларация какво имаш, но това е само първия път. С нова кола всеки път минавам през това. Гривна евро 1:28, вчера сменях. Здрави нерви заради пътищата и карай през деня - вечер не се виждат дупките! Дизел към днешна дата - 17.50 гривни/литър. Зареждай на големи бензиностанции. Аз лично зареждам в Молдова, защото там е още по-евтино. Купи си местна мобилна карта - най-изгодно е на Лайф. 100 гривни на месец - 4 гб 3g нет, 200 мин към всички оператори и безплатно в Лайф. За целта не ти трябва и документ за самоличност. Успех!


Потребителски аватар
The Red Guy
Мнения: 2402
Регистриран на: Чет 19 апр 2007 17:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот The Red Guy » Пон 09 май 2016 1:46


Много важно - най-новата мода е да се крадат табелите на чужди коли и да се иска откуп. Навий им по няколко по-дебели самонареза.


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот inspektora » Пон 09 май 2016 9:56


А големият талон трябва ли да се носи?


Потребителски аватар
The Red Guy
Мнения: 2402
Регистриран на: Чет 19 апр 2007 17:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот The Red Guy » Пон 09 май 2016 20:48


Не


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот inspektora » Вто 14 юни 2016 12:11


Здравейте. Вчера се върнах от Украйна и ще споделя опита без да навлизам в патетични описания.
Крайната цел беше Надвирна - градче в западна Украйна. Към Румъния минах през Силистра - едно, че ми е по-близо, второ заради ремонта на Дунав мост. На границата се чака около час-два заради увеличения трафик на товарни камиони, пак заради ремонта на Дунав мост. Пунктът не е голям, правен е за по-малък трафик и в момента се задъхва. Особено от румънска страна е голяма каша. Влизащите и излизащите минават през едно тясно място и заради камионите е ужас. След това се отива на ферибота. Има две линии с отделни подходи. Движат се непрекъснато - няма разписание. Цената е 8 евро за лек автомобил. И там няма никаква организация - не знаеш къде да застанеш, докато чакаш да дойде ферибота, някои се опитват да се пререждат. Идва фериботът, слизат колите и там вече има човек, който направлява качването и подреждането. Фериботите са грохнали ръждиви корита, които не си знаят годините. Белославският фери е направо слънце в сравнение с тях! По едната линия са шлепове, които се тласкат от катери - по добре да се ползват другите, самоходните, които са по-солидни.
За Румъния няма да навлизам в детайли, писано е много. Планът беше пътуването да се извърши на два прехода с нощувка в гр. Бакъу, който се намира на средата на пътя. Там бяхме около 18 ч. Нощувахме в апартамент в Арена резидънс (жилищен комплекс). Намира се на удобно място, точно до него е Арена МОЛ, има и Била. Цената е 70 лв. за трима човека. На другия ден около 9 ч. тръгнахме и към 13.30 ч. бяхме на граничен пункт Сирет. До там се пътува бавно, тъй като се минава през десетки села и ограничения в скоростта. На границата с Украйна се чака около два часа, пак зависи от това колко е опашката. От украинска страна ходят насам-натам военни граничари с униформи, гледат лошо, ако слизаш от колата и се разхождаш. Питат къде отиваш / откъде идваш. На влизане нищо не ми проверяваха, на излизане поискаха да отворя багажника, питаха ме за цигари и алкохол, ама ей-така да се намират на приказка, не гледаха нищо. Не се декларира нищо.
Такааа, стигнахме Украйна. Бях предупреден, че пътищата са лоши, но не и че са ужасни :horror Аз съм шофьор от 25 г. и съм видял какво ли не, но не бях подготвен за такова изпитание. Пътищата са наистина кошмарни, някои от тях изобщо не отговарят на нашите представи за шосе. Дупки, коловози, липсваща настилка, ремонти в различна фаза и всичко това на фона на дъжд. Чудно пътуване :bishop Е, все пак тук-таме имаше и ремонтирани участъци. Знаци почти няма, пък и никой не ги спазва. На две места видях полиция, но те стоят така, за респект, иначе пътен контрол и радари не видях. Основно се движат Лади, стари Пасати (железни!), джипове и бусове (вероятно нелегален транспорт). Честа гледка е някой да сменя гума или да прави импровизиран ремонт на окачване край пътя. Първия град след границата е Чернивци, много дълго се преминава през него, улиците са с едни ужасни потънали разбити павета, изпитание за всеки автомобил. Съветът ми е да се минава през градовете, а не по околовръстните шосета, които са в плачевно състояние. Към 8 ч. вечерта бяхме в Надвирна и се настанихме в учудващо добър хотел Смарагд. Имаше си и вътрешен безплатен паркинг за гостите. Голям апартамент за трима човека на цена 45 лв. за нощувка (общо) без закуска. Украинците са много религиозни хора (за разлика от нас), навсякъде има църкви и едни параклисчета пред къщите. В селата къщите са поддържани, огради, градинки, хората са бедни, но работливи. Често се виждат баби на колело. Масово по селата махат на стоп. Като цяло е евтиния в Украйна, особено техните стоки и услуги. Първокласна водка 500 мл. - 4,50 лв. Дизела от 1,30 до 1,60 лв. Аз заредих на 1,40 от бензиностанция АМИК. Добри са и WOG, но там е около 1,60 лв. Като качество усетих, че ми падна малко мощноста в сравнение с българския дизел.
Като разход Джетата ми даде около 5л./100 с икономично каране, то и почти няма къде да вдигнеш над 100 км/ч. Това с Бардал BDC , зимна норма. Варна - Надвирна - Варна - 1750 км.


Потребителски аватар
Ton4o_84
Мнения: 90
Регистриран на: Вто 22 окт 2013 19:54
Автомобил: Шкода Октавия 97
Двигател: AEE
Местоположение: Пловдив

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот Ton4o_84 » Пет 14 юли 2017 0:34


Благодаря за изчерпателната информация!
Имам за вбъдеще една покана за гости и се чудех с колата ли да ходя или да ползвам транспорта на един човек, който редовно си пътува, но като чета коментарите ти, клоня към второто.

-Обаче имам няколко общи въпроса на които не намерих отговор, въпреки прочетеното в сайта на Министерството на Външните работи;
1. Става въпрос за едно гостуване на приятелка в рамките на седмица-две, но не разбрах какви документи ми трябват и как да ги подготвя и къде в Пловдив.
До колкото разбрах ми трябва задграничен паспорт, но без виза, после прочехох че виза трябвало и даже трябвало да декларирам някаква сума пари с която се изчислявала на ден и се умножава по 14.
2. Какво е това писмо-покана, което трябва да прати другата страна и до къде.
3. Посоката ми е Одеса, Херсон и Новая Каховка, но като се минава през Румъния и там с техните "леи" ли се плаща или може и с евро. Като цяло ме интересува как мога да плащам в тези държави. За предпочитане ли е да си направя една международна кредитна карта и да пазаррувам навсякъде с нея или предварително да си обърна всичко в $долари кеш и да сменям, където отида.

Благодаря, предварително.


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот inspektora » Пет 14 юли 2017 15:20


Трябва ти само задграничен паспорт, нищо друго. Не са ми искали да декларирам никакви суми. Не знам къде си чел за визи и покани. Плащането се прави в местна валута - в Румъния леи, в Украйна гривни. Може да смениш оттук или да си носиш долари и евро и да сменяш там. По принцип е по-изгодно от Украйна да си купиш гривни, отколкото от БГ. Леи съм купувал само от БГ. Плащането с кредитна карта много те ограничава, не навсякъде приемат. Ако си с кола, носи задължително зелена карта.
Успех!


Потребителски аватар
Golf5 2.0fsi 4motion
Мнения: 4
Регистриран на: Съб 24 юни 2017 9:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот Golf5 2.0fsi 4motion » Пон 17 юли 2017 10:58


Има и вариант да избегнеш малко патуване с кола до Украйна и гранични пунктове.А именно с ферибот от фериботния комплекс в Белослав до Черноморск бившия Иличевс.И от там за половин час си в Одеса.Патуването с ферибота е 20 часа.Само обаче вече има по 2-3 патуване в месец.Влез в сайта на Варна фери там има и телефонен номер и разписание на фериботите.Ще ти е интересно патуването!


atrt
Дублиран kossis
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 08 яну 2017 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот atrt » Пон 17 юли 2017 16:33


Какво е общото разстояние от тук до Украйна ? До колкото разбирам с ферибот се скъсява значително пътя.

А със самолет колко би струвал билет до там ?


Потребителски аватар
jims
Мнения: 1089
Регистриран на: Вто 26 юни 2007 12:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот jims » Пон 17 юли 2017 22:46


Със самолет зависи от къде до къде искаш да стигнеш и с коя авиокомпания. Пътувал съм до Киев и Лвив(Лвов) с Украйнските авиолинии и с Луфтханза групата, зависи коя е крайната ти цел. Полетите са от София.
Украйнските са по-евтини, но с тях полетите са мъка... Австрийските са ОК, най-често през Виена или Мюнхен, можеш да намериш полети и за около 500 Евро отиване и връщане, зависи от датата и дестинацията.
Колегата по-горе е обяснил за пътищата и автопарка, мога напълно да подкрепя. Аз лично не бих си причинил такова пътуване с автомобил, рискът е много голям и не ми се мисли какво ще се случи ако колата се счупи някъде там. А и всичко в Украйна е супер евтино спрямо нашия стандарт - храна, нощувки, транспорт и т.н.. Забравяте за градски транспорт, само таксита и договаряне за цената като на битака. Общо взето като инфраструктура, автопарк и култура на шофиране е като България преди 20 години с някои изключения, разбира се.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот $100 » Пон 17 юли 2017 23:02


Само дано украинката си струва парите и премеждията. Пусни една снимка да ти кажем самолет или автобус да хващаш. :)


atrt
Дублиран kossis
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 08 яну 2017 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот atrt » Вто 18 юли 2017 12:49


:biggrin
Украйнката е тука в момента, но се явява рода на жена ми.......... Сложно е.
Интересно ми беше колко пари са дадени за нейният самолетен билет. И от каква държава идва.

Едно време бащата пътуваше по работа до Киев със самолети, но тогава времената бяха други и аз бях малък.
То сега там и война има...........


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване до Украйна - съвети?

Мнениеот Vlad777 » Вто 18 юли 2017 13:06


От София до Киев са 1310 км., от които:
- България 320 км
- Румъния 430 км
- Молдова 150 км
- Украйна 410 км

Дизелът към момента струва около:
- България 1.00 Eur
- Румъния 0.90 Еur
- Молдова 0.67 Eur
- Украйна 0.75 Eur

Винетката за 1 седмица в Румъния е 3 Eur, в Молдова е 4 Eur, а в Украйна не се плаща.

При тези цени на горивата и пътните такси и един дизелов Passat, разходът за отиване и връщане ще е около 120-130 евро.

Според google Maps пътуването отнема около 17 часа, но може да се планира и една нощувка на отиване и една на връщане някъде в Румъния за 2ма човека, това са още 50-60 евро.

И така цялото пътуване за 2ма човека ще струва под 200 евро, заедно с храната за по път.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта