Защо да използваме Waze?

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
Kuncavia
A.C.A.B.
Мнения: 3360
Регистриран на: Чет 25 яну 2007 13:00
Автомобил: Golf MK1 Cabrio
Двигател: 1600 cc
Местоположение: LZ1LFC
Контакти:

Защо да използваме Waze?

Мнениеот Kuncavia » Чет 10 яну 2019 0:16


Здравейте,

От доста време се каня да напиша някой друг ред за безплатната навигация за мобилни устройства - Waze
Въпреки, че отдавна във форума има тема за приложението, искам поста ми по-скоро да подтикне хората, да използват това приложение, от колкото да е дискусионна за неговите възможности. Ако все пак модераторите преценят, че не трябва да се дублира темата, моля поста да бъде преместен при темата "майка".
Едва ли са много хората, които не са чували за това приложение, за тези, които не са, това е напълно безплатна навигация, която работи доста добре в страната и чужбина и най-изненадващо, все още няма реклами по нея. Другия огромен плюс и е възможността за отбелязване на различни препятствия по пътя. От ремонти, през предмети на пътя (скали, клони, гуми, умрели животни), до триноги и патрулки със или без мобилни камери.
Ето това последното може би е най-интересното. Какъв е най-големия проблем на waze? Проблема му е, че в България адски малко хора го ползват. Въпреки, че последната година, потребителите му се засилиха, те все още са недостатъчен брой, за да работи приложението коректно. Но все пак се радвам, че при последното ми пътуване от Горна Оряховица до София, на всичките 15+ места, на които имаше патрулки те бяха отбелязани. Но доста често, типично по-български искаме всичко да ни е на готово и не си правим труда, да помогнем на останалите. От едно известно време, всеки път в който се кача зад волана, без значение дали знам на къде точно пътувам си закачам телефона и стартирам Waze и добавям информация, там където е нужно. В началото и аз бях на принципа "оф, къде сега ще пускам навигацията, да ми хаби батерията и т.н.". Всичко се промени от едно незабравимо пътуване до Австрия, Полша и назад...
На тръгване от София, зададох директно адреса във Виена, за да мога да пътувам по-спокойно, въобще не съм разчитал на другите екстри на навигацията имах нужда единствено от посока на движение и бях доволен от това, което предлага Waze. На няколко места в България бяха отбелязани ремонтни дейности по пътя и полицаи, които ми спасиха един акт в едно село. Както и да е, до последно си мислех, че Waze е румънско приложение (все още не знам кой му е бащицата) и за моя изненада, хората, които го ползваха в Румъния бяха по-малко и от при нас. За мой късмет нямаше драми с полиция, а и като цяло беше много късно и карах предимно по ограниченията.
На влизане в Унгария обаче приложението откачи. За справка, ако го пусна стандартно в София ми изписва 100-200 хора около теб. Там бяха няколко хиляди, ще излъжа колко. Нямаше клонка на пътя, която да не бе отбелязана, което наистина ме впечатли доста. Както и да е, закара ме точния адрес във Виена, като не обърнах внимание на статистиката там, тъй като вече бе 3 сутринта и бях адски смазан.
На следващия ден трябваше да ходим до една фирма в най-големия трафик. Стартирайки навигацията, около мен броя на "уейзърите" бе 4000+, което беше адски невероятно. За кратките 20 километра в посока ни прекара през по-лекия трафик и бяха маркирани 3 стационарни и 2 мобилни камери. Не можеше пиле да прехвръкне през Виена, без да го отбележат в Waze, бях изумен. На следващия ден предприехме пътуване до Пошла. Качвайки се на магистралата, през цялото време съм карал със 160, което не е скорост за гордост, но си ми е личната оптимална на такъв път. Тази скорост беше с 30 км/ч над тяхното ограничение. До границата с Чехия, която не е никак далеч, имаше маркирани над 10 мобилни камери по пътя. Единствените коли, които ме изпреварваха бяха с телефони на таблото и включена навигация. Същото бе положението и в Чехия и в Пошла и обратно до Австрия. На всякъде си позволих да съм в нарушение и ми бе много по-комфортно, от колкото на родна земя, когато карам с 90/100 по околовръстното (примерно). Дори ползвах на два пъти Uber във Виена и те използваха Waze за навигация, въпреки, че си имат вградена от приложението, което използват.
Наистина е шокираща разликата, когато толкова много хора използват едно приложение и то работи. И майната им на камерите, нали повечето сме културни шофьори и не превишаваме скоростта, но самия факт, че 10 км. по-рано знаеш, че на платното има ремонт, кола в аварийната или нещо на пътя, те кара да се движиш една идея по-спокойно. Виждаш реално къде има трафик и как да го избегнеш.
Ако мога по някакъв начин да накарам повече хора да използват това приложение, за да ни е по-добре на нас на пътя, значи поста си е заслужавал усилията. Ако не, здраве да е.

п.с. и в Гърция не се ползва много много, така че внимавайте!

Затова не бъди грък, бъди полезен и свали Waze (тва като скрита реклама на Neskafe)...




Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1003
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: [W211] [Touareg 7P6]
Двигател: [OM646 06] [CVWA 16]

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот nikolay_ss » Чет 10 яну 2019 0:33




Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот toraborat » Чет 10 яну 2019 3:04




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 10 яну 2019 8:10


Аз също ползвам уейз точно от 1 година. За навигация до точка съм го ползвал 2 пъти до точен адрес, просто за сигурност и веднъж от София до село в Гърция. Иначе го пускам при всяко сядане в колата. За година в статистиката ми показва изминати 15 хил км с уейз. Винаги може да има нещо за докладване, промяна на цени на бензиностанции, дори и лафче по време на задръстване. Сутрин около 8-9 и вечер около 18-18 ч в района на София го ползват около 300 човека, което не е никак много. Лошото е, че редакторите на картата също не са много. Всъщност имаме един регионален, който е заключил картата за редактори от 3-то и 4-то ниво и редакциите стават адски трудно. Отделно, че израелците имат проблеми с натоварването на сървърите и пропускат пътувания, точки и не могат да се справят с много потребители, които са около 200 млн в цял свят


Потребителски аватар
Tpet
Мнения: 22
Регистриран на: Чет 01 ное 2018 11:32
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CNHA
Местоположение: София

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот Tpet » Чет 10 яну 2019 8:50


Waze е собственост на Google и аз лично очаквам в някакъв момент да вкарат поне част от функционалността му в Maps. Иначе и аз съм му фен, в града рядко го пускам, но извънградско ме е предупреждавало за важни събития. Веднъж ме спаси и от голямо висене на АМ Тракия в задръстване, което тъкмо се беше образувало.

Дано започне да се ползва повече. И да стане опция през Mirrorlink [emoji16]

Sent from my SM-G955F using Tapatalk


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот VWGT » Чет 10 яну 2019 9:48


Аз не го ползвам.
Но заради тоА пост сега го свалям.
Фен съм на всякакви подобни crowd/community based услуги

:th_up


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот Mishonti » Чет 10 яну 2019 11:23


И аз не съм го ползвал до сега, естествено знам за него.
На път съм винаги с HereWeGo и в редки случаи Google Maps. (Само Maps е приложение на Apple).
Но сега го свалям и ще го използвам, браво за темата.


Потребителски аватар
Kuncavia
A.C.A.B.
Мнения: 3360
Регистриран на: Чет 25 яну 2007 13:00
Автомобил: Golf MK1 Cabrio
Двигател: 1600 cc
Местоположение: LZ1LFC
Контакти:

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот Kuncavia » Чет 10 яну 2019 13:31


К.Одаджийски написа:Винаги може да има нещо за докладване, промяна на цени на бензиностанции, дори и лафче по време на задръстване.


Това е доста полезно в Европа, ако не ме мързеше да слизам от магистралите, вместо близо 1000 лв за гориво, за изминати 3000 км, щях да спестя поне едни 100 лв. Както и да го гледаме, 100 лв са си почти цял резервоар.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот Vlad777 » Чет 10 яну 2019 13:43


За тези с по-новите VW-та - Waze е част от AppConnect, което означава, че можеш да си го изкараш на дисплея на навигацията в колата - супер удобно е и според мен само заради него си заслужава да си поръчаш AppConnect.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот VWGT » Чет 17 яну 2019 11:49


малко feedback

всяка сутрин го пускам и около мен има 200-210 човека, което за Сф е мн малко. От това страда най-вече трафик информацията. не е актуална относно задръстванията. сутрин задръстванията са доста динамични, а малко хора ползват апп-а. потенциала на аппа е доста голям, във всеки момент можеш да въведеш камера, патрул, инцидент с кола в резултат на което всички останали потребители ще бъдат известени и могат да променят маршрута своевременно. показва средни скорости и времена на придвижване в задръствания и тн, но му липсва критична маса от потребители.
Този апп би бил много полезен за разни доставчици и таксита. Ако те почнат да го ползват мисля че проблем с трафик инфото няма да има.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 17 яну 2019 19:57


Аз съм малко разочарован в последно време и спирам да го ползвам. Разработчиците не знаят на кой свят са. От една година съм потребител и седна ли в колата пускам уейз, всеки път, дори и за 1 километър да е. В шофьорската статистика обаче не са ми отчетени над 3 хил километра изминати с уейз, и само 9 доклада за последната половин година.
Писах във форума с опити да направят шофьорска статистика и статистика за пътуванията с разход на гориво, средни скорости и т.н.т, гледам и много други хора са писали същото. Никакво отразяване от страна на разработчиците. Имали проблеми със сървърите заради многото потребители и това е.
Единственото което им роди глава е един огромен прозорец с питане за винетка, който се появяваше до скоро на всеки светофар. Сега само като пуснеш приложението те пита за винетка, въпреки че съм въвел всичките възможни винетки. Питането по светофарите обаче го замениха с проверка на цените по бензиностанциите наоколо.
Има и един бутон Информация за превозното средство, който също не може да се махне от екрана, въпреки, че информацията е въвъедена.
Едно от последните неща е постоянното съгласяване за бисквитките като влезеш на сайта. И нещото което най ме издразни е след последния ъпдейт на приложението, постоянно мащабиране на картата. Спреш на светофар, покаже най близо, увеличаваш ли скоростта картата става изглед от птичи поглед. И това е постоянно, аз пътувам на карта с най много зуум за да си гледам улиците наоколо, имената им, докладите и т.н.т.
От друга страна от 2 седмици се моля някой редактор да отключи Ботевградско шосе, щото съм първо ниво и не мога да го редактирам, а са пляснали 70 км по цялото, пък то не е толкова.
На бензиностанциите в Берковица, Бързия, Монтана, като се опитам да им редактирам цените излиза съобщение Опс и толкова.
Засега го оставям като резервно приложение, ако някога се загубя някъде, поне докато не си оправят дивотиите


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот vucata » Нед 20 яну 2019 12:58


С колегите го използваме постоянно. Изключително приложение.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот VWGT » Чет 24 яну 2019 9:14


продължавам с обратната връзка ... вече негативната :(
(може и да не съм се справил с менюто, така че ако аз бъркам помагайте, защото заради тези неща определено намалявам употребата му ... а може да е удобно)

1. промяната в мащаба на картата в градски условия наистина е кофти решение, което повече пречи. Поне да имаше възможност ти да избираш дали го искаш или не...

2. запазване на адрес ... нещо не мога да се оправя, освен home адреса, който наистина се запазва с един клик, да си запазиш друг адрес за бърз достъп е някакъв ад. Не можеш да тапнеш на картата и да си запазиш ПОИ, задължително трябва да въведеш адрес.

3. изборът на маршрут не е оптимален, даже напротив. От 10 нарочни опита ме прекарва все по грешни трасета. Не знам дали се опитва да се съобразява с натовареност едно друго, но определено нещата не сработват.

4. Не видях да има опция за отмяна на събитие ... примерно катастрофи. Вече виждам няколко на пътя, полезно е. Но имах и случай когато катастрафота вече я нямаше, исках да го отблежа и единственото, което е намерих е нещо като коментар ... това няма кой да го чете в движение.

Как се вдига левъла и ти позволяват да кънтрибютваш и редактираш? Вече виждам няколко несъответсвия ... Едно време в OSM (OpenStreetMap) доста инпут имах :)

Като положителна новина мога да кажа само че вечер почвам да виждам по 270+ човека


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 24 яну 2019 21:08


1. Да, това поредната тъпотия въведена в експлоатация, която ме отказа да ползвам приложението

2.Май не можеш да запазиш любимо с тап по картата, трябва адрес

3.Изборът на маршрут мисля е най бързия според трафика в момента. Колко и дали е оптимален можеш да разбереш, само ако с две коли трйгнете от едно и също място, единия по маршрута на уейз, другия по познат маршрут. Има май някакви проблеми със забавено опресняване на картата. Веднъж ми се случи да чакам пред един магазин на Христо Ботев, близо до кръстовището със Сливница, като спрях пред магазина даваше трафик посока центъра със скорост 17 км/ч, половин час стоях пред магазина, колите в посока центъра свършиха, обаче този трафик не се промени, докато ръно от настройките не цъкнах да опресни картата в района ми

4. Има времена на действието на събитията. За повечето събития са 15 или 30 мин, ако никой не е минал и да е цъкнал че ги е видял, изчезват. Ако ги цъкнеш, че си ги видял остават за още толкова време. Само за катастрофа и полиция стоят по 1 час

5. За вдигане на левъла за редактиране трябва да правиш редакции
Изображение

Обаче в нашата държавица кънтри мениджърът е един и всичко е заключено за ниво 2,3 и 4 и нямаш шанс да направиш толкова редакции.
Можеш от приложението да поцъкаш малко като луд и да правиш доклади на дадено място, които някой ще редактира.
Другият вариант е да се регистрираш на сайта на уейз и в българския форум да напишеш заявка към редакторите да редактират някое място https://www.waze.com/forum/viewforum.ph ... d1e27d0c95


Потребителски аватар
Kuncavia
A.C.A.B.
Мнения: 3360
Регистриран на: Чет 25 яну 2007 13:00
Автомобил: Golf MK1 Cabrio
Двигател: 1600 cc
Местоположение: LZ1LFC
Контакти:

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот Kuncavia » Чет 18 юли 2019 23:27


Явно напоследък по-рядко го ползвам и не разбирам проблемите, които описвате или по-скоро не правя разлика. Отново огромен хелп с камерите София - Словакия - София. Но в България статистиката е доста тъжна, миналата седмица, приятел изгърмя с неправилно изпреварване, не бе маркирана патрулката и се наложи по-скъпия начин да бъде тагната :Mr Green Fun



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 32 госта