Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот icoico » Вто 01 авг 2017 18:26


Andonov написа:За 3км/ч над средната и глоба почти 3лв се ядва, ако и нагоре са така.


Tова е тол таксата, не глобата, според мен. Иначе глобите извънградско:

Za vožnju brzinom koja je do 20 km/h veća od dozvoljene
Novčana kazna od 3.000 dinara.

Za vožnju brzinom koja je od 21 km/h do 40 km/h veća od dozvoljene
Novčana kazna u iznosu od 5.000 dinara

Za vožnju brzinom koja je od 41 km/h do 60 km/h veća od dozvoljene
Novčana kazna od 6.000 – 20.000 dinara, 3 kaznena poena i kumulativna primena mere zabrane upravljanja vozilom u trajanju od najmanje 30 dana.

Za vožnju brzinom koja je od 61 km/h do 80 km/h veća od dozvoljene
Novčana kazna od 15.000 – 30.000 dinara ili kazna zatvora do 30 dana, 6 kaznenih poena i kumulativna primena mere zabrane upravljanja vozilom u trajanju od najmanje 3 meseca.

Za vožnju brzinom koja je preko 80 km/h veća od dozvoljene
Kazna zatvora od najmanje 15 dana ili novčana kazna u rasponu od 100.000 – 120.000 dinara i 14 kaznenih poena uz kumulativnu primenu mere zabrane upravljanja vozilom od najmanje 8 meseci.


Впрочем, полезно четиво:

http://www.amknovibeograd.com/kazne-za- ... ste-znali/

Не знаех, че имало глоба за пиян пътник на предна дясна седалка, за показан лакът през прозореца и за силна музика в колата :rolleyes :gruebel :mhihi




mrsch66
Мнения: 289
Регистриран на: Чет 22 мар 2012 18:38
Автомобил: jetta 2
Двигател: ez 1986
Местоположение: praha

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот mrsch66 » Вто 01 авг 2017 20:33


Преди 3 месеца платих 5000 динара при ограничение 120 ме засече с 164 макар че вече бях скочил на спирачката .


Потребителски аватар
jabre
Мнения: 317
Регистриран на: Сря 16 фев 2011 16:15
Автомобил: vw passat 35i vw golf mk1 1979
Двигател: AAZ 1992
Местоположение: Vlasotince - Србия (Serbia)

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот jabre » Вто 01 авг 2017 22:24


Сега е при нас закон како казват стари хора "како се обърнеш, дупе (гъз) ти позади (отзад)..... аз имам на пасатко б3 заводски теглич, но платих глоба че не е евро теглич.... 9000.... и още не съм го махал да им е*ам мамата на лайнари,
тук е проблем само как повече пари да се вземе.... нищо не работи а пари за пензий мора от някаде да вземат.... още пензионери гласуват в държава..... в 3 найголема града после Белград, наивече пари в градска каса вземат от глоби за паркиране, и глоби за ограничене..... да ебам таква държава кога завод не дава наивече пари в каса.



Sent from my SM-J500F using Tapatalk


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 03 авг 2017 12:56


Колко позната картинка.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Andonov » Чет 03 авг 2017 14:40


mrsch66 написа:Преди 3 месеца платих 5000 динара при ограничение 120 ме засече с 164 макар че вече бях скочил на спирачката .


На място ли плати глобата и в каква валута?


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Pichaga » Чет 03 авг 2017 15:14


Andonov написа:
mrsch66 написа:Преди 3 месеца платих 5000 динара при ограничение 120 ме засече с 164 макар че вече бях скочил на спирачката .


На място ли плати глобата и в каква валута?

принципно глобите в Сърбия се плащан в динари и то в банка или пощенска станция
интересно е ако глобата ти е в Неделя или събота след 14 часа и напускаш в неделя държавата


mrsch66
Мнения: 289
Регистриран на: Чет 22 мар 2012 18:38
Автомобил: jetta 2
Двигател: ez 1986
Местоположение: praha

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот mrsch66 » Чет 03 авг 2017 18:16


Нямах динари и евра исках му банкова сметка на която да ги преведа и да ми даде адреса на полицията за да си взема книжката като му покажа превода накрая кандиса на 1000 чешки крони 5 пъти ги смята по някакъв Трънски курс че са по-малко от 5000 динара ама като настоявах за банкова сметка ги пребра и ме пусна естествено ги е прибрал в джоба си.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Vlad777 » Нед 06 авг 2017 11:33


В петък преди обяд опашката на Калотина в посока Сърбия беше 2 часа. Около 18:00 ч. вече беше половин час.

В събота на влизане в България опашки почти нямаше.


Потребителски аватар
vynsente
Мнения: 33
Регистриран на: Пон 08 юни 2009 20:50
Автомобил: EXELERO
Двигател: V12 twin turbo
Местоположение: Nature
Контакти:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот vynsente » Пон 07 авг 2017 15:13


Привет колеги,

Вероятно ще се ми се наложи да пътувам м/у 01 и 15.10 т.г. по маршрут София Е80 - Сърбия А1. Е75, Е70 - Хърватия Е70 - Босна и Херцеговина 55, М1-8.
Приятел ще ме придружава, ще шофирам служебен автомобил тип "баничарка", небрандирана или товарен бус (до 3т), брандиран - все още не зная кое ще е свободно тогава! МПСто ще се ползва за лични цели. Когато пристигна в БиХ, няма да шофирам там. Ще престои на платен охраняем паркинг около седмица. После се връщам обратно. Автомобилите са били на лизинг, но всички са изплатени (май...уж).
Много въпроси ме "гризат", ще съм много благодарен ако мога да получа адекватни отговори от препатили хора тук.

Освен тези актуални документи:
- Пълномощно за мен от шефа на ф-мата за возилото което ще карам в случая + Го, ГТП, Зелена карта за колата, малък талон
- ЛК на 2мата, а от мен контролен талон, шоф. книжка
- БГ винетка
- ЕЗОК за 2мата
- Здравни застраховки за чужбина за 2мата (или там как се води медицинска + асистенс...?)

Трябват ли ми още:
- СБ членска карта за Пътна помощ на Балканите (как ще процедирам с нея навън ако ми се наложи?)
- Пълномощното за служ. авт. трябва ли е да преведено на Сръбски, Хърватски и Босненски? А трябва ли да е нотариално заверено или не? И има ли разлика за тях във вида на возилото - дали ще е малка товарна кола или голям товарен бус съответно с брандировка или без? Т.е. да не се окаже, че за малката искат едни документи, а за буса други, а аз да гледам като космонавт в бутик.. ?
- Ще имам ли грижи ако Босненците (в частност ще влеза в окръг Бръчко, няма да ходя до Тузла, Баня лука, Скопие и т.н.) решат да ми искат на границата международен паспорт вместо ЛК, а аз не разполагам с такъв?
- Някои от служебните коли (е възможно да) са без каско, ще трябва ли задължително да направя на тази с която ще пътувам?
- Международна шофьорска книжка - имам ли належаща нужда от нея за тези страни, в частност за БиХ? (Макар, че знам от опит , но преди години, че Сърбите и Хърватите признават нашите ЛК и книжки без проблемно)?
- Пак заради БиХ, налага ли се да нося и голям талон на служеб. автомобил (да не е като при Гърците преди време)?
- Ще трябва ли заради ползването на служеб. авт. за лични цели в случ. това да се вписва в труд. ми договор, а ако да ще ми трябва ли извадка от този контекст за пред полицията в тези страни ако/като ме спрат някъде?
- Ще ми трябват ли отделни валути за 3те страни в случая за толове, някви винетки или подобни... или направо мога да пердаша с Еврото?

Баси, много въпросителни, извинявам се ако съм станал досаден. Но по-добре да съм наясно, отколкото да ми "потечат цифките" некъде и да требва да си бия камшиците за пътя на обратно! Па и там едни резервации, едни пари, едни отпуски и работи - всичко, ще отиде по-Ягодите.... :dummy


lyubomir minev
Мнения: 75
Регистриран на: Нед 02 мар 2014 12:47
Автомобил: VW Bora 1.9 TDI
Двигател: AGR 1998

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот lyubomir minev » Пон 07 авг 2017 15:25


Аз последната седмица го правих този маршрут,навсякъде можеш да си плащаш в евро,в босна е напълно безплатно,аз специално за там си извадих межд.паспорт,макар че се обаждах в посолството им и ми казаха че само с лична карта няма да имам проблеми.Бях с личен автомобил на мое име,така че там не мога да ти помогна.На влизане в босна ми поискаха зелената карта и погледнаха докога важи,поискаха ми и документ за колата и аз имах само малкия талон,нямаше проблеми,не знам как е за служебни автомобили.Караш си с тукашната книжка,тя си важи.Дано съм ти бил полезен с нещо.


bobek
Мнения: 14
Регистриран на: Сря 04 мар 2009 19:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот bobek » Пон 07 авг 2017 17:01


За информация на интересуващите се, днес в ранния следобяд влязох в България през Калотина. През сръбския ГКПП минах за 15 минути (4 колони). За да вляза в България чаках 2 часа (+/- 15 минути) (8 колони). На излизане мисля да пробвам през Стрезимировци и да спра в Ласковац за нещо вкусно :).


Потребителски аватар
vynsente
Мнения: 33
Регистриран на: Пон 08 юни 2009 20:50
Автомобил: EXELERO
Двигател: V12 twin turbo
Местоположение: Nature
Контакти:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот vynsente » Сря 09 авг 2017 18:05


lyubomir minev написа:Аз последната седмица го правих този маршрут,навсякъде можеш да си плащаш в евро,в босна е напълно безплатно,аз специално за там си извадих межд.паспорт,макар че се обаждах в посолството им и ми казаха че само с лична карта няма да имам проблеми.Бях с личен автомобил на мое име,така че там не мога да ти помогна.На влизане в босна ми поискаха зелената карта и погледнаха докога важи,поискаха ми и документ за колата и аз имах само малкия талон,нямаше проблеми,не знам как е за служебни автомобили.Караш си с тукашната книжка,тя си важи.Дано съм ти бил полезен с нещо.
Много благодаря приятел, помогна ми, не се и съмнявай. Всяко инфо е от полза, не само за мен, но и за всички пътуващи в тази посока. Отмятам, нещата малко по-малко... :beer :cool


Потребителски аватар
jabre
Мнения: 317
Регистриран на: Сря 16 фев 2011 16:15
Автомобил: vw passat 35i vw golf mk1 1979
Двигател: AAZ 1992
Местоположение: Vlasotince - Србия (Serbia)

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот jabre » Сря 23 авг 2017 23:30


Движение по пътищата

Важна особеност в движението на МПС на територията на Република Сърбия е, че през цялата година е задължително шофирането с включени къси светлини.

От 19 септември 2010 г. в Република Сърбия са влезли в сила нови поправки в Правилника за техническите изисквания за МПС.

По-важните промени включват задължително движение на автомобилите с четири зимни гуми, монтирани на задвижващите колела, което се отнася за периода 1 ноември - 1 април. Правилникът допуска МПС да бъдат оборудвани и с летни гуми, но дебелината на протектора трябва да бъде най-малко 4 /четири/ милиметра.

Освен това, съгласно промените в правилника, всяко МПС трябва да притежава и комплект за спешна помощ /отговарящо на сръбските стандарти/, а за зимния период – вериги за сняг, както и комплект резервни крушки.

На територията на Сърбия е задължително поставянето на светлоотразителна жилетка при излизане на водача извън автомобила /важи при спиране извън населените места/.

Българските граждани не заплащат цената на извършени медицински услуги на територията на Република Сърбия, ако представят формуляр BG/SRB 111, издаден от филиал на Националната здравноосигурителна каса по местоживеене.

