Някой ходил ли е в Албания?

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот Водния дух1 » Вто 28 мар 2017 21:44


Колеги ,лятото ми предстои пътуване до ДУРЪС- Албания (на море).Маршрутът ми в България ми е ясен. Ще изляза през Кюстендил (Гюешево) и от там в Македония.Гледам има два маршрута до Охрид-кой да избера? От Охрид поемам към границата с Албания.Друго,което ме вълнува-в Албания,кое е по добре да имам-евро или долари?Или пък техните-май бяха леки.Къде е най-добре да сменям валута? Колко струват таксите в Македония и Албания? Имат ли винетки някакви? Каква е цената на дизела там?Ей такива въпроси ме вълнуват.Всяка информация за Македония и Албания ще ми е от полза.




lyubomir minev
Мнения: 75
Регистриран на: Нед 02 мар 2014 12:47
Автомобил: VW Bora 1.9 TDI
Двигател: AGR 1998

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот lyubomir minev » Вто 28 мар 2017 22:26


Лятото бях в Охрид,такси има по магистралите,плащах ги с мак.денари,които си купих веднага след границата,има едно магазинче.Дизел заредих на една тяхна верига-Макпетрол,по съвет на хазяйката,добре като качество,по-евтино беше оттука.За маршрута-има тема във форума,там виж,има и доста друга информация.От Охрид до Албания имаш 20-тина километра покрай град Струга и си там.


Потребителски аватар
instantaccess
Мнения: 689
Регистриран на: Сря 25 авг 2010 18:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: bg

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот instantaccess » Сря 29 мар 2017 7:53


Ходил съм точно до Дурес, но беше преди 3-4год. Маршрута беше през Македония, надолу до Охрид и след това се влиза в Албания. Магистрални такси се плащат в Македония, мисля че бяха 2 пункта, плаща се в денари, но може и в евро.
Първия голям град в Албания е Елбасан, после се преминава през една планина, пътят е нещо като все едно минаваш през Беклемето - доста труден за надминаване на някой камион. А е доста по-дълъг като маршрут, предимството е, че е много живописно.
По това време се строеше магистрала през планината, но честно казано не ми се вярва да е готова. Такси тук няма, няма и винетка.
Хубаво е да обмениш някакви техни пари, не навсякъде приемат кредитна карта.
Мои колеги от Албания след това идваха в България и казаха, че пътят през Косово е по-кратък и по-хубав, така че обмисли го като вариант. Аз лично не съм минавал от там.


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19550
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот radotom » Сря 29 мар 2017 8:15


Гюешево-Тетово-Куманово-Охрид
2 ТОЛ-пункта имаш - смени си малко пари в динари, за да излезе по-евтино.
На отиване на първия пункт ти е 30 динара, на втория - 40
Навсякъде можеш да плащаш и с вро, разбира се, но тогава и на двете места ти е по 1 евро. (мисля, че еврото е 43 или 45 динара)

В Албания само с евро - това е държава, която е няколко пъти по- в Европа от нас.
instantaccess написа:По това време се строеше магистрала през планината, но честно казано не ми се вярва да е готова.

Да, да!
Това да не е някой от наште! :no
За около 1.5 години си копнаха едно тунелче от 24км с 2 ръкава по 2 (или бяха 3 :rolleyes ) ленти и пътя се скъси с 4 часа и 8 катастрофи на ден по-малко.

Информацията е от шофьори във фирмата, дето поне 2 пъти седмично някой пътува за Албания
Аз миналата година ходих на 2 пъти, но бях 'куфар' и не съм гледал пътя - само се чудех кога и при нас ще започнат да се случват нещата

Ако имаш възможност - отбий се и до Охридското езеро.
Има платени паркинги, но бее сравнително евтин.


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2189
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia 1U_Golf 3
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот w_smith » Сря 29 мар 2017 8:18


Пътят през Косово е най-бърз. Това по информация от един българин, който работи там и пътува два пъти на месец. Там на място трябва да си много внимателен с шофирането, тъй като предимство има по-нахалният и движението е пълен хит. Като пари ти трябват леки. Вземи си примерно 1000 леки, останалото евро и го обмени в някоя банка на място, че в България е дървен курса. Горивото е по-скъпо от тук.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот Stivi » Сря 29 мар 2017 9:57


По-подробен пътепис за пътуване до Албания /с важни подробности/ няма да намериш :th_up
http://dacia-bg.com/dacia/forum/viewtopic.php?f=37&t=5182


Потребителски аватар
vanko_VW
Мнения: 2380
Регистриран на: Сря 03 окт 2007 11:36
Автомобил: Ford Focus
Двигател:
Местоположение: Враца/из България и чужбина

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот vanko_VW » Сря 29 мар 2017 17:34


viewtopic.php?f=61&t=346722&start=30 тук има доста инфо за МК.

Радо, първо е Куманово после Тетово :wink

Патарините от Куманово до Охрид са 4 или 5, не си спомням между Тетово и Гостивар дали имаше(1бр.), че не съм ходил от 2год.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот Водния дух1 » Сря 29 мар 2017 17:49


Мерси на всички отзовали се! Определено не ми се минава през Косово- едно ,че там е тъмна индия и друго ,че ще посетим Охридското езеро. И се надявам естествено Голфи да не ме предаде.


Stif
Мнения: 699
Регистриран на: Пон 09 яну 2006 15:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот Stif » Пон 03 апр 2017 14:42


Миналата година ходих на море в Албания.Носи си евро,може да сменяш в почти всеки голям магази,курса е много по изгоде от тук,чейнч бюра не видях много.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот Водния дух1 » Пон 03 апр 2017 21:01


За винетни и пътни такси в Албания никой не спомена нищо-да разбирам ли ,че няма?


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот $100 » Пон 03 апр 2017 22:39


Не разбрах само каква е идеята - море в Албания? Нещо екзотично и екстремно ли се търси или може би е голям лукс там? Или излиза толкова евтино, че си струва риска да опреш до ремонт в Дивия запад.


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот gr_kanev » Вто 04 апр 2017 9:25




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот Vlad777 » Вто 04 апр 2017 9:50


Пътни такси не се заплащат, но е необходим сертификат Зелена карта към твоята ГО, който да важи за Македония и Албания.

И да отворя една скоба - Косово не е член на системата Зелена карта. Това означава, че ако минаваш от там, трябва да си сключиш застраховка ГО при влизане в страната, която чух, че не е евтина. Според сайта на Министерство на вънщните работи започва от 15 евро за 15 дни.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот Водния дух1 » Вто 04 апр 2017 16:46


Благодаря на колегата gr kanev за линка,а на въпроса на s100 -просто решихме да отидем там. В Турция е опасничко,миналата година прескочихме до гръцко,а тая в Албания.Цените в никакъв случай не са по-високи от тук.Напоследък чувам,че Албания е станала по-европейска от България.Не е задължително голфи да се чупи точно там.Ако това стане едва ли ремонта ще е по-скъп от Гърция...


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Някой ходил ли е в Албания?

Мнениеот Водния дух1 » Нед 06 авг 2017 12:21


Колеги,оня ден се върнах от Албания.Пътя в Македония и Албания е тежък-изцяло планински. С изключение около Скопие,където има 100км магистрала,всичко друго е планински път-трудно се изпреварва.На всичкото отгоре има много пътища в ремонт.В Албания пак само планина почти до Дуръс,където има 30на км ускорен път.Иначе в Албания е по-евтино от България-персонала в заведенията и в хотелите е по ''усмихнат'' и на ниво.Само горивото е по-скъпо от нашето. А голфи се държа прекрасно -изкара си 2000км. без проблем :th_up



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта