Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот Vlad777 » Пон 22 авг 2016 12:02


В четвъртък пътувах до Чехия, а вчера се върнах и искам да споделя с пътуващите, че в момента положението е страшно в посока Австрия :horror

На влизане в Унгария (четвъртък по обяд) минахме през пункт Bački Vinogradi (SRB) - Asotthalom (HU). Отне ни около 20 минути. Отколонението от магистралата е около 15 км преди Хоргош, а включването е при Сегед. Със синьо на картата е този маршрут, а със сиво си е "царския път" по магистралата.
szeged.jpg
Backi Vinogradi

Проблемът е, че този пункт работи само от 7:00 до 19:00 ч., което не върши работа, ако пътуваш нощно време.

След като минахме в Унгария, ходихме до Сегед, мотахме се там над час и след това като стигнахме пак на магистралата за Будапеща се уцелихме с две бусчета, които бях запомнил, че се движеха с нас в Сърбия. Те обаче са си минали по "царския път" - Хоргош. По мои сметки бяха чакали там около и над 2 часа.

На който не му се минава през Backi Vinogradi, или пътува в извънработно за пункта време, може да си мине през Суботица и Томпа - описано е как в темата за Сърбия: http://forum.vwclub.bg/viewtopic.php?p=4421339#p4421339. Пак е по-добре. В неделя вечерта като се връщахме отново имаше доста голяма опашка на входа на Унгария, която според мен си беше 2 часа чакане също.

Ето и още варианти: http://forum.vwclub.bg/viewtopic.php?p=4466001#p4466001

По-големият шок обаче беше опашката на границата Унгария - Австрия :screwy

На отиване в четвъртък опашката беше около 2-3 км, но на връщане (неделя следобяда) беше над 6-7 км.

Затова проверих и минахме през един успореден граничен пункт, който е само за автомобили и е буквално на 100 метра от официалния на магистралата:
austria.jpg
Влизане в Австрия

Отне ни 15 минути.

Когато ние отивахме опашката започваше на около 500 метра преди изход 171, който съм отбелязал на картата и ние излязохме от магистралата по него и отидохме на граничния пункт.

Като се връщахме обаче, видяхме че отсреща опашката започваше малко преди разклона за Братилслава, който е на 7 км преди границата, затова по-добре ако пътувате и има опашка да изберете или изход 168 (по показания на картата маршрут) или изход 171 - според зависи къде е опашката.

Проблемът с този пункт е, че не зная дали има начин да се излезе след това на Шел-а (който е на влизане в Австрия по магистралата) и да се купи австрийска винетка. Може евентуално да се спре и да се походи 50-100 м до Шела, но ние докато се сетим и ориентираме, продължихме по междуградските пътища до Парндорф (25 км), където заредихме на Jet (не беше евтино - 1.06Е/литър дизел :neutral ), купихме винетка и продължихме към Чехия по магистралата.

Надявам се информацията да е полезна за пътуващите :th_up




Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8351
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот samo_pechka » Пон 22 авг 2016 19:28


Не знаех ( или по-точно не съм предполагал, че има втори наблизо ) за този пункт. Мерси за инфото :th_up


Потребителски аватар
Strosner
Мнения: 295
Регистриран на: Пет 06 май 2016 11:48
Автомобил: VW - Audi - Skoda
Двигател: 2001г
Местоположение: Карлово

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот Strosner » Пон 22 авг 2016 22:19


Нещо не разбрах - нали Унгария и Австрия са в шенгенското пространство, откога имат пак ГКПП? Или всичко е отишло по дяволите, други пунктове има ли нататък?


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот Vlad777 » Пон 22 авг 2016 22:44


Проверката е визуална. Докато караш с 5 км/ч полицаите оглеждат какво има в колата и ако забележат нещо съмнително те спират. Съответно цялата колона спира... При колона от 7 км и движение с 5 км/ч смятай колко време се пътува...


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8351
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот samo_pechka » Пон 29 авг 2016 17:42


Преди около 24 часа се наложи да изпробвам точно изход 168. Опашката беше на 500 метра някъде преди изхода. Смятайте какво е било, както и колко време щеше да мине докато премина границата. Оттам излязох не само аз, имаше доста коли след мен. На граничния пункт- само две граничарки, въпреки това потокът коли мина без спиране на пункта. Винетка наистина е лесно да се вземе от Шел-а. Просто се отбивате вдясно в банкета и пешком прескачате бетоновите ограждения отделящи пътят от терена на бензиностанцията. Препоръчвам този граничен пункт. Благодаря отново на колегата Vlad777 :love.vwclub


Потребителски аватар
palikari
Мнения: 449
Регистриран на: Пет 07 сеп 2007 19:53
Автомобил: GOLF 5 Polo Lounge tdi 2015
Двигател: BMM-2006
Местоположение: София

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот palikari » Сря 09 авг 2017 10:05


Здравейте,имам едно питане във връзка с преминаването през Бачки Виногради,от къде се купува винетката?Поразгледах района след границата и не видях нито пункт,нито бензиностанция.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот Vlad777 » Сря 09 авг 2017 11:45


Извън магистралите не се изисква винетка. Може да пробваш тази бензиностанция - носи си форинти: EDO benzinkút, Ásotthalom, 55, 6783 Hungary


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8351
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот samo_pechka » Сря 09 авг 2017 20:28


В Унгария ползвам дебитна карта. Каквото и да пазарувам, стига разбира се да има пос-устройство в обекта


Потребителски аватар
palikari
Мнения: 449
Регистриран на: Пет 07 сеп 2007 19:53
Автомобил: GOLF 5 Polo Lounge tdi 2015
Двигател: BMM-2006
Местоположение: София

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот palikari » Чет 10 авг 2017 1:22


Благодаря за линка,аз гледах по №55,затова тази съм я пропуснал.Иначе съм добре запознат с детайлите,но съм минавал само през Рьошке и винаги си нося форинти за тази услуга.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот icoico » Чет 10 авг 2017 22:54


Strosner написа:Нещо не разбрах - нали Унгария и Австрия са в шенгенското пространство, откога имат пак ГКПП? Или всичко е отишло по дяволите, други пунктове има ли нататък?


Има на австрийско-немската граница(не, че е много за тази тема). Пак визуален контрол, ако видят нещо подозрително отбиват колата на специален паркинг за ...ъъъ...претърсване на керемидите :mhihi При лош късмет може да си отвисиш час-два в бавно движещата се колона.


Ivo_
Мнения: 719
Регистриран на: Вто 06 дек 2005 8:48
Автомобил: MK3 + T3 + МК5 Plus + MYLR
Двигател:

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот Ivo_ » Вто 29 авг 2017 22:36


Винетка за Унгария е най-добре да закупите он лайн. Много е лесно и удобно. Винетка в Унгария трябва не само за магистралите, за някои първокласни пътища също. Имат също така и регионални винетки, но да кажем че за преминаващи транзитно те нямат смисъл. Системата е сложна, ако искате да карате без винетка има карта на пътищата, но на практика това е почти невъзможно.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот Vlad777 » Сря 30 авг 2017 16:28




Потребителски аватар
palikari
Мнения: 449
Регистриран на: Пет 07 сеп 2007 19:53
Автомобил: GOLF 5 Polo Lounge tdi 2015
Двигател: BMM-2006
Местоположение: София

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот palikari » Пет 01 сеп 2017 15:16


Здравейте,да дам и аз моя скромен принос към темата.Периода е 19.8-31.8 2017.На Калотина към 6-30 чакахме около час да минем,нещата бяха прилични.В Сърбия след тиражираната в нета информация,че се засича средна скорост от тол до тол,мога да кажа,че такова нещо не съм видял.За съжаление веселбата приключи с приближаването на унгарската граница.Не знам защо се подлъгах по сравнителното рехавото движение по магистралата,но реших да си мина по царския път-голяма грешка,може би.За свое оправдание ще кажа,че границата се пада малко в ниското и до около 3км.преди нея реално нямаш видимост,но в един момент цялата истина се появява с цялата си прелест.Три километра башибозук в две ленти като начало/ще обясня после защо/,на 35С.Както и да е,наредихме се чинно и почнахме да прибутваме по няколко метра на 5мин.По някое време излязох от колата да пуша цигари и реших да бутам колата-грешка,секунда забавяне и необяснимо за мен веднага една,две,че даже единия път три коли с мръсна газ от другата лента пред мен,едвам успях да задържа да не спра в бронята на последния,траеш си тъй като в случая си ясно изразено малцинство.Но върха на наглостта беше вече като наближихме пункта,аварийната лента започна да се пълни стабилно и съответно да върви доста по бързо.Нещата се изясниха след малко,просто стигайки до очертаните коридори тези от аварийната просто се мушкаха в нашата/балъшка/колона с благословията на себеподобните си.Но си траеш,около тебе всичко е рязано.А и още нещо,споменатата аварийна лента се явяваше като заход за лентата за тирове,няма да ви казвам колко тираджии слизаха от камионите за се разправят с наглеците пред тях-едно голямо нищо,седи си в колата на затворени прозорци,гледа те нагло от вътре-кво ще ми направиш?Като обобщение, 4 часа и нещо,иначе самото минаване беше няколко минути,митничара отвори вратата на жената,погледна в джоба на вратата,отвори жабката,като измърмори нещо за цигари и това беше.На унгарско-австрийската обаче колоната я видях овреме и като гърмян заек се възползвах от малкия пункт зад Шела,на самия пункт само една мацка,пълзиме и ни оглежда,всичко отне около 10-15мин,тука избих част от негативите,защото колоните си бяха същите и нови 3-4 часа не ми мърдаха.
Та така,дано не съм ви отегчил,но извода за мен е:забравям за всякакви пътувания по това направление след първи август.Иначе на връщане минахме за 5 мин.работеше едно гише само и бяхме 5 коли.На Калотина,на сръбския пункт пак 5 мин.,на нашия пункт около 20мин.За сега толкова,ако се сетя нещо друго,ще допълня.


Потребителски аватар
Мikk
Мнения: 76
Регистриран на: Сря 05 сеп 2007 8:52
Автомобил: Volkswagen Tiguan
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот Мikk » Пет 01 сеп 2017 15:29


В неделя ще пътувам към Сърбия, дали още има талибани на Калотина, или направо към ГКПП Стрезимировци да пера.
Моля някой колега влизал в Сърбия последните дни на август да каже как е положението.


Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 561
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: Сърбия-Унгария и Унгария-Австрия преминаване на границите

Мнениеот Piqndurnik » Сря 06 сеп 2017 13:10


icoico написа:
Strosner написа:Нещо не разбрах - нали Унгария и Австрия са в шенгенското пространство, откога имат пак ГКПП? Или всичко е отишло по дяволите, други пунктове има ли нататък?


Има на австрийско-немската граница(не, че е много за тази тема). Пак визуален контрол, ако видят нещо подозрително отбиват колата на специален паркинг за ...ъъъ...претърсване на керемидите :mhihi При лош късмет може да си отвисиш час-два в бавно движещата се колона.

Това си е само са замазване на очи. Проверяват на аутобана и правят огромни задръствания, а на няколко километра в страни, като минеш границата по обикновените пътища, няма кой да те напсува даже.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 30 госта