Препоръчва се на българските граждани, които се осигуряват в други страни, ако пътуват през територията на Република Сърбия, предварително да се информират дали съответните държави имат сключени двустранни споразумения в областта на социалното осигуряване с Република Сърбия. При наличие на сключени такива споразумения е необходимо представянето на съответни формуляри, издадени от страните, в които са осигурени българските граждани, на базата на което те ще бъдат освободени от заплащането на евентуални медицински услуги. В противен случай цената на медицинските услуги се заплаща в пълен размер.



На основание чл.44, ал. 1 от Закона за безопасност на движението на Република Сърбия, при превишаване на скоростта на автомобилите по автомагистралите над 120 км/час, се налага наказание „глоба” в размер на 30 000 сръбски динари или, в случай, че тя не бъде платена, „лишаване от свобода” за срок от 30 (тридесет) дни.

Постановява се лишаване от свобода при:

Управление на МПС без необходимата за това категория; управление с повече от 2 промила алкохол;
Превишаване на скоростта в населено място с над 70км/ч, в зона със забавено движение, превишение с над 50 км/ч, в зона "30"- превишаване с над 60 км/ч; движение нощем без включени светлини.

Ограничния на скоростта:

Зона "10" - зона със забавено движение, с ограничение на скоростта 10 км/ч
Зона "30" и зона "Училище" - ограничение на скоростта на 30 км/ч
Скорост в населено място - 50 км/ч
Скорост на автомагистрала -120 км/ч


Полицията не взема пари, а само пише констативен протокол (АКТ). Наказателно постановление се издава от съдия за нарушения.

Камерите на полицията са с фискални модули и няма възможност да се правят комромиси.


Обща информация за движението по пътищата и основните наказания и глоби за нарушаване на Закона за движението по пътищата в Сърбия можете да намерите ТУК. http://www.mfa.bg/uploads/files/Documents/Surbiq_ZPD.pdf.



Код: Избери всички

Република Сърбия

 

ДИПЛОМАТИЧЕСКИ ПРЕДСТАВИТЕЛСТВА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В РЕПУБЛИКА СЪРБИЯ

Посолство на Република България
Адрес: ул. „Бирчанинова” № 26, 11000 Белград, Сърбия
Тел.: +381 11 36 13 980; +381 11 36 13 990
Дежурни телефони в извънработно време: + 381 11 3613980; + 0381 11 36 13990
Работно време на посолството и на КС: По - Пт, 8.30 - 16.30 ч.
Приемно време на КС за граждани: По - Пт, 10.00 - 12.00 ч.
E-mail: Embassy.Belgrade@mfa.bg;
Website: www.mfa.bg/embassies/serbia

Генерално консулство на Република България в Ниш, Сърбия
Адрес: Република Сърбия, гр Ниш – 18 000, ул. „Лоле Рибара” № 19
Тел.: +381 18 516 800
Тел.: +381 18 516 700
Тел./Факс: +381 18 516 900
Работно време: 08:30 - 16:30 ч.
Дежурни телефони в извънработно време: +381 66 840 89 51
Email: Consulate.Nish@mfa.bg
Website: www.mfa.bg/embassies/serbiagc

Генералното консулство покрива територията на окръзите Борски, Зайчарски, Пиротски и Пчински, където се намират следните ГКПП "Брегово", "Калотина", "Връшка чука", "Стрезимировци" и "Олтоманци".

При възникнали проблеми по ГКПП на българо-сръбската граница се обръщайте за съдействие към ГК – Ниш.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Vlad777 » Пет 25 авг 2017 8:57


Инфо от вечра, четвъртък, 24 август за границите:

02:00 ч. сутринта - влизане в Сърбия през Калотина - 10 мин.
09:00 ч. сутринта - влизане в Сърбия през Калотина - 3 часа (поне) - опашката беше до бензиностанциите :horror

10:00 ч. сутринта - Излизане от Сърбия към Унгария през Horgos - 1+ час


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 25 авг 2017 10:49


Гастарбайтерите си тръгнаха.
Нормално.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта